افتتاح هشت هزار خانه؛ هدیه‌ای ماندگار به سیل‌زدگان همدان

03/09/2020 07:57:00 ق.ظ

همدان- ایرنا- سیل ۹۸ هراندازه که خسارت‌های سنگین به زیرساخت‌های مختلف کشور تحمیل کرد اما تدبیر دولت توانست رویش امیدبخشی را در دل سیل‌زدگان به ویژه در نقاط محروم همدان با ساخت هشت هزار مسکن نوساز ایجاد کند.

اقدامت دولت برای سیل زندگان همدان | سیل۹۸ هراندازه که خسارت‌های سنگین به زیرساخت‌های مختلف کشور تحمیل کرد اما تدبیر دولت توانست رویش امیدبخشی را در دل سیل‌زدگان به ویژه در نقاط محروم همدان با ساخت هشت هزار مسکن نوساز ایجاد کند

همدان- ایرنا- سیل ۹۸ هراندازه که خسارت‌های سنگین به زیرساخت‌های مختلف کشور تحمیل کرد اما تدبیر دولت توانست رویش امیدبخشی را در دل سیل‌زدگان به ویژه در نقاط محروم همدان با ساخت هشت هزار مسکن نوساز ایجاد کند.

سیل فروردین باعث آسیب رسیدن به ۹ هزار واحد در روستاها و ۸۹۰ واحد در سطح شهرهای استان همدان شد اما این فرصت را مهیا ساخت که خانه‌های فرسوده بازسازی شوند و هشت هزار مسکن جدید نیز برای سیل زدگان دیار الوند احداث شود.سیل فروردین باعث آسیب رسیدن به ۹ هزار واحد در روستاها و ۸۹۰ واحد در سطح شهرهای استان همدان شد اما این فرصت را مهیا ساخت که خانه‌های فرسوده بازسازی شوند و هشت هزار مسکن جدید نیز برای سیل زدگان احداث شود.در مجموع ۱۸ هزار و ۸۷۶ واحد در قالب احداثی، تعمیری و معیشت در خسارت سیلاب مورد ارزیابی قرار گرفت که در مرحله نخست ۳۵۵ میلیارد تومان، مرحله دوم ۳۶۵ میلیارد تومان و در مجموع ۷۱۷ میلیارد تومان تسهیلات و کمک بلاعوض مصوب و به استان همدان ابلاغ شد.

ادامه مطلب:
خبرگزاری ایرنا »

آتش‌سوزی در 6 هکتار از نخلستان‌های ‌رودان؛ 600 اصله درخت در آتش سوخت + فیلم- اخبار هرمزگان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

عربستان سعودی ۷ نفر را به جرم حمله به شیعیان به اعدام محکوم کرددر سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ مناطق عمدتا شیعه نشین در شرق پادشاهی عربستان چندین بار مورد حمله قرار گرفت. در مرگ‌بارترین حملات از این دست در ماه مه سال ۲۰۱۵، بیست و یک نفر در یک مسجد شیعیان در استان نفت‌خیز قطیف کشته شدند.

عقبگرد بورس به کانال یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحدعقبگرد بورس به کانال یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد امروز بازار سرمایه درحالی به پایان رسید که شاخص کل این بازار با ۴۳ هزار و ۲۹۵ واحد نزول رقم یک میلیون و ۶۸۴ هزار واحد را ثبت کرد.شاخص کل با معیار هم وزن نیز ۶۵۱۴ واحد کاهش و رقم ۴۵۵ هزار و ۹۹۱ واحد را ثبت کرد

شمار قربانیان ویروس کرونا در آمریکا به 187 هزار و 825 نفر رسیدشمار قربانیان ویروس‌کرونا در آمریکا به 187 هزار و 825 نفر رسید

شمار بهبودیافتگان کرونا در ترکیه به مرز 246 هزار نفر رسیدوزارت بهداشت ترکیه مجموع بهبودیافتگان از ویروس کرونا در کشور را 245 هزار و 929 نفر اعلام کرد. - خبرگزاری آناتولی

تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۲۱ هزار و ۷۹۷ نفر رسیدتهران - ایرنا - سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون ۳۷۸ هزار و ۷۵۲ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۱۲۵ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۲۱ هزار و ۷۹۷ نفر رسیده است.

اعزام تیم آتش‌نشانان اسرائیلی به آمریکا برای کمک به مهار حریق جنگل‌های کالیفرنیابرای اولین بار در تاریخ روابط ایالات متحده آمریکا و اسرائیل، گروهی از آتش‌نشانان اسرائیلی به کالیفرنیا فرستاده شدند تا در عملیات مهار آتش‌سوزی‌های بزرگی که در ۱۸ منطقه این ایالات در جریان است، شرکت کنند.

اگرچه سیل فروردین ماه ۹۸ باعث خسارت حدود ۱.داعش مسوولیت انفجار در مسجد شیعیان عربستان را برعهده گرفت شیعیان ۱۰ تا ۱۵ درصد جمعیت ۳۳ میلیون نفری عربستان سعودی را تشکیل می‌دهند.به گزارش ایسنا، معاملات امروز بازار سرمایه درحالی به پایان رسید که شاخص کل این بازار با ۴۳ هزار و ۲۹۵ واحد نزول رقم یک میلیون و ۶۸۴ هزار واحد را ثبت کرد.01.

۵ هزار میلیارد تومانی به بخش‌های مختلف از جمله مسکن، کشاورزی، راه‌ها، ارتباطات، میراث فرهنگی، شبکه گاز، واحدهای صنعتی و شهرداری‌های استان همدان شد و جان ۱۰ تَن از هموطنان را در این خطه گرفت، اما وعده‌های دولت مبنی بر جبران آسیب سیل زدگان در کمتر از ۲ سال به ثمر نشست. سیل فروردین باعث آسیب رسیدن به ۹ هزار واحد در روستاها و ۸۹۰ واحد در سطح شهرهای استان همدان شد اما این فرصت را مهیا ساخت که خانه‌های فرسوده بازسازی شوند و هشت هزار مسکن جدید نیز برای سیل زدگان دیار الوند احداث شود. ایران و عربستان سعودی پس از اعدام شیخ نمر باقر نمر، یکی از رهبران شیعیان عربستان در سال ۲۰۱۶ و حمله به اماکن دیپلماتیک سعودی در تهران و مشهد، رابطه دیپلماتیک خود را قطع کردند. سیل فروردین باعث آسیب رسیدن به ۹ هزار واحد در روستاها و ۸۹۰ واحد در سطح شهرهای استان همدان شد اما این فرصت را مهیا ساخت که خانه‌های فرسوده بازسازی شوند و هشت هزار مسکن جدید نیز برای سیل زدگان احداث شود. صنایع پتروشیمی خلیج فارس، سرمایه گذاری تامین اجتماعی، پالایش نفت اصفهان، مخابرات ایران، پالایش نفت تهران و معدنی و صنعتی گل گهر نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی و در مقابل ملی صنایع مس ایران نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثی=یر مثبت را روی بورس گذاشتند.در مجموع ۱۸ هزار و ۸۷۶ واحد در قالب احداثی، تعمیری و معیشت در خسارت سیلاب مورد ارزیابی قرار گرفت که در مرحله نخست ۳۵۵ میلیارد تومان، مرحله دوم ۳۶۵ میلیارد تومان و در مجموع ۷۱۷ میلیارد تومان تسهیلات و کمک بلاعوض مصوب و به استان همدان ابلاغ شد. وقوع این اتفاق ناگوار باعث شد تا عزم مدیریت ارشد استان برای تحقق وعده‌های دولت در بازسازی و ساخت مسکن آسیب دیدگان ناشی از سیل بدون هیچ گونه تعلل در برنامه ریزی راهبردی، از همان ماه‌های ابتدای سال ۹۸ کلید بخورد.

براین اساس قبل از شروع مراحل بازسازی و تعمیر منازل آسیب‌دیده، ۱۲ هزار بازدید از سوی کارشناسان از مناطق سیل زده این استان صورت گرفت تا خسارت‌ها به طور دقیق ارزیابی شود. معامله گران این بازار ۴۰۱ هزار معامله انجام دادند که ۳۰ هزار و ۸۷۴ میلیارد ریال ارزش داشت. اقدام‌های صورت گرفته برای خسارت دیدگان سیل همدان با مدیریت راهبردی سیدسعید شاهرخی استاندار همدان نتایج قابل تقدیر را به دنبال داشت به گونه‌ای که مردادماه سال ۹۸ در شورای برنامه ریزی و توسعه همدان رسما اعلام شد: با وجود تنگناهای مالی، دولت به تعهد در پرداخت خسارت سیل زدگان به بهترین شکل ممکن عمل کرد و پس از لرستان، همدان دومین استانی بود که توانست بر اساس استدلال‌های ارایه شده، خسارت لازم را دریافت کند. تاکید استاندار همدان به سرعت بخشیدن در جبران خسارت ساکنان سیل زده استان منجر به این شد که کمک بلاعوض واحدهای تعمیری، احداثی و معیشتی به مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان به‌صورت ۱۰۰ درصد اختصاص یابد و ۵۱۵ میلیارد تومان نیز تسهیلات به واحدهای تعمیری، احداثی و معیشتی پرداخت شد. اجرای طرح‌های مسکن روستایی توسط حساب ۱۰۰ حضرت امام خمینی (ره) نیز رهاورد مطلوبی را برای جبران خسارت سیل زدگان استان همدان در پی داشت. توسعه و عمران استان کرمان بودند. به گفته حسن ظفری مدیرکل بنیاد مسکن همدان، سال گذشته از منابع حساب ۱۰۰حضرت امام خمینی (ره) در راستای تکمیل واحدهای نیمه تمام مسکن روستایی که ضوابط فنی را رعایت کردند اما به لحاظ شرایط اقتصادی قادر به تکمیل واحد خود نبودند بیش از ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت شد.

این کمک بلاعوض تا سقف هر نفر حداکثر هشت میلیون تومان بود که براساس تسهیلات بهسازی پرداخت و با این کمک بلاعوض در استان همدان نزدیک به ۲ هزار واحد مسکن در سطح روستاها تکمیل شد. با وجود تنگناهای مالی، دولت به تعهد در پرداخت خسارت سیل زدگان به بهترین شکل ممکن عمل کرد و پس از لرستان، همدان دومین استانی بود که توانست بر اساس استدلال‌های ارایه شده، خسارت لازم را دریافت کند. البته کمک بلاعوض حساب ۱۰۰ حضرت امام خمینی (ره) به افرادی که زیر پوشش هیچ یک از نهادهای حمایتی نبودند و توان تکمیل واحد مسکونی خود را نداشتند، تعلق گرفت. سرعت بخشیدن در اجرای طرح هادی نیز کارنامه موفق دولت تدبیر و امید در رسیدگی به سیل زدگان همدان را تکمیل کرد به گونه‌ای که از سال گذشته تاکنون، از ۹۲۱ روستای بالای ۲۰ خانوار استان همدان، ۷۳۱ روستا مرحله یک طرح هادی را شروع کردند و شاخص بهسازی روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان همدان ۷۹ درصد اعلام شد که با میانگین کشوری فاصله قابل ملاحظه‌ای دارد. نوبخت، ارمغان امید به سیل زدگان همدان حال امروز پنجشنبه سفر یکروزه معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور به همدان، ارمغان امیدبخش دولت برای خانه دار شدگان شمار زیادی از آسیب دیدگان سیل در این استان است.

در این سفر علاوه بر حضور در نشست‌ها و بازدید از طرح‌های عمرانی، افتتاح هشت هزار واحد مسکونی جدید سیل ۹۸ و کلنگ زنی مسکن ۲ هزار واحدی کردآباد کبودرآهنگ در برنامه دکتر محمدباقر نوبخت به این استان قرار گرفته است. حضور در جلسه مشترک شورای برنامه‌ریزی و اقتصاد مقاومتی استان و جلسه با مجمع نمایندگان استان از جمله برنامه‌های سفر یک روزه معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور به استان همدان اعلام شده و قرار است در این جلسات مهمترین پروژه های بزرگ این استان مورد بحث و بررسی قرار گیرد. استاندار همدان و رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ماه گذشته در نشست با رییس سازمان برنامه و بودجه کشور از دکتر نوبخت برای سفر به استان همدان دعوت کرده بودند. .