افزایش ناامنی پناه‌جویان ایرانی در پی واقعه هریرود علیه مهاجران افغانستانی در مرز ایران

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 72 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 32%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

در پی کشته‌ شدن گروهی از مهاجران_افغانستانی در مرز ایران و افغانستان و پیدا شدن اجساد برخی از آن‌ها در هریرود، امنیت پناه‌جویان ایرانی کمپ_موریا به خطر افتاده است و برخی به ناچار کمپ را ترک کرده‌اند. گزارش aidaghajar 👇 قاچاق_انسان حقوق_شهروندی

، شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ بیش از ۵۰ مهاجر افغانستانی که می‌خواستند غیرقانونی به ایران وارد شوند، توسط مرزبانان جمهوری اسلامی دستگیر ‌شدند و مورد شکنجه قرار ‌گرفتند. بازمانده‌های این واقعه می‌گویند که مرزبانان ایران، مهاجران را مجبور کرده‌اند که به داخل رودخانه بپرند و به کشور خودشان بازگردند؛ اقدامی که باعث کشته شدن شماری از آن‌ها شده است.

این‌ گفته‌ها، بخشی از روایت‌های پناه‌جویان ایرانی ساکن کمپ موریا است. شرایط این کمپ که به شهادت نهادهای حقوق بشری، «غیرانسانی» توصیف می‌شود، حالا در پی انتشار خبر غرق کردن مهاجران افغانستانی توسط مرزبانان ایرانی، وخیم‌تر هم شده است. از سوی دیگر، به دلیل شیوع ویروس کرونا، بخش اداری و نظارتی کمپ تعطیل بوده و به تازگی در حال بازگشایی است. در این مدت نه نظارتی وجود داشته و نه به وضعیت اداری و زندگی پناه‌جویان ‌ رسیدگی شده است.

یکی از پناه‌جویان ایرانی که ماه‌ها می‌شود خارج از کمپ سکونت دارد، به «ایران‌وایر» خبر داد که حتی در سطح شهر هم از سوی مهاجران افغانستانی مورد تهدید قرار گرفته است. پناه‌جویی دیگر می‌گوید: «موریا که مثل جهنم است. از یک هفته پیش به بعد که نیروهای ایران مهاجران افغانستانی را کشته‌اند، هر شب از سوی پناه‌جویان افغانستانی تهدید به قتل، خفت‌گیری و دزدی ‌شده‌ایم. ما به شهر نیامدیم. فرار کردیم. در خیابان می‌خوابیم ولی به موریا برنمی‌گردیم. مانده‌ایم درد خود را به که بگوییم.

یکی از زنان ساکن کمپ موریا هم برای «ایران‌وایر» توضیح داد که از زمان واقعه هریرود، وضعیت کمپ ناامن‌تر شده است: «جدای از مشکلات بهداشتی در کمپ، ما از هیچ‌نظر این‌جا امنیت نداریم. همه ملیت‌ها با هم درگیر هستند. این‌جا قربانی سیاست‌های حکومت‌های‌ خود می‌شویم. از روزی که این اتفاق برای افغانستانی‌ها افتاده است، متاسفانه ملت ایران را از حکومت ایران تفکیک نمی‌کنند. به چادرهای ایرانی‌ها حمله می‌کنند، وسایل‌شان را می‌دزدند و خانواده‌ها را تهدید می‌کنند. پلیس هم فقط تماشاگر است.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 4. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

شمار قرانیان کرونا در اسپانیا به 26621 نفر افزایش یافتشمار قرانیان کرونا در اسپانیا به 26621 نفر افزایش یافت
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

افزایش مراکز عرضه ماسک در ایستگاه های متروی تهران و حومهنایب رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه از عرضه ماسک با قیمت مناسب در ۱۰۰ ایستگاه منتخب متروی تهران و حومه خبر داد. دو تا ماسک و رایگان توزیع نکردید بین مردم بی شرفا شما از کجا اومدین
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

کرونا و وسوسه افزایش نفع ۱۵۰ میلیاردیورویی؛تشویق دوچرخه‌سواری در اروپاکشورهای اتحادیه اروپا قصد دارند همزمان با بازگشایی تدریجی فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی از فرصت شیوع کرونا برای اجرای طرح توسعه استفاده شهروندان از دوچرخه استفاده کنند؛ طرحی که منافع اقتصادی آن سالانه بیش از ۱۵۰ میلیارد یورو برآورد شده است. ورزشی مثل دوچرخه سواری🚲 و همچنین جذب نور خورشید☀️ که به تولید ویتامین د(D) در بدن منجر می‌شود برای تقویت سیستم ایمنی بدن خیلی خوب است و داشتن سیستم ایمنی خوب، بهترین سلاح در برابر انواع ویروس و بیماری، به‌خصوص از نوع بدون واکسن و دارو است؛
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

هشدار درباره افزایش مجدد شیوع ویروس کرونا در کره جنوبیمون جه این، رییس جمهوری کره جنوبی از شهروندان این کشور خواسته است تا هوشیاری خود را در برابر شیوع ویروس کرونا حفظ کنند. آقای مون با اشاره به افزایش موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا در کره جنوبی، بر لزوم رعایت تدابیر بهداشتی تاکید کرد. مرکز کنترل بیماری های عفونی در کره جنوبی یکشنبه از شناسایی ۳۴ بیمار مبتلا به کووید- ۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته خبر داد که بالاترین رقم ابتلا روزانه در یک ماه گذشته است.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

افزایش شمار مبتلایان به کرونا در ایران با بالا رفتن تعداد تست‌ها
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

کووید ۱۹ عامل افزایش موارد ابتلا به سل در جهانپزشکان در یک مطالعه تازه هشدار دادند که محدودیت‌ها و اعمال قرنطینه‌های خانگی با هدف مهار همه‌گیری کووید ۱۹ با خطر افزایش موارد مرگ و میر ناشی از سل همراه است.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »