افزایش خاموشی‌های اعلام نشده در ایران؛ چشم‌انداز تاریک مردم | DW | 04.07.2021

04/07/2021 06:00:00 ب.ظ

در تهران و بسیاری دیگر از شهرها خارج از برنامه زمان‌بندی اعلام شده هم برق می‌رود و مردم را با مشکلات زیادی روبرو می‌کند. مدیرعامل شرکت توانیر می‌گوید وضعیت اضطراری برق تا یک ماه دیگر ادامه خواهد داشت.

خاموشی برق, تنش آبی

در تهران و بسیاری دیگر از شهرها خارج از برنامه زمان‌بندی اعلام شده هم برق می‌رود و مردم را با مشکلات زیادی روبرو می‌کند. مدیرعامل شرکت توانیر می‌گوید وضعیت اضطراری برق تا یک ماه دیگر ادامه خواهد داشت.

در تهران و بسیاری دیگر از شهرها خارج از برنامه زمان‌بندی اعلام شده هم برق می‌رود و مردم را با مشکلات زیادی روبرو می‌کند. مدیرعامل شرکت توانیر می‌گوید وضعیت اضطراری برق تا یک ماه دیگر ادامه خواهد داشت.

سرپرست شرکت توزیع برق البرز این مسئله را مشخص‌تر توضیح داد و گفت: «دیروز به دلیل اینکه دو نیروگاه تولید برق در کشور به دلیل مصرف بالا از مدار خارج و به اورهال نیاز پیدا کردند، ناچار شدیم بر اساس دستور ملی خاموشی برق را افزایش دهیم و قطعی برق خارج از زمانبندی اعلام شده داشته باشیم.»

افزایش خاموشی‌های خارج از برنامه اعلام شده منحصر به استان‌های تهران و البرز نبوده است. کاربران شبکه‌های اجتماعی از بسیاری دیگر از کلان‌شهرهای ایران از قطع برق فراتر از ساعت‌های اعلام شده خبر داده‌اند.توضیح یا توجیه خاموشی‌های اعلام نشده؟خبرگزاری ایسنا با استناد به"شواهد و شنیده‌ها" می‌گوید خاموشی‌ها نه تنها مطابق برنامه‌های اعلام شده نیستند که در بعضی مناطق بیش از دو یا سه بار رخ می‌دهند.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

‎BBC NEWS فارسی‎ on Instagram‎: '‌‌ این ویدیو از اعتراضات امشب ۴ مهر از منطقه نارمک تهران به دست بی‌بی‌سی رسیده است. معترضان در منطقه نارمک تهران شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر می‌دهند.'‎

‎BBC NEWS فارسی‎ shared a post on Instagram: '‎‌‌ این ویدیو از اعتراضات امشب ۴ مهر از منطقه نارمک تهران به دست بی‌بی‌سی رسیده است. معترضان در منطقه نارمک تهران شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر می‌دهند.‎'. Follow their account to see 66534 posts. ادامه مطلب >>

پنجمین کلیسا هم در کانادا آتش گرفت! اینجا مهد تمدن و حقوق بشر است... راستی چرا شبکه های جاسوسی فارسی زبان این اخبار را انتشار نمیدهند و مدام به خشکسالی و کرونا در ایران چسبیده اند؟ مگر در کانادا خشکسالی و گرما و کرونا و آتشسوزی و حقوق بشر نیست؟ Ecologic_Rojava's account has been withheld in Turkey in response to a legal demand. Learn more.

آمریکا سه ایرانی دیگر را از فهرست تحریم‌های خود خارج کرد | DW | 02.07.2021وزارت_خزانه‌داری_آمریکا اعلام کرد سه شهروند ایرانی را از لیست تحریم‌های خود خارج کرده است. شهروندان ایرانی متهم به همکاری با صنایع ماموت و ماموت دیزل بوده‌اند که در توسعه موشک‌های بالستیک به ایران کمک کرده‌اند. لغو_تحریمهای_بیت_ممنوع لغو_تحریمهای_سپاه_ممنوع نه_به_جمهوري_اسلامي گوه تو گور پدر هر چی غربیو امریکاییه کل همشون کوسک ش ن خاک بر سر آمریکا‼️😪

استاندار سیستان و بلوچستان از مردم عذرخواهی کرداستاندار سیستان و بلوچستان با صدور پیامی از ملت ایران بویژه مردم استان و خبرنگاران عذرخواهی کرد و گفت: اتفاقی که در حاشیه مصاحبه معاون وزیر بهداشت رخ داد و از طریق فضای مجازی منتشر شد، پیش‌آمدی ناخواسته در شرایطی سخت و آشفته از وضعیت سلامت مردم عزیز، رخ داد. اقای استاندار این افراد کم جنبه و از خود متشکر که امثال اینان کشور را رو نابودی بردن دور کن البته تمام عناصر این حکومت مثل حیوان هستن حسین_خیری نه_به_جمهوری_اسلامی به صدا و سیما و شخص خبرنگار توهین کرد! اون وقت صرفا از مردم عذرخواهی می کنه؟! اينا همشون ي مشت بي ناموس عرب زاده هستن ملت دارن پرپر ميشن اين بي ناموس عرب زاده فكر اين بود كه چرا تلوزيون نشونش نداده زن و دختر جنده اش ببينن ذوق كنن اخوند يعني بلا يعني مكافات يعني ذلالت بدبختي

دورکاری ۷۰ درصدی کارمندان تهران از فردا ۱۲ تیرمعاون توسعه مدیریت و منابع استاندار تهران با اشاره به طبق آخرین رنگبندی کرونایی گفت: استان تهران از فردا شنبه ۱۲ تیر در وضعیت قرمز قرار دارد؛ بر همین اساس ۷۰ درصد از کارمندان ادارات و مراکز دورکار می شوند. بندرعباس چند ماهه که قرمزه، اونوقت دورکاری برای تهرانیاست. در اروپا بازی های فوتبال با حضور تماشاگران برگزار میشه و دیگه خبری از پیک کرونا نیست و مسئولی هم ژست نمیگیره! در ایران رهبر ج ا ژست سزارگونه میگیره و مملکت وارد پیک پنجم میشه!

از پارک تا پیچ امین‌الدوله؛ داستان یک در چوبی و یک تابلو

درباره خانواده فردوس که امروز از فهرست تحریم‌های آمریکا خارج شدند چه می‌دانیم

اعتراض سازمان‌های مردم‌نهاد در سوریه به اقدامات روسیه در جلوگیری از دسترسی به کمک‌های بشردوستانهسازمان‌های مردم‌نهاد در سوریه در اعتراض به اقدامات روسیه برای جلوگیری از ارسال کمک‌های بشردوستانه به سوریه تجمع کردند. - خبرگزاری آناتولی

عکس آرشیوی از قطع برق در یکی از ورزشگاه‌های ایران افزایش مصرف برق به دلیل گرمای کم‌سابقه، استخراج قانونی و غیرقانونی رمزارز، کاهش آب ذخیره‌گاه سدها به دلیل خشکسالی و محدودیت ظرفیت تولید از مهم‌ترین علت‌هایی هستند که مسئولان جمهوری اسلامی برای توجیه افزایش ساعت‌های خاموشی بیان می‌کنند.وزارت خزانه‌داری آمریکا روز جمعه ۱۱ تیر (دوم ژوئیه) اعلام کرد سه ایرانی با نام‌های محمدرضا دزفولیان، بهزاد فردوس و مهرزاد فردوس را از فهرست تحریم‌های این وزارتخانه خارج کرده است.به گزارش ایسنا در پیام احمدعلی موهبتی آمده است: اتفاقی که در حاشیه مصاحبه روز پنجشنبه رخ داد و از طریق فضای مجازی منتشر شد، پیش‌آمدی ناخواسته در شرایطی سخت و آشفته از وضعیت سلامت مردم عزیز، این ولی نعمتان‌مان رخ داد.به گزارش ایسنا، غلامرضا عباس پاشا در مورد وضعیت دورکاری کارمندان گفت: طبق آخرین وضعیت اعلام‌شده ازسوی ستاد مقابله با کرونای کشور، استان تهران از فردا شنبه ۱۲ تیر در وضعیت قرمز قرار می‌گیرد و بر همین اساس ۷۰ درصد از کارمندان ادارات و مراکز باید به صورت دورکاری به فعالیت بپردازند.

محمدحسن متولی‌زاده، مدیرعامل شرکت توانیر یک‌شنبه ۱۳ تیر در یک نشست خبری گفت علاوه بر این مشکلات"یکی دو نیروگاه" هم از مدار خارج شدند که باعث افزایش زمان خاموشی‌ها شده است. سرپرست شرکت توزیع برق البرز این مسئله را مشخص‌تر توضیح داد و گفت: «دیروز به دلیل اینکه دو نیروگاه تولید برق در کشور به دلیل مصرف بالا از مدار خارج و به اورهال نیاز پیدا کردند، ناچار شدیم بر اساس دستور ملی خاموشی برق را افزایش دهیم و قطعی برق خارج از زمانبندی اعلام شده داشته باشیم. این شرکت‌های از سال ۲۰۰۰  با نهادهای ایرانی برای تولید موشک‌های بالستیک و سوخت آنها همکاری کرده‌اند.» خاموشی‌های اعلام نشده در بسیاری از کلان‌شهرها رامین فرج به خبرگزاری ایسنا می‌گوید شرکت‌های توزیع برق باید به دستورالعمل مرکز کنترل عمل کنند ولی در وضعیت ناپایداری شبکه چاره‌ای جز افزایش خاموشی‌ها نیست. انتهای پیام. افزایش خاموشی‌های خارج از برنامه اعلام شده منحصر به استان‌های تهران و البرز نبوده است. وزارت خزانه‌داری در بیانیه خود دلیل خارج شدن این افراد از لیست سیاه تحریم‌ها را توضیح نداده است. کاربران شبکه‌های اجتماعی از بسیاری دیگر از کلان‌شهرهای ایران از قطع برق فراتر از ساعت‌های اعلام شده خبر داده‌اند. انتهای پیام.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید فصل تابستان تازه شروع شده و انتظار می‌رود با افزایش دمای هوا میزان مصرف برق و به تبع آن خاموشی‌ها افزایش یابد. علت تحریم شهروندان ایرانی قبلا همکاری آنها با  گروه صنعتی ماموت و ماموت دیزل عنوان شده بود که مقامات آمریکایی در شهریور ماه سال پیش این شرکت‌ها را به لیست تحریم‌های خود وارد کرده بود. مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با توجه به این موضوع هشدار داده که باید از هم‌اکنون"به فکر پیشگیری از خاموشی" بود. توضیح یا توجیه خاموشی‌های اعلام نشده؟ مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق در نشست خبری مشترک با مدیرعامل توانیر در پاسخ به پرسشی درباره قطع برق در برخی استان‌ها به مدت پنج ساعت و خارج از برنامه گفت اگر مسئله عدم توازن تولید و مصرف باشد می‌توان درباره آن اطلاع‌رسانی کرد اما اگر"خاموشی به دلیل نقص یا مشکل فنی در شبکه" باشد این کار امکان‌پذیر نیست. گزارش تصویری از روزی که برجام اجرایی و تحریم‌ها علیه ایران لغو شد محمدجواد ظریف و فدریکا موگرینی با قرائت بیانیه مشترکی آغاز اجرای برجام را اعلام کردند. بر پایه اعلام وزارت نیرو، تمام شرکت‌های توزیع برق استان‌ها موظف به انتشار جداول خاموشی شده‌اند و مدیرعامل شرکت توانیر گفته برای مصرف‌کنندگان خانگی فقط یک نوبت خاموشی در روز اعمال می‌شود. خبرگزاری ایسنا با استناد به"شواهد و شنیده‌ها" می‌گوید خاموشی‌ها نه تنها مطابق برنامه‌های اعلام شده نیستند که در بعضی مناطق بیش از دو یا سه بار رخ می‌دهند. گزارش تصویری از روزی که برجام اجرایی و تحریم‌ها علیه ایران لغو شد موگرینی گفت که امروز(۱۶ ژانویه/ ۲۶ دی ماه) تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا و تحریم‌های مصوب سازمان ملل متحد در چارچوب برجام لغو می‌شود.

مدیرعامل توانیر مانند سخنگوی صنعت برق علت خاموشی‌های اعلام نشده در روزهای اخیر را"مشکلات در شبکه برق" عنوان کرده است. مصرف بیش از ظرفیت تولید با این حال واقعیت این است که ظرفیت تولید برق در ایران از میزان مصرف در ساعت‌های اوج بسیار بیشتر است. گزارش تصویری از روزی که برجام اجرایی و تحریم‌ها علیه ایران لغو شد اوباما با صدور فرمانی، تحریم‌های ایالات متحده آمریکا علیه ایران را لغو کرد. بخشی از این مشکل به سوءمدیریت، عدم سرمایه‌گذاری و بهینه و به‌روز نبودن دستگاه‌ها و تجهیزات پرمصرف در بخش‌های مختلف، از جمله صنایع و کشاورزی و خانگی بازمی‌گردد. سخنگوی صنعت برق با اشاره به ارزیابی سازمان هواشناسی از افزایش دمای هوا در روزهای آینده به ایسنا گفت: «پیش‌بینی ما این است که میزان مصرف این هفته رکورد بزند و به عدد حدود ۵۶ هزار مگاوات برسیم و توان تامین نیروگاه‌های ما بیش از ۵۴ هزار مگاوات نیست. گزارش تصویری از روزی که برجام اجرایی و تحریم‌ها علیه ایران لغو شد بیانیه‌ی یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی ایران منتشر شد.» مدیرعامل شرکت توانیر اوج میزان مصرف برق را ۶۰ هزار مگاوات برآورد می‌کند و می‌افزاید حدود ۴۰ درصد آن به دستگاه‌های سرمایشی در خانه، اداره و واحدهای تولیدی اختصاص دارد.

به این ترتیب یکی از راه‌های حل معضل، افزایش ظرفیت تولید است. گزارش تصویری از روزی که برجام اجرایی و تحریم‌ها علیه ایران لغو شد به گزارش رویترز در بیانیه آمانو به روشنی اعلام شد: «ایران به تمام تعهدات توافق وین در ماه ژوئیه گذشته برای اجرای برجام عمل کرده است و برای اجرای برجام مانعی درمیان نیست. به گفته متولی‌زاده برای احداث ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه ۲۰۰ هزار میلیارد تومان پول لازم است و این میزان سرمایه‌گذاری"برای صنعت برق مقدور نیست". شرایط اضطراری برق در یک ماه آینده با این حساب چشم‌انداز آینده شهروندان ایران به خصوص با افزایش دمای هوا چندان روشن نیست. وزیر خارجه ایران از لغو تحریم‌ها خبر داده است. مدیرعامل توانیر می‌گوید به ازای افزایش هر یک درجه دمای هوا حدود هزار و ۵۰۰ مگاوات به مصرف برق اضافه می‌شود و شرایط در یک ماه آینده اضطراری خواهد بود. بخش بزرگی از نیاز برق ایران از طریق نیروگاه‌های برق‌آبی تامین می‌شود و کاهش شدید آب ذخیرگاه سدها کار آنها را با محدودیت شدیدی روبرو کرده است. گزارش تصویری از روزی که برجام اجرایی و تحریم‌ها علیه ایران لغو شد جان کری وزیر امور خارجه آمریکا روز شنبه ۲۶ دی‌ماه از لندن راهی وین شد تا با وزیر امور خارجه ایران دیدار کند.

حمید رضا جانباز، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب (آبفا) ۱۳ تیر می‌گوید امسال به لحاظ کاهش بارندگی و افزایش دما"سالی خاص و بی‌سابقه" است و ورودی آب به پشت سدها به نسبت سال گذشته ۶۰ درصد کاهش یافته است. در کنار کمبود برق، تامین آب آشامیدنی شهروندان نیز با معضلات زیادی روبرو است.» گزارش تصویری از روزی که برجام اجرایی و تحریم‌ها علیه ایران لغو شد فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در وین با محمدجواد ظریف دیدار کرد. به گفته سخنگوی آبفا سال گذشته آب پنج هزار و ۵۰۰ روستا از طریق آب‌رسانی سیار تامین می‌شد و برآورد می‌شود این تعداد امسال به هشت هزار روستا برسد. مدیرعامل آبفا اعلام کرده ۳۰۴ شهر ایران در معرض تنش آبی قرار دارند و شرایط تامین آب در بیش از ۱۰۰ شهر"در وضعیت قرمز" است. گزارش تصویری از روزی که برجام اجرایی و تحریم‌ها علیه ایران لغو شد دیدار فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هیات همراه با محمدجواد ظریف و هیات ایران. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید یکی از مسائلی که اخیر زیاد مطرح شده سهم استخراج رمزارزها در مصرف برق است.

به دلیل غیرقانونی بودن بخشی از فعالیت‌ها در این زمینه برآورد دقیق و قابل اعتمادی در این زمینه وجود ندارد. گزارش تصویری از روزی که برجام اجرایی و تحریم‌ها علیه ایران لغو شد خبرنگاران که در وین حضور دارند منتظر"اعلام بیانیه مشترک" وزیر امور خارجه ایران و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هستند. مدیر عامل شرکت توانیز می‌گوید مراکز استخراج رمزارز بسیار گسترش یافته‌اند و میزان مصرف برق آنها حدود ۲ هزار مگاوات است. مطابق برخی گزارش‌ها دولت خود در استخراج رمزارز دخالت دارد و از آن سود می‌برد. گزارش تصویری از روزی که برجام اجرایی و تحریم‌ها علیه ایران لغو شد محمدجواد ظریف و جان کری هر دو صبح روز شنبه وارد وین شدند. کمیسیون اقتصادی مجلس اردیبهشت امسال در گزارشی وزارت صنعت را مکلف دانست با همکاری وزارت‌خانه‌های مرتبط به گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که"مزارع استخراج رمزارز کشور منجر به تولید درآمد ناخالص سالانه نیم میلیارد دلار در سال ۱۴۰۱ شده و بعد از آن حداقل ۱۰ درصد رشد سالانه داشته باشد". در همین زمینه: . راستی‌آزمایی این اقدام‌ها بر عهده آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.