امارات متحده عربی پنجاه ساله می‌شود | DW | 02.12.2021

ذخایر عظیم نفت و فعالیت گسترده در عرصه خارجی امارات متحده عربی را ظرف ۵۰ سال به یک قدرت منطقەای تبدیل کرده است. اما این زرق و برق‌ها با چالش‌های داخلی و خارجی زیادی همراه بوده است.

امارات متحده عربی, قدرت منطقه‌ای

02/12/2021 08:34:00 ب.ظ

ذخایر عظیم نفت و فعالیت گسترده در عرصه خارجی امارات متحده عربی را ظرف ۵۰ سال به یک قدرت منطقەای تبدیل کرده است. اما این زرق و برق‌ها با چالش‌های داخلی و خارجی زیادی همراه بوده است.

ذخایر عظیم نفت و فعالیت گسترده در عرصه خارجی امارات متحده عربی را ظرف ۵۰ سال به یک قدرت منطقەای تبدیل کرده است. اما این زرق و برق‌ها با چالش‌های داخلی و خارجی زیادی همراه بوده است.

ربات‌های سخنگو، معماری خیره‌کننده و تاسیسات نوری غول‌آسا چیزهایی هستند کە امارات متحده عربی برای نمایشگاه ٢٠٢٠ اکسپو در دبی ارائه کرده است. محوطه‌ای به بزرگی ۶۰۰ زمین فوتبال، کە بازدیدکنندگان را متحیر می‌کند. امارات می‌خواهد همزمان با برگزاری اولین نمایشگاه جهانی در دنیای عرب، کە تا پایان مارس ٢٠٢٢ ادامه خواهد داشت،  استانداردهای جدیدی به رخ بکشد. تاگس‌شاو در مقاله‌ای به قلم آنه آلملینگ، خبرنگار خود در قاهره به  ۵۰ سال تاسیس امارات متحده عربی پرداخته است.

هشدار «گروه بین‌المللی بحران»: بن‌بست در مذاکرات احیای برجام ممکن است باعث «اقدامات نظامی» شود

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنیدکشور کوچکی در کنارە خلیج فارس کە قبلا هم موفق به انجام چنین کارهای شده است: بلندترین آسمان‌خراش جهان در دبی. شرکت هواپیمایی امارات یکی از بزرگترین خطوط هوایی در جهان است. همچنین امارات اولین کشور عربی است که ماموریت فضایی خود را با کاوشگر"هوپ" انجام داده است. هیچ پروژە و ایدەای برای این کشور کوچک لاکچری چندان جاەطلبانه به نظر نمی‌رسد.

رقابت با قطرچند دلیل برای این وجود دارد: از یک سو، اختلاف با قطر. سه سال است کە امارات متحده عربی به همراه عربستان سعودی، بحرین و مصر مرزها و درهای تجارت را به روی قطر بستەاند. آنها قطر را به حفظ روابط نزدیک با دشمن اصلی خود ایران متهم می‌کنند. قطر با ایران میدان گازی مشترک دارد. سال‌هاست کە اماراتی‌ها بر سر وسعت فرودگاه‌ها، میزان استخراج و تعداد رویدادهای ورزشی خود با امارات همسایه رقابت می‌کنند. headtopics.com

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندیدگیدو اشتاینبرگ،  اسلام‌شناس از بنیاد"علم و سیاست" می‌گوید: «قطر با مسابقات جام جهانی فوتبال که سال آینده در آنجا برگزار خواهد شد، انقلاب بزرگی انجام داده است. امارات سال‌هاست که تلاش می‌کند از این راه پیروی کند. آنها به دنبال هر رویدادی هستند که آن را ارزشمند می‌دانند، تا توجه جهان را از قطر به دوبی و ابوظبی جلب کنند.»

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ـ پاد

از سوی دیگر کشورهای بزرگ عربی با مشکلات عدیده‌ای دست و پنجه نرم می‌کنند. مصر، سوریه و عراق برای چندین دهه از قدرت‌های منطقەای تاثیرگذار به شمار می‌رفتند. از زمان خیزش‌های مردمی در جهان عرب در سال ٢٠١١، آنها درگیر مشکلات در کشورهای خود بودند، این فرصت خوبی برای امارات بود تا خلاء بوجود آمده را پر کند.

علاوه بر این، نیاز امارات به امنیت در سال‌های اخیر افزایش یافته است. از زمان سرنگونی حسنی مبارک در مصر، پادشاهان خلیج فارس می‌دانند که سطح امنیت در امارات متحده  شکننده است. دولت واشنگتن مدت‌ها از رئیس جمهور مصر حمایت کرد، اما روزی از این حمایت دست کشید. امارات می‌خواهد از سناریوی مشابه دوری کند. به همین دلیل است که این کشور کوچک هر کاری که می‌تواند برای افزایش اقتدار خود در جهان انجام می‌دهد و به دنبال متحدان زیادی است.

خروج از درگیری یمندر این گزارش آمده است که اماراتی‌ها ترجیح می‌دهند با دیگر حاکمان مستبد منطقه همکاری کنند. محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی بزرگترین و ثروتمندترین امارت این کشور و معاون فرمانده کل نیروهای مسلح، مسئول اصلی این سیاست است. او  بار برادر بیمار خود، امیر ابوظبی و رئیس جمهور امارات را به دوش کشیده است. محمد بن زاید همچنین الگوی محمد‌ بن‌ سلمان ولیعهد جوان سعودی نیز محسوب می‌شود. headtopics.com

اعلام موافقت مقام معظم رهبری با شناخته شدن شهید خدمت شهدای آتش‌نشان حادثه پلاسکو- اخبار تهران - اخبار اجتماعی تسنیم | Tasnim

برای مثال بزرگترین کار مشترک آنها جنگ علیه شورشیان حوثی تحت حمایت ایران در یمن است. گفته می‌شود ابتکار عمل از ابوظبی بوده است. چندین سال است کە ائتلاف نظامی عربی تلاش می‌کند حوثی‌ها را به زانو درآورد. اما بمباران‌ها تنها موجب رنج بیشتر مردم در یمن بحران‌زده شده است.

در اواسط سال ٢٠١٩، امارات تا حد زیادی از یمن عقب‌نشینی کرد. ظاهراً به این دلیل که آنها متوجه شدند که نمی‌توانند در این جنگ پیروز شوند. با این حال، آنها همچنان به حمایت از جدایی‌طلبان در جنوب کشور ادامه می‌دهند. زیرا امارات می‌خواهد مسیرهای دریایی خلیج عدن تا دریای سرخ را در کنترل داشته باشد.

از انتقاد استقبال نمی‌شودکسانی کە از سیاست خارجی توسعه‌طلبانه یا به طور کلی از رهبری امارات انتقاد می‌کنند، مورد استقبال واقع نمی‌شوند. گیدو اشتاینبرگ می‌گوید: «محمد بن زاید اقتدارگرایی را در کشور تشدید کرده است. آزادی مخالفان سیاسی یا حتی امکان ابراز عقاید سیاسی مخالف در سال‌های اخیر به شدت کاهش یافته است.»

خبرنگار شبکه یک آلمان می‌نویسد که با مخالفان برخورد می‌شود، روزنامه‌نگاران به شدت تحت نظارت یا سانسور قرار می‌گیرند. در فهرست آزادی مطبوعات سازمان"گزارشگران بدون مرز" امارات متحده عربی در بین ١٨٠ کشور در رتبه ١٣١ قرار دارد. محمد المحمدی، سردبیر سابق روزنامه الاتحاد می‌گوید: «پس از حوادث سال ٢٠١١، کار با وجود قوانین سختگیرانه برای رسانه‌ها دشوارتر شده است.» headtopics.com

در عین حال، رهبری سیاسی افراد و برندهای مشهور از سراسر جهان را جذب می کند. آنها قرار است زیبایی‌های کشور را تبلیغ کنند: دریا، ساحل، جشن‌ها. خارجی‌ها مالیات کمتری پرداخت می‌کنند، اما باید قوانین سختگیرانه‌ای را رعایت کنند: از انتقاد استقبال نمی‌شود.مقررات در نمایشگاه نیز سختگیرانه است. مجوز ورود خبرنگاران می‌تواند طولانی باشد، میکروفون‌ها و تجهیزات دو یا سه بار کنترل می‌شوند. این واقعیت که امارات جنبه‌های منفی خود را نیز دارد باید در میان نخل‌های باشکوه پنهان بماند.

موزه لوور ابوظبی؛ با پول می‌توان هنر را هم به بیابان کشیدژان لوک مارتینز، مدیر موزه لوور پاریس، اعتقاد دارد که هنر حد و مرزی ندارد و می‌توان حتی آن را به وسط صحرا کشاند. این هدف اینک به حقیقت پیوسته است. موزه لوور ابوظبی شماری از آثار هنری ارزشمند را از موزه لوور پاریس و شماری دیگر از موزه‌های فرانسه امانت گرفته تا در کنار آثار هنرمندان و گنجینه‌های تاریخی از تمدن‌ها و ادیانی که در طول تاریخ در خاورمیانه شکوفا شدند، به نمایش بگذارد.

موزه لوور ابوظبی؛ با پول می‌توان هنر را هم به بیابان کشیداین موزه در جزیره سعدیات در مساحتی بالغ بر ۶ هزار مترمربع بنا شده است. سقف گنبدی خیره‌کننده‌ی این موزه ۱۸۰ متر ارتفاع دارد. این سقف به شکل یک پارچه توری طراحی شده که نور را به محوطه داخلی ساختمان منتقل می‌کند و به این ترتیب یادآور سقف هرمی شیشه‌ای موزه لوور پاریس است.

موزه لوور ابوظبی؛ با پول می‌توان هنر را هم به بیابان کشیدکار خرید آثار هنری برای موزه لوور ابوظبی در سال ۲۰۰۹ با خرید تابلویی اثر پیت موندریان، نقاش هلندی به قیمت ۲۱ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو آغاز شد. ابوظبی تنها برای حق استفاده از نام"لوور" برای مدت سی سال، مبلغ ۴۰۰ میلیون یورو به فرانسه پرداخته است. افزون بر آن با احتساب هزینه امانت گرفتن آثار و مسائل کارشناسی، امارات متحده عربی مجموعا حدود یک میلیارد یورو به فرانسه پرداخته است.

موزه لوور ابوظبی؛ با پول می‌توان هنر را هم به بیابان کشیدساخت بنای موزه لوور ابوظبی بیش از ۵۸۰ میلیون یورو هزینه داشته است. همزمان با گشایش این موزه در امارات، در پاریس نیز روی هرم‌های شیشه‌ای موزه لوور به کمک پروژکتور تصاویری از موزه جدید ابوظبی به نمایش گذاشته می‌شود. این نمایش ۵ شب ادامه خواهد داشت.

موزه لوور ابوظبی؛ با پول می‌توان هنر را هم به بیابان کشیدمدیر لوور پاریس تأکید کرده، موزه لوور ابوظبی تنها استثنا باقی خواهد ماند و قرار نیست شعبه‌های دیگری از موزه لوور در جاهای دیگر جهان تأسیس شود. البته بعید است کشور دیگری بتواند از پس چنین مبلغ کلانی که اماراتی‌ها هزینه کرده‌اند، بر آید.

موزه لوور ابوظبی؛ با پول می‌توان هنر را هم به بیابان کشیدطراحی موزه لوور ابوظبی را ژان نوول، معمار برجسته فرانسوی برعهده داشته است. به گفته نوول او می‌خواسته در طراحی این موزه با ایده"گشاده‌رویی‌" بازی کند: «هم‌چون صحرایی که به سوی آب رو می‌گشاید.» نوول یکی از برندگان جایزه معتبر پریتزکر در زمینه معماری است.

موزه لوور ابوظبی؛ با پول می‌توان هنر را هم به بیابان کشیدتوافق بین فرانسه و امارات بر سر موزه لوور ابوظبی در سال ۲۰۰۷ صورت گرفت. پروژه ساخت موزه حدود ده سال طول کشید. قرار بود این موزه در سال ۲۰۱۲ افتتاح شود اما به دلیل تمام نشدن ساختمان آن، افتتاح موزه چند بار به تعویق افتاد. اثری از آی‌وی‌وی، هنرمند سرشناس چینی با نام"آبشار نور" (تصویر) که جزو آثار به نمایش درآمده در لوور ابوظبی است.

موزه لوور ابوظبی؛ با پول می‌توان هنر را هم به بیابان کشیدموزه لوور ابوظبی در کنار یک نمایشگاه دائمی، سالانه میزبان ۴ نمایشگاه موقت خواهد بود. برخی از صاحب‌نظران مسئولان موزه لوور را به"خیانت" متهم کرده و گفته‌اند لوور به خاطر درآمد، کیفیت هنری را زیر سؤال برده است. مسئولان لوور در پاسخ به انتقاد‌ها استدلال کرده‌ا‌ند که با این مشارکت در پی تبادل فرهنگی بوده‌اند.

موزه لوور ابوظبی؛ با پول می‌توان هنر را هم به بیابان کشیدبهای بلیت ورودی موزه لوور ابوظبی ۶۰ درهم (حدودا معادل ۱۶ دلار) است. موزه درهای خود را همه‌روزه به جز روزهای دوشنبه به روی بازدیدگنندگان خواهد گشود. بسیاری از آثاری که در موزه لوور ابوظبی عرضه شده‌اند برای نخستین بار در این شیخ‌نشین به نمایش در آمده‌اند؛ آثاری از ون ‌گوگ، لئوناردو داوینچی و پل گوگن.

موزه لوور ابوظبی؛ با پول می‌توان هنر را هم به بیابان کشیدامانوئل مکرون، رییس‌جمهور فرانسه روز چهارشنبه (۸ نوامبر/ ۱۷ آبان) در مراسم افتتاح موزه لوور ابوظبی حضور دارد. قرار است در ۴ روز نخست کار موزه برنامه‌های فرهنگی متنوعی با حضور ستاره‌های دنیای موسیقی، مراسم رقص، کارگاه‌های آموزشی و همچنین برنامه‌هایی مناسب خانواده‌ها برگزار شوند.

موزه لوور ابوظبی؛ با پول می‌توان هنر را هم به بیابان کشید

ادامه مطلب: DW فارسی »

شرکت‌های نوپای آلمانی خود را برای قانونی شدن ماری‌جوانا آماده می‌کنند

دولت فدرال آلمان در سال ۲۰۱۶ مصارف پزشکی ماری‌جوانا قانونی کرد. اما دولت جدید، تحت ریاست صدراعظم اولاف شولتس، که در دسامبر ۲۰۲۱ قدرت را به دست گرفت، می‌خواهد گامی فراتر بردارد و فروش ماری‌جوانا را برای استفاده تفریحی به بزرگسالان در مغازه‌های تخصصی و دارای مجوز، قانونی کند.

😂😂😂خوبه كه متوجه شدين! اونوقت با پنجاه سال عمرادعاى مالكيت جزايرى روميكنند كه هزاران سال به ايران تعلق داشته! مسخره نيست ؟! بعد هم يه متوهمى كه قراربود امپراتورى عثمانى رودوباره احيا بكنه ولى زيرش زائيدمياد واز اين ادعا پشتيبانى ميكنه !اردوغان ، اقتصاد تركيه رو بچسب، ورشكسته !

خیلی وقت‌ها یخچالمان خالی است، میوه مال خانه‌های لاکچری است

اسرائیل ممکن است علیه ایران دست به «اقدام نظامی یکجانبه» بزندهمزمان با ادامه مذاکرات وین برای احیای «برجام»، مقامات اسرائیل به قدرت‌های جهانی هشدار دادند که لغو تحریم‌ها علیه ایران می‌تواند اسرائیل را به «اقدام نظامی بيست ساله ميخواد دست به اقدام بزنه، خب بزنه اين گوى و اين ميدان جرعتشو نداره خخخخ چه غلطها. با چشم برهم زدنی اسرائیل با موشکهای ایرانی که رو آنها فیکس کرده به غبار تبدیل خواهد شد. پس گوز گوز نکن و از چند وقت باقی مانده روز شمار نابودیت لذت ببر.

حکم محکومین در بخش اول پرونده «کرسنت» در مرحله اجرای احکام استقوه قضائیه اعلام کرد که حکم محکومین در بخش اول پرونده کرسنت صادر شده و در مرحله اجرا است.

اکسپرس: نقش اتحادیه اروپا در مذاکرات هسته‌ای ایران «ناچیز» استدر حالی که اتحادیه اروپا تلاش می‌کند وانمود کند نقشی محوری در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» بازی می‌کند، کارشناسان می‌گویند اروپا تاثیری

شمار قربانیان تیراندازی در دبیرستان میشیگان به چهار نفر رسید؛ متهم یک نوجوان ۱۵ ساله است🔺 شمار قربانیان تیراندازی در دبیرستان میشیگان به چهار نفر رسید؛ متهم یک نوجوان ۱۵ ساله است ▪ تیراندازی روز سه شنبه ۹ آذر در دبیرستان آکسفورد در حومه شهر دیترویت ایالت میشیگان ۴ کشته و چند زخمی بر جا گذاشت. ⬇ بیشتر بخوانید: حتما سیاه پوست؟ کاسه لیس غرب وحشی نظرشون چیه؟؟؟ اگه ایران بود که خودتون رو جرررر وا جرررر می کردید. الان خسارتشونو از کی میگیرند؟

رافائل گروسی: احتمال رسیدن به توافق وجود دارد، اما زمان باقی‌مانده «کم» است🔺 رافائل گروسی : احتمال رسیدن به توافق وجود دارد، اما زمان باقی‌مانده «کم» است ▪ به گفته مدیرکل آژانس، غنی‌سازی بیشتر توسط جمهوری اسلامی و راه‌اندازی نسل جدید سانتریفیوژها، بازگشت به توافق را دشوار کرده است. ⬇ بیشتر بخوانید: واقعاً آینده گان به این خیمه شب بازان و دلقکانِ و سیاست بازانِ دنیایِ مسخرهٌ امروز با چه دیدی خواهند نگریست؟ چرا مردم عادی جوامع و ممالک باید اسیر تصمیمات مسخرهٌ چنین موجودات بی پرنسیب و بی ریشه ای باشند؟ احترام به زندگانیِ کوتاه و فقط یکبارهٌ مردمِ اسیر ایران به کجا رفته ؟؟؟ با اینها به نتیجه مسالمت آمیز نمی رسید. اینها به مردم خود رحم نمی کنند. دیوار کج را فقط شماها می توانید خراب کنید والا آوار میشود سرتان.