افزایش نگرانی نسبت به سقوط طرابلس، پایتخت لیبی | DW | 08.12.2019

08/12/2019 09:40:00 ب.ظ

با پشتیبانی روسیه پیشروی نیروهای ژنرال حفتر به سمت طرابلس شتاب گرفته و درگیری‌ها به سمت مرکز شهر کشیده می‌شود. فرستاده ویژه سازمان ملل در امور لیبی وضعیت پایتخت را بسیار نگران‌کننده می‌داند.

بحران لیبی, دولت وفاق ملی لیبی

با پشتیبانی روسیه پیشروی نیروهای ژنرال حفتر به سمت طرابلس شتاب گرفته و درگیری‌ها به سمت مرکز شهر کشیده می‌شود. فرستاده ویژه سازمان ملل در امور لیبی وضعیت پایتخت را بسیار نگران‌کننده می‌داند.

با پشتیبانی روسیه پیشروی نیروهای ژنرال حفتر به سمت طرابلس شتاب گرفته و درگیری‌ها به سمت مرکز شهر کشیده می‌شود. فرستاده ویژه سازمان ملل در امور لیبی وضعیت پایتخت را بسیار نگران‌کننده می‌داند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، با پشتیبانی روسیه پیشروی این نیروها به سوی پایتخت لیبی سرعت گرفته است. دولت"وحدت ملی" که بر طرابلس و مناطق محدودی از لیبی تسلط دارد از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته می‌شود.به گفته غسان سلامه،‌ فرستاده ویژه سازمان ملل در امور لیبی، درگیری‌های نظامی در حومه طرابلس طی ده روز گذشته به سمت مناطق شهری کشیده شده است.

سلامه به روزنامه ایتالیایی"کوریرره دلا سرا" گفته از زمانی که نیروهای روسی به یاری نظامیان تحت فرمان ژنرال حفتر آمده‌اند حمله‌ها به طرابلس شدیدتر شده و او"بسیار نگران" است.نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی بر بخش بزرگی از شرق و جنوب کشور تسلط دارند و از ماه آوریل سال جاری حمله برای تسخیر طرابلس را آغاز کرده‌اند. این حمله کشور جنگ‌زده لیبی را با بحرانی عمیق‌تر و پیچیده‌تر از قبل روبرو کرده است. به گفته شاهدان عینی نیروهای ژنرال حفتر در روزهای گذشته به مواضع نیروهای دولتی در جنوب پایتخت حمله کرده‌اند.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

اوضاع آرام بازار سنندج/ ‌مغازه‌ها باز و کسبه به فعالیت روزانه مشغول هستند + فیلم- اخبار کردستان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

شما كه زمان حمله ناتو به ليبى در صف اول نشسته و با تشويقهاتون باعث بوجود آمدن شرايط امروز آن كشور شديد، چگونه ميتوانيد ابراز 'نگرانى' از شرايط موجود كنيد ؟! چه تصورى داشتيد ؟ يك كشور آرام را نابود ميكنيد و همه چيز گُل و بلبل ميشود ؟؟؟ زمان آن رسيده كه كشورهاى غربى دخالت نكنند

لیبی: توافق‌نامه‌های جدید با ترکیه به مرحله اجرا گذاشته شد

واکنش‌های بین‌المللی به قتل تظاهرکنندگان عراقی توسط شبه‌نظامیان وابسته به ایرانبه دنبال حمله شبه نظامیان وابسته به ایران به تظاهر کنندگان عراقی در بغداد و قتل بیش از 20 نفر و زخمی آل سعود آل یهود و آل سقوط است. hsr

اگر به من رای ندهید، طی ۱۵ دقیقه به خاک سیاه خواهید نشسترئیس‌جمهوری ایالات متحده در جمع یهودیان آمریکایی گفت که نیازی نیست نگران این باشد که آیا آن‌ها به وی رای می‌دهند یا نه.

هشدار محسن هاشمی نسبت به بروز 'اعتراضات خشونت‌آمیز' | DW | 08.12.2019محسن_هاشمی: رئیس شورای شهر تهران خواستار بازگرداندن احساس امنیت به جنبش_دانشجویی شد و نسبت به عواقب بی‌توجهی به آن هشدار داد. او می‌گوید جلوگیری از انتقاد و اعتراض‌های این بخش به بروز اعتراض‌های خشونت‌آمیز منجر می‌شود.

آمار قربانیان آنفلوآنزا در ایران به ۸۱ نفر رسید؛ مرگ ۲۵ بیمار تنها در یک هفته🔺آمار قربانیان آنفلوآنزا در ایران به ۸۱ نفر رسید؛ مرگ ۲۵ بیمار تنها در یک هفته ⚡️در پی شیوع آنفلوانزا در ایران، مقامات وزارت بهداشت از رسیدن آمار قربانیان این بیماری از ابتدای مهرماه تا کنون به ۸۱ نفر خبر می دهند. خدا میدونه چه بلائی سرم آوردن آنفولانزا بهانه است

اینفوگرافیک/ روز دانشجو متعلق به دانشجوی ضدآمریکاستاینفوگرافیک/ روز_دانشجو متعلق به دانشجوی ضدآمریکاست روز دانشجو متعلق به دانشجوی ضد جمهوری اسلامی هست.خامنه ای کمتر گو‌ بخور

نیروهای تحت فرمان ژنرال بازنشسته ارتش، خلیفه حفتر که خود را"ارتش ملی لیبی" می‌خوانند به پیشروی به سمت طرابلس ادامه می‌دهند.دولت وفاق ملی لیبی از اجرایی شدن توافق‌نامه‌های پیرامون حوزه صلاحیت دریایی و همکاری امنیتی و نظامی میان ترکیه و لیبی خبر داد.کردن ده‌ها تن از آنها سازمان ملل، آمریکا، فرانسه، کانادا و بریتانیا هر کدام با محکوم کردن این اقدام، قتل معترضان را «جنایت» توصیف کردند.به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اینترنتی روزنامه تایمز آو اسرائیل، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری ایالات متحده روز گذشته -‌شنبه- در جمع یهودیان آمریکایی گفت که نیازی نیست نگران این باشد که آیا آن‌ها به وی رای می‌دهند یا نه، چراکه آنها هنگام رای دادن منافع تجاری را مدنظر قرار می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، با پشتیبانی روسیه پیشروی این نیروها به سوی پایتخت لیبی سرعت گرفته است. دولت"وحدت ملی" که بر طرابلس و مناطق محدودی از لیبی تسلط دارد از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته می‌شود.12. به گفته غسان سلامه،‌ فرستاده ویژه سازمان ملل در امور لیبی، درگیری‌های نظامی در حومه طرابلس طی ده روز گذشته به سمت مناطق شهری کشیده شده است. سفارت آمریکا از دولت عراق خواست تا اقدامات بیشتری برای محافظت از تظاهرکنندگان انجام دهد و عاملان قتل شب گذشته و روز جمعه را مجازات کنند. سلامه به روزنامه ایتالیایی"کوریرره دلا سرا" گفته از زمانی که نیروهای روسی به یاری نظامیان تحت فرمان ژنرال حفتر آمده‌اند حمله‌ها به طرابلس شدیدتر شده و او"بسیار نگران" است. بر این اساس از واحدهای ذیربط خواسته شده است از تاریخ تصویب این توافق‌نامه ‌ها را را عملی کنند. نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی بر بخش بزرگی از شرق و جنوب کشور تسلط دارند و از ماه آوریل سال جاری حمله برای تسخیر طرابلس را آغاز کرده‌اند.» وی افزود: «قرار نیست به مالیات بر ثروت رای بدهید.

این حمله کشور جنگ‌زده لیبی را با بحرانی عمیق‌تر و پیچیده‌تر از قبل روبرو کرده است.. از سوی دیگر سفارت فرانسه در عراق شب گذشته حمله مرگبار علیه تظاهرکنندگان در حوالی میدان تحریر را محکوم کرد و بر لزوم آشکار ساختن هویت عاملان و محاکمه آنها به دلیل این اقدامات فجیع تأکید کرد. به گفته شاهدان عینی نیروهای ژنرال حفتر در روزهای گذشته به مواضع نیروهای دولتی در جنوب پایتخت حمله کرده‌اند. دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید شرکت BPMC که به شرکت نفت دولت وفاق ملی تعلق دارد و مسئول تامین سوخت مورد نیاز پایتخت است در بیانیه‌ای اعلام کرده که به دلیل شدت گرفتن درگیری‌های نظامی تمام فعالیت‌های خود در طرابلس را متوقف کرده و همکارانش را به مناطق امن منتقل کرده است. لیبی از زمان سقوط دیکتاتور سابق، معمر قذافی در سال ۲۰۱۱ دچار بحران شدیدی شد که همچنان ادامه دارد.. از سال ۲۰۱۴ دو گروه مستقر در طرابلس و در شرق لیبی هر کدام کنترل بخشی از کشور را در اختیار دارند.

تشدید بحران و اتهام به روسیه محمد سیالا، وزیر خارجه دولت وفاق ملی، از جمله سیاستمدارانی است که نسبت به سقوط طرابلس ابراز نگرانی کرده است. او به روزنامه ایتالیایی"لا رپوبلیکا" گفته روسیه سربازانی به لیبی فرستاده که از جمله به وسیله پهپادهای نظامی از نیروهای ژنرال حفتر پشتیبانی می‌کنند. غسان سلامه و محمد سیالا از جمله شرکت‌کنندگان در کنفرانس گفت‌وگوهای مدیترانه بودند که روز شنبه هفتم دسامبر در شهر رم، پایتخت ایتالیا، برگزار شد. غسان سلامه،‌ فرستاده ویژه سازمان ملل در امور لیبی می‌گوید جنگجویان روسی به یاری نیروهای ژنرال حفتر آمده‌اند حدود دو هفته پیش، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روسیه را به پشتیبانی از نیروهای"ارتش ملی لیبی" از طریق اعزام نظامیان و شبه‌نظامیان وابسته به شرکت‌های خصوصی روسی متهم کرد. سرگئی لاوروف، همتای روسی پمپئو، این اتهام را"شایعه" خوانده و آن را تکذیب کرده است.

فتحی باشاغا، وزیر کشور دولت وفاق ملی، حدود یک ماه پیش در گفت‌وگو با شبکه خبری بلومبرگ، روسیه را به جنگ‌افروزی در لیبی و تلاش برای بازگرداندن بقایای رژیم قذافی متهم کرده و گفته بود مسکو به جای کمک برای یافتن راه‌حل به بحران دامن می‌زند. تلاش آلمان برای میانجیگری شماری از ناظران احتمال می‌دهند سقوط احتمالی طرابلس به معنای خاتمه یافتن درگیری‌های نظامی در لیبی نخواهد بود و مخالفان ژنرال حفتر علیه او و نیروهای تحت فرمانش وارد عمل خواهند شد. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید این نگرانی نیز وجود دارد که با ادامه و تشدید درگیری‌ها در لیبی گروه‌های اسلامگرای افراطی نظیر"دولت اسلامی" (داعش) بار دیگر در این کشور فعال شوند. آلمان می‌کوشد با برگزاری یک"کنفرانس بین‌المللی لیبی" در برلین به حل مناقشه در این کشور شمال آفریقا یاری رساند. تا کنون تاریخ دقیق برگزاری این کنفرانس و شرکت‌کنندگان آن مشخص نشده است.

در همین زمینه: .