انتخابات ترکیه؛ آیا پیروزی مخالفان پایان کار اردوغان را رقم خواهد زد؟

  • 📰 bbcpersian
  • ⏱ Reading Time:
  • 56 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 26%
  • Publisher: 51%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

رجب طیب اردوغان و حزب حاکم عدالت و توسعه، روز یکشنبه ضربه غافلگیرکننده‌ای در انتخابات شوراها و شهرداری‌های ترکیه خوردند؛ انتخاباتی که در شرایطی برگزار شد که بحران اقتصادی در این کشور بیداد می‌کند.

این شکست خبرساز که با باختن شهرهای بزرگ و مهم ترکیه رقم خورد،‌ چه معنایی برای آقای اردوغان دارد؟

آقای امام‌اوغلو،‌ نامزد حزب جمهوری خلق، آقای اردوغان را متهم می‌کرد که «قواعد اقتصادی را وارونه اجرا می‌کند». از زمان تاسیس جمهوری مدرن ترکیه، محافظه‌کاران و مسلمانان معتقد، حزب جمهوری خلق را تهدیدی در برابر اعتقادات مذهبی و حقانیت خود می‌دانستند. این حزب، در مقابل، احزاب و گروه‌های سیاسی محافظه‌کار مانند حزب عدالت و توسعه را به اجرای برنامه‌های اسلام‌گرایانه متهم می‌کند. این شکاف میان جوامع مذهبی و سکولار ترکیه،‌ دهه‌هاست که بر صحنه سیاست این کشور سایه افکنده است.

در استانبول یکی از عواملی که نقش تعیین‌کننده‌ای در پیروزی اکرم امام‌اوغلو، نامزد حزب جمهوری خلق داشت، حمایت جامعه کردها بود. این اتفاق در حالی افتاد که حزب دموکراتیک خلق‌ها که حزب هوادار کردها است، نامزدهای مستقل خود را معرفی کرده بود. «کنترل روی رسانه‌ها یا احزاب سیاسی در ترکیه هیچ وقت مثل روسیه نبوده و نخواهد بود. اینجا هنوز رقابت‌های سیاسی قابل توجهی در جریان است و احزاب مخالف فعال هستند. آنها ابزارها و موقعیت‌هایی برای ارتباط با مردم در اختیار دارند.»با وجود شکست سنگین آقای اردوغان و حزب عدالت و توسعه، تحلیلگران معتقدند که هنوز خیلی زود است که بتوان درباره پایان دوره رهبری سیاسی او صحبت کرد.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 15. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

شمار قربانیان آتش‌سوزی در کلوپ شبانه در استانبول به ۲۹ نفر رسیدپیروزی چشمگیر مخالفان اردوغان در انتخابات محلی ترکیه چه پیامدهایی دارد؟
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

پیروزی مخالفان در انتخابات شهرداری‌ها؛گامی به سوی تغییر چهره ترکیه یا «نقطه عطفی» برای اردوغانبا پیروزی مخالفان در انتخابات شهرداری‌ها در ترکیه، رجب طیب اردوغان متحمل ضربه سیاسی سنگینی شد. این اولین بار از زمان روی کار آمدن آقای اردوغان در ۲۱ سال پیش است که حزب او در بسیاری از مناطق، در انتخابات شکست خورده است در حالیکه امیدوار بود کمتر از یک سال پس از آغاز سومین دوره ریاست جمهوری‌اش، بتواند دوباره کنترل شهرها را به دست گیرد.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

ناکامی اردوغان در انتخابات شهرداری‌ها؛ مخالفان دولت به پیروزی رسیدندنتایج انتخابات شهرداری‌های ترکیه نشان می‌دهد که حزب رجب طیب اردوغان در برابر احزاب اصلی مخالفان دولت متحمل شکست شده است.
منبع: MashreghNews - 🏆 5. / 63 ادامه مطلب »

انتخابات ترکیه: حزب مخالف اردوغان در کلان‌شهرها پیشتاز استطبق نتایج مقدماتی شمارش آرای انتخابات شهرداری‌های ترکیه، اکرم امام‌اوغلو، سیاستمدار حزب جمهوری‌خواه خلق در استانبول پیشتاز است و دیگر مخالفان رجب طیب اردوغان نیز در آنکارا و ازمیر پیشتازند.
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

«کاسا ۱۰۰۰» چه اتفاقی را برای افغانستان رقم می‌زند؟کابل- ایرنا- قرارداد عملیات اجرایی «کاسا ۱۰۰۰» بین کشورهای قرقیزستان، ازبکستان، افغانستان و پاکستان به امضا رسید اما عملی شدن این پروژه چه اتفاقی را برای افغانستان رقم خواهد زد؟
منبع: MashreghNews - 🏆 5. / 63 ادامه مطلب »

مادورو: پوتین کل امپراطوری غرب را شکست دادرییس جمهور ونزوئلا پیروزی همتای روس خود در انتخابات ریاست جمهوری این کشور را تبریک گفت.
منبع: MashreghNews - 🏆 5. / 63 ادامه مطلب »