الیف شافاک: خفقان در ترکیه شدت گرفته است | DW | 21.10.2019

21/10/2019 02:32:00 ب.ظ

نامدارترین زن ادبیات ترکیه با آخرین اثر خود به نمایشگاه کتاب فرانکفورت آمد. او از وضعیت نشر و بیان در ترکیه انتقاد کرد و گفت که حاکمیت، نظارت بر فعالیت ادبی و خلاقیت هنری را هر روز شدیدتر می‌کند.

الیف شافاک, نمایشگاه کتاب فرانکفورت

نامدارترین زن ادبیات ترکیه با آخرین اثر خود به نمایشگاه کتاب فرانکفورت آمد. او از وضعیت نشر و بیان در ترکیه انتقاد کرد و گفت که حاکمیت، نظارت بر فعالیت ادبی و خلاقیت هنری را هر روز شدیدتر می‌کند.

نامدارترین زن ادبیات ترکیه با آخرین اثر خود به نمایشگاه کتاب فرانکفورت آمد. او از وضعیت نشر و بیان در ترکیه انتقاد کرد و گفت که حاکمیت، نظارت بر فعالیت ادبی و خلاقیت هنری را هر روز شدیدتر می‌کند.

الیف شافاک (الیف شفق) که با رمان تازه خود حساسیت و انتقاد"متولیان فرهنگی" را برانگیخته معتقد است: «اقلیت‌ها امروزه در ترکیه از محدودیت‌های بیشتری رنج می‌برند‌‌».او در گفت‌وگو با طرفداران کارهایش در نمایشگاه کتاب فرانکفورت گفت که اختناق در ترکیه شدت گرفته و متأسفانه در فضاهای عمومی نیز دیده می‌شود.

این نویسنده زن ۴۷ ساله درباره نقش خود به عنوان رمان‌نویس گفت: «وظیفه ادبیات این است که چیزهایی که غیرانسانی شده‌اند را دوباره انسانی کند».به نظر او نویسندگان، با هر گرایش و عقیده‌ای، می‌توانند درباره سیاست اظهارنظر کنند. او با اشاره به وضعیت کنونی در کشورش گفت که به آینده خیلی خوش‌بین نیست.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

سیزدهمین روز اعتراضات در ایران؛ بازداشت خبرنگاری که مراسم خاکسپاری مهسا امینی را گزارش کرده بود

همزمان با تداوم اعتراضات خیابانی، شمار افراد و صاحبان کسب و کاری که به شیوه‌های مختلف از جمله از مسیر لینکدین آمادگی خود را برای برگزاری اعتصابی سراسری اعلام می‌کنند نیز رو به افزایش است ادامه مطلب >>

سانسور ها همواره از پنجره ی اخلاق , وارد مي شوند !

احتمال شیوع بیماری تب دنگی در آینده نزدیک در کشور/ اعلام مناطق در معرض خطر آلودگیرئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، از احتمال شیوع بیماری تب دنگی در آینده نزدیک خبر داد.

یک سرباز ترکیه در شمال سوریه کشته شد | DW | 20.10.2019وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد که یک سرباز ترکیه در شمال سوریه کشته و یک سرباز دیگر زخمی شده است. یک مقام ارشد 'نیروهای دموکراتیک کرد سوریه' نیز برای نخستین بار به طور علنی از عقب‌نشینی نیروهای کرد از مرزهای ترکیه خبر داد.

سومین جشنواره زعفران در کارابوک ترکیه

وقوع زمین‌لرزه 4 ریشتری در استان وان ترکیه

اردوغان: اجازه نمی‌دهم در ترکیه سیگار الکترونیکی تولید شود، چای بنوشیدرجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز یکشنبه اعلام کرد که هرگز اجازه نخواهد داد که در کشورش سیگار الکترونیکی تولید شود. درد بخورن ایشالله وقتی رفتم ترکیه مردم میگفتن اینجا کسی با سیگار بزرگ نمیشه هرکسی سیگار بکشه بزرگترها اونو به عنوان بچه سوسول به حساب میارن به هر دليلي باشه به نفع سلامت جامعه هست اردوغان

هایکو ماس: عملیات نظامی ترکیه در سوریه نقض حقوق بین‌الملل است | DW | 21.10.2019هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان از عملیات نظامی ترکیه در سوریه انتقاد کرده است. ماس تهدید کرده است که هرگاه اردوغان به عملیات خود در شمال سوریه ادامه دهد، اروپا بودجه مربوط به توافق پناهجویان با ترکیه را کاهش خواهد داد. اوه اوه الان ترکیه میترسه. ششما. اروپایی ها رو‌دیگه پهنم بار نمیکنن تو دنیا. امریکا روسیه ایران ترکیه. همه میرینن بهتون از بس بیخایه اید حالا که آمریکا توافق کرد آقای ماست هم خواست خودی نشون بده. دهها میلیارد دلار اسلحه به اردوغان فروختید، انتظار داشتید باهاش سیب زمینی ! بکاره. اردوغان میوه ی سیاست مماشات اروپا با دیکتاتورهاست.

الیف شافاک، نامدارترین نویسنده زن ترکیه، در آخرین رمان خود به عنوان"صداهای ناشنیده" به مضمونی غیرمتعارف پرداخته که در ترکیه نوعی تابو محسوب می‌شود.به گزارش ایلنا از رشت، نشست مشترک مقامات وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی گیلان در معاونت بهداشتی دانشگاه برگزار شد.جهان یک سرباز ترکیه در شمال سوریه کشته شد وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد که یک سرباز ترکیه در شمال سوریه کشته و یک سرباز دیگر زخمی شده است.بنیاد فرهنگ و گردشگری شهرستان زعفران‌بولو در استان کارابوک ترکیه مسابقه «پخت غذا و دسرهای زعفرانی» را برگزار کرد.

او سرگذشت تلخ لیلا، یک روسپی تراجنسیتی در کلان‌شهر استانبول را روایت می‌کند. الیف شافاک (الیف شفق) که با رمان تازه خود حساسیت و انتقاد"متولیان فرهنگی" را برانگیخته معتقد است: «اقلیت‌ها امروزه در ترکیه از محدودیت‌های بیشتری رنج می‌برند‌‌».  رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، از احتمال شیوع بیماری تب دنگی در آینده نزدیک خبر داد و افزود: با توجه به اینکه بهترین مکان برای رشد و تکثیر پشه ناقل این بیماری‌ها در لاستیک خودروهاست، با تجمع روز افزون و بیش از حد لاستیک های فرسوده، بستر برای شیوع و همه گیری این بیماری ها نیز فراهم است. او در گفت‌وگو با طرفداران کارهایش در نمایشگاه کتاب فرانکفورت گفت که اختناق در ترکیه شدت گرفته و متأسفانه در فضاهای عمومی نیز دیده می‌شود. نیروهای مسلح کرد با گلوله‌های ضد تانک به طرف سربازان ترکیه شلیک کرده‌اند و سربازان ترکیه برای دفاع از خود مجبور به تیراندازی شده‌اند. این نویسنده زن ۴۷ ساله درباره نقش خود به عنوان رمان‌نویس گفت: «وظیفه ادبیات این است که چیزهایی که غیرانسانی شده‌اند را دوباره انسانی کند». وی تغییرات آب و هوایی در کشور را یکی از عوامل زمینه ساز گسترش برخی از بیماری‌ها که از طریق حشرات به انسان منتقل شوند عنوان کرد و یادآور شد: در حال حاضر برخی از کشورهای همسایه از جمله کشورهای حاشیه خلیج فارس، به شدت درگیر بیماری دنگی هستند ولی خوشبختانه در کشور ما تا کنون مواردی از این بیماری گزارش نشده است. به نظر او نویسندگان، با هر گرایش و عقیده‌ای، می‌توانند درباره سیاست اظهارنظر کنند. شبنم ارگودر، نماینده اتحادیه آژانس های مسافرتی ترکیه (TÜRSAB) در استان زعفران‌بولو در این رابطه گفت: "گردشگری گاسترنومی از جایگاه مهمی در صنعت توریسم برخوردار است.

او با اشاره به وضعیت کنونی در کشورش گفت که به آینده خیلی خوش‌بین نیست. گویا، دومین مسئله را افزایش شهرنشینی ذکر کرد و افزود: اگر از نظر بهداشت محیط امکانات کافی به خصوص در بحث جمع آوری فاضلاب  و زباله در شهرها وجود نداشته باشد ممکن است تبدیل به کانونی برای شیوع بیماری شوند. دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید   ترکیه و گروه یگان‌های مدافع خلق یکدیگر را متهم به نقض آتش‌بس کرده‌اند. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید انتقاد از پیتر هاندکه الیف شافاک در انتقاد از همکارش پیتر هاندکه، نویسنده اتریشی، گفت: «خیلی دردناک است که یک نویسنده نسل‌کشی را توجیه کند». او اشاره کرد در زمانه‌ای که در کشورهایی مانند مجارستان، روسیه، لهستان و ترکیه نژادپرستی و پوپولیسم بالا گرفته یک نویسنده حق ندارد غیرمسئولانه سخن بگوید و جامعه نیز نباید مواضع او را به فراموشی بسپارد. زعیم مشاور ارشد سازمان جهانی بهداشت، نیز با اشاره به موقعیت جغرافیای خاص کشور برتشدید مراقبت‌های بهداشتی در مبادی ورودی و بهسازی محیط اضافه کرد: تب دنگی نه‌تنها به سیستم بهداشت و درمان آسیب می‌رساند بلکه این خطر کشور را از نظر بعد اقتصادی و سیاسی و امنیتی نیز تهدید می‌کند؛ بنابراین در این راستا باید از تمام ظرفیت‌ها و همکاری بین بخشی و سایر ارگان‌ها استفاده کرد. هاندکه که به تازگی جایزه نوبل ۲۰۱۹ برای ادبیات را دریافت کرد، بارها از ناسیونالیست‌های صربستان در جنگ بالکان دفاع کرده و جنایات رهبر آنها اسلوبودان میلوسویچ را منکر شده است. شامگاه پنجشنبه ۲۵ مهر (۱۷ اکتبر) مایک پنس، معاون رئیس جمهوری ایالات متحده با سفر به آنکارا اعلام کرد که موفق شده‌است، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه را برای برقراری آتش‌بس موقت در مناطق کردنشین سوریه قانع کند. دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید الیف شافاک در شرایطی دشوار و در عین حال پرتنوع بزرگ شد..

پس از جدایی والدین‌اش او نزد مادر و مادربزرگش زندگی کرد. مادربزرگش زنی عادی بود و مادرش زنی دیپلمات و دانشور. آلدار خلیل، مقام ارشد نیروهای دموکراتیک کرد سوریه، روز شنبه ۲۷ مهر (۱۹ اکتبر) گفته است براساس آتش بس موافقت شده میان آمریکا و ترکیه، نیروهای کرد اگر مشکلی پیش نیاید از شهر مرزی راس العین عقب‌نشینی خواهند کرد. او از هر دو زن چیزهای زیادی آموخت و موفق شد از سویی نواندیش و مدرن باشد و از سوی دیگر با فرهنگ سنتی ترکیه آشنا شود. همین دو بعد است که به آثار او عمق و غنا بخشیده و آنها را برای ادب‌دوستان سراسر جهان جذاب کرده است. WWW links . اردوغان گفته است که در طول ۴۴۴ کیلومتری مرز کشورش با سوریه به عمق ۳۰ کیلومتر منطقه امن تاسیس خواهد شد.