انتشار تصاویر ماهواره‌ای از انتقال تجهیزات نطنز به زیر زمین | DW | 28.10.2020

07/08/1399 03:39 ب.ظ

در پی وقوع انفجار در تاسیسات اتمی نطنز، ایران در صدد است تجهیزات اتمی و بخش تولید سانتریفوژهای خود را به زیر زمین منتقل کند. تصویرهای ماهواره‌ای منتشر شده حکایت از فعالیت‌های مخفیانه ایران در این تاسیسات دارد.

تصویر ماهواره‌ای از ساخت‌وسازهای جدید در حوالی نطنزخبرگزاری آسوشیتدپرس با انتشار گزارشی خبر از انتقال بخشی از تجهیزات اتمی ایران به زیرزمین داده است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده است که نسبت به اقدامات ایران در این زمینه مطلع است.انتقال این تجهیزات و به‌ویژه بخش سانتریفوژها به زیر زمین، در واکنش به وقوع انفجار ۱۲ تیرماه در تاسیسات اتمی نطنز صورت می‌گیرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس با انتشار گزارشی خبر از انتقال بخشی از تجهیزات اتمی ایران به زیرزمین داده است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده است که نسبت به اقدامات ایران در این زمینه مطلع است.انتقال این تجهیزات و به‌ویژه بخش سانتریفوژها به زیر زمین، در واکنش به وقوع انفجار ۱۲ تیرماه در تاسیسات اتمی نطنز صورت می‌گیرد.

بر اساس این گزارش، فشارهای حداکثری آمریکا و خروج این کشور از توافق هسته‌ای، عملا به فعالیت‌های اتمی ایران شتاب بخشیده و جمهوری اسلامی به دست‌یابی به بمب هسته‌ای نزدیک‌تر از زمانی شده است که به علت الزام‌های پیشبینی شده در برجام، ناگزیر به کاهش سطح فعالیت‌های هسته‌ای خود بود.

ادامه مطلب:
dw_persian »

ریشه این رژیم و حامیانش را بخشکانید ببخشيد، ميذاريم همون رو زمين بمونه كه شما راحت تَر بتونين بمب بارانشون كنين !! عجب خرى تشريف دارين بنگاه خبر پراكنيِ بي استعداد ، اينو گروسي اعلام كرد پيرو اطلاع دادن ايران به آژانس ، مخفيانه اون دستورات سفير آمريكاس تو كشورتون كه اگه اجرا نكنيد تنبيه اتون ميكنه ژرمنهاي تحقير شده

اخه اسکول اگر مخفیه پس شما چطور بهش دسترسی دارین؟ تا وقتی که : ۱- اسرائیل سلاح اتمی دارد ،داشتن سلاح اتمی برای ایران ،بعنوان یک عامل بازدارنده، الزام حیاتی است. ۲- خلع سلاح اتمی باید همگانی ، اجباری و بدون استثنا باشد. هیچکس حق ندارد حیات موجودات زنده روی زمین را بخطر بیندازد. وقتی زبان دنیا ، زبان زور ایران هم باید هرطور که میتونه از خودش محافطت کنه .

شمار بهبودیافتگان از کرونا در ترکیه به بیش از 316 هزار نفر رسیدشمار بهبودیافتگان از کرونا در ترکیه با ترخیص 1618 بیمار دیگر از بیمارستان‌ها به 316 هزار و 8 نفر رسید. - خبرگزاری آناتولی

بیش از ۱۰۰ کشته و زخمی در پی حملۀ هوایی به اردوگاه شورشیان در شمال‌غرب سوریهاین حمله که روز دوشنبه انجام شد، مرگبارترین حمله به سرزمین‌های تحت کنترل شورشیان طی هشت ماه اخیر یعنی از زمان برقراری آتش‌بس محسوب می‌شود.

نگرانی 'کمیته مقابله با اسلام هراسی در فرانسه' از آینده مسلمانان در این کشورخانم های آقایون از خواب بیدار شوین گفتم که قانون اسلام تان همه اش دروغ است.

آمریکا داده‌های «حساس» ماهواره‌ای را در اختیار هند قرار می‌دهدداده‌های ماهواره‌ای آمریکا به هند برای هدفگیری موشک‌ها و پهپادهای مسلح کمک خواهد کرد.

ویدئو؛ دو روز پاک از کرونا و بازگشایی میخانه‌ها در ملبورنمیزان ابتلا به کرونا یا مرگ و میر ناشی از بیماری کووید۱۹ در ملبورن برای نخستین بار پس از ماه مارس طی دو روز گذشته (دوشنبه و سه شنبه ۲۶ و ۲۷ اکتبر) صفر گزارش شده است. آیا در ایران هم: بود آیا که در میکده ها بگشایند

تکمیل تخت‌های ICU کرونا در اهواز / درخواست کمک از ارتشرئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز از تکمیل تخت‌های ویژه بیماران مبتلا به کرونا در اهواز خبر داد.

تصویر ماهواره‌ای از ساخت‌وسازهای جدید در حوالی نطنز

گزارش‌های منتشر شده از سوی خبرگزاری‌ها از ساخت‌وساز‌های جدید ایران در تاسیسات اتمی نطنز حکایت دارد. تصاویر ماهواره‌ای تهیه شده از این ساخت‌وسازها برای نخستین بار روز چهارشنبه ۲۸ اکتبر (هفتم آبان) منتشر شده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس با انتشار گزارشی خبر از انتقال بخشی از تجهیزات اتمی ایران به زیرزمین داده است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده است که نسبت به اقدامات ایران در این زمینه مطلع است.انتقال این تجهیزات و به‌ویژه بخش سانتریفوژها به زیر زمین، در واکنش به وقوع انفجار ۱۲ تیرماه در تاسیسات اتمی نطنز صورت می‌گیرد.

انفجاری که علت آن بنا بر تایید مقامات جمهوری اسلامی ایران خرابکاری بوده است. شورای امنیت ملی جمهوری اسلامی هنوز گزارش دقیقی درباره عاملان این خرابکاری منتشر نکرده است.آسوشیتدپرس در گزارش خود به دو رویکرد آمریکا در قبال توافق هسته‌ای اشاره کرده است. در گزارش آمده است که انتشار تصاویر ماهواره‌ای از انتقال تاسیسات اتمی نطنز به زیرزمین در شرایطی صورت می‌گیرد که تا برگزاری انتخابات آمریکا تنها یک هفته باقی مانده است.

بر اساس این گزارش، فشارهای حداکثری آمریکا و خروج این کشور از توافق هسته‌ای، عملا به فعالیت‌های اتمی ایران شتاب بخشیده و جمهوری اسلامی به دست‌یابی به بمب هسته‌ای نزدیک‌تر از زمانی شده است که به علت الزام‌های پیشبینی شده در برجام، ناگزیر به کاهش سطح فعالیت‌های هسته‌ای خود بود.

جو بایدن در مصاحبه‌ای که در ماه سپتامبر با شبکه خبری"سی‌ان‌ان" انجام داده بود، گفت که در صورت پیروزی در انتخابات، آمریکا بار دیگر به جمع کشورهای امضا کننده توافق هسته‌ای با ایران باز خواهد گشت.باید یادآور شد که کاظم غریب‌آبادی، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز ۲۷ اکتبر رسما خبر از انتقال بخشی از تجهیزات اتمی نطنز به زیرزمین داده بود.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز روز سه‌شنبه ۲۷ اکتبر به خبرنگار آسوشیتدپرس گفته بود که بازرسان آژانس از موضوع انتقال این تجهیزات به زیرزمین مطلع هستند.

گفته می‌شود که جمهوری اسلامی ایران میزان غنی‌سازی اورانیوم خود را به چهار و نیم درصد افزایش داده و در حال حاضر ۲۱۰۵ کیلوگرم اورانیوم تغلیظ شده در اختیار دارد.

آسوشیتدپرس در گزارش خود به نقل از کارشناسان مسائل هسته‌ای اعلام کرده است که برای ساخت جنگ‌افزار هسته‌ای و تغلیظ ۹۰ درصدی اورانیوم، داشتن ۱۰۵۰ کیلوگرم اورانیوم تغلیظ شده در سطح نازل کفایت می‌کند.

همین خبرگزاری چنین برآورد کرده است که در دوره اعتبار توافق هسته‌ای، جمهوری اسلامی با دست‌یابی به بمب هسته‌ای یک سال فاصله داشت، اما این فاصله اکنون به تنها سه ماه کاهش یافته است.این در حالی است که نیویورک تایمز پس از وقوع آتش‌سوزی در بخش تولید سانتریفوژهای تاسیسات نطنز در ماه ژوئیه، اعلام کرده بود که این عملیات خرابکارانه باعث ایجاد اختلال در برنامه‌هسته‌ای ایران شده و سطح فعالیت‌های هسته‌ای را یک تا دو سال عقب انداخته است.

انتقال تجهیزات تاسیسات اتمی نطنز به زیر زمین با هدف حفظ آن از حملات هوایی احتمالی صورت می‌گیرد. این در حالی است که این تاسیسات به غیر از انفجار ۱۲ تیرماه، پیش از این نیز هدف حمله سایبری قرار گرفته است.

گفته می‌شود که اسرائیل و آمریکا با آلوده کردن این تاسیسات با ویروس"استاکس‌نت" موفق به دست‌یابی به برخی از اطلاعات حساس آن شده بودند.