افزایش تقاضا برای ید در داروخانه‌های اروپا در پی تهدید هسته‌ای پوتین

13/12/1400 05:10 ب.ظ

افزایش تقاضا برای ید در داروخانه‌های اروپا در پی تهدید هسته‌ای پوتین؛ قرص های ید چگونه کار می‌کنند؟ جزئیات بیشتر🔽

در پی تهدید هسته‌ای پوتین در میانه جنگ علیه اوکراین، به نظر می‌رسد مردم در کشورهای اروپایی از بیم پیامد‌های هسته‌ای به تهیه قرص ید روی آورده‌اند. اتحادیه داروسازان بلژیک گفته است که تنها در روز دوشنبه بیش از ۳۰ هزار بسته ید توزیع کرده است. داروخانه‌های بلژیکی این قرص‌ها را به صورت رایگان در اختیار کلیه کسانی قرار می‌دهند که کارت شناسایی بلژیکی داشته باشند.

مشابه این جهش تقاضا هفته گذشته در فنلاند و هلند اتفاق افتاده است. در آخر هفته برخی از داروخانه‌ها در این کشورها موجودی ید خود را تمام کردند، با این حال انجمن داروسازان فنلاند اعلام کرده است نیازی به احتکار قرص‌های ید نیست چرا که از این قر‌ص‌ها به اندازه کافی ذخیره وجود دارد.

این در حالی است که کارشناسان پزشکی هسته‌ای می‌گویند این قرص‌ها فقط باید با راهنمایی کارشناسان بهداشت عمومی مصرف شود. اما آیا جنگ در اوکراین هسته ای خواهد شد و دستور پوتین برای آماده‌سازی نیروهای بازدارنده هسته‌ای روسیه به معنای بالا رفتن احتمال درگرفتن نزاع هسته‌ای است؟ headtopics.com

پسره ختنه میشه دختره گریه و زاری میکنه

کدوم تهدید هسته ای؟ 🤔

ید چیست؟

روز یکشنبه ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، در اقدامی تلافی‌جویانه به خاطر تحریم‌های اعمال شده علیه روسیه توسط کشورهای غربی به ژنرال‌های خود دستور داد تا نیروهای بازدارنده هسته‌ای این کشور را به حالت «آماده باش» درآورند.

ادامه مطلب:
euronews_pe »

نوندونی کرونا را دارند جمعش میکنند نوندونی هسته ای پوتین را جایگزین میکنند همش دلال بازی شده چه کثافت خونه ای شده این دنیا الان باید تجار ایرانی قشنگ از این حماقت اروپایی‌ها استفاده کنه وهرچی میتونه قرص یددار به اروپا صادر کنه!! یعنی در صورت بروز جنگ هسته ای کسی زنده می مونه که فرصت قرص خوردن پیدا کنه؟ اول به این پاسخ بدین قرص ید هم چشم

افزایش تنش میان مستاجران و صاحبان‌ خانه‌ها در ترکیه در پی افزایش تورمدر پی افزایش تورم در ترکیه طی ماه‌های اخیر، اختلافات میان صاحبخانه‌ها و مستاجران به شدت افزایش یافته است. امری که تبعات گوناگونی را در پی داشته است.

نماینده روسیه در آژانس: مذاکرات‌‌ هسته‌ای وین تقریبا تمام شده استمیخائيل اولیانوف، نماینده روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنج‌شنبه سوم مارس در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «دیروز ١١ ماه از آغاز مذاکرات وین گذشت. یک ماراتن طولانی و طاقت‌فرسا. اکنون تقریباً تمام شده است.»

مورا: موفقیت در مذاکرات هسته‌ای تضمین شده نیستمورا: *ما در مراحل پایانی مذاکرات وین بر سر برجام قرار داریم *پرونده برخی مسائل همچنان باز است *موفقیت در مذاکرات هسته‌ای تضمین شده نیست *ما در تیم هماهنگی تمام تلاش‌مان را انجام می‌دهیم اما هنوز به آن نقطه (توافق) نرسیده‌ایم

شکیلا منفرد، زندانی سیاسی، در پی «تهدید جانی» از طرف زندانیان عمومی اعتصاب غذا کردشکیلا منفرد، زندانی سیاسی، در اعتراض به تهدید جانی از طرف شماری از زندانیان جرایم عمومی در زندان قرچک، اعتصاب غذا کرد. به🥚چپم😂🍆

بارش باران در اغلب مناطق کشور / کاهش محسوس دما در نیمه شمالیرئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از کاهش محسوس دما در نیمه شمالی کشور طی امروز و فردا خبر داد و شرایط آب و هوایی کشور طی روزهای آتی را تشریح کرد.

آتش‌سوزی در شرکت زیرساخت ارتباطات و قطع گسترده اینترنت در تهران و کرجهمچنان تا این لحظه اینترنت وصل نشده ، خیلی از سایت هایی که لوکیشن ایران هستن هم باز نمیشن همراه اول اوکیه ولی زیتل از ساعت ۱۰ قطع شد

داروخانه ها در دستکم سه کشور اتحادیه اروپا می‌گویند که از زمان آغاز درگیری‌ها در نزدیکی نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل در هفته گذشته و پس از اینکه ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه دستور آماده باش نیروهای بازدارنده هسته ای را صادر کرد، شاهد افزایش تقاضا بوده‌اند.

اتحادیه داروسازان بلژیک گفته است که تنها در روز دوشنبه بیش از ۳۰ هزار بسته ید توزیع کرده است. داروخانه‌های بلژیکی این قرص‌ها را به صورت رایگان در اختیار کلیه کسانی قرار می‌دهند که کارت شناسایی بلژیکی داشته باشند.

مشابه این جهش تقاضا هفته گذشته در فنلاند و هلند اتفاق افتاده است. در آخر هفته برخی از داروخانه‌ها در این کشورها موجودی ید خود را تمام کردند، با این حال انجمن داروسازان فنلاند اعلام کرده است نیازی به احتکار قرص‌های ید نیست چرا که از این قر‌ص‌ها به اندازه کافی ذخیره وجود دارد.

این در حالی است که کارشناسان پزشکی هسته‌ای می‌گویند این قرص‌ها فقط باید با راهنمایی کارشناسان بهداشت عمومی مصرف شود.

اما آیا جنگ در اوکراین هسته ای خواهد شد و دستور پوتین برای آماده‌سازی نیروهای بازدارنده هسته‌ای روسیه به معنای بالا رفتن احتمال درگرفتن نزاع هسته‌ای است؟

روز یکشنبه ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، در اقدامی تلافی‌جویانه به خاطر تحریم‌های اعمال شده علیه روسیه توسط کشورهای غربی به ژنرال‌های خود دستور داد تا نیروهای بازدارنده هسته‌ای این کشور را به حالت «آماده باش» درآورند. این اقدامی بی‌سابقه بود که موجب اعتراض غرب شد و چین نیز به آرامش و خویشتنداری دعوت کرد.

پاول پودویگ، کارشناس برجسته تسلیحات هسته ای و پژوهشگر ارشد موسسه تحقیقات خلع سلاح سازمان ملل، به یورونیوز می‌گوید: «اگرچه دستور پوتین نگران‌کننده است، اما به این معنی نیست که باید حمله هسته‌ای را قریب الوقوع بدانیم.»

وی اضافه کرد: «سیگنال در اینجا این است که در درجه اول به ایالات متحده هشدار داده شود هرگونه تلاش برای حمله به نیروهای هسته‌ای روسیه در نهایت بیهوده خواهد بود و نیروهای روسیه قادر به پاسخگویی متقابل هستند».

انفجارهای روسیه؛ افزایش خرید یُد برای مقابله با خطر تشعشعات رادیواکتیوبه گفته سازمان رادیواکتیو و ایمنی هسته‌ای نروژ می‌توان برای کاهش خطر ابتلا به سرطان تیروئید در صورت بروز حادثه هسته‌ای، قرص‌های ید مصرف کرد. رادیواکتیو آزاد شده در چنین رویدادی می‌تواند به هنگام استنشاق هوای آلوده توسط غده تیروئید جذب شود و قرص‌های ید به توقف این جذب و در نتیجه کاهش خطر ابتلا به سرطان تیروئید کمک می‌کنند.

با این حال، کمیسیون تنظیم مقررات هسته‌ای ایالات متحده، تصریح دارد که این یک «اقدام حفاظتی بسیار تخصصی» است و همچنان «تخلیه محل، مؤثرترین اقدام حفاظتی در صورت بروز اضطرار رادیولوژیکی به حساب می‌آید زیرا از کل بدن (از جمله غده تیروئید) در برابر همه رادیونوکلئیدها محافظت می‌کند».

دکتر هیلک فریک بورسما، کارشناس حفاظت در برابر تشعشعات در دانشگاه خرونینگن هلند، به یورونیوز می‌گوید: «در اینکه تا چه حد قرص‌های ید در برابر اثر تشعشعات بمب‌های هسته‌ای مفید هستند، جای تردید وجود دارد.»

استفاده غیرضروری از قرص‌های ید، که ممکن است در هنگام وحشت اتفاق بیفتد، ممکن است منجر به اثرات نامطلوب سلامتی شود هرچند احتمال بروز این اثرات بسیار اندک است.

پیشتر آژانس فدرال کنترل هسته‌ای بلژیک (FANC) نیز نسبت به مصرف این قرص‌ها هشدار داده بود. این آژانس در بیانیه خود گفته بود: «وضعیت فعلی در اوکراین نیازی به مصرف قرص ندارد.»

این آژانس افزوده بود قرص‌ها به صورت رایگان در داروخانه‌ها در دسترس هستند، اما در این مورد خاص ضروری نیستند. فقط به توصیه مسئولان ید مصرف کنید.