امیرعبداللهیان: مشروعیت بین‌المللی بدون مقبولیت داخلی در افغانستان محقق نمی‌شود/ نمی‌خواهیم از نقطه بن‌بست وین وارد مذاکرات شویم- اخبار دیپلماسی ایران - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnim

05/08/1400 04:15:00 ب.ظ

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید

Jcpoa

🎥 وزیر امور خارجه: نمی‌خواهیم از نقطه وین وارد مذاکره شویم ما قصد نداریم رفت و آمدهای آقای گروسی به ایران را هیجانی کنیم JCPOA

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید

، حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در پایان نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان در تهران در نشستی خبری گفت: بیانیه پایانی ما ساعت 5 امروز در پایتخت‌ها منتشر می‌شود و در اختیار رسانه‌ها قرار می‌گیرد. بیانیه پایانی طیفی از موضوعاتی است که مواضع مشترک ما را بیان می‌کند.

وی درباره مهمترین دستاورد نشست تهران گفت: نفس برگزاری نشست همسایگان افغانستان در تهران، با حضور فیزیکی 4 وزیر و حضور مجازی 2 وزیر مهم است و تمرکز بر راه حل سیاسی در افغانستان بود. ما بحث کردیم که تاکید بر این باشد که دولت فراگیر در افغانستان تشکیل شود و تاکید بر اینکه مشروعیت بین‌المللی بدون مقبولیت داخلی محقق نمی‌شود.

ادامه مطلب:
خبرگزاری تسنیم 🇮🇷 »

استاندار_باکو_گوه_خورد اردوغان_استعفا اردوغان_گوه_خورد 🇬🇧💩🇹🇷💩🇦🇿💩🇮🇱 حالا هیجانی نشه، قبلاً که فقط دنبال هیجان بودید

خلیل‌زاده یک سال دیگر در الریان ماندنی شد- اخبار فوتبال ایران - اخبار ورزشی تسنیم | Tasnimشجاع_خلیل‌زاده یک سال دیگر در الریان ماندنی شد مدافع تیم ملی کشورمان که در تیم الریان قطر توپ می‌زند، یک سال دیگر قرارداد خود با این باشگاه را تمدید کرد

دیدار وزرای خارجه ایران و ترکمنستان- اخبار دیپلماسی ایران - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnim🎥 دیدار وزرای خارجه ایران و ترکمنستان وزیر خارجه ترکمنستان که برای شرکت در نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان به تهران سفر کرده است با وزیر خارجه کشورمان دیدار کرد

فرود هواپیمای صهیونیستی در خاک عربستان- اخبار آسیای غربی - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnimفرود هواپیمای صهیونیستی در خاک عربستان خبرنگار روزنامه صهیونیستی «یدیعوت آحارونوت»: این هواپیما متعلق به یک میلیاردر صهیونیست بوده که پس از توقف در «امان» به سمت ریاض حرکت کرده است Beresheet 2 Moon mission with UAE/Israel; “Blue Flag” exercises; Israel intel base in Socotra ; meanwhile .. Iran gas stations hit by massive cyberattack; addressing Khamenei; & their pathetic initiatives with CIA/Mossad lead IAEA drama & JCPOA sits, grow some bals Iran

حمله سایبری به سامانه سوخت‌گیری در پمپ‌بنزین‌ها- اخبار نفت و انرژی - اخبار اقتصادی تسنیم | Tasnimحمله سایبری به سامانه سوخت‌گیری پمپ بنزین‌ها نور نیوز نوشت: اختلال ایجاد شده در سامانه سوخت‌گیری در پمپ بنزین‌ها که موجب بروز مشکل در روند سوخت‌گیری خودروها شده ناشی از حمله سایبری بوده است جزییات این حمله سایبری و منشاء آن در دست بررسی است بنزین کدوم شهرهاست؟ چوب توآستینشون کنید ب نظرم بهترین پیشگیری از تکرار هرگونه اخلال سایبری در شبکه توزیع نفت،سوخت،برق،گاز و باقی ملزومات استراتژیک،راه اندازی هر چ سریعترِ شبکه_ملی_اطلاعات است..

هک تابلوهای تبلیغاتی شهری در کرج صحت ندارد- اخبار البرز - اخبار استانها تسنیم | Tasnimهک تابلوهای تبلیغاتی شهری در کرج صحت ندارد رئیس شورای شهر کرج: تابلوهای تبلیغاتی و تلویزیون‌های شهری کرج در عملیات سایبری هک نشده ‌و چنین چیزی صحت ندارد دم بچه های سایبری کرج گرم👏👏👏 امروز هم ما سهامداران در رهاورد ۳۶۵ تهدید شدیم 🥶🥶🥶😡😡😡

سازمان ملل: 250 نفر در ایران در سال 2020 اعدام شدند

خبرگزاری تسنیم ، حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در پایان نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان در تهران در نشستی خبری گفت: بیانیه پایانی ما ساعت 5 امروز در پایتخت‌ها منتشر می‌شود و در اختیار رسانه‌ها قرار می‌گیرد.خبرگزاری تسنیم ، شجاع خلیل‌زاده مدافع تیم ملی کشورمان که در تیم الریان قطر توپ می‌زند، برای یک سال دیگر قرارداد خود با این باشگاه را تمدید کرد.، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان با رشید مردوف، وزیر خارجه ترکمنستان دیدار کردند.خبرگزاری تسنیم ، ایتالی بلومنتال» خبرنگار روزنامه صهیونیستی «یدیعوت آحارونوت» در صفحه توییتر خود از فرود یک هواپیمای صهیونیستی در خاک عربستان سعودی خبر داد.

بیانیه پایانی طیفی از موضوعاتی است که مواضع مشترک ما را بیان می‌کند. وی درباره مهمترین دستاورد نشست تهران گفت: نفس برگزاری نشست همسایگان افغانستان در تهران، با حضور فیزیکی 4 وزیر و حضور مجازی 2 وزیر مهم است و تمرکز بر راه حل سیاسی در افغانستان بود.. ما بحث کردیم که تاکید بر این باشد که دولت فراگیر در افغانستان تشکیل شود و تاکید بر اینکه مشروعیت بین‌المللی بدون مقبولیت داخلی محقق نمی‌شود. انتهای پیام/. وزیر خارجه ایران در ادامه گفت: نگرانی از افزایش تروریسم و تحرکات داعش، نگرانی از گسترش فقر و قاچاق مواد مخدر در افغانستان مطرح بوده است. باید کشورهای همسایه و جامعه جهانی به افغانستان و هیات حاکمه سرپرستی کمک کنند که افغانستان از این مرحله و شرایطی که اشغال آمریکا ایجاد کرده خارج شوند. روز گذشته رسانه‌های صهیونیستی گزارش دادند که اولین پرواز مستقیم از خاک عربستان به فلسطین اشغالی روز دوشنبه عصر در فرودگاه بن گوریون به زمین خواهد نشست.

امیرعبداللهیان گفت: ما با همه طرف‌های افغان در تماس هستیم و در سطح امنیتی با هیات حاکمه سرپرستی گفتگو داریم. سفیر ایران در کابل با وزیر خارجه هیات سرپرستی در افغانستان دیدار کرده است که به درخواست آنها بوده و نکات مد نظر را منتقل کرده است. وی افزود: فرمت مسکو با حضور نمایندگان ویژه کشورهای مختلف در منطقه ما در مسکو شکل گرفت. دور اول این گفتگوها هفته پیش برگزار شد. ما هر فرمتی را که به تحقق صلح و ثبات و امنیت در افغانستان کمک کند مثبت و سازنده می‌دانیم و از مسکو به خاطر ابتکاری که به خرج داد تشکر می‌کنیم. تحولات اخیر در پرونده روابط عربستان و رژیم صهیونیستی بیانگر وجود نشانه‌هایی در خصوص عادی سازی قریب‌الوقوع میان ریاض و تل‌آویو است.

سخنان آقای لاوروف را امروز شنیدیم، معتقدیم هر چه فرمت‌های منطقه‌ای بدون دخالت  خارجی تقویت شود، می‌توان مشکلات منطقه را با اهل منطقه حل کرد. وزیر خارجه کشورمان در ادامه گفت: همه تلاش‌های ایران از جمله نشست امروز در تهران با نگاه کمک به مردم بزرگ افغانستان شکل گرفت. ما تمام گذرگاه‌های مرزی خود را در سخت‌ترین شرایط باز گذاشتیم تا تبادلات مرزی متوقف نشود و مردم افغانستان دچار کمبود مواد غذایی و مواد مورد نیاز اولیه خود نشوند. وی اظهار داشت: برای عضویت ناظر نماینده اتحادیه اروپا در فرمت همسایگان اتفاق نظر وجود نداشت. اصل ایده‌ای که نمایندگان افغانستان در نشست افغانستان باید حضور داشته باشند مورد اجماع بود، لیکن بررسی جزئیات آن به نشست نمایندگان ویژه کشورهای همسایه در آینده موکول شد.

نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان در تهران/ امیرعبداللهیان: از تشکیل دولت فراگیر در افغانستان حمایت می‌کنیم   امیرعبداللهیان افزود: در افغانستان وارد زمستان و فصل سرما می‌شویم، به ویژه اینکه افغانستان وضعیت آشفته‌ای دارد. اینکه این وضعیت می‌تواند شرایطی را فراهم کند که مردمی که در افغانستان غم نان دارند به سمت گروه‌های تروریستی بروند و جذب شوند. تاکید شد که کشورهای همسایه، بسیجی برای کمک به مردم افغانستان داشته باشند. اگر این شرایط کنترل و مدیریت نشود می‌تواند موج جدیدی از آوارگان را به سمت کشورهای دیگر در فصل سرما روانه کند. وزیر خارجه ایران بیان کرد: ما واقعا آمریکا را مسئول درد و رنج و آلام مردم افغانستان در دو دهه گذشته می‌دانیم.

ایران از ایده تشکیل دولت فراگیر حمایت می‌کند. وی با تاکید بر شکل گیری دولت فراگیر در افغانستان گفت: باید بپذیریم که طالبان امروز به عنوان واقعیت هیات حاکمه سرپرستی را در افغانستان شکل می‌دهد. نفس برگزاری اجلاس و بیان مواضع ایران در ارسال پیامی است که ما توجه ویژه به مسائل افغانستان داریم و تا حدودی موفق شدیم که این پیام را ارسال کنیم. به جمع بندی خوبی در اجلاس رسیدیم و می‌توانیم پیام آن را با صدای بلند به جهان اعلام کنیم. نمی‌خواهیم از نقطه بن‌بست وین وارد مذاکرات شویم، اما فرمت وین را قبول داریم امیرعبداللهیان در بخشی از نشست خبری خود با اشاره به موضوع مذاکرات هسته‌ای ایران گفت: ما قصد نداریم رفت و آمدهای آقای گروسی به ایران را هیجانی کنیم.

ما توافق کلی بین آژانس و سازمان انرژی اتمی ایران را داریم که شکل می‌گیرد و برای سفر آقای اسلامی و بالعکس توافق می‌شود. اصل سفر گروسی به ایران قطعی است ولی فکر می‌کنم که ذکر تاریخ و زمان اهمیتی ندارد. ما مذاکرات هسته‌ای را از دو هفته پیش در تهران کلید زدیم. گفتگوهای معاون سیاسی و آقای مورا شروع شد. امروز آقای باقری در بروکسل حضور دارد برای تکمیل گفتگوها.

ما با آقای مورا درباره این گفتگو می‌کنیم که زمانی که وارد مذاکره با 1+4 می‌شویم چگونه مذاکره و تمرکز کنیم تا همه طرف‌ها به تعهدات خود برگردند و برگشتن آنها آورده مهمی برای ما نخواهد بود، بلکه چگونه نشان خواهند داد که تحریم‌های ذیل برجام بر علیه ایران برگشته خواهند شد. ما نمی‌خواهیم از نقطه بن‌بست وین وارد مذاکرات وین شویم، اما فرمت وین را قبول داریم. اما در گفتگو با آقای مورا درباره تاریخ برگشتن به مذاکرات گفتگو می‌کنیم که دیر نخواهد بود. آن بخشی که به آمریکا برمی‌گردد، باید آقای بایدن نشان دهد که اراده جدی برای بازگشت دارد. ما خیلی مشتاق بازگشت آمریکا به صرف بازگشت نیستیم، بلکه اینکه آیا بازگشت آمریکا نتیجه‌اش رفع تحریم‌ها خواهد بود یا نه.

اگر آقای بایدن اراده جدی دارد باید این اراده را به منصه ظهور برساند. اینکه آیا به توافق و نتیجه قطعی خواهیم رسید بستگی به نیت، جدیت و تصمیم طرف مقابل دارد. اگر طرف مقابل به تعهدات خود برگردد، قطعا ما بازخواهیم گشت. سه کشور اروپایی یک روش ناپسندیده‌ای از نظر ما دارند و آن این است که در ظرفیت ملی خود بخواهند با مقامات ما دیدار کنند، بلکه درخواست می‌کنند که سه سفیر به طور مشترک دیدار کنند. بخش ناپسندیده‌تر آن است که پس از ملاقات حرف‌های خود را به صورت یکجانبه می‌آوردند و می‌گویند که در فلان موضوع به ایران دمارش دادیم.

انتهای پیام/ .