افغانستان پس از توافق طالبان با آمریکا؛ صلح پایدار یا جنگ داخلی

12/06/1398 02:04:00 ب.ظ

اخيرا موفق شدم نشست‌ها و صحبت‌های مفصلي با اعضای ارشد دفتر سياسي و تيم مذاكره كننده طالبان در دوحه قطر داشته باشم. نگاه واقع بينانه آنها نسبت به تحولات اجتماعي، فرهنگي و مخصوصا نسلي در جامعه افغاني، فهم شان از مسايل اساسي بحران افغانستان، رويكرد انتقادي و آسيب شناسانه شان نسبت به دوره ' امارت اسلامي افغانستان' و آمادگي شان براي مذاكره و گفتگوهاي منطقي و سازنده بين الافغاني و پذيرش موضوعات مورد تفاهم، براي من كه بيش از دو دهه است در مورد طالبان خوانده، نوشته و سخن گفته ام تازگي داشت.

اخيرا موفق شدم نشست‌ها و صحبت‌های مفصلي با اعضای ارشد دفتر سياسي و تيم مذاكره كننده طالبان در دوحه قطر داشته باشم. نگاه واقع بينانه آنها نسبت به تحولات اجتماعي، فرهنگي و مخصوصا نسلي در جامعه افغاني، فهم شان از مسايل اساسي بحران افغانستان، رويكرد انتقادي و آسيب شناسانه شان نسبت به دوره ' امارت اسلامي افغانستان' و آمادگي شان براي مذاكره و گفتگوهاي منطقي و سازنده بين الافغاني و پذيرش موضوعات مورد تفاهم، براي من كه بيش از دو دهه است در مورد طالبان خوانده، نوشته و سخن گفته ام تازگي داشت. جعفر مهدوی، دبیرکل حزب ملت افغانستان و عضو شورای مردمی جنبش روشنایی دکه در نشست بین‌الافغانی دوحه نیز شرکت داشت، این مطلب را در مورد سناریوهای احتمالی پس از توافق با گروه طالبان برای ناظران نوشته است.

AFP/Getty

یادم آمد در سال ١٣٨٢ زمانی که همه جهان بر این تصور بودند که طالبان نابود شده اند، در کتابم با عنوان"جامعه شناسی سیاسی طالبان" با تحلیل واقعیت های اجتماعی و فرهنگی جامعه افغانی در مقدمه کتاب نوشتم:"...هرچند اکنون(١٣٨٣) گروه طالبان بر اثر حملات هوایی و زمینی نیروهای ائتلاف بین الملل به رهبری آمریکا و همکاری جبهه متحد شمال ( گروههای مجاهدین) ظاهرا منهدم و متلاشی شده اند؛ اما ... گروه طالبان نه تنها از بین نرفته بلکه همچون"آتشفشان خاموش" ی است که بزودی می تواند دوباره فعال شده و گدازه های آن بار دیگر همگان را مبهوت سازد."

با امضای توافقنامه میان تحریک طالبان و ایالات متحده آمریکا، فاز مهم، جدید و حساسی در تاریخ سیاسی افغانستان باز می‌شود. پس از این دو سناریو برای آینده افغانستان محتمل است: ١. تامین صلح عادلانه و امنیت پایدار؛ ٢. سقوط افغانستان در کام آنارشیزم و آغاز جنگ های داخلی (حاکم شدن وضعیت پس از امضای توافقنامه ژنو درافغانستان).

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

ویدیوها : مسابقه زنان برای بزرگ‌ترین شکم باردار؛ عجیب و جالب یا احمقانه و بی‌مورد؟

ویدیوها : زنان باردار در نیکاراگوئه برای بزرگ‌ترین سایز شکم باهم به رقابت پرداختند. ادامه مطلب >>

حوثی‌ها از کشته شدن دهها نفر در حمله نیروهای ائتلاف به زندانی در یمن خبر دادندشبه نظامیان شیعه حوثی از کشته شدن ۶۰ زندانی در جریان حملات هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان به یک بازداشتگاه در جنوب غرب شهر ذمار در یمن خبر داده‌اند. صلیب سرخ جهانی ضمن ابراز نگرانی نیروی امدادی به این منطقه اعزام کرده. ایران هم این حمله را محکوم کرده است .

افغانستان: شهر قندوز از وجود طالبان پاکسازی شد | DW | 01.09.2019وزارت کشور افغانستان از پاکسازی کامل شهر قندوز از وجود طالبان خبر داده است. این وزارت‌خانه اعلام کرده است که نیروهای امنیتی پلیس و ارتش افغانستان در یک عملیات مشترک در بخش‌هایی از شهر قندوز موفق شدند نیروهای طالبان را عقب برانند.

بازار سرد کارزارهای انتخاباتی افغانستان؛ نگرانی دولت از صلح با طالبانکمتر از یک ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری، بازار کارزارهای انتخابات ریاست جمهوری همچون دوره‌های گذشته گرم به نظر نمی‌رسد

امارات: ما از لبنانی‌ها که از تصمیم‌ یکجانبه رنج می‌برند، حمایت می‌کنیمانور قرقاش وزیر مشاور امارات متحده عربی در امور خارجی، با انتقاد ضمنی از تک‌روی حزب الله لبنان در

حمایت بیش از ۲۰۰ هنرمند از عکاس زندانی

آلمان ۸۰ سال پس از آغاز جنگ جهانی دوم از لهستانی‌ها عذرخواهی کردفرانک-والتر اشتاین مایر، رئیس جمهوری آلمان ۸۰ سال پس از شروع جنگ جهانی دوم، از لهستانی‌ها به‌خاطر استبداد نازی‌ها عذرخواهی و طلب بخشش کرد.