انتخابات لبنان؛ ارزیابی‌های اولیه از کاهش کرسی‌های حزب الله و متحدانش حکایت دارد

26/02/1401 10:34 ق.ظ

انتخابات لبنان؛ ارزیابی‌های اولیه از کاهش کرسی‌های حزب الله و متحدانش حکایت دارد جزئیات بیشتر🔽

در این انتخابات حزب سمیر جعجع موفق‌تر از حزب رقیب خود به رهبری میشل عون - متحد حزب الله لبنان - ظاهر شده است. این گزارش‌ها در حالی است که آراء در حال شمارش است و ترکیب نهایی ۱۲۸ کرسی مجلس لبنان هنوز مشخص نشده است. حزب الله و متحدانش در آخرین رای گیری لبنان در سال ۲۰۱۸ با کسب ۷۱ کرسی، در هرم سیاسی لبنان دست بالا را داشتند.

انتخابات روز گذشته اولین انتخابات پس از فروپاشی بزرگ اقتصادی لبنان است که از پس انفجار بزرگ در بندر بیروت در سال ۲۰۲۰ برگزار شد. بانک جهانی سیاستمداران حاکم در لبنان که ائتلافی از حزب الله و هم پیمانان شیعی و مسیحی‌اش است را مقصر وضعیت کنونی اقتصاد لبنان معرفی می‌کند.

اینکه آیا حزب‌الله و متحدانش بتوانند همچنان اکثریت پارلمان را به خود اختصاص دهند، به نتایجی بستگی دارد که هنوز نهایی نشده‌اند، از جمله نتایج کرسی‌های مسلمانان سنی که توسط متحدان و مخالفان جنبش شیعی به رقابت می‌پردازند. برخی گزارش‌ها از موفقیت‌هایی توسط «نیروهای لبنانی» خبر می‌دهد، حزب مسیحی مارونی به رهبری سمیر جعجع که به مخالفت با حزب‌الله معروف است. براساس این گزارش‌ها احتمالا نیروهای لبنانی کرسی‌های بیشتری نسبت به «جنبش آزاد میهنی» به دست بیاورند. جنبش آزاد میهنی نیز همچون نیروهای لبنانی از مسیحیان مارونی تشکیل شده با این تفاوت که جنبش آزاد میهنی هم پیمان حزب الله و نیروهای لبنانی مخالف حزب الله است.

ادامه مطلب:
euronews_pe »

نکشیمون.سازمان مخوف😜😜😜😜😜😭😭😭😭😭 The oppressed people of America, if they do not want to help Ukraine for free, they should see it !? $ 1 billion in financial, military and logistical assistance to Ukraine as an ally so far! The American people are the hostages of their government. ارزیابی از کجا آوردی؟ 🤣🤣🤣 یورونیوز یا فیکونیوز؟

حمایت شش سازمان و حزب جمهوری‌خواه از اعتراضات در ایرانشش سازمان و حزب جمهوری‌خواه ایرانی با انتشار بیانیه‌ای از اعتراضات مردمی در کشور نسبت به شرایط اقتصادی ایران حمایت کردند و خواستار آزادی بی‌قید و شرط بازداشت‌شدگان شدند. این شش سازمان کجان مال چی هستن؟اخه کصگاوا ۴تا پیرسگ دور هم جمع شدین چی میگین خف بابا خف

پیروزی حزب دموکرات مسیحی در انتخابات ایالتی غرب آلمان | DW | 15.05.2022بر اساس آخرین نتایج انتخابات در ایالت نوردراین وستفالن آلمان، حزب دموکرات مسیحی با کسب ۳۵،۸ درصد به پیروزی رسید. سوسیال دموکرات‌ها ۲۶،۷درصد، سبزها ۱۸درصد و لیبرال‌ها و حزب آلترناتیو هر یک با ۵،۶درصد آرا را کسب کردند.

حزب «نیروهای لبنانی» می‌گوید دست‌کم ۲۰ کرسی پارلمان را تصاحب کرده استرئیس دفتر مطبوعاتی حزب «نیروهای لبنانی» بامداد دوشنبه اعلام کرد که این حزب در انتخابات پارلمانی دست‌کم ۲۰ کرسی را تصاحب کرده است.

حزب حاکم سوئد با عضویت این کشور در ناتو موافقت کرد | DW | 15.05.2022حزب حاکم سوسیال دموکرات سوئد با ورود این کشور به پیمان ناتو موافقت کرد. تهاجم نظامی پوتین به اوکراین باعث شد سوئد با ده‌ها سال سیاست بی‌طرفی خود وداع کند. دولت فنلاند نیز به طور رسمی درخواست عضویت در ناتو را داد. 😔😔😔😔

وارطان سالاخانیان؛ کنشگر سیاسی ارمنی‌تبار و عضو حزب توده«وارطان سالاخانیان» در ششم بهمن ۱۳۰۹ در تبریز متولد شد. او کنشگر ارمنی‌تبار اهل ایران و عضو حزب توده بود که پس از کودتای ۲۸ مرداد دستگیر و در زیر شکنجه کشته شد. اقلیت‌های_مذهبی شهروند‌خبرنگار

از کوپن‌های دهه ۶۰ تا کالابرگ الکترونیکی دولت رئیسی/ حتی دهه ۶۰ هم نان مردم کوپنی و سهمیه‌بندی نشد/ کوپنی کردن سیستم اقتصادی در شرایط غیرجنگی موافقان زیادی نداردمحسن هاشمی در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین تشریح کرد: 🔹️حتی دهه ۶۰ هم نان مردم کوپنی و سهمیه‌بندی نشد 🔹️کوپنی کردن سیستم اقتصادی در شرایط غیرجنگی موافقان زیادی ندارد 🔹️کالابرگ الکترونیکی برای مردم و متخصصان مبهم است این مطلب را اینجا_بخوانیم👇

بر اساس برخی گزارش‌ها و نتایج اولیه انتخابات پارلمانی لبنان که روز یکشنبه ۱۵ مه برگزار شد، حزب‌الله ، گروه تحت حمایت ایران و برخی از اصلی‌ترین متحدانش در این این دوره از انتخابات با ریزش آراء مواجه شده‌اند. این گزارش‌ها همچنین از اقبال گروه‌های وابسته به عربستان سعودی در این انتخابات حکایت دارد.

این گزارش‌ها در حالی است که آراء در حال شمارش است و ترکیب نهایی ۱۲۸ کرسی مجلس لبنان هنوز مشخص نشده است.

حزب الله و متحدانش در آخرین رای گیری لبنان در سال ۲۰۱۸ با کسب ۷۱ کرسی، در هرم سیاسی لبنان دست بالا را داشتند. انتخابات روز گذشته اولین انتخابات پس از فروپاشی بزرگ اقتصادی لبنان است که از پس انفجار بزرگ در بندر بیروت در سال ۲۰۲۰ برگزار شد. بانک جهانی سیاستمداران حاکم در لبنان که ائتلافی از حزب الله و هم پیمانان شیعی و مسیحی‌اش است را مقصر وضعیت کنونی اقتصاد لبنان معرفی می‌کند.

اینکه آیا حزب‌الله و متحدانش بتوانند همچنان اکثریت پارلمان را به خود اختصاص دهند، به نتایجی بستگی دارد که هنوز نهایی نشده‌اند، از جمله نتایج کرسی‌های مسلمانان سنی که توسط متحدان و مخالفان جنبش شیعی به رقابت می‌پردازند. برخی گزارش‌ها از موفقیت‌هایی توسط «نیروهای لبنانی» خبر می‌دهد، حزب مسیحی مارونی به رهبری سمیر جعجع که به مخالفت با حزب‌الله معروف است. براساس این گزارش‌ها احتمالا نیروهای لبنانی کرسی‌های بیشتری نسبت به «جنبش آزاد میهنی» به دست بیاورند. جنبش آزاد میهنی نیز همچون نیروهای لبنانی از مسیحیان مارونی تشکیل شده با این تفاوت که جنبش آزاد میهنی هم پیمان حزب الله و نیروهای لبنانی مخالف حزب الله است.

در میان جدال نصرالله و جعجع؛ نگاهی به کارنامه «نیروهای لبنانی»

آنتوان جعجع رئیس دفتر مطبوعاتی نیروهای لبنانی گفته است که این حزب حداقل ۲۰ کرسی در این انتخابات به دست آورده که به نسبت انتخابات پارلمانی ۲۰۱۸ پنج کرسی بیشتر را کسب کرده است.

سعید یونس، رئیس ستاد انتخاباتی جنبش میهنی آزاد (هم پیمان حزب الله) به خبرگزاری رویترز گفته است که این حزب در این انتخابات ۱۶ کرسی کسب کرده که نسبت به انتخابات ۲۰۱۸ دو کرسی را از دست داده است.

رقابت اصلی در لبنان میان حامیان حزب الله و مخالفان حزب الله است.

رئیس جمهور کنونی لبنان میشل عون که رهبر جنبش آزاد میهنی است و سمیر جعجع رهبر نیروهای لبنانی در سالهای جنگ داخلی لبنان دشمن یکدیگر بودند و امروزه رقبای سرسخت یکدیگر هستند.

نیروهای لبنانی به رهبری جعجع که به عنوان یک گروه شبه نظامی مسیحی در طول جنگ داخلی ۱۵ ساله لبنان تأسیس شد، بارها از حزب الله خواسته است تا زرادخانه خود را کنار بگذارد.نگاهی به نتایج و گزارش‌های اولیه نشان می‌دهد که در اردوگاه مسیحیان دست بالا با سمیر جعجع و حزبش «نیروهای لبنانی» است. این به معنای از دست دادن اکثریت برای میشل عون، رئیس جمهور کنونی لبنان و رهبر حزب جنبش آزاد میهنی است که با حزب الله لبنان ائتلاف دارد.

اینک در صحنه سیاسی لبنان سمیر جعجع نقشی پر رنگ‌تر خواهد یافت. اما هنوز برای داوری زود است و همانگونه که رهبر حزب ابتکار اصلاح عربی می‌گوید هنوز نتایج ۱۵ کرسی مشخص نیست و از اکنون نمی‌توان برکناری میشل عون را پیش بینی کرد.

رقابت اصلی در لبنان میان حامیان حزب الله و مخالفان حزب الله است. در این دور از انتخابات سعد حریری رهبر جریان المستقبل، بزرگترین حزب سنی مذهب انتخابات را تحریم کرد که از نظر ناظران انتخابات لبنان یک امتیاز مثبت به سود حزب الله لبنان بود، اما همچنان باید منتظر اعلام نهایی نتایج انتخابات ماند.