افشاگری یک سال پیش وزیر بهداشت به کجا رسید؟ / آیا با مافیای لورفته دارو برخورد قضایی شده است؟

13/01/2021 04:39:00 ب.ظ

با گذشت بیش از یک سال از افشاگری وزیر بهداشت درباره پرونده فساد مالی در ارز و دارو، هنوز هیچ خبری از عاملان این پرونده نیست.

اعتمادآنلاین, اینجا_بخوانیم

اعتمادآنلاین گزارش می‌دهد: افشاگری یک سال پیش وزیر بهداشت به کجا رسید؟ / آیا با مافیای لورفته دارو برخورد قضایی شده است؟ این مطلب را اینجا_بخوانیم 👇

با گذشت بیش از یک سال از افشاگری وزیر بهداشت درباره پرونده فساد مالی در ارز و دارو، هنوز هیچ خبری از عاملان این پرونده نیست.

صحبت‌های وزیر بهداشت در 2 جلسه با محوریت فساد در دیدار با نمایندگان مجلس اتفاق افتاد که جزییات تکان‌دهنده‌ای از این شبکه فساد را مطرح کرد. افشاگری وزیر بهداشت مشخصاً در حوزه دارو بود و یکی از مهم‌ترین مسائلی که مطرح کرد، واردات کابل برق با ارز دارو بود. نمکی گفته بود، افرادی در این وزارتخانه با ارز دولتی که به واردات دارو و لوازم پزشکی اختصاص دارد، اقلام دیگری از جمله کابل برق وارد کرده‌اند.

 نکته قابل توجه اینکه یک ماه پیش از این اخبار، یعنی در خردادماه سال گذشته، علیرضا رئیسی، معاون وزارت بهداشت کشور، هم گفته بود که مافیای دخانیات در ایران با ارز دولتی، معادل 16 میلیون دلار کاغذ سیگار وارد کرده است. مافیای دخانیات، ارز دولتی و دارو

ادامه مطلب:
🌐 اعتمادآنلاين »

فلسطین اشغالی| از شهادت جوان فلسطینی تا هتک حرمت صهیونیست‌ها به مسجد الاقصی + فیلم- اخبار آسیای غربی - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

قیمت نفت پس از یک سال مجدد به بیش از 60 دلار رسیدقیمت هر بشکه نفت خام برنت در معاملات امروز در بازارهای جهانی به 61 دلار و 18 سنت رسید. - خبرگزاری آناتولی

یک میلیون و ۶۴۵ هزار هکتار از جنگل‌های نیمه‌انبوه ایران طی شانزده سال از میان رفتمرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی ایران از نابودی یک میلیون و ۶۴۵ هزار هکتار از جنگل‌های نیمه‌انبوه ایران طی شانزده سال گذشته خبر داد و گفت که بخش وسیعی از جنگل‌های ایران نیز در خطر آسیب و تخریب قرار دارند. جمهوری اسلامی داره ایران رو مصرف میکنه

نجات یافتن دو مرد و یک زن از یک جزیره دورافتاده‌ پس از ۳۳ روزخلبان وقتی بر می‌گردد و در ارتفاع پایین‌تری پرواز می‌کند می‌بیند که سه‌تن روی جزیرهٔ کوچکی دست تکان می‌دهند و کمک می‌خواهند. Free100KurdishActivists - every office should have ANTIOFFICE SERVICE خوش به حالشون نجات پیدا کردن اونم به دست امریکا

سانسور و سرکوب هفتگی؛ بی‌خبری از وضعیت یک کتاب‌فروش و اخراج یک مجری از تلویزیون

روحانی: سال گذشته از نظر درآمد نفتی بدترین سال در 60 سال گذشته بودرئيس‌جمهور ایران در پیام نوروزی خود تاکید کرد که سال گذشته از نظر تنگای اقتصادی و درآمد نفتی، بدترین سال در 60 سال گذشته بود. - خبرگزاری آناتولی

عبور بی‌خطر یک سیارک از نزدیکی زمین در اولین روز سال ۱۴۰۰عبور بی‌خطر یک سیارک از نزدیکی زمین در اولین روز سال ۱۴۰۰ مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران از عبور سیارکی از مقابل زمین در اولین روز از آخرین سال قرن ۱۴ خورشیدی خبر داد. اولین روز از اولین سال قرن ۱۵، درباره نجوم می‌نویسی سوتی گاهنامه‌ای کمتر بده.

اعتمادآنلاین| تیرماه سال 98 بود که وزیر بهداشت از شبکه انحصار و احتکار در واردات دارو خبر داد.قیمت هر بشکه نفت خام برنت در معاملات امروز در بازارهای جهانی به 61 دلار و 18 سنت رسید.ز جنگل‌های ایران نیز در خطر آسیب و تخریب قرار دارند.Aa گشت هوایی گارد ساحلی ایالات متحده سه تن را که در یک جزیرهٔ کوچک بی‌سکنه در باهاماس گرفتار شده بوده‌اند پس از ۳۳ روز نجات داد.

سعید نمکی هشدار داد که از سرنوشت یک میلیارد و 300 میلیون دلار ارز تجهیزات پزشکی مشخص نیست. آن روزها اخباری از کشف یک فساد گسترده در وزارت بهداشت و درمان در فضای مجازی منتشر و گفته شد چند تن از مقامات سازمان غذا و دارو بازداشت شده‌اند.02. همزمان با افشای برخی اخبار از سوی وزیر بهداشت قوه قضائیه هم وارد ماجرا شد. مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی کشور همچنین گفت که کیفیت جنگل‌های ایران به شدت پایین آمده و به‌جز جنگل‌های انبوه که حدود ۱۲ درصد از جنگل‌های ایران را شامل می‌شوند و به‌نسبت دور از دسترس قرار دارند، بقیه جنگل‌ها به شدت در معرض آسیب قرار دارند هادی کیادلیری، رییس سابق انجمن جنگلبانان ایران، نیز دو هفته قبل با اشاره به وجود ۱۰ هزار کیلومتر جاده جنگلی در ایران، گفت که «جنگل های بکر هیرکانی ایران جزو میراث جهانی هستند و متاسفانه جاده‌های جنگلی هیرکانی ایران را تهدید می‌کند» زیرا این جاده ها باعث شده دسترسی به جنگل های طبیعی بسیار آسان باشد.   صحبت‌های وزیر بهداشت در 2 جلسه با محوریت فساد در دیدار با نمایندگان مجلس اتفاق افتاد که جزییات تکان‌دهنده‌ای از این شبکه فساد را مطرح کرد.79 درصدی به 61 دلار و 18 سنت رسید. افشاگری وزیر بهداشت مشخصاً در حوزه دارو بود و یکی از مهم‌ترین مسائلی که مطرح کرد، واردات کابل برق با ارز دارو بود. به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید گارد ساحلی ایالات متحده کمی بعد با هلیکوپتر این افراد را نجات می‌دهد و به مرکزی درمانی در فلوریدا منتقل می‌کند، گرچه هیچکدام از آنها آسیب جدی ندیده بوده‌اند.

نمکی گفته بود، افرادی در این وزارتخانه با ارز دولتی که به واردات دارو و لوازم پزشکی اختصاص دارد، اقلام دیگری از جمله کابل برق وارد کرده‌اند.70 دلار به پایان برده بود. علاوه برعوامل دیگر، سالانه هزاران هکتار از جنگل‌های ایران در آتش می‌سوزند.   وزیر بهداشت همچنین خبر داد برخی از افراد بازداشت شده و در حال بازجویی هستند اما هیچ خبری از هویت این افراد نداد. همزمان، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه، دریافت رشوه از سوی مقام‌های دولتی و سوءاستفاده از ارز دولتی دارو و لوازم پزشکی را تایید کرد، اما گفته سه متهم این پرونده با قرار وثیقه آزاد هستند.53 دلار داد و ستد می‌شود.   سخنگوی قوه قضائیه گفت که بعد از تکمیل تحقیقات در دادسرا و ارسال پرونده به دادگاه اگر در زمره اخلال در نظام اقتصادی قرارگرفت این دادگاه با حضور اصحاب رسانه برگزار خواهد شد. با این حال عیسی کلانتری، رییس سازمان حفاظت محیط زیست، در واکنش به وقوع آتش‌سوزی‌های مکرر در جنگل‌ها و مناطق حفاظت شده، گفت که «نمی‌گویم بی‌تفاوت باشیم ولی اتفاق خاصی هم نیفتاده، آتش جزیی از طبیعت است و طبیعت خودش آتش جنگل‌ها را کنترل می‌کند.   نکته قابل توجه اینکه یک ماه پیش از این اخبار، یعنی در خردادماه سال گذشته، علیرضا رئیسی، معاون وزارت بهداشت کشور، هم گفته بود که مافیای دخانیات در ایران با ارز دولتی، معادل 16 میلیون دلار کاغذ سیگار وارد کرده است.70-60.

  برنامه استیضاح وزیر عملی نشد   این اظهارات از سوی وزیر بهداشت در شرایطی مطرح شد که برخی نمایندگان مجلس به دنبال استیضاح او بودند. اسدالله عباسی، نماینده رودسر، از جمله این افراد بود که  ضعف مدیریتی، عدم نظارت دقیق در تولید و واردات دارو، مشکلات مربوط به کمبود دارو، عدم اجرای صحیح طرح پزشک خانواده، عدم اجرای طرح الکترونیکی شدن پرونده‌های پزشکی و کمبود پزشک متخصص در بیمارستان‌های مناطق محروم را از جمله مهم‌ترین موارد مرتبط با استیضاح او می‌دانست.07 -61.   مافیای دخانیات، ارز دولتی و دارو   اما سعید نمکی تنها کسی نبود که وارد این پرونده و افشاگری‌های مرتبط با آن شد. پیش از این اظهارات «عبدالناصر همتی» رئیس کل بانک مرکزی در نامه‌ای به رئیس‌جمهوری از فعالیت آمیخته با فساد نزدیک به 20 شرکت واردکننده دولتی و خصوصی در حوزه دارو و کالاهای اساسی با رقمی نزدیک به یک میلیارد یورو خبر داده بود. کاهش تولید سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) و صادرکنندگان بزرگ نفت غیر عضو اوپک (غیر اوپک) و ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا در بازار جهانی در افزایش قیمت تاثیر داشت. همان زمان محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری به چهار وزیر برای پاسخگویی فوری به نامه رئیس کل بانک مرکزی و پاسخگویی به این تخلفات نامه نوشته بود.

  همچنین یک ماه پیش از این هم علیرضا رئیسی، معاون وزارت بهداشت ایران، گفته بود که مافیای دخانیات در ایران با ارز دولتی، معادل 16 میلیون دلار کاغذ سیگار وارد کرده است. رئیسی با انتقاد از اینکه تحریمی در زمینه سیگار وجود ندارد، ادامه داد: در سیگار تحریم نیستیم و برترین برندهای سیگار می‌توانند حتی جلوی وزارت بهداشت شعبه بزنند و مافیای قدرتمند در واردات توتون و کاغذ سیگار دست دارند.   ارز نیمایی و نگرانی برای قاچاق دارو   اینها همه در حالی بود که ایران از سال 97، با هدف تامین کالاهای اساسی با نرخ متعادل، ارز 4 هزار و 200 تومانی به دارو اختصاص داد. چند ماه پس از شروع این طرح، اعلام شد که برخی از واردکنندگانی که برای واردات دارو ارز دولتی گرفته بودند، با دلار 4 هزار و 200 تومانی جاروبرقی و بخارشور وارد کردند. از همان روزها هم اظهارات متفاوتی مطرح شد مبنی بر اینکه چنین اقدامی، قاچاق دارو را به همراه خواهد داشت.

  هاله حامدی‌فر، نایب‌رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران، با تاکید بر همین موضوع گفته بود: «اصل فساد، به ارز 4200 تومانی برمی گردد. ارز 4200 تومانی در حوزه تجهیزات پزشکی و دارو به این دلیل که یارانه‌ای است، در ذات خود می‌‌تواند عامل فساد باشد. در این مساله هیچ شکی نیست.» اما او ملاحظاتی درباره سر و صداهای این روزها دارد. حامدی‌فر ادامه داد: «درباره لیستی که از دریافت‌کنندگان ارز دارو و تجهیزات پزشکی منتشر شد، ملاحظاتی وجود دارد.

به  نظر من در این فضا افرادی که جنس آورده ولی هنوز ترخیص نکرده اند با گروه‌هایی که سوءاستفاده کرده‌اند، اشتباه  گرفته شده است. روند واردات دارو زمان زیادی نیاز دارد. از زمان تخصیص ارز تا زمان خروج دارو باید مراحل مختلفی طی شود. به اسناد و مدارک متعددی نیاز است. بخشی از ارزهایی که می‌گویند به ازای آنها کالا وارد نشده، ماجرایش همین است.

این واردکننده‌ها هنوز برای تحویل اجناس‌شان زمان دارند.   او تاکید کرد: «بر اساس لیست خامی که از دریافت‌کنندگان ارز وجود دارد، نمی‌توان قضاوت کرد. چرا که معلوم نیست واردات آنها در چه مرحله‌ای قرار دارد.» به گفته نایب‌رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران، کلیات مساله به روند تخصیص، واردات و ترخیص از گمرک برمی‌گردد، ولی مسلماً فساد هم اتفاق افتاده است. هر چیزی که یارانه‌ای شده باشد، افراد درگیر در آن با خطر فساد مواجه هستند.

  آیا مانعی پیش روی قوه قضائیه وجود دارد؟   حالا بیش از یک سال از آن روزها گذشته است. وزیر بهداشت استیضاح نشد. ویروس کرونا آمد و نه تنها متولیان نظام سلامت که کل کشور را با بحرانی جدی روبه‌رو کرد. در این میان، این پرونده پر سر و صدا که حواشی فراوانی هم داشت، به طور کلی مسکوت مانده است.   قوه قضائیه وعده داده بود که این پرونده را به طور جدی پیگیری کند و دادگاه مرتبط با آنها در حضور اهالی رسانه برگزار شود.

با گذشت بیش از یک سال اما هیچ خبری نیست. پرسش مهم از وزارت بهداشت این است که آیا این افشاگری قرار نیست به جایی برسد؟ آیا پرونده مهمی که به خاطر آن وزیر بهداشت دست به افشاگری مفصلی زده است، ارزش پیگیری ندارد یا اینکه کسانی خواسته‌اند تا دیگر حرف بیشتری درباره آن زده نشود؟   سوال مهم‌تر اما این است که چرا علی‌رغم اینکه سخنگوی محترم دستگاه قضایی وعده بررسی این پرونده را به اهالی رسانه داده بود دیگر هیچ اطلاعاتی از این پرونده در اختیار رسانه‌ها و افکار عمومی امیدوار به قوه قضائیه در برخورد با شبکه مفسدان قرار نداده است؟ به واقع در این پرونده چه کسانی دستگیر شده‌اند و چه زمانی قرار است نام‌شان افشا شود؟ .