افت قیمت نفت به رغم توافق کاهش تولید اوپک پلاس | DW | 11.04.2020

  • 📰 dw_persian
  • ⏱ Reading Time:
  • 51 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 24%
  • Publisher: 63%

قیمت نفت به رغم توافق روز پنج‌شنبه اوپک و کشورهای هم‌پیمان برای کاهش روزانه ۱۰ میلیون بشکه نفت، نه تنها افزایش نیافت، بلکه بیش از ۴ درصد نیز افت کرد. اما علت چیست؟

ایران اخبار, ایران سرفصلها

نگاهی به جزئیات توافق مجموعه اوپک و کشورهای هم‌پیمان به رهبری روسیه (اوپک پلاس) و واقعیت‌های موجود بازار نفت می‌تواند به خوبی نشان دهد که چرا قیمت نفت دوباره افت داشت.

بر اساس برآورد آژانس بین‌المللی انرژی، سرمایه‌گذاری‌های نفتی (اکتشاف، تولید و پالایش) در جهان در سال ۲۰۱۰ حدود ۸۴۶ میلیارد دلار بود، اما این رقم هر سال افزایش یافت و به رقم بی‌سابقه ۱.۱ تریلیون دلار در سال ۲۰۱۴ رسید. نتیجه این که در نیمه دوم همین سال، عرضه نفت به فاصله چشمگیری از تقاضا پیشی گرفت و قیمت‌ها فروکش کرد.

البته مخالفت روسیه با کاهش دوباره ۱.۵ میلیون بشکه‌ای تولید نفت مجموعه اوپک پلاس در ماه گذشته یک حسن داشت و آن اینکه آمریکا و دیگر کشورها نیز مجبور شدند به توافق کاهش تولید بپیوندند و این موضوع در اجلاس روز جمعه ۲۰ اقتصاد بزرگ جهان مذاکره خواهد شد. از طرفی افت چشمگیر درآمدهای نفتی این مجموعه که عمدتا متکی به صادرات نفت هستند، باعث می‌شود وارداتشان نیز به شدت کاهش یابد که برای دیگر کشورها، خصوصا چین، اتحادیه اروپا و آمریکا که بزرگترین صادرکننده‌های کالا در جهان هستند، چالش‌انگیز بود.

این کشور جزو ۲۰ اقتصاد بزرگ جهان است و قرار است وزرای انرژی این کشورها جمعه ۲۲ فروردین بصورت آنلاین دیدار کنند و شاید آمریکا بر این کشور فشار وارد آورد که زیر بار توافق برود.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

لومر: ایرفرانس و رنو را حتی به قیمت خرید دوباره سهامشان نجات می‌دهیمبرونو لومر، وزیر اقتصاد فرانسه اعلام کرد که رشد اقتصادی این کشور در سه ماهه نخست سال جاری میلادی ۶ درصد کاهش یافته است. خوشم میاد از اون خصوصی سازی شدید دوران سارکوزی تا الان، چطور کرونا اقتصاد رو کاملا دولتی کرد. با چاپ پول بدون پشتوانه..!؟
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

'اوپک پلاس' برای کاهش روزانه ۱۰ میلیون بشکه‌ای نفت توافق کرداوپک و کشورهای هم پیمان غیرعضو، موسوم به اوپک پلاس برای کاهش تولید نفت خام به میزان ده میلیون بشکه در روز به توافق رسیده‌اند. جلسه روز پنجشنبه وزیران نفت سازمان اوپک و کشورهای غیرعضو به رهبری روسیه به صورت مجازی و از طریق کنفرانس ویدویی صورت گرفت. شنبه نمادهای پتروشیمی و پالایش ایشالا بترکونه ظاهرا همونی شد که آقای ترامپ فرموده بود
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

توافق اوپک پلاس با کاهش تولید روزانه 10میلیون بشکه‌ نفت در ماه‌های مه و ژوئناوپک پلاس و تولید کنندگان نفت هم‌پیمان آن پنج‌شنبه 9 آوریل 2020 و در چارچوب گروه موسوم به اوپک
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

توافق اوپک و هم‌پیمانان برای کاهش تولید روزانه ۱۰میلیون بشکه نفت | DW | 10.04.2020سازمان اوپک و هم‌پیمانان آن در یک نشست اضطراری بر سر کاهش روزانه ۱۰ میلیون بشکه از تولید خود به توافق رسیدند. این جلسه به صورت کنفرانس ویدئویی وزرای نفت برگزار شد. روسیه حتی یک ماه نتونست مقابل عربستان سعودی مقاومت کند و مجبور شد که تسلیم خواسته های عربستان سعودی شود ما که سهام شرکت های بزرگ نفتی مانند شل و بی پی را خریدیم و گذاشتیم توی آب نمک تا زمستان ۲۰۲۱ چندبرابر قیمت امروزی بفروشیم!! البته اگر تا آن زمان رژیم ایران سقوط کنه فوراً می فروشیم! چون بازار نفت مسیر بر روی مسیر باثباتی خواهد افتاد.
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

اوپک و روسیه برای کاهش تولید ۱۰ میلیون بشکه نفت در روز توافق کردندکشورهای عضو اوپک و اعضای اوپک پلاس به رهبری روسیه در جلسه‌ای اضطراری بر سر کاهش تولید و عرضه روزانه ۱۰ میلیون بشکه نفت توافق کردند که به این طریق به یک جنگ طولانی در میزان سهم در بازار پایان دادند.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

اوپک‌پلاس در صدد کاهش تولید بیش از 12 میلیون بشکه در روز استمنابع رویترز تاکید کردند که پادشاهی عربی سعودی و روسیه در مورد کاهش چشم‌گیر تولید نفت، به توافق
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »