افتخاری در ایجاد مزاحمت برای هواپیمای مسافربری نیست

ایجاد مزاحمت جنگنده اف- 15 آمریکایی برای هواپیمای مسافربری ایرانی در آسمان سوریه منجر به باز شدن یک پرونده حقوقی جدید توسط جمهوری اسلامی ایران علیه اقدام‌های غیرقانونی ایالات متحده شده است.

25/07/2020 03:05:00 ب.ظ

محسن بهاروند، معاون حقوقی و امور بین‌الملل وزارت امور خارجه:ایجاد مزاحمت جنگنده اف- ۱۵ آمریکایی برای هواپیمای مسافربری ایرانی در آسمان سوریه منجر به باز شدن یک پرونده حقوقی جدید توسط جمهوری اسلامی ایران علیه اقدام‌های غیرقانونی ایالات متحده شده است.

ایجاد مزاحمت جنگنده اف- 15 آمریکایی برای هواپیمای مسافربری ایرانی در آسمان سوریه منجر به باز شدن یک پرونده حقوقی جدید توسط جمهوری اسلامی ایران علیه اقدام‌های غیرقانونی ایالات متحده شده است.

 *از نظر حقوق بین‌الملل، ایجاد مزاحمت برای یک هواپیمای مسافربری چه حکمی دارد؟ مزاحمت برای هواپیمای مسافربری یک عمل غیرقانونی و خلاف حقوق بین‌الملل است. اصل بر ایمنی پروازهای مسافربری است. هیچ کس حق ندارد، عامدانه ایمنی هواپیمایی کشوری را به مخاطره بیندازد. مساله را از یک منظر بزرگ‌تر هم باید دید. قدرت نرم امریکا، مشروعیت و دیپلماسی این کشور با حضور چهره‌های غیردیپلمات و امنیتی و نظامی در دستگاه دیپلماسی آن دچار افول شده و بر عکس امریکایی‌ها در مورد هر موضوعی از ابزار نظامی و روش‌های نظامی‌گری استفاده می‌کنند. نظامی‌گری امریکا، صلح و امنیت بین‌المللی را با خطر مواجه کرده است.

راه‌آهن سراسری ایران به عنوان میراث جهانی در فهرست یونسکو به ثبت رسید افزایش حملات هوایی ارتش افغانستان؛ بیش از 250 طالب کشته و زخمی شدند راه آهن سراسری ایران، یادگار دوران رضا شاه، در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد

 هیچ افتخاری در این نیست که یک هواپیمای پیشرفته نظامی برای یک هواپیمای بی‌دفاع غیرنظامی که کودکان و مردان و زنان بی‌دفاع مسافر آن هستند، مزاحمت ایجاد نکند و ایمنی آن را با خطر مواجه کند. *در حال حاضر ایران به کدام مراجع بین‌المللی می‌تواند در این زمینه شکایت کند؟

 مرجع اول مراجعه در این گونه موارد سازمان بین‌المللی هواپیمایی کشوری یا ایکائو است. اما از آنجا که اقدامات امریکا خطری برای صلح و امنیت بین‌المللی محسوب می‌شود باید سازمان ملل متحد به خصوص شورای امنیت در جریان این اقدامات قرار گیرد. در عین حال مخاطب ما جامعه بین‌المللی هم هست. باعث تاسف است که بخش بزرگی از اعضای جامعه بین‌المللی منفعلانه نظاره‌گر ماجراجویی‌های امریکا در اقصی نقاط جهان هستند و صدای خود را در مقابل این اعمال بلند نمی‌کنند. امریکا باید در قبال اعمال خود پاسخگو باشد و برای عدم تکرار چنین اقدامی تضمین کافی بدهد. headtopics.com

 *طرف امریکایی ادعا کرده که فاصله ایمن را رعایت کرده است. آیا این ادعا می‌تواند مانع از پیگیری حقوقی ایران یا به نتیجه رسیدن آن شود؟ فاصله ایمن را رعایت کرده باشند یا نه، نتیجه ایجاد مزاحمت برای هواپیمای غیرنظامی بوده که آن را تا مرز یک فاجعه پیش برده است. هر اقدامی یا هر فاصله‌ای که ایمنی هواپیمایی کشوری را به مخاطره بیندازد، نقض حقوق بین‌الملل محسوب می‌شود. البته ما در پیگیری‌های خود سعی می‌کنیم دچار غلو و زیاده‌روی نشده و تا حد امکان اصول حرفه‌ای و منطقی را رعایت کنیم.

 *در 24 ساعت گذشته از این حادثه، ایران دست به چه اقدام‌های حقوقی زده است؟ سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران آقای دکتر تخت‌روانچی بدون فوت وقت فعالیت‌های خود را شروع کرده‌اند و اقدامات اولیه ما انجام شده است. نماینده جمهوری اسلامی ایران در ایکائو هم اقدامات خود را شروع کرده‌ است. ما باید بررسی دقیق‌تری انجام دهیم و اطلاعات فنی بیشتری به دست بیاوریم تا بر آن اساس برنامه‌ریزی لازم صورت پذیرد.

 همان طور که عرض کردم، امریکا باید عمل خلاف خود را جبران کند و برای عدم تکرار این کار به جامعه بین‌المللی تضمین کافی بدهد. این تضمین نه فقط به ایران بلکه به جامعه بین‌المللی است مبنی بر اینکه ایمنی هواپیمایی کشوری با مخاطره روبه‌رو نشود. 

هر اقدامی که امریکا در رابطه با هواپیمایی غیرنظامی انجام می‌دهد برای ما یادآور حمله این کشور توسط ناو جنگی وینسنس به هواپیمای مسافربری کشورمان بر فراز خلیج فارس و به شهادت رساندن ده‌ها نفر اتباع ایران و سایر کشورهاست. لذا این حرکات از سوی ما بسیار جدی تلقی شده و نگران‌کننده هستند. لازم به گفتن است که امریکا هیچگاه مسوولیت این اقدام بی‌رحمانه و غیرقانونی خود را به عهده نگرفت و نه ‌تنها نظامیان خود را تنبیه نکرد بلکه به آنها مدال افتخار هم اعطا کرد. headtopics.com

کیمیا علیزاده پس از شکست ناهید کیانی و برغم پیروزی‌های درخشان از رسیدن به مدال المپیک توکیو بازماند اعتراض‌های سراسری در ایران؛ شاهزاده رضا پهلوی اعتراضات را «مخالفت ملتی متحد با جمهوری اسلامی» خواند محسنی اژه‌ای دستور «بررسی مجدد» احکام بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸ را صادر کرد

 *مسوولیت کشور ثانی که این حادثه در آسمان آن رخ داده از منظر حقوق بین‌الملل چیست؟ این اتفاق در آسمان سوریه رخ داده است. سوریه خود یکی از قربانیان نظامی‌گری امریکاست. بخشی از سرزمین و قلمرو هوایی سوریه در اشغال نظامیان امریکاست. اصولا حضور هواپیماهای امریکا در آن نقطه خود عملی غیرقانونی و نقض منشور ملل متحد محسوب می‌شود.

 امریکایی‌ها به جای توجیه رعایت فاصله ایمن با هواپیمای مسافربری ابتدا باید توضیح دهند که بر چه اساسی بدون اجازه و برخلاف منشور در آن نقطه حضور دارند و با عمل خلاف قانون دیگر هواپیماهای مسافربری را رهگیری می‌کنند. در عین حال سوریه هم می‌تواند به مراجع بین‌المللی مراجعه کرده و به این عمل غیرقانونی اعتراض کند.

 موضوع ایجاد خطر برای هواپیمای غیرنظامی یک مساله جهانی است و همه اعضای جامعه بین‌المللی باید نگران اقدامات امریکا باشند. *پس از وقوع این رویارویی میان جنگنده امریکایی و هواپیمای مسافربری ایرانی، برخی از لزوم مقابله به مثل ایران سخن گفتند. تا چه اندازه چنین مساله‌ای را به صلاح می‌دانید و البته آیا در دستور کار است؟

  ادامه مطلب: 🌐 اعتمادآنلاين »

سیل کم‌سابقه در ژنگژو چین؛ در سه روز به اندازه یک سال باران بارید

وقوع سیل کم‌سابقه در شهر ژنگژو در استان هنان چین دستکم ۱۲ کشته برجا گذاشته است. ارتش برای کمک به ناحیه اعزام شده و نیروهای امدادرسان تا کنون ۲۰۰ هزار نفر را از شهر تخلیه کرده‌اند.

ایجاد مزاحمت یک فروند جنگنده رژیم صهیونیستی برای هواپیمای مسافربری ایرانبرخی منابع از ایجاد مزاحمت یک فروند جنگنده رژیم صهیونیستی برای هواپیمای مسافربری ایران در آسمان سوریه خبر داد.

آمریکایی ها ایجاد مزاحمت برای هواپیمای مسافربری ایران را تایید کردندآمریکایی ها ایجاد مزاحمت برای هواپیمای مسافربری ایران را تایید کردند مقامات آمریکایی تایید کردند جنگنده‌ای که در مسیر پرواز هواپیمای ماهان از تهران به لبنان ایجاد مزاحمت کرد، آمریکایی بوده است

ایجاد مزاحمت برای هواپیمای مسافربری ماهان تعقیب حقوقی به دنبال داردمعاون حقوقی رییس جمهور: رفتار هواپیماهای جنگنده با هواپیمای_ماهان و ایجاد مزاحمت برای یک هواپیمای مسافربری آن هم در خاک کشور ثالث نقض آشکار امنیت هوانوردی است و قابلیت تعقیب حقوقی در شورای ایکایو و دادگاه دادگستری بین‌المللی را دارد

توضیحات ارائه شده درخصوص ایجاد مزاحمت برای هواپیمای ماهان غیر موجه است/ پیگیری حقوقی انجام می‌شودمعاونت حقوقی رئیس جمهور بیان کرد:توضیحاتی که تاکنون در رابطه با ایجاد مزاحمت برای هواپیمای مسافربری ماهان ارائه شده غیرموجه و فاقد وجه اقناعی است.

واکنش‌ها به اقدام خطرناک آمریکا در مزاحمت برای هواپیمای ایرانیمزاحمت برای هواپیمای_ماهان | اقدام خطرناک پنجشنبه شب دو جنگنده آمریکایی برای هواپیمای مسافربری ایران در سوریه در ساعات اخیر واکنش‌هایی را در پی داشته است هواپیمای_ماهان | خبر شهادت یکی از مسافران هواپیمای ماهان از اساس اشتباه و ناشی از خطای ترجمه خبر شبکه المیادین در برخی کانال های خبری است

مدیر اداره اطلاعات ملی آمریکا: ایران در پی تضعیف نهادهای دموکراتیک آمریکا و ایجاد تفرقه استصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.