امان‌الله؛ شاه بدفرجام نوگرا

  • 📰 IranIntl
  • ⏱ Reading Time:
  • 64 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 29%
  • Publisher: 63%

۲۹ مرداد/ اسد امسال، مصادف با یک‌صدمین_سالگرد استقلال افغانستان از بریتانیا بود. نگاهی به زندگی و فعالیت‌های شاه_امان‌الله_خان، بانی استقلال_افغانستان و حرکت آن کشور به‌سوی نوگرایی، در یادداشتی از شفیق‌الله شفیق، استاد دانشگاه بلخ:

ایران اخبار, ایران سرفصلها

با آنکه این کشور زودتر از دولت‌های همسایه در سال ۱۹۱۹ اعلام استقلال کرد و صاحب حاکمیت در عرصه داخلی و بین‌المللی شد اما زمانی زیادی سپری نشده بود که سلطنت ۹ ساله شاه امان‌الله خان با آرمان‌های مدرن‌خواهی او پایان یافت. اکنون پس از صد سال، خود اتکایی سیاسی و اقتصادی و مدرنیزه کردن ساختار‌های اجتماعی و دولتی از شمار مباحث و گفتمان‌های مهم در این کشور شمرده می‌شود؛ چون نیروهای بیگانه به بهانه جنگ با تروریسم و حمایت از پروسه دولت‌سازی و دموکراسی در افغانستان حضور دارند.

در این میان وارتان‌ گریگوریان، نویسنده کتاب ظهور افغانستان نوین به موضوع جالبی اشاره می‌کند، او می‌نویسد: «لنین رهبر دولت سوسیالیستی روسیه پس از آنکه هیات افغانی را به حضور پذیرفت و استقلال افغانستان را تایید کرد، به هیات دولت امانی مشورت داد و در پاسخ به نامه‌ امان‌الله نیز نوشت که شاه بهتر است پرچم پان اسلامی‌ را بلند کند؛ چون اغلب سرزمین‌های اسلامی در تسخیر امپریالیسم غرب قرار دارد، او در پرچم‌داری اسلامی محبوب مسلمانان خواهد شد و در میان مسلمانان هندی‌ نیز نفوذ خواهد کرد.

باید اذعان داشت در این دوره امان‌الله خان به مثابه رفورمیست (اصلاح‌طلب) ملی‌گرا ظهور کرد که با فشار‌ها و شورش‌های داخلی از برخی تغییرات همانند اجباری بودن دوره آموزش برای زنان دست کشید.امان‌الله پس از خاموش کردن شورش‌گران جنوبی در فاصله‌ بین دسامبر ۱۹۲۷ و ژوئیه ۱۹۲۸ با شماری از مقام‌های دولتی به سفر رسمی از طریق هند به اروپا و چند کشور خاورمیانه دست زد. او سعی داشت که تجربه کشور‌های اروپایی را در مدرن‌سازی از نزدیک مشاهده کند.

شاه متوجه شد که علی‌رغم مخالفت‌های‌ سنت‌گرایان در این دو کشور اسلامی و همسایه، آن‌ها توانسته‌اند پایه‌های مدرن‌‌سازی را محکم کنند. به‌همین‌روی، احساسات انقلابی او را فرا گرفت. وقتی وارد کابل شد در بیانیه‌ای به مردم کابل گفت: «مردم خوبم! مجبور بگویم که بزرگترین راز توسعه‌ کشور ما دور انداختن عقاید و عنعنات کهنه و فرسوده‌ است.»

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

تظاهرات ایرانیان مخالف حکومت ایران در سوئد در اعتراض به سفر ظریفتظاهرات گروهی از ایرانیان مقیم سوئد در اعتراض به سفر محمد‌جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در دومین روز حضور وی، در مقابل وزارت خارجه سوئد، پارلمان و موسسه 'سیپریس' در روز چهارشنبه ۳۰ مرداد (۲۱ اوت) ادامه یافت. گفت‌وگو با مهرداد درویش‌پور
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

انفجار در پایگاه حشد الشعبی در شمال عراقچند انفجار پیاپی در انبارهای حشدالشعبی در نزدیکی پایگاه هوایی بلد در استان صلاح‌الدین در شمال بغداد رخ داد. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

امکان حضور 'بانوان' در بازی‌های ملی در 'آزادی' فراهم شدمعاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان با بیان این‌که در شرایط فعلی امکان حضور بانوان جهت تماشای رقابت‌های باشگاهی فوتبال وجود ندارد، اعلام کرد: شرایط برای حضور بانوان در بازی‌های ملی فوتبال فراهم شده است و احتمالا از اولین بازی تیم ملی شاهد حضور بانوان در ورزشگاه آزادی خواهیم بود.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

وزارت دفاع ملی افغانستان: در دو عملیات در تخار و ارزگان 37 طالب کشته شدندوزارت دفاع ملی افغانستان چهارشنبه 21 اوت اعلام کرد که در نتیجه‌ دو عملیات جداگانه در ولایات تخار و
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

ظریف در موسسه صلح سیپری: هیچ ناگفته ای در برجام وجود نداردوزیر امور خارجه گفت: ما به آنچه که (در برجام) پذیرفته بودیم عمل کردیم اما به نظر می‌رسد که طرف مقابل می‌خواهد مسائلی را به ما دیکته کند که در متن برجام به آن مسائل اشاره و به صراحت بیان شده است و هیچ چیز ناگفته‌ای در توافق وجود ندارد.
منبع: PadDolat - 🏆 18. / 51 ادامه مطلب »

آمار جدید از غرق شدگان در ایران؛ در چهار ماه، ۶۰۸ نفر جان باختندآمار جدید از غرق شدگان در ایران؛ در چهار ماه، ۶۰۸ نفر جان باختند بر اساس گزارشی که روز چهارشنبه از سوی سازمان پزشکی قانونی ایران منتشر شد، این تعداد در مقایسه با مدت زمان مشابه سال قبل، که ۳۶۷ نفر بود، بیش از ۶۵ درصد افزایش داشته است.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »