الهام آزاد: سنت خون بس نماد صلح بوده است

11/06/1399 02:30:00 ب.ظ

الهام آزاد یکی از نمایندگان مجلس گفته که «سنت خون_بس به دلیل ممانعت از تداوم کینه‌توزی بین دو طایفه نماد صلح بوده است.» او گفته: ثبت ملی این سنت ضرورتی ندارد، چرا که این اقدام ممکن است از نظر حقوق بشری برای کشور مشکلاتی به بار آورد. اخبار_ایران زنان

خانم آزاد افزوده «نباید به ین سنت به عنوان جرم و اقدامی منفی» نگاه کرد.

وی اضافه کرده «در قدیم ازدواج با اذن خانواده و بدون آشنایی دختر و پسر امری عرفی بوده و اگر این نوع ازدواج برای خون بس با توجه به اقتضای زمان و شرایط صورت می‌گرفت نمی‌توان گفت که عملی در جهت اعمال ظلم علیه جامعه زنان بوده است.»

این نماینده ادامه داده «ثبت ملی این سنت ضرورتی ندارد، چرا که این اقدام ممکن است» از نظر حقوق بشری برای کشور مشکلاتی به بار آورد. وی در عین حال ادامه داده «سنت خون بس اقدامی در جهت تحقق فرهنگ بخشش و گذشت بجای قصاص و تلافی بوده که در شرع اسلام بدان تاکید شده است.»

به گفته وی «اهمیت این سنت آن زمانی بیشتر می‌شود که در قالب ازدواج که سنتی مورد تاکید پیامبر گرامی اسلام بوده، محقق می‌شود به همین دلیل نمی‌توان آن را در زمره عناوین مجرمانه قرار داد.» چندی پیش «صادق جعفری چگنی»، رییس دادگستری شوش، گفته بود که در حال جمع‌آوری مستندات لازم برای ثبت ملی سنت خون بس هستند. headtopics.com

این اظهارات با اعتراض و مقاومت زنان خوزستانی مواجه شد و آنها در شبکه‌های اجتماعی با هشتگ‌های «من فصلیه نمی‌شوم» و «من خون بس نمی‌شوم» به این تصمیم انتقاد کردند.

ادامه مطلب:
ایران وایر »
Loading news...
Failed to load news.

Anadolu Ajansı

Anadolu Ajansı ادامه مطلب >>

نرخ دلار به بالاترین حد ۴۳ روز گذشته رسید؛ رکوردشکنی یورو در سامانه نیماهمزمان با صعود دوباره نرخ رسمی عرضه ارز توسط بانک مرکزی ایران، قیمت آزاد دلار و یورو در بازار آزاد تهران به بالاترین حد از روزهای پایانی تیرماه گذشته تاکنون رسید.

تكذيب يك ادعا/رشد سالانه توليد ناخالص داخلي از سال ۹۱ تا ۹۸، ۰,۶ درصد بوده استباوجود تحريم‌هاي بين‌المللي در سال‌هاي ۱۳۹۱ و۱۳۹۲ سپس اعلام تحريم‌هاي بي‌سابقه آمريكا از سال ۱۳۹۷؛ به استناد آمار بانك مركزي و مركز آمار ايران، طي دوره ۱۳۹۱-۱۳۹۸؛ رشد سالانه توليد ناخالص داخلي، بالغ بر ۶/۰درصد بوده است. آمار مركز آمار ايران، مثبت بودن رشد اقتصادي را تاييد و حتي بالاتر از ارقام بانك مركزي اعلام نموده‌است. نكته قابل‌توجه، بالا بودن رشد اقتصاد غيرنفتي است كه هر دو نهاد آماري كشور مويد آن هستند.

فرستادن «رادار» به‌درون طوفان لورا؛ امید دانشمندان به کشف اسرار گردبادهاچندین دهه‌ است که جَوشناسان، از روی آثار ویرانگر طوفان‌های عظیم پی برده‌اند که در کانون این طوفان‌ها جریان‌های گردبادی خاصی وجود دارد اما مطالعهٔ دقیق الگوی چنین جریان‌هایی بسیار دشوار است.

نشست مشترک رابرت اوبرایان، جرد کوشنر، و بنیامین نتانیاهو در اسرائیل؛ تاکید بر موفقیت‌آمیز بودن اقدامات دولت آمریکا در مقابله با تجاوزگری‌های رژیم ایران🔺نشست مشترک رابرت اوبرایان، جرد کوشنر، و بنیامین نتانیاهو در اسرائیل؛ تاکید بر موفقیت‌آمیز بودن اقدامات دولت آمریکا در مقابله با تجاوزگری‌های رژیم ایران

وزیر خارجه آمریکا از بی‌توجهی اقتصاد چین به مسائل زیست‌محیطی انتقاد کرد🔺وزیر خارجه آمریکا از بی‌توجهی اقتصاد چین به مسائل زیست‌محیطی انتقاد کرد ⚡️مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، روز یکشنبه ۹ شهریور در توئیتی از بی‌توجهی اقتصاد چین به مسائل زیست محیطی انتقاد کرد.

مایک پمپئو از خدمات نخست وزیر مستعفی ژاپن قدردانی و برای او آرزوی بهبودی کامل کرد🔺مایک پمپئو از خدمات نخست وزیر مستعفی ژاپن قدردانی و برای او آرزوی بهبودی کامل کرد ⚡️وزیر خارجه آمریکا روز شنبه ۸ شهریور در بیانیه‌ای در واکنش به استعفای شینزو آبه از مقام نخست وزیری ژاپن، از اقدامات او در ارتقای روابط دو کشور قدردانی کرد.