انبار نفت شهران, گسل مشا, ناایمنی ساختمان‌های تهران

انبار نفت شهران, گسل مشا

انبار نفت شهران؛ بمب بالقوه در بافت مسکونی | DW | 06.08.2020

انبار نفت شهران محل ذخیره میلیون‌ها لیتر سوخت در دل محله‌ای واقع در شمال غربی تهران است. رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران می‌گوید هر سانحه‌ای در این انبار می‌تواند فاجعه‌ای مهیب‌تر از بیروت در یک بافت مسکونی بیافریند.

06/08/2020 04:01:00 ب.ظ

انبار نفت شهران محل ذخیره میلیون‌ها لیتر سوخت در دل محله‌ای واقع در شمال غربی تهران است. رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران می‌گوید هر سانحه‌ای در این انبار می‌تواند فاجعه‌ای مهیب‌تر از بیروت در یک بافت مسکونی بیافریند.

انبار نفت شهران محل ذخیره میلیون‌ها لیتر سوخت در دل محله‌ای واقع در شمال غربی تهران است. رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران می‌گوید هر سانحه‌ای در این انبار می‌تواند فاجعه‌ای مهیب‌تر از بیروت در یک بافت مسکونی بیافریند.

مجید فراهانی، رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران، انبار نفت این محله را مثل یک"بمب هیدروژنی" می‌داند و خواستار خروج تاسیسات پرخطر از تهران شده است.شهران در منطقه پنج تهران، در شمال غربی شهر و در مجاورت سولقان و کن قرار دارد. انبار نفت و مخازن عظیم سوخت شهران، در سال ۱۳۵۳ و در زمانی ساخته شده که این محله غیرمسکونی و بیابان بود. اینک با گسترش محله، روزانه دستکم ۳۰۰ تانکر ۳۰هزار لیتری با همه خطرات احتمالی از کوچه پس کوچه‌های شهران عبور می‌کنند.

تصاویری از جارو برقی دریایی در تایوان نوروزی: خودروسازان داخلی خیال نکنند نور چشم هستند وزیر امور خارجه فرانسه: نیازی به احضار سفیرمان از بریتانیا نداشتیم، با فرصت‌طلبی لندن آشناییم

مجید فراهانی می‌گوید: «فقط کافی است یکی از تانکرها یا خودروی ‌حمل آن‌ هنگام سوخت گیری در کنار مخازن دچار حادثه شود، آنگاه با انفجار سریالی مخازن سوخت یکی پس از دیگری فاجعه ای بزرگ‌تر از بیروت به سر تهران می آید.»فراهانی با تاکید بر لزوم عبرت‌ از تجربه انفجار بیروت و بی مبالاتی در رعایت پروتکل‌های انباشت مواد شیمیایی در اینستاگرام می‌نویسد: «حتما در اقصی نقاط گمرک‌های رسمی و یا اسکله‌های غیر رسمی، در مناطق ویژه اقتصادی و یا بنادر ساحلی و غیرساحلی کشور انبارهای مشابه انبار مواد شیمیایی بیروت یافت می‌شود که از این پس باید به عنوان یک بمب ساعتی نگریسته شود؛ اما علاوه بر اماکن یاد شده انباشت مواد شیمیایی در بطن و مرکز شهرها و اماکن مسکونی خطر آفرین‌تر است.»

او پیشنهاد می‌کند که نقاط پرخطر در تهران و دیگر شهرها شناسایی شوند و دولت و مدیریت شهری برای"احتمال بروز فاجعه و خروج این بمب‌های ساعتی" برنامه‌ریزی داشته باشند.انباری روی گسل مشادو سال قبل قرار بود شورای شهر تهران، طرح  ساخت یک مسیر اختصاصی برای تردد تانکرها در شهران و تشکیل جلسه‌ای با نمایندگان وزارت نفت، پالایشگاه نفت تهران، مسئولان انبار نفت شهران و سایر مسئولان مرتبط را پیگیری کند اما طرح بی سرانجام ماند. headtopics.com

عضو شورای شهر تهران، در توضیح خطرات انبار نفت شهران می‌نویسد: «انبار نفت محله شهران مثل یک‌ بمب هیدروژنی داخل شهر و بر روی گسل زلزله مشا و در بطن بافت مسکونی بنا شده و هر روز ۳۰۰ تانکر از ابرمخازن آن بارگیری می‌کنند و با عبور از بافت مسکونی، وارد بزرگراه‌ها می‌شوند.»

در ۱۴ سال گذشته، چهار مرتبه تانکرهای بنزین در خیابان‌های شهران واژگون یا دچار سانحه شده‌‌اند. در دو مورد بنزین‌ها روانه فضای سبز شدند و درختان را برای همیشه خشکاندند. رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران، در عین حال به خطر قرارگیری انبار نفت شهران بر روی"گسل مشا" نیز اشاره می‌کند و تلفات انفجار انبار را در صورت وقوع احتمالی یک زلزله ویرانگر، از خود زلزله بیشتر می‌داند.

زلزله‌های اخیر در تهران و دماوند در اردیبهشت و خرداد، ناشی از فعال شدن گسل مشا بود. مهدی زارع، کارشناس زلزله پیش‌تر گفته که دور و بر قطعه شرقی و مرکزی گسل مشا، در فاصله کمتر از ۱۰ کیلومتر حدود ۵۰۰هزار نفر جمعیت زندگی می‌کنند و در صورت وقوع زمین لرزه و با احتساب فاصله ۱۵ تا ۲۰ کیلومتری گسل، حدود هفت میلیون نفر تحت تاثیر قرار می‌گیرند.

رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران، خروج انبار نفت از شهران را یک مطالبه ملی نامیده است.  ادامه مطلب: DW فارسی »

صدراعظمی به شیوه آنگلا مرکل

یک نظرسنجی جدید نشان می‌دهد بیشتر اروپایی‌ها معتقدند با خداحافظی آنگلا مرکل از قدرت، آلمان از دوران طلایی خود فاصله خواهد گرفت. اما چرا آنگلا مرکل، صدراعظم و رئیس بزرگ‌ترین حزب سیاسی آلمان، قدرتمندترین سیاستمدارِ زن جهان است؟

هشدار درباره انبار نفت شهران/ لزوم خروج تأسیسات پرخطر از شهرهشدار درباره انبار نفت شهران رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران اعلام کرد که به واسطه وجود انبار نفت در داخل بافت مسکونی شهران، فاجعه‌ای دهشتناک‌تر از بیروت در کمین تهران است.

در تعطیلات پیش رو سفر نروید/ افزایش 58 درصدی تردد در جاده‌ها در روز گذشتهرییس پلیس راهور ناجا: *در تعطیلات پیش رو سفر نروید *روز گذشته شاهد افزایش ۵۸ درصدی تردد و سفر در جاده‌ها بودیم *ترددهای شهری نیز افزایش یافته است

کرونا در جهان- مرگ یک نفر در دنیا در هر ۱۵ ثانیه؛ افزایش تاریخی قیمت طلاکرونا در جهان- مرگ یک نفر در دنیا در هر ۱۵ ثانیه؛ افزایش تاریخی قیمت طلا به گزارش خبرگزاری رویترز در هر ۲۴ ساعت، حدود ۵ هزار و ۹۰۰ نفر در اثر ابتلا به ویروس‌ کرونا جان خود را از دست می‌دهند. این معادل، مرگ یک نفر در هر پانزده ثانیه است.

داستان کانتینری که در انبار شماره 12 بندر بیروت فاجعه آفریدداستان کانتینری که در انبار شماره ۱۲ بندر بیروت فاجعه آفرید اعلام اولیه و شاید شتابزده دولت لبنان مبنی بر اشتعال مواد آتش‌بازی ذخیره‌شده در یکی از انبارهای بندر، باعث شد به روایت‌های بعدی‌ای که از سوی مسئولان عنوان شد به دیده شک و تردید نگریسته شود

خودکفایی تولید محصولات کشاورزی؛ عامل موفقیت ترکیه در مدیریت صنایع غذایی در کروناعضو هیئت علمی گروه مهندسی صنایع غذایی دانشگاه عزت بایسال بولوآبانت ضمن اشاره به موفقیت ترکیه در تولید محصولات کشاورزی در دوره شیوع کرونا گفت ما کشوری خودکفا با فرصت و ظرفیت‌های بالا هستیم. . - خبرگزاری آناتولی

اردوغان در گفت‌وگوی تلفنی با میشل عون انفجار در بیروت را تسلیت گفتاردوغان در تماس تلفنی با میشل عون از خداوند برای قربانیان انفجار امروز در بیروت طلب رحمت و برای مجروحان نیز شفای عاجل مسئلت کرد - خبرگزاری آناتولی