افغانستان حضور اویغورها را در شمال شرق این کشور تایید کرد

07/12/2019 11:39:00 ق.ظ

افغانستان حضور اویغورها را در شمال شرق این کشور تایید کرد

افغانستان حضور اویغورها را در شمال شرق این کشور تایید کرد

وزارت دفاع افغانستان تایید کرده که حزب ترکستان اسلامی، گروه عمدتا اسلام‌گرای افراطی اویغور، در شمال شرق این کشور با حمایت طالبان حضور دارند ولی عملیات نظامی نیروهای امنیتی افغانستان در این اواخر زمینه فعالیت آنان را تنگ کرده است.

پنجره همرسانی را ببندیدوزارت دفاع افغانستان تایید کرد که حزب ترکستان اسلامی، گروه عمدتا اسلام‌گرای افراطی اویغور، در شمال شرق این کشور حضور دارد ولی در نتیجه عملیات تازه نیروهای امنیتی افغان تضعیف شده است.فواد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که بعد از آغاز عملیات نظامی عرصه فعالیت گروه طالبان و همچنین حزب ترکستان اسلامی محدود شده است.

او مدعی شد که گروه طالبان زمینه فعالیت حزب ترکستان اسلامی را در شمال شرق افغانستان فراهم کرده و طالبان"زمینه ساز آمدن گروه‌های تروریستی مختلف در افغانستان هستند."آقای امان گفت که طالبان با این حزب همکاری می‌کنند تا آنان در افغانستان فعالیت داشته باشند.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

دیدگاه: بمباران اقلیم کردستان توسط جمهوری اسلامی گفت‌وگو با عبدالله مهتدی

حمله نظامی جمهوری اسلامی به اقلیم کردستان و بمباران آن مناطق زمانی انجام شده است که ایرانیان فراگیرترین اعتراضات مردمی تاریخشان را رقم می‌زنند. این حملات تا بعدازظهر امروز دست کم ۱۷ کشته برجا گذاشته ا ادامه مطلب >>

آیت الله بی بی سی کوشش میکند که ظلم علیه مسلمانان مظلوم اویغور توسط چین ارباب خامنه‌ای بیشرف کودک کش را ماله کشی کند تف به شرف نداشته پدر و مادر کارکنان بی بی سی فارسی

11 کشته و ده‌ها زخمی در اثر انفجار گاز در یک تالار جشن عروسی در سقزمنابع خبرى ایران شامگاه پنج‌شنبه از کشته شدن دست‌کم 11 نفر و مصدوم شدن 36 تن بر اثر انفجار گاز در

دیدار وزیر کشور ترکیه با وزیر دارایی افغانستان در آنکارا

والی ننگرهار: قتل «ناکامورا» سیاسی در خارج از افغانستان برنامه ریزی شده بودشاه محمود میاخیل، والی ننگرهار در شرق افغانستان پنج شنبه 5 دسامبر تایید کرد، قتل تتسو ناکامورا، پزشک عفریت اسلام به همراه طایفه گرایی اجازه نخواهد داد افغانستان روی آرامش ببیند

از رئیس‌جمهور برای حضور در انتخابات اجازه گرفتم/ به عنوان فرزند آذربایجان آمده‌ام نه داماد رئیس‌جمهورداماد رئیس جمهور در پاسخ به این سوال که آیا طرح حمایت معیشتی را دریافت کرده‌اید، گفت: خیر، طرح معیشتی شامل من نشده است. رفتی تبریز بیای تهران پس چرا از رئيس جمهور اجازه گرفتي؟ تو پدر سگ زير دست اون سگ پدر بزرگ شدي و ياد گرفتي حالا بيايم به تو هم راي بديم، اينو بدون خيلي عوضي هستي كه اينطوري حرف ميزني،

۹۵ دانشجو در اعتراضات اخیر بازداشت شدند/ ۸ دانشجوی دیگر همچنان در بازداشت هستندوزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در حال حاضر تنها هفت الی هشت دانشجو در بازداشت هستند و امیدواریم تا یکی دو روز آینده مشکل آنان نیز حل شود.

ترکیه: دو غیرنظامی در حمله تروریستی پ.ک.ک/ی.پ.گ در رسولین کشته شدندوزارت دفاع ترکیه: 2 غیرنظامی بر اثر حمله تروریستی ی.پ.گ/پ.ک.ک در رسولین سوریه کشته و دست‌کم 10 نفر دیگر زخمی شدند.

این لینک‌ها خارج از بی‌بی‌سی است و در یک پنجره جدید باز می‌شود پنجره همرسانی را ببندید وزارت دفاع افغانستان تایید کرد که حزب ترکستان اسلامی، گروه عمدتا اسلام‌گرای افراطی اویغور، در شمال شرق این کشور حضور دارد ولی در نتیجه عملیات تازه نیروهای امنیتی افغان تضعیف شده است.شهر سقز واقع در استان کردستان ایران خبر دادند.وزیر کشور ترکیه و وزیر دارایی افغانستان در آنکارا پیرامون امنیت، مبارزه با مهاجرت نامنظم و توسعه روابط دو کشور دیدار و گفتگو کردند.جاپانی(ژاپنی) در این ولایت انگیزه سیاسی دارد در بیرون از افغانستان برنامه ریزی شده است.

فواد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که بعد از آغاز عملیات نظامی عرصه فعالیت گروه طالبان و همچنین حزب ترکستان اسلامی محدود شده است. او مدعی شد که گروه طالبان زمینه فعالیت حزب ترکستان اسلامی را در شمال شرق افغانستان فراهم کرده و طالبان"زمینه ساز آمدن گروه‌های تروریستی مختلف در افغانستان هستند. طبق گزارش‌ها حادثه حدود 36 زخمی نیز برجای گذاشته است که گفته می‌شود حال سه تن از مصدومان وخیم گزارش شده است." آقای امان گفت که طالبان با این حزب همکاری می‌کنند تا آنان در افغانستان فعالیت داشته باشند.2019 آنکارا/ خبرگزاری آناتولی سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه با همایون قیومی، وزیر دارایی افغانستان در آنکارا دیدار و گفت‌وگو کرد. گروه طالبان حضور اعضای حزب ترکستان اسلامی را در افغانستان رد کرده است. آتش سوزی و ازدحام جمعیتی که تلاش داشتند از محل حادثه دور شوند منجر به مصدومیت افراد بویژه جان باختن کودکان شده است. این گروه افزوده که گزارش‌های مربوط به حضور مسلحانه اعضای حزب ترکستان اسلامی در افغانستان"پروپاگند (تبلیغات) محض است و هدف از آن ایجاد بدبینی میان امارت اسلامی و کشورهای همسایه است. براساس گزارش ها، تتسو ناکامورا در سال 1946 میلادی در شهر «فوکووکا» جاپان متولد شد و در رشته پزشکی تحصیل کرد.

" طالبان و چین روابط نزدیک دارند و چند بار هیأت این گروه به چین سفر کرده است. حسین خوش اقبال همچنین اعلام کرد به دلیل گستردگی حادثه، علاوه بر بیمارستان‌های سقز، بیمارستان‌های شهرهای اطراف از جمله بانه، دیواندره، سنندج، بوکان و مهاباد نیز به حالت آماده باش درآمده‌اند. .