افزایش تنش‌ها با ترکیه؛ حضور نظامی فرانسه در شرق مدیترانه افزایش می‌یابد

23/05/1399 09:58 ق.ظ

افزایش تنش‌ها با ترکیه؛ حضور نظامی فرانسه در شرق مدیترانه افزایش می‌یابد جزئیات بیشتر🔽

امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه می‌گوید که ارتش این کشور حضور نظامی خود را در شرق مدیترانه تقویت خواهد کرد. ترکیه می‌گوید که طولانی‌ترین خط ساحلی در شرق مدیترانه را دارد اما به دلیل پراکندگی جزایر یونان و نزدیکی آنها به سواحل ترکیه، در باریکه‌های آبی بسیار محدودی محاصره شده است.

وزیر دفاع ترکیه بطور خاص از جزیره یونانی کاستلوریزو نام برده است که با ساحل جنوبی ترکیه ۲ کیلومتر فاصله دارد در حالی که فاصله این جزیره تا سرزمین اصلی یونان ۵۷۰ کیلومتر است. آکار این مسئله را باعث استیصال ترکیه اعلام کرده و افزوده است: «تقاضای یونان برای ۴۰ هزار کیلومتر مربع حوزه دریایی به دلیل داشتن جزیره ۱۰ کیلومتر مربعی میس (کاستلوریزو) با هیچ منطقی قابل توافق نیست.»

خلوصی آکار با اشاره به اینکه کشورش از «حقوق، روابط و منافع» خود در آبهای ساحلی دفاع می‌کند، افزود: «باید دانست که دریاهای ما، میهن آبی ما هستند. هر قطره‌اش ارزشمند است.» ادعای یونان در مورد آبهای اطراف جزیره کاستلوریزو بر مبنای کنوانسیون دریایی سازمان ملل متحد است که از سوی بسیاری از کشورها تایید شده است اما ترکیه آن را به رسمیت نمی شناسد.

ادامه مطلب:
euronews_pe »

سیر ابتلا به بیماری کرونا در تاجیکستان روبه افزایش است

افزایش شمار مبتلایان و قربانیان کرونا در عراق و عربستان سعودی

شمار قربانیان انفجار بندر بیروت به 171 نفر افزایش یافتشمار قربانیان انفجار بندر بیروت به 171 نفر افزایش یافت

پاسخ پلیس راهور به چرایی ثبت جریمه‌های اشتباهی/ افزایش زمان رسیدگی به پرونده‌های کمیسیون ماده ۵در گفت‌و‌گو با ایلنا مطرح شد؛ پاسخ پلیس راهور به چرایی ثبت جریمه‌های اشتباهی/ افزایش زمان رسیدگی به پرونده‌های کمیسیون ماده ۵

افزایش شمار قربانیان کرونا در برزیل، هند و مکزیک

ضرورت جلوگیری از افزایش تنش‌ها در لبنان، محور اصلی گفتگوی ماکرون و روحانیامانوئل ماکرون که هشت روز پس از انفجار مهیب بیروت با رئیس جمهوری ایران صحبت می‌کرد، با اشاره به نقش قدرت‌ها در جلوگیری از تشدید تنش‌ها، بر ضرورت پرهیز از دخالت‌های بیرونی در امور لبنان تأکید کرد