افزایش نقش پهپادها در جنگ‌های قرن بیست و یک | DW | 20.11.2020

20/11/2020 09:41:00 ب.ظ

جنگ میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان در منطقه قره‌باغ بیش از پیش اهمیت هواپیماهای بدون سرنشین نظامی را آشکار کرد. در این جنگ ارتش آذربایجان با کمک پهپادهای ساخت ترکیه و اسرائیل توانست به پیروزی دست یابد.

بحران قره باغ, پهپادهای ترکیه

جنگ میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان در منطقه قره‌باغ بیش از پیش اهمیت هواپیماهای بدون سرنشین نظامی را آشکار کرد. در این جنگ ارتش آذربایجان با کمک پهپادهای ساخت ترکیه و اسرائیل توانست به پیروزی دست یابد.

جنگ میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان در منطقه قره‌باغ بیش از پیش اهمیت هواپیماهای بدون سرنشین نظامی را آشکار کرد. در این جنگ ارتش آذربایجان با کمک پهپادهای ساخت ترکیه و اسرائیل توانست به پیروزی دست یابد.

سوریه آزمایشگاه جنگ‌های قرن ۲۱پیروزی جمهوری آذربایجان در جنگ با ارمنستان در منطقه قره‌باغ نشان داد که این هماهنگی تا چه اندازه می‌تواند قدرتمند و موثر باشد. آذربایجان این پیروزی را مدیون همکاری نظامی ترکیه است.در عملیات جنگی، پهپادها کاربردهای متفاوتی دارند. هواپیمای بدون سرنشین"بایراکتار TB-2" ترکیه یا پهپاد"هرمس ۹۰۰" اسرائیل برای شناسایی مواضع حریف به کار می‌روند و پس از شناسایی موقعیت دقیق، این مواضع با کمک توپخانه یا راکت هدف قرار می‌گیرند.

مارکوس رایزنر، از آکادمی نظامی اتریش در پاسخ به پرسشی از"تاگس‌شاو" می‌گوید سامانه قدیمی و ناکارآمد ارمنستان در موقعیتی نبود که هواپیماهای بدون سرنشین ترکیه و پهپادهای انتحاری اسرائیلی را به موقع شناسایی و منهدم کند.یک روزنامه نگار ارمنی به کانال یک تلویزیون آلمان می‌گوید خستگی نیروهای ارتش ارمنستان در خط مقدم جبهه و به خصوص پهپادهای انتحاری در تضعیف روحیه آنها تاثیر به سزایی داشته‌اند. او افزود نظامیان ارمنستان پس از شنیدن آژیر خطر حمله پهپادها فقط هفت ثانیه فرصت داشتند خود را به محل امنی برسانند.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

خروش غیرت دینی مردم زنجان / پایتخت شور و شعور حسینی یکصدا لبیک یا خامنه‌ای را فریاد زدند + تصاویر- اخبار زنجان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

نقش پررنگ سرمایه‌گذاری‌ ترکیه در بخش بهداشت در سال 2020 در روند مبارزه با کروناسرمایه گذاری و افتتاح چندین طرح بزرگ بهداشتی و بیمارستانی طی سال 2020 در ترکیه نقش پررنگی در روند مبارزه با شیوع ویروس کرونا ایفا کرد. - خبرگزاری آناتولی

'نقش سپاه قدس' در بمب‌گذاری در نزدیکی سفارت اسرائیل در دهلی نو | DW | 08.03.2021سازمان‌های اطلاعاتی هند از ارتباط ماجرای بمب‌گذاری در نزدیکی سفارت اسرائیل در دهلی نو با سپاه قدس خبر داده‌اند. گفته شده که عاملان با صحنه‌آرایی بر آن بوده‌اند مسئولیت این حمله را بر دوش 'دولت اسلامی' (داعش) بیاندازند. ترامپ چه تخمی از این حرومزاده ها کشیده بود نترس، اگه سپاه قدس بود بمبو تو کون سفیر کار میذاشت 😆 خوب کاری کردن

کرونای انگلیسی در کشور رو به افزایش/ پرهیز از تجمع در آرامستان‌ها در پنج‌شنبه آخر سالعضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با اشاره به افزایش موارد ابتلا به این بیماری در کشور و همچنین در پیش بودن پنجشنبه آخر سال، گفت: از مردم می‌خواهیم با قرائت فاتحه‌ای از دور برای عزیز از دست رفته خود از رفتن به آرامستان‌ها خودداری کنند؛ چراکه آثار تجمع در پنجشنبه آخر سال پس از ۱۵ روز در موارد بستری و پس از یک ماه در موارد مرگ و میر نمود خواهد یافت.

احتمال افزایش اعتراضات در لبنان به دلیل افزایش نرخ دلار و شرایط دشوار زندگیکارشناسان و نمایندگان پارلمان لبنان پیش بینی می‌کنند٬ اعتراضات اجتماعی علیه کاهش ارزش پول ملی و تداوم بحران اقتصادی در این کشور افزایش خواهد یافت. - خبرگزاری آناتولی

افزایش خودکشی کارکنان سلامت در دوران کرونا/ افزایش تعرض و خشونت کلامی علیه کادر درمانسازمان بین‌المللی کار در آخرین گزارش خود، از افزایش مشکلات روحی کادر درمان در دوران کرونا خبر داد.

یکی از پهپادهای ساخت ترکیه، عکس از آرشیو ترکیه در تولید و استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین جنگی یکی از کشورهای پیشتاز به شمار می‌رود و در سال‌های اخیر با بهره‌گیری از این امکان شیوه رویارویی‌های نظامی را تغییر داده است.سرمایه گذاری و افتتاح چندین طرح بزرگ بهداشتی و بیمارستانی طی سال 2020 در ترکیه نقش پررنگی در روند مبارزه با شیوع ویروس کرونا ایفا کرد.جهان "نقش سپاه قدس" در بمب‌گذاری در نزدیکی سفارت اسرائیل در دهلی نو سازمان‌های اطلاعاتی هند از ارتباط ماجرای بمب‌گذاری در نزدیکی سفارت اسرائیل در دهلی نو با سپاه قدس خبر داده‌اند.دکتر مسعود مردانی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به سه رقمی‌ شدن آمار فوتی‌های کرونا در بعضی روزهای اخیر، گفت: موارد جدید بیماری هم در حال افزایش است؛ اما شیوع بیماری فعلا به شکل طغیانی نیست ولی افزایش ملایم در شیب موارد ابتلا و مرگ و میر را شاهد هستیم.

"تاگس‌شاو"، وب‌سایت کانال یک تلویزیون آلمان روز جمعه ۲۰ نوامبر (۳۰ آبان) در گزارشی به بررسی نقش هواپیماهای بدون سرنشین در جنگ‌های قرن ۲۱ می‌پردازد. بنابر این گزارش چه در لیبی یا سوریه و چه در جنگ میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان در همسایگی اروپا، ماقشه‌ها به رویاروی نظامی کشیده می‌شود و در آنها سازمان‌های بین‌المللی جدی گرفته نمی‌شوند و قوانین حقوق بین‌الملل نقض می‌شوند.01. سوریه آزمایشگاه جنگ‌های قرن ۲۱ کشورهای درگیر در این مناقشه‌ها سرگرم ایجاد تحول در تاکتیک‌ها و جنگ‌افزارهای خود هستند. تحقیقات آژانس‌های مقابله با تروریسم هند از محل وقوع انفجار روز ۲۹ ژانویه نشان می‌دهد که بمب کارسازی‌شده برخلاف تصور نخست، بمب آتش‌زا نبوده، بلکه در آن از پینترنیت (ترکیبی از اسید نیتریک، اسید سولفوریک و پنتا اریتیریتول) یا از آنفو (ترکیب نیترات آمونیوم با بنزین) استفاده شده است. جان کاساپوغلو Can Kasapoglu، کارشناس امور نظامی از استانبول، سوریه را"آزمایشگاهی برای جنگ‌های قرن ۲۱" می‌خواند. سال گذشته میلادی 17 بیمارستان بزرگ در 9 استان و چندین بیمارستان نیز در شهرهای مختلف ترکیه با بهره گیری از فناوری نوین جهانی افتتاح شد. او در تحلیل‌های خود گزارش می‌دهد که چگونه روسیه و ترکیه هواپیماهای بدون سرنشین و دیگر جنگ‌افزارهای خود را از طریق یک شبکه الکترونیکی هماهنگ می‌کنند. در گام دوم از  سفر به شهرهای قرمز و نارنجی خودداری کنند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید پیروزی جمهوری آذربایجان در جنگ با ارمنستان در منطقه قره‌باغ نشان داد که این هماهنگی تا چه اندازه می‌تواند قدرتمند و موثر باشد. بیمارستان اورژانس (شرایط بحرانی) لفکوشه پایتخت جمهوری تُرک قبرس شمالی نیز توسط وزارت بهداشت ترکیه در نوامبر سال گذشته میلادی افتتاح شد. سازمان‌های مقابله با تروریسم هند فهرستی از نیروهای مظنون برای انجام این عملیات تهیه کرده‌اند. آذربایجان این پیروزی را مدیون همکاری نظامی ترکیه است. نظامیان ارمنی در منطقه قره‌باغ تقریبا در سنگرهای خود محبوس مانده بودند و تمام تمرکزشان استفاده از تانک، توپخانه و راکت بود. بیمارستان‌های بزرگ که سال 2020 در ترکیه افتتاح شدند؛ - 6 مارس 2020 بیمارستان سرطان شناسی دانشگاه مرسین با ظرفیت 150 تخت خواب و 14 هزار و 500 متر زیربنا افتتاح شد. آنها به سادگی هدف قرار می‌گرفتند و ویدئوهایی که وزارت دفاع آذربایجان منتشر کرده این امر را به خوبی نشان می‌دهد. در گزارش"هندوستان‌تایمز" آمده است که سپاه قدس از طریق یک گروه شیعه وابسته به خود در هند این حمله را انجام داده است. برخی تحلیلگران، نظیر اشتین میتزر از آمستردام، با بررسی تصویرها و ویدئوهای نبرد قره‌باغ به ثبت حمله‌های موفق به مواضع ارتش ارمنستان، از جمله انهدام ۱۸۵ تانک و خودروی زرهی پرداخته‌اند. - 8 آوریل 2020 بیمارستان آموزشی و تحقیقات پندیک دانشگاه مرمره با زیربنای 113 هزار مترمربع افتتاح شد. را توصیه نمی‌کنیم از مردم می‌خواهیم با قرائت فاتحه‌ای از دور برای عزیز از دست رفته خود از رفتن به آرامستان‌ها خودداری کنند.

از شناسایی تا عملیات انتحاری در عملیات جنگی، پهپادها کاربردهای متفاوتی دارند. هواپیمای بدون سرنشین"بایراکتار TB-2" ترکیه یا پهپاد"هرمس ۹۰۰" اسرائیل برای شناسایی مواضع حریف به کار می‌روند و پس از شناسایی موقعیت دقیق، این مواضع با کمک توپخانه یا راکت هدف قرار می‌گیرند. - 18 می 2020 بیمارستان شهر ارزروم با زیربنای 400 هزار متر مربع افتتاح شد. گفته می‌شود که انتخاب بمب و میزان مواد منفجره آن به حدی بوده که همچون یک اخطار عمل کرده و به کسی آسیبی وارد نسازد. فواد شاباسوف، کارشناس نظامی از باکو می‌گوید ارتش آذربایجان همچنین از هواپیماهای چند منظوره"آنتونوف AN-2"، از محصولات دوران شوروی سابق نیز استفاده کرده‌ است. این هواپیما با تغییراتی که در آن ایجاد شده می‌تواند از راه دور کنترل شده و با پرواز در ارتفاع پائین مشخصات جغرافیایی مواضع ارتش ارمنستان را ثبت کند. - 21 می 2020 بیمارستان شهر باشاک‌شهیر استانبول با زیربنای یک میلیون و 21 هزار متر مربع که در زمینی به مساحت 789 مترمربع ساخته شده افتتاح شد. این داده‌ها با اطلاعاتی که پهپادهای تجسسی از ارتفاع بالاتر ثبت می‌کنند تکمیل می‌شود و به ارتش آذربایجان و متحدانش امکان می‌دهد سامانه‌های دفاع ضد هوایی ارمنستان را نابود کنند. یکی از کارشناسان امور مقابله با تروریسم که نخواست هویتش فاش شود، اعلام کرده که مقامات هند در حال حاضر اقدام به تحقیق پیرامون ارتباط عاملان این حمله و ایران کرده‌اند.

هواپیماهای بدون سرنشین"بایراکتار TB-2" می‌توانند به موشک‌های هوا به زمین نیز مجهز شوند. - 29 می 2020 بیمارستان اورژانس پروفسور فریحا اوز استانبول در منطقه سانجاق تپه با زیربنای 125 هزار مترمربع اقتتاح شد. در کنار اینها"پهپادهای انتحاری" نیز وجود دارند که قادرند برفراز منطقه‌ای پرواز کنند تا پس از شناسایی هدف از راه دور، با کلاهک انفجاری به نقطه مورد نظر اصابت کنند. ارتش آذربایجان مدل اسرائیلی این نوع پهپادها را در اختیار دارد. - 31 می 2020 بیمارستان پروفسور مراد دیلمنر در منطقه یشیل‌کوی استانبول با زیربنای 75 هزار مترمربع و با ظرفیت 1008 تخت افتتاح شد. به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید "هندوستان‌تایمز" در ادامه گزارش نوشته است که"سبک نگارش و املای کلمات و اسامی حکایت از آن دارد که نامه توسط یک ایرانی نوشته شده و احتمالا از مجاری دیپلماتیک به دست عاملان این حمله رسیده است". مارکوس رایزنر، از آکادمی نظامی اتریش در پاسخ به پرسشی از"تاگس‌شاو" می‌گوید سامانه قدیمی و ناکارآمد ارمنستان در موقعیتی نبود که هواپیماهای بدون سرنشین ترکیه و پهپادهای انتحاری اسرائیلی را به موقع شناسایی و منهدم کند. یک کارشناس نظامی دیگر به"تاگس‌شاو" گفته ارتش آذربایجان موفق شد جلوی نزدیک شدن نیروهای ذخیره ارتش ارمنستان به صحنه نبرد را بگیرد و افزون بر این بدون رویاروی مستقیم با طرف مقابل تلفات خود را به حداقل ممکن تقلیل دهد. - 20 ژوئن 2020 بیمارستان 530 تخت خوابی پروفسور آصاف آتاسون افتتاح شد.

در چنین وضعیتی و در حالی که ارمنستان قادر به تقویت نیروهای خود در خط مقدم جبهه نبود، ارتش آذربایجان با برتری کامل می‌توانست زمان و مکان درگیری را مشخص و به آنها تحمیل کند. همچنین گفته شده است که هند کار تحقیق پیرامون این حمله تروریستی را با جدیت تمام دنبال خواهد کرد. فقط هفت ثانیه مهلت فرار یک روزنامه نگار ارمنی به کانال یک تلویزیون آلمان می‌گوید خستگی نیروهای ارتش ارمنستان در خط مقدم جبهه و به خصوص پهپادهای انتحاری در تضعیف روحیه آنها تاثیر به سزایی داشته‌اند. - 5 سپتامبر 2020 نخستین فاز بیمارستان شهر پروفسور سلیمان یالچین با ظرفیت 786 تخت بیمارستانی افتتاح شد. او افزود نظامیان ارمنستان پس از شنیدن آژیر خطر حمله پهپادها فقط هفت ثانیه فرصت داشتند خود را به محل امنی برسانند. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید آرائیک هاروتیونیان، رئیس حکومت خودمختار منطقه قره‌باغ اندکی پس از امضای توافق آتس‌بس در این منطقه گفته بود جنگنجویان داوطلب و نیروهای ذخیره از خط مقدم جبهه فرار می‌کردند و یگان‌های ویژه ارتش ارمنستان حاضر به اعزام به آنجا نبودند. - 2 اکتبر 2020 بیمارستان 1250 تخت خوابی شهر قونیه افتتاح شد.» تصاویری از پایگاه موشکی جدید سپاه در ساحل خلیج فارس فرمانده سپاه ادعا کرد: «طول این ستون‌ها کیلومترها ادامه دارد و تعداد زیادی از این مجموعه‌ها در نیروی دریایی سپاه وجود دارد. در سال‌های اخیر استفاده از پهپادهای جنگی در مناقشه‌های نظامی نقاط مختلف جهان رو به افزایش گذاشته است که یکی از علت‌های آن ناکارآمدی ممنوعیت صدور جنگ‌افزار است.

به گفته مارکوس رایزنر یکی از نمونه‌ها ترکیه است که تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه لیبی را از طریق ارسال محموله‌های سلاح با کشتی و اسکورت آنها با پهپاد نقض می‌کند. - 15 نوامبر 2020 بیمارستان شرایط بحرانی لفکوشه پایتخت جمهوری ترک قبرس شمالی با ظرفیت 100 تخت خواب افتتاح شد. او می‌گوید موتور پهپادهای TB-2 ترکیه ساخت شرکت"روتاکس" اتریش است و این شرکت حالا در راستای تقاضای شرکت مادر، (شرکت بمباردیه کانادا)، در تلاش است صادرات این گونه موتورها به ترکیه را متوقف کند. تصاویری از پایگاه موشکی جدید سپاه در ساحل خلیج فارس خلیج فارس در چهار دهه اخیر بارها شاهد تنش بین جمهوری اسلامی ایران از یک سو و آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن از سوی دیگر بوده است. این کارشناس اتریشی در عین حال گفته است که اکنون پای اوکراین هم به این ماجرا کشیده شده و کی‌یف قصد دارد برای پهپادهای ترکیه موتور تولید کند. - 7 دسامبر 2020 بیمارستان آموزشی و تحقیقاتی دانشگاه گیرسون با ظرفیت 350 تخت بیمارستانی افتتاح شد. او افزود اوکراین همچنین مشغول تولید پهپادهای انتحاری شده و قصد دارد برای بازپس‌گیری مناطق شرقی از جدایی‌طلبان از آنها استفاده کند. مارکوس رایزنر هشدار داد که با این روند آتش یک مناقشه دیگر می‌تواند شعله‌ور شود. علاوه بر بیمارستان‌های فوق، چندین بیمارستان نیز در شهرهای دیگر ترکیه در سال 2020 افتتاح شده است. تصاویری از پایگاه موشکی جدید سپاه در ساحل خلیج فارس همزمان با اوج گرفتن تنش‌ها از سوی دیگر ایران اعلام کرد که به زودی غنی‌سازی ۲۰درصدی اورانیوم را آغاز خواهد کرد و در کنار رزمایش پهپادی از تونل‌های موشکی جدید در خلیج فارس رونمایی کرد.

درگیری قره‌باغ: از گنجه تا شوشا، سایه جنگ و ویرانی محله‌های مسکونی در تلی از خاکستر و ویرانه ارمنستان و آذربایجان هر دو یکدیگر را به بمباران اهداف غیرنظامی مانند اینجا در شهر شوشا در قره‌باغ کوهستانی (یا ناگورنو  قره‌باغ) متهم می‌کنند. حتی بخش‌هایی از کلیسای جامع مشهوری که از قرن ۱۹ به جا مانده بود هم اوایل اکتبر ویران شد. بر پایه گزارش‌های مقام‌های دولت خودخوانده قره‌باغ،  نیروهای آذربایجان تا چند کیلومتری این شهر که از نظر استراتژیک با اهمیت به شمار می‌آید، پیش آمده‌اند.» تصاویری از پایگاه موشکی جدید سپاه در ساحل خلیج فارس سال‌ها پیش نیز سپاه پاسداران از تونل‌های مشابهی به‌ عنوان پایگاه‌های موشکی رونمایی کرده بود. درگیری قره‌باغ: از گنجه تا شوشا، سایه جنگ و ویرانی هستی بربادرفته در گنجه رقیبه قولی‌اوا در ویرانه‌هایی که روزی خانه‌اش بود، ایستاده. خانه او در گنجه، دومین شهر بزرگ آذربایجان قرار دارد که با حمله موشکی به ویرانه تبدیل شده است.

او تعریف می‌کند که در هنگام اصابت موشک در آشپزخانه بوده است و با ریزش سنگ‌ها فریاد زنان از خانه بیرون زده است. آنها برنامه‌های موشکی و هسته‌ای ایران را مکمل یکدیگر می‌دانند، هرچند جمهوری اسلامی تأکید می‌کند که این دو با هم ارتباطی ندارند و دارای کاربردهای متعارف هستند.  گنجه ده‌ها کیلومتر از خط مقدم جنگ دور است. آذربایجان، نیروهای ارمنستان را مسئول این حمله می‌داند. درگیری قره‌باغ: از گنجه تا شوشا، سایه جنگ و ویرانی سوگواری بر مرگ کودک مقامات آذربایجان می‌گویند، چندین نفر در حمله به گنجه کشته شده‌اند. آرتور، نوه رقیبه هم یکی از قربانیان است.

او ۱۳ سال داشت. در مراسم مذهبی که برای تشعیع او برپا شده، آموزگاران و هم‌کلاسی‌هایش از او خداحافظی می‌کنند. طبق گزارش‌های رسمی، شمار قربانیان غیرنظامی در هر دو سوی جنگ دست‌کم به ۱۳۰ تن می‌رسد. درگیری قره‌باغ: از گنجه تا شوشا، سایه جنگ و ویرانی حضور داوطلبانه در خط مقدم بنا بر گزارش‌های رسمی از منطقه قره‌باغ، تقریبا ۱۲۰۰ سرباز از آغاز درگیری‌ها تا کنون کشته شده‌اند. آذربایجان تاکنون اطلاعاتی در مورد تلفات نیروهایش در این جنگ، منتشر نکرده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه چندی پیش از مجموع ۵۰۰۰ کشته در هر دو سوی درگیری سخن گفته بود. با وجود این، مردان جوان داوطلبانه برای خدمت در جبهه راهی می‌شوند. برای نمونه در اینجا در استپاناکرت(خان‌کندی) مرکز قره‌باغ. درگیری قره‌باغ: از گنجه تا شوشا، سایه جنگ و ویرانی یک درگیری تاریخی مناقشه بر سر قره‌باغ کوهستانی سابقه دیرینه دارد. این منطقه که از غرب با ارمنستان، از جنوب با ایران و از شمال و شرق با آذربایجان هم‌مرز است، تحت کنترل جدایی‌طلبان ارمنی است، از نظر حقوق بین‌الملل اما بخشی از آذربایجان است.

این منطقه بین سال‌های ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۴ شاهد جنگ بود و در پی این جنگ‌ها، قره باغ با هفت شهر اطراف آن به کنترل ارامنه درآمد. نقاشی در شهر برده یا بردع، به یاد قربانیان جنگ دیرینه. درگیری قره‌باغ: از گنجه تا شوشا، سایه جنگ و ویرانی مداخله قدرت‌های خارجی زندگی روزمره مردم آذربایجان با تبلیغات جنگ تنیده است. پوسترها یک افسر و یک سرباز آذربایجان را نشان می‌دهند که قربانیان جنگ هستند. سمت راست تصویر سرلشکر پولاد هاشیم‌اف است که در حمله ارمنستان به منطقه تووز آذربایجان در ژوئيه ۲۰۲۰ کشته شد.

جمهوری آذربایجان از سوی ترکیه حمایت می‌شود؛ حمایتی به شکل ارسال محموله‌های تسلیحاتی و اعلام پشتیبانی همه‌جانبه. روسیه در مقابل حامی دولت ارمنستان است. درگیری قره‌باغ: از گنجه تا شوشا، سایه جنگ و ویرانی مقاومت در برابر فرار، پناه در سنگری به اسم زیرزمین مقامات محلی می‌گویند، در منطقه مورد مناقشه قره‌باغ ده‌ها هزار شهروند در حال فرار از خانه و کاشانه خود هستند. بر پایه تخمین‌ها این مسئله شامل نیمی‌ از جمعیت منطقه یعنی تقریبا ۷۵ هزار تن می‌شود. بخشی از شهروندان هم همچنان مقاومت می‌کنند؛ با پناه گرفتن در زیرزمین یا سنگر.

مثل این مرد مسن. درگیری قره‌باغ: از گنجه تا شوشا، سایه جنگ و ویرانی دو بلا: بمب و کرونا زندگی در این سنگرها و پناهگا‌ه‌ها برای بسیاری از ساکنان استپاناکرت (خان‌کندی)، مرکز  قره‌باغ جزیی از زندگی روز‌مره‌ شده است. جا کم است و هوای تازه‌ نیست. مردم اینجا از حمله‌های هوایی خودشان را در امان می‌بینند اما پزشکان هشدار می‌دهند که ویروس کرونا به سرعت در حال شیوع است. آمار دقیقی در دست نیست.

اما احتمال داده می‌شود که بیشتر کسانی که هنوز در استپاناکرت مانده‌اند، به این ویروس مبتلا هستند. درگیری قره‌باغ: از گنجه تا شوشا، سایه جنگ و ویرانی پناهگاه اضطراری به جای کلاس درس در آذربایجان هم شهروندان از ترس جنگ گریخته‌اند. از شهری چون ترتر در خط مقدم. برخی به شهرهای همسایه چون بردع پناه برده‌اند که تقریبا ۲۰ کیلومتر از قره‌باغ فاصله دارد. از مدارس زیادی در این شهر از اواخر ماه سپتامبر و با شعله‌ور شدن دوباره آتش درگیری‌ها به عنوان پناهگاه و اقامتگاه اضطراری استفاده می‌شود که البته چندان هم ایمن نیستند.

درگیری قره‌باغ: از گنجه تا شوشا، سایه جنگ و ویرانی جنگ نزدیک‌تر می‌شود در یک حمله هوایی به شهر بردع، متعلق به جمهوری آذربایجان، که چند روز پیش رخ داد چندین ساختمان ویران شدند و خودروها در آتش سوختند. مقامات آذربایجان گفتند در این حمله که دست کم ۲۱ کشته و ده‌ها بر جای گذاشت، از بمب‌های خوشه‌ای استفاده شده است. دولت ارمنستان دست داشتن در این حمله را رد می‌کند. الهام علی‌اف، رئیس جمهور آذربایجان گفت ارتش آذربایجان این حمله را در"میدان جنگ" تلافی خواهد کرد. درگیری قره‌باغ: از گنجه تا شوشا، سایه جنگ و ویرانی صلحی در راه نیست درگیری‌ها ادامه دارند.

آذربایجان خواستار عقب‌نشینی کامل نیروهای ارمنستان از منطقه قره‌باغ شده است. نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان رسما از متحد خود روسیه، درخواست کمک کرد. اما روسیه اعلام کرد چون جنگ در داخل خاک آذربایجان است، نمی‌تواند کمک کند اما اگر درگیری‌ها به خاک ارمنستان گسترش یابد،"از هیچ کمک لازمی" فروگذار نخواهد کرد. .