امواج موبایل؛ قاتل حشرات؟ | DW | 17.09.2020

27/06/1399 05:25:00 ب.ظ

تا حالا گفته می‌شد که امواج موبایل برای سلامتی انسان خطرناک است. حالا نتایج چندین تحقیق مشخص کرده که این امواج می‌توانند یکی از عوامل مرگ حشرات باشند.

تا حالا گفته می‌شد که امواج موبایل برای سلامتی انسان خطرناک است. حالا نتایج چندین تحقیق مشخص کرده که این امواج می‌توانند یکی از عوامل مرگ حشرات باشند. این تحقیقات نشان می‌دهد که جدا از آفت‌کش‌ها و از بین رفتن زیستگاه‌ها، افزایش پرتوهای الکترومگنتیک نیز"احتمالا تاثیر منفی بر زندگی حشرات" دارند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید از میان ۱۰۰ تحقیق انجام‌شده در آزمایشگاه و نیز آزمایش‌های میدانی، ۶۰ پژوهش تاثیرات منفی سیگنال‌های تلفن‌های موبایل بر زنبورها، زنبورهای عسل و حشرات را نشان می‌دهند.

این صدمات شامل از بین رفتن توانایی جهت‌یابی از طریق میدان‌های مغناطیسی تا آسیب‌زدن به ژن‌ها و لاروهای این حشرات می‌شود. به گزارش مجله تخصصی"جامعه پزشکی محیط زیستی" که نتایج این تحقیق در آن منتشر شده، دلیل این امر این است که امواج گوشی‌های موبایل و نیز تشعشات اینترنت و وای‌فای، مجاری کلسیم سلول‌های دخل بدن حشرات را منبسط می‌کنند تا کلسیم بیشتری جریان پیدا کند. کلسیم یک ماده معدنی مهم است که باعث یک سری واکنش‌های زنجیره‌ای بیوشیمی در حشرات می‌شود.

رییس انجمن حفاظت از محیطزیست ایالت بادن وورتمبرگ آلمان درباره این تحقیق می‌گوید: «این پژوهش نشان می‌دهد که ما باید در مقابل فاجعه از بین رفتن حشرات چشمانمان را در همه جهات باز نگه داریم.»

ادامه مطلب:
DW فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

ویدیوها : تصاویری از جشن پیروزی اردوغان و حامیانش در کاخ ریاست جمهوری در آنکارا

ویدیوها : رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه روز یکشنبه ۲۸ مه در دور دوم انتخاباتی تاریخی و در یکی از بزرگترین چالش‌های دوران رهبری‌اش توانست بار دیگر پیروز شود و بر کرسی ریاست جمهوری تکیه زند. ادامه مطلب >>

آخرین خبرهای پنجشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۹ | DW | 17.09.2020دولت فرانسه به لبنان فرصت داده است که دولتی تشکیل دهد تا هرچه زودتر بتواند به اصلاحات بنیادی و ضروری دست بزند. حزب‌الله ضمن پشتیبانی از ابتکار فرانسه، گفته است: «ایالات متحده مسئول ناکام ماندن تلاش‌ها برای تشکیل یک دولت توانا است». این تصمیم در نخستین تماس تلفنی رسانه‌ای شده میان اساف زمیر، وزیر توریسم اسرائیل و زید بن راشد الزیانی وزیر گردشگری بحرین ابراز شده است. بحرین و امارات، دو کشور حاشیه خلیج فارس سه‌شنبه گذشته در کاخ سفید، سندی را مبنی بر برقراری روابط کامل دیپلماتیک با اسرائیل امضا کردند. طبق خبر مندرج در سایت اینترنتی وزارت خزانه‌داری آمریکا، شرکت‌های تحریم‌شده یکی شرکت مشاوره آرچ و دیگری شرکت عملیات مهندسی و ساختمانی میمر هستند.

رسوایی در پلیس ایالتی آلمان: کشف گروه‌های چت نژادپرستانه | DW | 17.09.2020۲۹ پلیس زن و مرد در بزرگترین ایالت آلمان به اتهام عضویت در گروه‌های واتس‌اپی با محتوای نژادپرستانه و فاشیستی تحت پیگرد قرار گرفته‌اند. وزیر امور داخلی این ایالت این موضوع را 'رسوایی' دانسته است.

آبرامز: همه تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران روز شنبه تجدید می‌شوند | DW | 17.09.2020الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و ونزوئلا از بازگشت همه تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران خبر داده است. این در حالی است که حسن روحانی از شکست تلاش آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه سخن گفته است.

بازرسان سازمان ملل: مادورو مظنون به جنایت علیه بشریت است | DW | 17.09.2020از نظر کمیسیون تحقیق سازمان ملل، رئیس‌جمهوری ونزوئلا مظنون به جنایت علیه بشریت است. بر اساس گزارش این کمیسیون، نیروهای امنیتی ونزوئلا با دستور مستقیم یا با اطلاع مقامات عالی‌رتبه مرتکب نقض گسترده حقوق بشر شده‌اند.

تلاش‌های جهانی برای تولید واکسن کرونا به کجا رسیده‌اند؟ | DW | 17.09.2020جهان در انتظار واکسن موثر در پیشگیری و درمان بیماری کووید_۱۹ است. برخی از شرکت‌ها موفقیت‌های قابل ملاحظه‌ای داشته‌اند. مشکلاتی هم مشاهده شده است. به‌رغم آن، دست‌کم ۹ واکسن به مرحله آزمایش‌های نهایی کلینیکی رسیده‌اند.

آواهای کم‌شنیده از دیروز تا امروز • زاون اوهانیان | DW | 17.09.2020در پادکست این هفته 'آواهای کم‌شنیده از دیروز تا امروز' از زاون اوهانیان، آهنگساز، نوازنده ویولن و صدابردار ارمنی‌تبار اهل ایران گفته‌ایم. او برای خوانندگانی همچون عارف، ویگن، گوگوش و ... آهنگسازی کرده بود.