افق بلند مشاهد‌ه گیتی\r\n

03/01/1401 07:02:00 ب.ظ

درنگاه به آسمان ما باسؤالهای مهمی روبه رو می شویم که هزاران سال است برای پاسخ دادن به آن درتلاشیم. پوریا ناظمی، روزنامه نگار علم، در این نوشتار ابزارهای رصدی رامرور کرده و می‌گوید جیمز وب انقلابی درعرصه نجوم رصدی است. گزارش کامل را اینجا بشنوید:

هزاران سال است که ما چشمان کنجکاو خود را به آسمان دوخته‌ایم. شاید هیچ تجربه دیگری به اندازه دیدار و تماشای آسمان و تفکر درباره آن در میان بشریت در طول تاریخ و در عرض جغرافیای جهان مشترک نبوده باشد. بخش بزرگی از تاریخ ما در حالی سپری شده است که برای دیدن آسمان و مشاهده و بررسی‌ آن ابزاری جز چشمان خود در اختیار نداشته‌ایم.

زمانی که در آغاز قرن هفدهم میلادی انسان نخستین ابزار اپتیکی و نخستین تلسکوپ کوچک خود را به سوی آسمان نشانه گرفت، یکباره جهانش وسعت یافت. حالا ابزاری دست انسان بود که می‌توانست ژرف‌تر و عمیق‌تر به دورترها بنگرد. حالا ماه دیگر پهنه‌ای تاریک و روشن نبود؛ می‌شد روی آن گودال‌ها و کوهستان‌ها را دید. ناهید چنگی آسمان اینک تنها ستاره‌ای درخشان در بامدادان و شامگاهان نبود؛ سیاره‌ای درخشان بود که چون ماهِ زمین در ایام مختلف، هلال‌های مختلفی از آن شکل می‌گرفت. خورشید سطحی یکدست، درخشان و بی‌عیب‌و‌نقص نبود؛ روی آن لکه‌های تیره ظاهر و گم می‌شدند. در اطراف مشتری اجرامی بودند که برخلاف تصور رایج، به جای آنکه زمین را دور بزنند، به دور سیاره مشتری در حال گردش بودند. این شواهد تجربی و این مشاهدات بود که کمک کرد تا تغییر مدل عالمی که پیش از آن «کپرنیک» پیشنهاد کرده بود، از ایده‌ای ریاضیاتی تبدیل به واقعیتی عینی شود که نه‌تنها درک ما از عالم را تغییر داد، بلکه به موتور محرکی برای انقلاب نوزایی اروپا بدل شد که یکی از پایه‌های انقلاب علمی را بنا نهاد.

ادامه مطلب:
شرق »
Loading news...
Failed to load news.

کافه «میوزه» در تهران؛ اینجا اوقاتی را در کنار گربه‌ها سپری کنید

بازدیدکنندگان این کافه-موزه می‌توانند در اتاق‌های نمایشگاه و تراس کافه، ساعاتی را در کنار گربه‌ها سپری کنند و درباره آنها بیاموزند. کافه «میوزه» نخستین بار در سال ۲۰۲۰ افتتاح شد. ادامه مطلب >>

در مورد موضوعات اندک باقی مانده در مذاکرات وین،ابتکاراتی را به آمریکا ارائه کرده‌ایموزیر امور خارجه کشورمان در گفتگوی تلفنی امشب خود با «فواد حسین» وزیر امور خارجه جمهوری عراق، با تبریک عید نوروز، در خصوص موضوعات مورد علاقه دو کشور به گفتگو و تبادل نظر پرداخت.

عفو بین‌الملل: آزادی بیان و تجمع در افغانستان محدود شده استسازمان عفو بین‌الملل از محدود شدن فزاینده‌ای آزادی بیان و حق آزادی تجمع تحت حاکمیت طالبان در افغانستان خبر داده و این گروه را به نقض جدی قوانین بین‌المللی شکر است خوب کار شده حالی میتوانیم به فکر آرام زندگی کنیم. ما مردم افغانستان خوش هستم شما چرا در هر مسئله ما دخالت میکنید؟

ویدئو؛ بازدید ساکنان از خانه‌هایی که در گلوله‌باران‌ کی‌یف آسیب دیده استنظامیان روسیه در چهارمین هفته از تهاجم نظامی به اوکراین تلاش می‌کنند تا شهر کی‌یف را محاصره کنند. جزئیات بیشتر🔽 تلاش؟!

نخست وزیر هلند: ترکیه از اهمیت سیاسی و نظامی زیادی برای ائتلاف (در ناتو) برخوردار استنخست وزیر هلند: ترکیه از اهمیت سیاسی و نظامی زیادی برای ائتلاف (در ناتو) برخوردار است روته: از میانجیگری ترکیه به‌عنوان یکی از کشورهای نادری که خط باز به دو کشور روسیه و اوکراین دارد، حمایت می‌کنیم اروپا به غلط کردم افتاده . چندماه پیش تورکیه رو تهدید می کردن باز احساس خطر کردند اروپاییها میخوان ترکیه ای ها رو خر کنند. ترکیه باید مثل ایران تو قضیه اوکراین کنار بگشه

دبیرکل سازمان ملل: جنگ در اوکراین «غیرقابل پیروزی» استآنتونیو گوترش می‌گوید: این جنگ به هیچ جایی نمی‌رسد. حتی اگر ماریوپل سقوط کند اوکراین را نمی‌توان شهر به شهر، خیابان به خیابان و خانه به خانه فتح کرد. یه جا بغل اشرف غنی واسه پوتین جور کنید که بره، مسیله حل میشه!! زلنسکی دلقک به گوه خوری میوفته 😂😂😂

حیات احتمالی در «آلفا قنطورس» یک میلیارد سال از ما جلوتر است«آلفا قنطورس» منظومه‌ای ستاره‌ای در فاصله ۴.۳۷ سال نوری از منظومه شمسی است، که آن را به نزدیکترین سیستم ستاره‌ای به ما تبدیل می‌کند. این منظومه حدود یک