انتخابات در جمهوری اسلامی: سوءاستفاده از یک فرایند دموکراتیک برای بازتولید استبداد

06/06/2021 09:53:00 ب.ظ

جمهوری اسلامی با نظر به ساختارش ظاهرا حکومتی نیمه‌دموکراتیک است. درست است که رهبرِ مادام‌العمر دارد، ولی از آن طرف تفکیکِ قوای مونتسکیویی هم دارد، هرکدام

دکتر رضا پرچی‌زاده: عدمِ مشارکتِ مردمی در نمایش‌های انتخاباتیِ رژیم در حقیقت «اهرمِ قدرت»ی بی‌هزینه برای اعتراض و در نهایت ایجادِ تغییرِ سیاسی/اجتماعی در مملکت است.

جمهوری اسلامی با نظر به ساختارش ظاهرا حکومتی نیمه‌دموکراتیک است. درست است که رهبرِ مادام‌العمر دارد، ولی از آن طرف تفکیکِ قوای مونتسکیویی هم دارد، هرکدام

با این وجود، حقیقت این است که جمهوری اسلامی یکی از استبدادی‌ترین حکومت‌های تاریخ بشریت است. حال سوال اینجاست که چرا با وجودِ این همه انتخابات‌های رنگارنگ – که ظاهرا باید نمودِ دموکراسی باشد – جمهوری اسلامی در نهاد یک رژیم استبدادیِ فاشیستی است؟پاسخ این است که جمهوری اسلامی آگاهانه از یک فرایندِ دموکراتیک برای بازتولیدِ استبداد با ظاهرِ دموکراتیک سوءاستفاده می‌کند. رهبران انقلاب اسلامی از همان آغاز با رفراندومِ «نوعِ حکومت» کارکردِ انتخابات در حیطه‌ جمهوری اسلامی را نهادینه کردند: نمایشِ حمایت عمومی برای تثبیت منافع یک قشر خاص. بر این اساس، بر خلافِ دنیای آزاد، انتخابات در جمهوری اسلامی به قصد «گردشِ قدرت» نیست، بلکه برای «تثبیتِ قدرتِ» قشرِ حاکم است.

ادامه مطلب:
العربیه فارسی »

euronews - اخبار بین المللی در مورد ایران

ایران | فهرست کلیه مقاله‌های منتشر شده نوسط یورونیوز در زمینه‌های بین‌االمللی، اقتصاد، سیاست، علم و شیوه زندگی ادامه مطلب >>

رژیم نه.. نظام جمهوری اسلامی ایران

نمایه جمهوری چک در یورو ۲۰۲۰؛ نسل طلایی جدید از راه رسیده است - BBC News فارسی۲۵ سال پس از صعود باورنکردنی تیم ملی چک به فینال یورو ۹۶ در استادیوم ومبلی لندن، این تیم دوباره برای حضور در این رقابت‌ها عازم انگلیس است. تیم ملی چک با داشتن جوانان مستعد با آتیه و بازیکنان تشنه موفقیتی که در ۵ لیگ برتر فوتبال دنیا بازی می‌کنند، از نظر روحی و جسمی در شرایط ایده‌آلی قرار دارد.

دیدگاه | چرا آمریکا باید امید به فروپاشی نظام جمهوری اسلامی داشته باشدصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است. چون تمام مشکلات از بیخ ریش تو دارد بیرون می آید مقام معظم رهبری نشان و نماد بیمسولیتی بی خاصیتی بی وجدانی و بی غیرتی هستند. نه_به_جمهوری اسلامی چون جمهوریت توش نیست

کارزار «نه به جمهوری اسلامی» و تحریم انتخابات در کنفرانس مجازی سه سازمان مخالف حکومت ایرانکارزار «نه به جمهوری اسلامی» و تحریم انتخابات، در کنفرانس مجازی سه سازمان مخالف حکومت ایران فدرالیزم= تجزیه ی ایران‌ برای این هدف باید از روی جنازه من و امثال من رد بشید. گول شما گلوبالیست های چپ و بی وطن مصدقی پرست قجری را نمیخوریم. رای_نمیدهم رای_بی_رای جاوویدشاه 💙 مبارزات مدنی با کومله و حزب دموکرات ...جل الخالق این آغازی بر پایانِ براندازی_طلبی است بدرود!

چرا مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری ایران در این دوره بحرانی است؟نتایج تازه‌ترین نظرسنجی‌های رسمی و ادعاهای مقام‌های دولتی نشان می‌دهد که سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران با چالش کاهش قابل توجه مشارکت عمومی در مقایسه با دوره‌های پیشین این انتخابات مواجه شده؛ چنان که با ادامه روند فعلی بعید نیست که از این حیث تاریخ‌ساز شود. بخاطر این است که ۴۲ سال هست که مردم ایران به این حکومت نه بزرگ گفته اند و دارند نشان میدهند اما این غرب و سیاست کثیف مماشات بود که این جانیان را با گفتگوی تمدنها و سباست شکست خورده انتقادی تا به امروز سرپا نگه داشته راى_من_سرنگونى یک جوری از مشارکت پایین انتخابات ایران حرف می زنی که کسی نداند خیال می کند مشارکت در انتخابات کشورهای اروپایی نزدیک صد در صده من_رای_میدهم فریب دروغ های نظام‌توتالیتر را نخورید... در خوش بینانه ترین حالت، به ده ددرصد هم‌نخواهد رسید. از جمهوری دروغگویان، سراغ راست نگیرید!

فرانسه؛ نهاد ویژه‌ مقابله با «فیک نیوز» پیش از انتخابات ریاست جمهوری فعال می‌شودبه گفته رئیس دبیرخانه عمومی دفاع و امنیت ملی فرانسه فعالیت این نهاد توسط کمیته‌ای ویژه و آگاه به اخلاق حرفه‌ای، متشکل از نمایندگان قوه قضاییه، دستگاه دیپلماسی، رسانه‌ها و جامعه تحقیقاتی بررسی و کنترل خواهد شد. در ایران اما در دوران انتخابات یک سازمان تولید این قضیه فعال میشود فقط مخصوص دوران حساس و مشخص

جهاد اسلامی: محور مقاومت از یمن گرفته تا لبنان و سوریه شریک پیروزی غزه است/ بزرگترین موشک مقاومت فلسطین به نام شهید سلیمانی است- اخبار آسیای غربی - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnimبزرگترین موشک مقاومت به نام شهید سلیمانی یکی از رهبران جهاد اسلامی فلسطین: محور مقاومت نقش اساسی در حمایت از مقاومت فلسطین و پیروزی به دست آمده در جنگ غزه ایفا کرد بزرگترین موشکی که مقاومت فلسطین در اختیار دارند، به نام شهید سردار_سلیمانی است گنده‌گوزی غزه‌ با خاك یكسان شد از پیروزی دم می زنید؟ Sabokbaran 💔💔💔 چه سودی بحال ملت ایران دارد.جزگرسنگی وتحریم.وفلسطینی هابرای صدام باپول مامراسم بگیرندودنس برقصند.

از سه قوه نیز ظاهرا دارای حدی از استقلال رای و عمل هستند.توماس سوچک، هافبک دفاعی و ولادیمیر کوفال، مدافع تیم ملی کرواسی که از پارسال در وست‌هم همبازی شده‌اند، فصلی درخشان را در لیگ برتر انگلیس پشت سرگذاشته‌اند و پاتریک شیک، مهاجم این تیم هم که فصل پیش از رم به بایر لورکوزن رفته، در ۳۶ بازی ۱۳ گل زد تا ثابت کند کاملا روی فرم است.«نشنال اینترست» می‌گویند ادامه تلاش‌ها برای فروپاشی نظام جمهوری اسلامی، به هیچ‌وجه ایالات متحده را درگیر جنگ دیگری در خاورمیانه نخواهد کرد و هزینه جانی و مالی هم در بر نخواهد داشت.کنفرانسی دو روزه سه سازمان مخالف جمهوری اسلامی ایران، «کنگره ملیت‌های ایران فدرال»، «شورای دموکراسی‌خواهان ایران»، و «همبستگی برای آزادی و برابری در ایران»، از روز شنبه ۱۵ خرداد شروع شد.

از همهٔ این‌ها مهمتر، رژیم به طور مداوم انتخابات‌هایی برگزار می‌کند که در جریان آنها مردم بدون تقریبا هیچ محدودیتی به کاندیداهای مختلف رای می‌دهند. با این وجود، حقیقت این است که جمهوری اسلامی یکی از استبدادی‌ترین حکومت‌های تاریخ بشریت است. با این تفاسیر شاید بتوان گفت تیم ملی چک در هیچ دوره‌ای، نه حتی در دوران بازی اسطوره‌ای چون پاول ندود این تعداد بازیکن خوب در اختیار نداشته است. حال سوال اینجاست که چرا با وجودِ این همه انتخابات‌های رنگارنگ – که ظاهرا باید نمودِ دموکراسی باشد – جمهوری اسلامی در نهاد یک رژیم استبدادیِ فاشیستی است؟ پاسخ این است که جمهوری اسلامی آگاهانه از یک فرایندِ دموکراتیک برای بازتولیدِ استبداد با ظاهرِ دموکراتیک سوءاستفاده می‌کند. به نظر می‌رسد دولت بایدن که تعهد داد حقوق بشر را در مرکز سیاست خارجی خود قرار دهد، به طور بالقوه دارد یکی از سرکوبگرترین دیکتاتوری‌های جهان را از فروپاشی نجات می‌دهد. رهبران انقلاب اسلامی از همان آغاز با رفراندومِ «نوعِ حکومت» کارکردِ انتخابات در حیطه‌ جمهوری اسلامی را نهادینه کردند: نمایشِ حمایت عمومی برای تثبیت منافع یک قشر خاص. مربی: یاروسلاو سیلهاوی منبع تصویر، Getty Images مربی ۵۹ ساله در ۲۰۱۸ تیمی در حال سقوط را از کارل یارولیم -مربی نه چندان محبوب پیشین- تحویل گرفت و خیلی زود موفق شد روحیه را دوباره به بازیکنان خود بازگرداند. بر این اساس، بر خلافِ دنیای آزاد، انتخابات در جمهوری اسلامی به قصد «گردشِ قدرت» نیست، بلکه برای «تثبیتِ قدرتِ» قشرِ حاکم است. بختیار علیار، عضو کمیته مرکزی حزب کومله کردستان ایران از سلیمانیه در کردستان عراق، گفت انتخابات را نظام جمهوری اسلامی به عنوان تبلیغات راه می‌اندازد تا برای خود مشروعیت ایجاد کند.

حال این حاکمیت می‌تواند در کاراکترِ اکبر هاشمی رفسنجانی، محمد خاتمی، محمود احمدی‌نژاد، حسن روحانی، یا ابراهیم رئیسی، که ظاهرا هرکدام شخصیت‌های متفاوتی دارند، متجلی شود. نقاط قوت شاید کلیشه‌ای به نظر بیاید اما هرگز نباید روحیه یک تیم را دست کم گرفت. این نوشته می‌گوید، هرچند صرف بیان عبارت «تغییر رژیم» برخی را در ایالات متحده نگران می‌کند، ولی همان‌گونه که بسیاری از ایرانی‌ها متصور هستند، فروپاشی نظام نه نیازمند رهبری واشنگتن است و نه به دخالت نظامی آمریکا احتیاج دارد. با این وجود، آن چیزی که از صندوقِ رایِ رژیم بیرون می‌آید، هرکه باشد، وظیفهٔ اصلی‌اش پیشبرد منافعِ قشرِ صاحبِ قدرت است، که تقریبا همیشه با منافعِ مردمِ خارج از قدرت در تضاد قرار می‌گیرد. برای حفظ توهم رفراندوم، رژیم انتخابات را در سه مرحلهٔ اصلی و بسیاری مراحل فرعی مهندسی می‌کند. نقاط ضعف این تیم زیاد گل نمی‌خورد اما جای یک یا دو مدافع میانی درجه یک در آن خالی به نظر می‌رسد. از مراحل اصلی، شورای نگهبان مرحلهٔ اول است. با این حال به عقیده بسیاری از ایرانی‌ها، این دقیقا همان کاری است که جو بایدن دارد می‌کند. آنجا کاندیداهای مورد نظر خامنه‌ای و بیت رهبری و سپاه پاسداران تایید می‌شوند. این نقطه ضعفی است که می‌تواند برای چک گران تمام شود، به ویژه در بازی مقابل تیم‌هایی که مهاجمان سریعی دارند.» پیش از این از احزاب مخالف و اپوزیسیون نظام جمهوری اسلامی انتقاد می‌شد که تعامل و همکاری جدی با هم ندارند.

مرحله دوم تبلیغات حکومتی و رسانه‌ای در داخل و خارج از کشور است، که انتخابات را آزاد و رقابتی و تاثیرگذار بر امور مملکت نشان می‌دهد. مرحلهٔ سوم رای‌خوانی است، که کاندیدای مورد نظر رهبر و سپاه برنده اعلام می‌شود. او مهارت زیادی در بردن نبردهای تن به تن هوایی دارد و مرتب هم گل می‌زند. * برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست. این وسط بحثِ «رد و تایید صلاحیت» اصولا بحثی انحرافی است، چرا که صلاحیتی را که شورای نگهبانِ ولایتِ فقیه تایید کند، فقط به کار دوام ولایتِ فقیه می‌آید. پس تقلیل دادنِ بحثِ «انتخابات» به مسالهٔ تایید یا ردِ صلاحیتِ ثبتِ‌نام‌کنندگان در حقیقت پایین آوردنِ سطحِ «مطالبات» به درونِ چارچوبِ رژیم است، یعنی دقیقا همان چیزی که کلیتِ رژیم – اعم از «اصولگرا» و «اصلاح‌طلب» – می‌خواهد. لقب تیم تیم ملی (Národní tým) و پسران ما (Naši) دو لقب تیم ملی جمهوری چک هستند که دومی نمادی از پیوند نزدیک این تیم با هواداران است. و این فقط برای «قطبی کردنِ» فضا به جهتِ بهره‌برداریِ تمامیتِ رژیم است و بس. به ویژه آن که این اقدام، در زمانی که رئیس جمهوری آمریکا عزم خود را برای بازگشت به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ با ایران جزم کرده است، حسن نیت ایران را به شدت زیر سوال می‌برد. این سه اتحاد نقطه اشتراکشان در این است که خودداری از تمرکز در مورد آینده ایران و فدرالیسم برای آینده ایران این جزو اشتراک‌های سیاسی این سه ائتلاف بزرگ است و در حقیقت نقطه جوهری جمع‌ آمدن این سه ائتلاف است.

بدین ترتیب، جمهوری اسلامی با تهی کردنِ انتخابات از معنی، عملا آن را به «رای دادنِ» صِرف تقلیل داده، و نامِ آن را «انتخابات» می‌گذارد و به همه هم چنین القاء می‌کند که این معنیِ انتخابات است. جمهوری چک در اولین حضور خود در یورو در ۱۹۹۶ تا فینال پیش رفت و در نهایت با شکست ۱-۲ مقابل آلمان، نایب قهرمان این رقابت‌ها شد. در چنین وضعیتی، «انتخابات» در بهترین حالت تغییرِ چندانی در اوضاع ایجاد نمی‌کند، و در حالتِ معمولی اوضاع را بدتر می‌کند. حال آنکه انتخابات در عمل فرآیندی برای تضمینِ امتداد در فرآیندِ «تغییر» است، و نه برای حفظ «وضعیتِ موجود». برابر کرواسی: بدون برد، ۲ تساوی، ۱ باخت، ۵ گل زده، ۷ گل خورده. به طورِ دقیق‌تر، انتخاباتِ واقعی امکانِ «چرخشِ قدرت» را فراهم می‌کند. اما در رژیم حاکم بر ایران چرخش قدرت وجود ندارد. مهمترین خبرها.

جمهوری اسلامی یک «آلیگارشیِ توتالیتر» است: در این رژیمْ دو طبقهٔ روحانی و نظامی که به طرزی تقریبا تفکیک‌ناپذیر با یکدیگر امتزاج یافته‌اند حکومت می‌کنند. این‌ها با تدوینِ قانونِ اساسی‌ای کاملا بسته و استبدادی خود را مادام‌العمر در کلیدی‌ترین پست‌های حکومتی مستقر کرده‌اند؛ و با در اختیار گرفتنِ تقریبا تمامِ منابعِ مالی و اقتصادی و قوای قهریه، در جایی که اکثریتِ مردمِ ایران را بدبخت و بیچاره و فقیر کرده‌اند، خود روز به روز ثروتمندتر و قدرتمندتر شده‌اند. اما جنگِ قدرتِ میانِ «جناح»های نظامِ جمهوری اسلامی لزوما دروغین نیست. به قولِ پسرِ بزرگِ هاشمی رفسنجانی، «بینِ خودمان دموکراسی حاکم است». رژیمْ گهگداری نمایشی از دموکراسی – همچون «انتخابات» – برگزار می‌کند تا مردمِ ایران و جهان را متقاعد کند که جمهوری اسلامی واقعا «جمهوری» و «دموکراتیک» است؛ و اینکه این «مردم» هستند که «انتخاب» می‌کنند، و نه «حکومت».

آن وسط جناح‌های نظام هم به قصدِ کسبِ قدرت و ثروتِ بیشتر برای خود البته تلاش می‌کنند؛ که باعث می‌شود بعضی وقت‌ها با هم درگیر بشوند. نمود مبرهن این قضیه را اخیرا دراعتراضات پُر سر و صدای محمود احمدی‌نژاد و محمد خاتمی و حسن خمینی و مجمع روحانیون مبارز و بسیاری دیگر بعد از «رد صلاحیت» خودشان یا افراد وابسته به آنها برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو مشاهده کردیم. با این وجود، هنگامی که کلیتِ «نظام» به خطر بیفتد و در نتیجه پای «حفظِ نظام» وسط باشد، اهالیِ نظام همه زیرِ یک عَلَم سینه می‌زنند. به عبارتی، آخوندها اگر گوشتِ هم را بخورند استخوانِ هم را دور نمی‌اندازند. این وسط مردم، یا بهتر بگوییم، کسانی که مدام با توهمِ «مشارکتِ سیاسی» پای صندوق‌های رایِ رژیم می‌روند، فقط تاییدکنندگانِ مشروعیتِ قشرِ حاکمند، در حالی که خودشان عموما از این فرایند سودی که نمی‌برند هیچ، ضرر هم می‌کنند، چرا که به دنیا نشان می‌دهند از رفتارهای نادرست رژیمی که بر خلافِ منافعِ خودشان عمل می‌کند حمایت می‌کنند.

به اصطلاح، این مردم در چشمِ دنیا سرنوشتِ خود را با سرنوشتِ رژیمی که هیچ ارزشی برای آنها قائل نیست و حتی آنها را دشمن می‌دارد گره می‌زنند، و بدین ترتیب تمامِ نادرستی‌های رژیم را به پای خود می‌نویسند. بر خلاف القائات دائمی استمرارطلبان و بلندگوهای تبلیغاتی‌شان در اروپا و آمریکا، که با نظر به منافع و حساب و کتاب‌های خودشان می‌گویند مشارکت در انتخابات نظام را می‌توان به وسیله‌ای برای اعتراض به جمهوری اسلامی تبدیل کرد، خامنه‌ای همیشه صادقانه و با صراحت اعلام کرده که «رأی اکثریت قاطع مردم... در واقع رأی به اصل نظام اسلامی و نشان‌دهنده اعتماد کامل آنان به نظام» است.

کشاندن مردم پای صندوق‌های رای و در نتیجه جلوی دوربین‌ها برای تولید خوراک خبری تاییدآمیز چنان برای جمهوری اسلامی اهمیت دارد که خامنه‌ای اخیرا عدم حضور در انتخابات را از «گناهان کبیره» خواند و رای سفید دادن را «حرام» اعلام کرد. عدمِ مشارکتِ مردمی در نمایش‌های انتخاباتیِ رژیم در حقیقت «اهرمِ قدرت»ی بی‌هزینه برای اعتراض و در نهایت ایجادِ تغییرِ سیاسی/اجتماعی در مملکت است. پس به هوش باشیم و اهرمِ موثرِ «عدمِ مشارکت» در بازی‌های تبلیغاتیِ نظامِ استبدادی را ارزان از دست ننهیم. این را آویزهٔ گوش‌مان کنیم که اولین گام در مسیرِ آزادی، عدمِ همکاری با استبداد است. در نهایت، آزادی و آبادیِ ایران و استقرارِ حقوقِ بشر و دموکراسی در آن سرزمین تنها با عبورِ کامل از نظامِ استبدادی و ضدِّانسانیِ جمهوری اسلامی میسر خواهد شد.

با امتیاز ندادن به رژیم از طریقِ عدمِ مشارکت در «انتصابات»ش، اولین قدم را در مسیرِ عبور از حکومتِ ظلم و جورِ جمهوری اسلامی برداریم. Advertisement مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند. تبلیغات .