امید رنگ‌باخته؛ روایتی از گریز فعالان عراقی به خارج از کشور

28/07/1399 08:22:00 ب.ظ

خبرگزاری رویترز در گزارشی به زندگی چند تن از فعالان مدنی عراق که به ترکیه گریخته‌اند پرداخته و از کشته شدن چند تن از آنان به دست شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در عراق نوشته است.

حسنین المنشد سال‌ها در عراق فعال حقوق بشر بود و به خاطر فعالیت‌هایش حتی پیام‌ تهدید به مرگ هم دریافت می‌کرد. روز حادثه المنشد ۲۹ ساله در کنار استادش، امجد الدهامات، و همراه با شماری از فعالان عراقی به پایگاه...

روز حادثه المنشد ۲۹ ساله در کنار استادش، امجد الدهامات، و همراه با شماری از فعالان عراقی به پایگاه پلیس در العماره عراق رفت تا مجوز برگزاری تظاهراتی در آن شهر را بگیرد. پس از اینکه گفت‌وگوی آنها با پلیس تمام شد، و هنگام خروج استادش الدهامات از پایگاه پلیس، یک خودروی بدون پلاک و با شیشه‌های دودی کنار او توقف کرد و فردی درون آن با شلیک گلوله به زندگی او پایان داد.

مرگ الدهامات تنها یک نمونه از ده‌ها قتلی بود که به تدریج باعث شد بسیاری از فعالان حقوق بشر و روزنامه‌نگارانعراقی کشور خود را ترک کنند. این قتل‌ها هنوز هم ادامه دارد. بنابر برآورد یک نهاد مستقل حقوق بشری به نام «امل»، فقط در طول یک سال اخیر فعالان حقوق بشر هدف دست‌کم ۴۴ مورد آدم‌ربایی و ۷۴ اقدام به قتل قرار گرفته‌اند. بیشتر این موارد نیز در بغداد یا در جنوب عراق رخ داده است.

حسن وهاب، عضو سازمان حقوق بشری امل، می‌گوید قتل‌ فعالان مدنی همزمان با آغاز تظاهرات افزایش یافت و بعد به طور مهیبی اوج گرفت. اعتراضات ضد فساد بیش از ۵۰۰ کشته برجای گذاشت و سرانجام به کناره‌گیری عادل عبدالمهدی، نخست وزیر وقت، انجامید.

ادامه مطلب:
ايران اينترنشنال »

رقابت منهای متانت | بهناز شیربانی

این روزها کمتر فردی را می‌توان پیدا کرد که مخاطب پلتفرم‌های ایرانی نباشد. چند سالی است از ایجاد پلتفرم‌های داخلی می‌گذرد و سال‌ها پیش کمتر کسی متوجه ظرفیت‌های این بخش بود و ابعاد ساختاری پلتفرم‌ها به‌مرور آن‌قدر وسعت پیدا کرد تا به رقیبی جدی برای رسانه ملی بدل شد. اما شاید حدس‌زدن این موضوع که زمانی این مدیوم مخاطب گسترده‌ای پیدا کند کمی عجیب به نظر می‌رسید. آغاز ساخت‌وساز در پلتفرم‌های داخلی با آزمون و خطاهایی همراه بود و بسیاری بر این باور بودند که عدم آگاهی از فضای فرهنگی و سرمایه‌گذاری صرف روی چهره‌های مشهور و البته نبود آشنایی کافی با ساخت سریال برای طیف گسترده‌ای از مردم، پاشنه آشیل این بسترهای اینترنتی محسوب می‌شد؛ نقصی که به‌مرور مرتفع شد و شبکه نمایش خانگی بیش از هر چیز به دلیل نیاز جامعه به تکنولوژی روز و پاسخ به انحصار سریال‌سازی در تلویزیون به مسیرش ادامه داد. اما کشمکش‌های شبکه نمایش خانگی و صداوسیما تنها به جدال دو سال اخیر ختم نمی‌شود. می‌توان ریشه این اختلاف را در زمانی جست‌وجو کرد که بسیاری متوجه این واقعیت شدند که با قدرت‌گرفتن شبکه نمایش خانگی، مدیریت افکار عمومی از دستشان خارج شده و حالا زمانی است که باید وارد صحنه شوند. ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

شهردار کپنهاگ پس از اعتراف به آزار جنسی چند زن از سمت خود کناره‌گیری کردوی که سال‌ها پیش وزیر دادگستری دانمارک بود، در ۱۱ سال اخیر در سمت شهردار کپنهاگ فعالیت می‌کرد. وصلش كنيد به مسلمونا اينم😂 مگه در کپنهاگ هم آزار جنسی وجود داره؟؟😬😬 آنجا که میگن رابطه آزاده؟؟😬😬😬 ببخشید آزار جنسی چه فرقی با رابطه جنسی داره؟ خواهش می کنم در مورد اصطلاحاتی که به کار می برید توضیح بدید.

زنان و دختران معترض بلاروس؛ ما را از پنجره ببینید نه از تلویزیونصدها زن و دختر دانشجو در مینسک پایتخت بلاروس در اعتراض به حکم بازداشت تیخانوفسکایا، رهبر در تبعید اپوزوسیون این کشور به خیابان‌ها آمدند.

بی‌خبری از وضع شش تن از فعالان مدنی بازداشت شده در ایران | DW | 18.10.2020خانواده شش فعال مدنی بازداشت شده در ایران از وضع آنها از زمان بازداشت بی‌خبرند. ۱۲ روز از زمان بازداشت این شش نفر می‌گذرد. نهادهای امنیتی حاضر به پاسخگویی به خانواده‌ها نیستند و این آنها را به شدت نگران کرده است.

ادامه اعتراضات بلاروس علیرغم تهدید پلیس به استفاده از سلاح | DW | 18.10.2020پایتخت بلاروس روز یکشنبه ۲۹ مهر (۱۸ اکتبر) مجددا صحنه تظاهرات گسترده علیه آلکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری این کشور بود. با وجود تهدید پلیس به استفاده از سلاح گرم و حضور گسترده ماموران پلیس و سربازان ارتش، ده‌ها هزار نفر به خیابان‌ها رفتند.

امیر حاتمی: از امروز مجازیم در زمینه دفاع هر آنچه می‌خواهیم از دنیا تهیه کنیموزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: از امروز مجاز هستیم هرچه که نیاز داریم از دنیا تهیه کنیم و آنچه که دیگران نیاز دارند و از ما می‌خواهند را تهیه کنیم. این دستاورد جای تبریک داره و باعث صلح و امنیت بیشتر در منطقه خواهد شد بدون تردید بخر اگه پول داری...

یک طرح قانونی جدید برای جلوگیری از پولشویی حزب‌الله لبنان به کنگره آمریکا ارائه شد🔺یک طرح قانونی جدید برای جلوگیری از پولشویی حزب‌الله لبنان به کنگره آمریکا ارائه شد ⚡️طرح قانونی جدیدی توسط گروهی از اعضای جمهوریخواه کنگره آمریکا با هدف جلوگیری از فعالیت‌های پولشویی حزب‌الله_لبنان به مجلس نمایندگان ایالات متحده ارائه شده است.