انتخاب دز یادآور کرونا؛ مطالعات انجام شده و رویکرد کشورهای مختلف

29/08/1400 05:38 ب.ظ

در پی افزایش موارد ابتلای مجدد در سراسر دنیا به ویژه پس از شیوع گونه مسری‌تر «دلتا»، بسیاری از کشورها تزریق دز یادآور را به جمعیت مسن و آسیب‌پذیر خود آغاز کرده‌اند. دز یادآور به سیستم ایمنی بدن یادآوری می‌کند که چطور با ویروس مقابله کند. گروه مشاوره سازمان بهداشت جهانی توصیه کرده است افرادی...

در پی افزایش موارد ابتلای مجدد در سراسر دنیا به ویژه پس از شیوع گونه مسری‌تر «دلتا»، بسیاری از کشورها تزریق دز یادآور را به جمعیت مسن و آسیب‌پذیر خود آغاز کرده‌اند. دز یادآور به سیستم ایمنی بدن یادآوری می‌کند که چطور با ویروس مقابله کند. گروه مشاوره سازمان بهداشت جهانی توصیه کرده است افرادی... در پی افزایش موارد ابتلای مجدد در سراسر دنیا به ویژه پس از شیوع گونه مسری‌تر «دلتا»، بسیاری از کشورها تزریق دز یادآور را به جمعیت مسن و آسیب‌پذیر خود آغاز کرده‌اند. دز یادآور به سیستم ایمنی بدن یادآوری می‌کند که چطور با ویروس مقابله کند.

گروه مشاوره سازمان بهداشت جهانی توصیه کرده است افرادی که سیستم ایمنی سرکوب شده دارند - از جمله کسانی که پیوند عضو داشته‌اند - دز یادآور را تزریق کنند. این گروه همچنین به افراد بالای ۶۰ سال که واکسن‌های چینی سینوفارم و سینووک زده اند توصیه کرده است که بسته به موجودی واکسن در کشورشان، واکسن دیگری را نیز به عنوان دز یادآور تزریق کنند.

ابهام در مورد کارآیی واکسن سینوفارم و توصیه جدید گروه مشاوره راهبردی سازمان بهداشت جهانی انتخاب فایزر به عنوان دز یادآور در بسیاری از کشورها اسرائیل، جزو نخستین کشورهایی بود که تزریق دز یادآور را به تمامی افراد بالای ۱۲ سال و عمدتا با واکسن فایزر ارائه داد و در حال حاضر نیمی از جمعیت این کشور، سه دز واکسن خود را دریافت کرده‌اند. headtopics.com

قبرس نیز که حدود ۸۰ درصد از بزرگسالان خود را به طور کامل واکسینه کرده است اعلام کرد که دز یادآور واکسن کرونا را به تمامی افراد ۱۸ سال به بالا ارائه خواهد کرد و تنها شرط تزریق این دز را سپری شدن شش ماه از زمان دریافت دز دوم دانسته است.

ادامه مطلب:
VOA Farsi صدای آمریکا »

آخرین وضعیت شیوع کرونا و روند واکسیناسیون در ترکیهآخرین وضعیت شیوع کرونا و روند واکسیناسیون در ترکیه طبق اعلام وزارت بهداشت ترکیه تاکنون 119 میلیون و 29 هزار و 798 دوز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است.

تظاهرات معترضان به واکسن کرونا در استرالیاموافقان و مخالفان تدابیر و واکسیناسیون اجباری کرونا در شهرهای مختلف استرالیا تظاهرات کردند. - خبرگزاری آناتولی

کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل از «نقض نظام‌مند» حقوق بشر در ایران انتقاد کرداین قطعنامه تعداد احکام اعدام «بسیار نگران‌کننده» توصیف شده و همچنین بازداشت‌های خودسرانه و دستگیری‌های نظام‌مند و گستردهمورد تأکید قرار داده و خواستار توقف این روند شده است. بشاش تو کمیته سوم سازمان ملل، اصلا بشاش تو سر در سازمان ملل که به درد هیچ گوزی نمیخوره!

افزایش مقرری بگیران بیمه بیکاری به دلیل کرونانتایج یک پژوهش نشان می‌دهد تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری در سال ۱۳۹۹ روند افزایشی داشته و شیوع کرونا و تعطیلی موقت بسیاری از کارگاه‌ها در این زمینه اثرگذار بوده است

فوت 100 بیمار کرونایی طی شبانه‌روز‌ گذشته در ایرانطی شبانه‌‌روز گذشته 5 هزار و 784 مورد جدید ابتلا به کرونا در ایران شناسایی شد و 100 بیمار نیز جان باختند. - خبرگزاری آناتولی

کرونا در ایران؛ 118 بیمار طی یک روز جان باختندطی شبانه‌‌روز گذشته 3هزار و 539مورد جدید ابتلا به کرونا در ایران شناسایی شد و 118 بیمار نیز جان باختند. - خبرگزاری آناتولی

چاپ

در پی افزایش موارد ابتلای مجدد در سراسر دنیا به ویژه پس از شیوع گونه مسری‌تر «دلتا»، بسیاری از کشورها تزریق دز یادآور را به جمعیت مسن و آسیب‌پذیر خود آغاز کرده‌اند.

دز یادآور به سیستم ایمنی بدن یادآوری می‌کند که چطور با ویروس مقابله کند.

گروه مشاوره سازمان بهداشت جهانی توصیه کرده است افرادی که سیستم ایمنی سرکوب شده دارند - از جمله کسانی که پیوند عضو داشته‌اند - دز یادآور را تزریق کنند.

این گروه همچنین به افراد بالای ۶۰ سال که واکسن‌های چینی سینوفارم و سینووک زده اند توصیه کرده است که بسته به موجودی واکسن در کشورشان، واکسن دیگری را نیز به عنوان دز یادآور تزریق کنند.

ابهام در مورد کارآیی واکسن سینوفارم و توصیه جدید گروه مشاوره راهبردی سازمان بهداشت جهانی

انتخاب فایزر به عنوان دز یادآور در بسیاری از کشورها

اسرائیل، جزو نخستین کشورهایی بود که تزریق دز یادآور را به تمامی افراد بالای ۱۲ سال و عمدتا با واکسن فایزر ارائه داد و در حال حاضر نیمی از جمعیت این کشور، سه دز واکسن خود را دریافت کرده‌اند.

قبرس نیز که حدود ۸۰ درصد از بزرگسالان خود را به طور کامل واکسینه کرده است اعلام کرد که دز یادآور واکسن کرونا را به تمامی افراد ۱۸ سال به بالا ارائه خواهد کرد و تنها شرط تزریق این دز را سپری شدن شش ماه از زمان دریافت دز دوم دانسته است.

کشورهای بحرین، امارات، و ترکیه نیز واکسن فایزر را به عنوان دز یادآور انتخاب کرده‌اند.

در ایران، به دلیل عدم واردات واکسن‌های آمریکایی، گزینه‌های تزریق دز یادآور محدود است.

وزارت بهداشت ایران، تزریق دز یادآور را با واکسن‌های آسترازنکا، پاستوکووک، یا واکسن غیرفعال مشابه با واکسن اول توصیه کرده است.مطالعه‌ای در سوئد که نتایج آن درمنتشر شده نشان داده است که دو دز واکسن آسترازنکا، ۵۰ درصد از بیماری دارای علائم پیشگیری کرده است اما زمانی که برای دز سوم، فایزر تزریق شده است این اثربخشی در پیشگیری از بیماری دارای علامت به ۶۷ درصد افزایش پیدا کرده است. همینطور زمانی که مدرنا به عنوان دز سوم انتخاب شد، این اثربخشی به ۷۹ درصد رسید.

نتیجه مطالعه‌ دیگری بر اساس داده‌های واقعی در شیلی نشان داده است که تجویز واکسن فایزر یا آسترازنکا به عنوان دز یادآور، در افرادی که دو دز واکسن چینی «سینووک» را زده‌اند مؤثرتر از تزریق سه دز سینووک بوده است.

این مطالعه نشان می‌دهد میزان اثربخشی در پیشگیری از ابتلا در افرادی که دو دز سینووک زده بودند پس از تزریق فایزر به عنوان دز یادآور، حدود ۹۳ درصد و پس از تزریق آسترازنکا به عنوان دز یادآور، ۷۱ درصد افزایش پیدا کرد.آمریکا، دست شهروندان خود را برای انتخاب میان سه واکسن تأییده شده در این کشور - فایزر، مدرنا و «جانسون اند جانسون» - به عنوان دز یادآور باز گذاشته است.

اما در آمریکا تنها یک مطالعه بر روی ترکیب واکسن‌ها انجام شده است و تمرکز آن، بیشتر بر روی ایمنی و اثربخشی بوده است. از همین رو، هنوز قطعا نمی‌توان گفت کدام ترکیب، بیشترین واکنش ایمنی را در افراد ایجاد می‌کند.

در نهایت، بیشتر کارشناسان بهداشتی تزریق دز یادآور را به ویژه برای افراد مسن، گروه‌های آسیب‌پذیر، و یا کسانی که در صورت ابتلا به کرونا به خطر بیشتری روبرو هستند و یا به اقتضای شغل خود بیشتر در معرض ویروس قرار دارند توصیه می‌کنند.

در صورت عدم اطمینان از انتخاب واکسنی متفاوت با واکسن اولیه، با پزشک خود مشورت کنید.