امشب چشم از آسمان برندارید

01/10/1399 10:18:00 ق.ظ

امشب چشم از آسمان برندارید | بیشتر بخوانید:

تهران- ایرنا- کارشناس مرکز نجوم آوا استار گفت: امشب (دوشنبه اول دی ماه) پس از غروب آفتاب شاهد نزدیک‌ترین مقارنه سیارات مشتری و زحل در ۴۰۰ سال اخیر خواهیم بود. این رویداد تا ۶۰ سال آینده رخ نخواهد داد. وی ادامه داد: با در نظر گرفتن حرکات زمین، مشتری و زحل در مدارهایشان، فاصله ظاهری این ٢ سیاره کمتر شده است و در تاریخ اول دی امسال (۲۱ دسامبر) به حداقل می‌رسد.

عضو تحریریه مجله آوا استار تصریح کرد این پدیده تقریباً هر ۲۰ سال یک بار رخ می‌دهد؛ اما محل آن در آسمان و فاصله مشتری و زحل متفاوت است. پیش از این، در خرداد ۱۳۷۹ (مه ۲۰۰۰ میلادی)، مشتری و زحل به فاصلۀ تقریبی ۱ درجه‌ای از هم رسیدند. اما به دلیل نزدیک بودنشان به خورشید، این پدیده تقریباً قابل مشاهده نبود.

تیموری فر افزود: ویژگی مهم مقارنه امسال، فاصلۀ ظاهری این دو سیاره از یکدیگر است. حداقل فاصله ظاهری مشتری و زحل حدود ۶ دقیقه قوسی (یک پنجم قطر ظاهری ماه کامل) است که آخرین بار در سال ۱۶۲۳ میلادی یعنی حدود ۴۰۰ سال پیش رخ داد.

وی تصریح کرد: جدایی زاویه این دو سیاره در مقارنه‌ای که در سال ۱۲۲۶ میلادی اتفاق افتاد کمتر از نصف مقارنه امسال بود؛ از این رو، مقارنه امسال با مقارنه سال ۱۶۲۳ قابل مقایسه است و ما شاهد نزدیک‌ترین مقارنه در ۴۰۰ سال اخیر خواهیم بود. headtopics.com

این منجم آماتور خاطرنشان کرد: در مقارنه امسال، فاصله این ٢ سیاره از خورشید حدود ۳۰ درجه است.

ادامه مطلب:
خبرگزاری ایرنا »
Loading news...
Failed to load news.

جشن پیروزی اردوغان در آذربایجان

پیروزی رجب طیب اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در آذربایجان با شور و شوق جشن گرفته شد. - Anadolu Ajansı ادامه مطلب >>