انتخابات در جمهوری اسلامی: سوءاستفاده از یک فرایند دموکراتیک برای بازتولید استبداد

  • 📰 AlArabiya_Fa
  • ⏱ Reading Time:
  • 67 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 30%
  • Publisher: 51%

دکتر رضا پرچی‌زاده: عدمِ مشارکتِ مردمی در نمایش‌های انتخاباتیِ رژیم در حقیقت «اهرمِ قدرت»ی بی‌هزینه برای اعتراض و در نهایت ایجادِ تغییرِ سیاسی/اجتماعی در مملکت است.

ایران اخبار, ایران سرفصلها

از سه قوه نیز ظاهرا دارای حدی از استقلال رای و عمل هستند. از همهٔ این‌ها مهمتر، رژیم به طور مداوم انتخابات‌هایی برگزار می‌کند که در جریان آنها مردم بدون تقریبا هیچ محدودیتی به کاندیداهای مختلف رای می‌دهند.

حال این حاکمیت می‌تواند در کاراکترِ اکبر هاشمی رفسنجانی، محمد خاتمی، محمود احمدی‌نژاد، حسن روحانی، یا ابراهیم رئیسی، که ظاهرا هرکدام شخصیت‌های متفاوتی دارند، متجلی شود. با این وجود، آن چیزی که از صندوقِ رایِ رژیم بیرون می‌آید، هرکه باشد، وظیفهٔ اصلی‌اش پیشبرد منافعِ قشرِ صاحبِ قدرت است، که تقریبا همیشه با منافعِ مردمِ خارج از قدرت در تضاد قرار می‌گیرد.

بدین ترتیب، جمهوری اسلامی با تهی کردنِ انتخابات از معنی، عملا آن را به «رای دادنِ» صِرف تقلیل داده، و نامِ آن را «انتخابات» می‌گذارد و به همه هم چنین القاء می‌کند که این معنیِ انتخابات است. در چنین وضعیتی، «انتخابات» در بهترین حالت تغییرِ چندانی در اوضاع ایجاد نمی‌کند، و در حالتِ معمولی اوضاع را بدتر می‌کند. حال آنکه انتخابات در عمل فرآیندی برای تضمینِ امتداد در فرآیندِ «تغییر» است، و نه برای حفظ «وضعیتِ موجود».

نمود مبرهن این قضیه را اخیرا دراعتراضات پُر سر و صدای محمود احمدی‌نژاد و محمد خاتمی و حسن خمینی و مجمع روحانیون مبارز و بسیاری دیگر بعد از «رد صلاحیت» خودشان یا افراد وابسته به آنها برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو مشاهده کردیم. با این وجود، هنگامی که کلیتِ «نظام» به خطر بیفتد و در نتیجه پای «حفظِ نظام» وسط باشد، اهالیِ نظام همه زیرِ یک عَلَم سینه می‌زنند. به عبارتی، آخوندها اگر گوشتِ هم را بخورند استخوانِ هم را دور نمی‌اندازند.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

رژیم نه.. نظام جمهوری اسلامی ایران

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

نمایه جمهوری چک در یورو ۲۰۲۰؛ نسل طلایی جدید از راه رسیده است - BBC News فارسی۲۵ سال پس از صعود باورنکردنی تیم ملی چک به فینال یورو ۹۶ در استادیوم ومبلی لندن، این تیم دوباره برای حضور در این رقابت‌ها عازم انگلیس است. تیم ملی چک با داشتن جوانان مستعد با آتیه و بازیکنان تشنه موفقیتی که در ۵ لیگ برتر فوتبال دنیا بازی می‌کنند، از نظر روحی و جسمی در شرایط ایده‌آلی قرار دارد.
منبع: bbcpersiansport - 🏆 16. / 51 ادامه مطلب »

دیدگاه | چرا آمریکا باید امید به فروپاشی نظام جمهوری اسلامی داشته باشدصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است. چون تمام مشکلات از بیخ ریش تو دارد بیرون می آید مقام معظم رهبری نشان و نماد بیمسولیتی بی خاصیتی بی وجدانی و بی غیرتی هستند. نه_به_جمهوری اسلامی چون جمهوریت توش نیست
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

کارزار «نه به جمهوری اسلامی» و تحریم انتخابات در کنفرانس مجازی سه سازمان مخالف حکومت ایرانکارزار «نه به جمهوری اسلامی» و تحریم انتخابات، در کنفرانس مجازی سه سازمان مخالف حکومت ایران فدرالیزم= تجزیه ی ایران‌ برای این هدف باید از روی جنازه من و امثال من رد بشید. گول شما گلوبالیست های چپ و بی وطن مصدقی پرست قجری را نمیخوریم. رای_نمیدهم رای_بی_رای جاوویدشاه 💙 مبارزات مدنی با کومله و حزب دموکرات ...جل الخالق این آغازی بر پایانِ براندازی_طلبی است بدرود!
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

چرا مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری ایران در این دوره بحرانی است؟نتایج تازه‌ترین نظرسنجی‌های رسمی و ادعاهای مقام‌های دولتی نشان می‌دهد که سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران با چالش کاهش قابل توجه مشارکت عمومی در مقایسه با دوره‌های پیشین این انتخابات مواجه شده؛ چنان که با ادامه روند فعلی بعید نیست که از این حیث تاریخ‌ساز شود. بخاطر این است که ۴۲ سال هست که مردم ایران به این حکومت نه بزرگ گفته اند و دارند نشان میدهند اما این غرب و سیاست کثیف مماشات بود که این جانیان را با گفتگوی تمدنها و سباست شکست خورده انتقادی تا به امروز سرپا نگه داشته راى_من_سرنگونى یک جوری از مشارکت پایین انتخابات ایران حرف می زنی که کسی نداند خیال می کند مشارکت در انتخابات کشورهای اروپایی نزدیک صد در صده من_رای_میدهم فریب دروغ های نظام‌توتالیتر را نخورید... در خوش بینانه ترین حالت، به ده ددرصد هم‌نخواهد رسید. از جمهوری دروغگویان، سراغ راست نگیرید!
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

فرانسه؛ نهاد ویژه‌ مقابله با «فیک نیوز» پیش از انتخابات ریاست جمهوری فعال می‌شودبه گفته رئیس دبیرخانه عمومی دفاع و امنیت ملی فرانسه فعالیت این نهاد توسط کمیته‌ای ویژه و آگاه به اخلاق حرفه‌ای، متشکل از نمایندگان قوه قضاییه، دستگاه دیپلماسی، رسانه‌ها و جامعه تحقیقاتی بررسی و کنترل خواهد شد. در ایران اما در دوران انتخابات یک سازمان تولید این قضیه فعال میشود فقط مخصوص دوران حساس و مشخص
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

جهاد اسلامی: محور مقاومت از یمن گرفته تا لبنان و سوریه شریک پیروزی غزه است/ بزرگترین موشک مقاومت فلسطین به نام شهید سلیمانی است- اخبار آسیای غربی - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnimبزرگترین موشک مقاومت به نام شهید سلیمانی یکی از رهبران جهاد اسلامی فلسطین: محور مقاومت نقش اساسی در حمایت از مقاومت فلسطین و پیروزی به دست آمده در جنگ غزه ایفا کرد بزرگترین موشکی که مقاومت فلسطین در اختیار دارند، به نام شهید سردار_سلیمانی است گنده‌گوزی غزه‌ با خاك یكسان شد از پیروزی دم می زنید؟ Sabokbaran 💔💔💔 چه سودی بحال ملت ایران دارد.جزگرسنگی وتحریم.وفلسطینی هابرای صدام باپول مامراسم بگیرندودنس برقصند.
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »