اقدامات یونان مغایر با معاهدات و قوانین بین المللی است

15/06/1399 04:47:00 ب.ظ

چند تن از اساتید دانشگاه در گفت‌‌وگو با آناتولی ضمن ارزیابی تحولات اخیر در مدیترانه شرقی و اژه تأکید کردند که یونان با نقض معاهدات لوزان و پاریس٬ قوانین بین المللی را نادیده گرفته است. - خبرگزاری آناتولی

چند تن از اساتید دانشگاه در گفت‌‌وگو با آناتولی ضمن ارزیابی تحولات اخیر در مدیترانه شرقی و اژه تأکید کردند که یونان با نقض معاهدات لوزان و پاریس٬ قوانین بین المللی را نادیده گرفته است. - خبرگزاری آناتولی 05.09.2020 استانبول/خبرگزاری آناتولی چند تن از اساتید دانشگاه‌ها در گفت‌‌وگو با خبرگزاری آناتولی به ارزیابی وقایع اخیر در مدیترانه شرقی و دریای اژه پرداختند و تأکید کردند که یونان با نقض معاهدات لوزان و پاریس٬ قوانین بین المللی را نادیده گرفته است.

پروفسور دکتر جودت کوچیک، استاد بازنشسته دانشگاه درباره تاریخچه جزایر اژه و جزایر دوازده‌گانه گفت: با توجه به مفاد پیمان لوزان در مورد عاری سازی جزایر نزدیک به سواحل آناتولی از نیروهای نظامی٬ یونان نمی‌تواند در این جزایر اقدام به تاسیس پایگاه‌های نظامی و تجمیع نیرو کند.

وی با اشاره به اینکه در پی تصویب قانون گردشگری در یونان در سال 1953، تأسیسات توریستی در اراضی ترک‌ها راه اندازی شد گفت: برخی از ترک‌های مقیم که سرزمین‌های خود را از دست داده و تحت فشار قرار گرفته بودند مجبور به ترک جزایر شدند. headtopics.com

دکتر اسماعیل ادیز، عضو هیئت علمی گروه روابط بین الملل دانشکده علوم سیاسی دانشگاه ساکاریا نیز تصریح کرد: جزایر دوازده‌گانه در یک نقطه کلیدی در مسیر چاناک قلعه و کانال سوئز واقع شده است. با درنظر گرفتن موقعیت جزایر٬ تهدیدی جدی برای امنیت ترکیه محسوب می‌شوند.

ادامه مطلب:
خبرگزاری آناتولی »
Loading news...
Failed to load news.

۴۲ هزار نفر در معرض خطر سیل در پی تخریب سد کاخوفکا؛ عملیات تخلیه در جریان است

سد و نیروگاه آبی «کاخوفکا» واقع در جنوب اوکراین بامداد روز سه‌شنبه ۶ ژوئن بر اثر انفجاری تخریب و آب پشت سد به مناطق پیرامون آن سرازیر شد. سیل بسیاری از شهرها و روستاهای منطقه خرسون را درنوردیده و زندگی هزاران نفر مختل شده است. ادامه مطلب >>

وزیر دفاع ترکیه با جت بر فراز آب‌های تحت مناقشه با یونان پرواز کرددر حالی که مناقشه میان آنکارا و آتن بر سر مالکیت منطقه شمال دریای اژه بالا گرفته است، حلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه روز چهارشنبه ۲ سپتامبر (۱۲ شهریور) با یک فروند جت اقدام به پرواز روی این ناحیه کرد.

«با پوتین باید فقط با زبان اقتدار صحبت کرد» | DW | 03.09.2020رئیس کمیته سیاست خارجی پارلمان آلمان در رابطه با مسمومیت ناوالنی خواستار برخورد تند با پوتین شد. او پیشنهاد داده از پروژه گاز «نورداستریم ۲» به عنوان اهرم فشار استفاده شود. این پیشنهاد موافقان و مخالفانی دارد.

ناتو: ترکیه و یونان تصمیم بر برگزاری مذاکرات فنی گرفتندناتو: ترکیه و یونان تصمیم بر برگزاری مذاکرات فنی گرفتند

ترکیه: منتظر حمایت یونان از ابتکار عمل دبیرکل ناتو هستیمترکیه: منتظر حمایت یونان از ابتکار عمل دبیرکل ناتو هستیم

چاووش‌اوغلو: یونان بار دیگر نشان داد که طرفدار مذاکره نیستچاووش‌اوغلو: یونان بار دیگر نشان داد که طرفدار مذاکره نیست

استولتنبرگ دبیر کل ناتو بین ترکیه و یونان میانجی‌گری می‌کند | DW | 04.09.2020دبیرکل ناتو اعلام کرد ترکیه و یونان دو کشور عضو این پیمان تصمیم گرفتند برای ایجاد مکانیزم ‌پیش‌گیری از درگیری‌های نظامی در شرق مدیترانه تحت نظارت ناتو نشست فنی برگزار کنند. یونان این گفته دبیرکل ناتو را تکذیب کرد.