اعلام موجودیت 'حزب دمکراسی و پیشرفت'؛ رقیبی جدی برای اردوغان | DW | 11.03.2020

11/03/2020 11:34:00 ب.ظ

پیش‌بینی می‌شود که جدا شدن وزیر اقتصاد پیشین ترکیه از حزب عدالت و توسعه و اعلام موجودیت حزبی جدید از سوی او جبهه‌ حامیان اردوغان را دچار انشقاق خواهد کرد و به رقیبی جدی برای حزب 'عدالت و توسعه' تبدیل خواهد شد.

ترکیه, اردوغان

پیش‌بینی می‌شود که جدا شدن وزیر اقتصاد پیشین ترکیه از حزب عدالت و توسعه و اعلام موجودیت حزبی جدید از سوی او جبهه‌ حامیان اردوغان را دچار انشقاق خواهد کرد و به رقیبی جدی برای حزب 'عدالت و توسعه' تبدیل خواهد شد.

پیش‌بینی می‌شود که جدا شدن وزیر اقتصاد پیشین ترکیه از حزب عدالت و توسعه و اعلام موجودیت حزبی جدید از سوی او جبهه‌ حامیان اردوغان را دچار انشقاق خواهد کرد و به رقیبی جدی برای حزب 'عدالت و توسعه' تبدیل خواهد شد.

اعلام موجودیت"حزب دمکراسی و پیشرفت"؛ رقیبی جدی برای اردوغانپیش‌بینی می‌شود که جدا شدن وزیر اقتصاد پیشین ترکیه از حزب عدالت و توسعه و اعلام موجودیت حزبی جدید از سوی او جبهه‌ حامیان اردوغان را دچار انشقاق خواهد کرد و به رقیبی جدی برای حزب"عدالت و توسعه" تبدیل خواهد شد.

علی باباجان، وزیر اقتصاد پیشین ترکیه که زمانی از یاران مهم رجب‌ طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور به شمار می‌رفت، حزبی جدید به نام"حزب دمکراسی و پیشرفت" را بنیان گذاشته است . این سیاستمدار ۵۲ ساله روز  چهارشنبه ۲۱ اسفند (۱۱ مارس) آغاز به کار"حزب دمکراسی و پیشرفت" (Deva) را در آنکارا، پایتخت این کشور اعلام کرد.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

اعتراض‌های گسترده و سرکوب شدید در ایران؛ شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان دعوت به اعتصاب کرد

صدا و سیمای جمهوری اسلامی می‌گوید در اعتراضات یک هفته گذشته تاکنون و بر اساس آمار غیررسمی دست‌کم ۴۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند. ادامه مطلب >>

اینام شدن مثل ایران عصر پهلوی دو نفر میشن حزب میزنن سه نفر میشن انشعاب میکنن انساالله که پوزه اردوغان به خاک مالیده میشود کار نیکی میکنند بخاطریکه اردوغان سیاست های غلط را در منطقه دنبال میکند مردم عراق و مردم سوریه را تباه کرد حالا میخواهد پای مردم ترکیه را مستقیم به جنگ داخل کند و جوانان ترکی را قربانی هواس های خود کند

ب امید شکست فاشیسم

کویت پروازها را تعلیق و دو هفته تعطیل رسمی اعلام کرددولت کویت از فردا (پنج‌شنبه) تا ۲۶ ماه مارس به مدت دو هفته تعطیلی رسمی اعلام کرده و پروازها به این کشور را لغو کرد یاد بگیرید.دولت ما چی ؟ کی تعطیل رسمی کرد ؟ از فردا باز ساعت کار ادارات شده تا تایم قبلی

سازمان جهانی بهداشت «کووید ۱۹» را «بیماری همه‌گیر» اعلام کردشمار افراد مبتلا به ویروس کرونا در جهان در حالی از ۱۱۹ هزار نفر فراتر رفت که به‌نظر می‌رسد چین توانسته است شیوع این ویروس را کنترل کند اما همزمان شمار افراد مبتلا به کووید-۱۹ در ایالات متحده از هزار نفر فراتر رفتند و نخستین مورد ابتلا به این ویروس در ترکیه نیز گزارش شد. لب بگیرن اینجوری خلاف شرع ادب و فرهنگ غرب 😐 😁

چرا دولت ایران آمار قربانیان اعتراضات آبان را اعلام نمی‌کند؟ | DW | 10.03.2020روزنامه شرق به دولت انتقاد کرده که می‌کوشد اوضاع را علیرغم شیوع کرونا 'عادی' جلوه دهد و پرسیده اگر وضع عادی است چرا درباره آمار کشته‌های آبان، رسیدگی به پرونده هواپیمای اوکراینی و آزار جنسی نیلوفر بیانی سکوت می‌کنید؟ الان دیگه میخواد قاطی کرونلییها بکندشون، بره‼️ تازه کرونایی ها را هم درست اعلام نمیکنه‼️ فقط اروپایی‌های حرومزاده انگار بهشون اعتماد دارند و WHO بی پدر و دئیوس 🤨 به خدا كه كشتار ابان ٩٨ ننگ سياهى بر جمهورى اسهالى دروغگو كه جز دروغگويى اختلاس ترويج اعتياد زن ستيزى و همه موار د شيطانىًيك رژيم مستبد و خاين به ايران و ايرانى هست مرگ بر ارتجاع سياه نعلين درود بر ايران و ايرانى

سفر رهبر چین به ووهان و اعلام فائق آمدن بر بیماری کرونا | DW | 10.03.2020شی‌ جین‌ پینگ، رهبر حزب کمونیست چین به شهر ووهان، مرکز شیوع ویروس کرونا سفر کرده است. سفری با پیامی سیاسی به مخالفانش. پیام او از این سفر اعلام موفقیت دولت در مبارزه با شیوع این بیماری در چین بوده است. THEY CREATED IT, THEY CONTAINED IT. CORONAVIRUS CHINA XIJINPING اره ،،،درسته.،شما هم تاییدش کردید،،تمومه.٫/ مادرتو مورچه خوار گائید که دنیا رو گائیدی

اقدام بی‌سابقه دولت ایتالیا: اعلام ممنوعیت تردد در سراسر کشور | DW | 10.03.2020نخست‌وزیر ایتالیا برای مقابله با کرونا محدودیت تردد را به همه کشور گسترش داده است. این محدودیت شامل همه جمعیت ایتالیا می‌شود. هیچ کشور دیگری در جهان تا کنون برای مقابله با ویروس کرونا چنین اقدامی انجام نداده است. چرا يك كشور فوق پيشرفته بنام ايران هم قبلا انجام داده بود😂😂 کار درست همینه. کاش تو مملکت ما هم چهار تا آدم عاقل تصمیم میگرفتن. عالیه اگر قدرت تصمیم گیری در ایتالیا به جای نخست وزیر با واتیکان بود معلوم نبود چه بلایی بر سر مردم می آمد.

درخواست پمپئو از دولت ایران برای آزادی همه زندانیان آمریکایی | DW | 11.03.2020مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا به علت شیوع ویروس کرونا در زندان‌های ایران خواستار آزادی فوری زندانیان آمریکایی شد. پمپئو دولت ایران را مسئول جان شهروندان آمریکایی دانست که به اتهامات واهی در ایران زندانی شده‌اند. بلاخره یبارم شد از تحریم حرف نزدی قدر مسلم تعدای‌زیاد تلفات کرونا در ایران بعلت فقدان دسترسی به منابع خارجی در اثر تحریم‌های امریکا است و در این فقره امریکا مرتکب جنایت علیه بشریت شده است. یه دونه آمریکایی در ایران بمیره، جمهوری اسلامی متحمل میلیاردها دلار خسارت میشه همونطور که خسارات سنگینی بابت سربازهای آمریکایی داد و همچنان داره میده

جهان اعلام موجودیت"حزب دمکراسی و پیشرفت"؛ رقیبی جدی برای اردوغان پیش‌بینی می‌شود که جدا شدن وزیر اقتصاد پیشین ترکیه از حزب عدالت و توسعه و اعلام موجودیت حزبی جدید از سوی او جبهه‌ حامیان اردوغان را دچار انشقاق خواهد کرد و به رقیبی جدی برای حزب"عدالت و توسعه" تبدیل خواهد شد.به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رسمی کویت (کونا)، طارق المرزم،‌ سخنگوی دولت کویت امروز (چهارشنبه) اعلام کرد، فعالیت رسمی ادارات از روز یکشنبه، مصادف با ۲۹ مارس از سر گرفته می‌شود.Aa شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا در جهان در حالی از ۱۱۹ هزار نفر فراتر رفت که به‌نظر می‌رسد چین توانسته است شیوع این ویروس را کنترل کند اما همزمان شمار بیماران کووید-۱۹ در ایالات متحده از یک‌هزار نفر فراتر رفت و نخستین مورد ابتلا به این ویروس در ترکیه نیز گزارش شد.ایران چرا دولت ایران آمار قربانیان اعتراضات آبان را اعلام نمی‌کند؟ روزنامه شرق به دولت انتقاد کرده که می‌کوشد اوضاع را علیرغم شیوع کرونا"عادی" جلوه دهد و پرسیده اگر وضع عادی است چرا درباره آمار کشته‌های آبان، رسیدگی به پرونده هواپیمای اوکراینی و آزار جنسی نیلوفر بیانی سکوت می‌کنید؟ روزنامه شرق در گزارشی که سه‌شنبه ۲۰ اسفند (۱۰ مارس) منتشر کرده به رفتار دولت انتقاد می‌کند که می‌کوشد"عامدا یا سهوا" از بیماری کرونا به عنوان سپری برای ادامه پنهان‌کاری درباره برخی آمار و پرونده‌های رسوایی‌‌آور استفاده کند.

علی باباجان، وزیر اقتصاد پیشین ترکیه که زمانی از یاران مهم رجب‌ طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور به شمار می‌رفت، حزبی جدید به نام"حزب دمکراسی و پیشرفت" را بنیان گذاشته است . این سیاستمدار ۵۲ ساله روز  چهارشنبه ۲۱ اسفند (۱۱ مارس) آغاز به کار"حزب دمکراسی و پیشرفت" (Deva) را در آنکارا، پایتخت این کشور اعلام کرد.   از طرفی مقامات این کشور تمامی پروازهای تجاری از مبدا و به مقصد کویت را از روز جمعه جاری تا اطلاع ثانوی تعلیق کردند و تنها پرواز هواپیماهای باری از این مساله مستثنی هستند. دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید او به خاطر تخصص‌ در امور اقتصادی‌‌ از احترام بالایی در ترکیه برخوردار است. ایتالیا ۲۵ میلیارد یورو به مبارزه با شیوع ویروس کرونا اختصاص داد دولت ایتالیا روز چهارشنبه اعلام کرد که ۲۵ میلیارد یورو را به مقابله با شیوع ویروس جدید کرونا اختصاص داده است. انتظار می‌رود حزب تازه تاسیس رقیبی جدی برای"حزب توسعه و عدالت" آقای اردوغان شود و بخش قابل توجهی از اعضای آن را جذب خود کند. انتهای پیام. علی باباجان در سخنرانی خود در مراسم تاسیس"حزب دمکراسی و پیشرفت" گفت: «زمان برای دمکراسی، برای پیشرفت در ترکیه فرارسیده است». سن آنها بنا بر این گزارش بین ۱۲ تا ۱۷ سال است.

او در این سخنرانی تاکید کرد که خط مشی حزب‌اش در مقابل سیاستی است که در حال حاضر در ترکیه و از سوی رجب طیب اردوغان پیش برده می‌شود. بخشی از این بودجه به طور اضطراری مصرف خواهد شد و بخش دیگر برای مقابله با تبعات بحران کنونی خواهد بود. علی باباجان بدون آنکه از اردوغان نام ببرد، خواستار یک سری اصلاحات، از جمله یک قانون اساسی جدید برای تقویت تفکیک قوا در ترکیه شد. او هم‌چنین خواستار اصلاحات اقتصادی و گسترش آزادی‌های دمکراتیک در این کشور شد. رئیس"حزب دمکراسی و پیشرفت" به فضای حاکم بر ترکیه انتقاد کرد؛ فضای فشار بر خبرنگاران و جوانانی که می‌خواهند"بدون ترس در حساب توییتر خود بنویسند". برخی پیش بینی ها حاکی از این است که امانوئل ماکرون قصد دارد ورود کشورش به مرحله سوم بیماری های همه گیر را اعلام کند. علی باباجان خود یکی از پایه‌گذاران حزب اسلام‌گرای عدالت و توسعه اردوغان بود.» او در پاسخ به این سوال که آیا افراد مجهول‌الهویه نیز در ارتباط با کشته شدگان آبان ماه وجود داشته، پاسخ داده است: «همه اطلاعات در اختیار شورای عالی امنیت ملی است.

او در فاصله سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۷  وزیر اقتصاد این کشور و سپس وزیر خارجه ترکیه شد. باباجان از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۵ معاون رئیس جمهوری بود ولی سال گذشته از حزب عدالت و توسعه خارج شد. نتیجه یک تحقیق نشان می دهد که نزدیک به سه چهارم شرکت های آمریکایی به دلیل شیوع ویروس جدید کرونا در زمینه تامین مواد اولیه با مشکل روبرو هستند. باباجان نقش مهمی در خروج اقتصاد ترکیه از بحران و شکوفایی آن در سال‌های میان ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۲ داشت. از جمله دلایلی که علی باباجان برای بنیان‌گذاری یک حزب جدید اشاره کرد وجود"اختلافات جدی" میان خود با سیاست حزب عدالت و توسعه است. کارشناسان معتقدند که باباجان روی جذب بخش مهمی از اعضای محافظه‌کار حزب اردوغان و هم‌چنین کسانی حساب باز کرده است که از پیامدهای بحران ارزی سال ۲۰۱۸ ناراضی‌اند. صدراعظم آلمان همچنین از آمادگی خود برای عدول از سیاست کسری بودجه صفر در کشورش سخن گفت. دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید شرق در گزارش خود ضمن اشاره به این موارد به اظهارات غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه نیز پرداخته که گفته است: «این آمار نیاز به جداسازی و تفکیک و تعیین‌تکلیف دارد.

اعلام موجودیت حزب جدید می‌تواند جبهه مسلمانان محافظه‌کار طرفدار اردوغان را بیش از پیش دچار انشقاق کند. بویژه که در آذرماه امسال یکی دیگر از یاران قدیمی اردوغان، یعنی احمد داووداغلو، نخست وزیر پیشین ترکیه نیز صف خود را از اردوغان جدا کرد و یک جریان سیاسی به نام"حزب آینده" تشکیل داد. او هم مانند باباجان اعلام موجودیت حزب جدید را مقابله با فرهنگ"سلطان‌سالاری" اعلام کرد و خواستار قانون اساسی جدید شد. تاکنون ۱۲۹۶ نفر در آلمان به ویروس جدید کرونا مبتلا شده اند. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید در سال ۲۰۱۷ پیش رجب طیب اردوغان موفق شد تغییراتی اساسی در قانون اساسی ترکیه وارد کند و ساختار سیاسی کشور را از پارلمانی به ریاست جمهوری تغییر داد. با این تغییر، اختیارات نخست‌وزیر در سیستم سابق به رئیس‌جمهور منتقل شد. او کارشناس محیط زیست است و تا پیش از دستگیری برای موسسه"حیات وحش پارسیان" کار می‌کرد.

نتایج یک نظرسنجی که توسط موسسه نظرسنجی"متروپل" در ماه فوریه انجام شد این بود که ۱،۲ درصد مردم ترکیه از حزب دواووداوغلو و هشت دهم درصد نیز از حزب هنوز تاسیس نشده بابکان حمایت می‌کنند. فینال فوتبال جام حذفی فرانسه به تعویق افتاد مسابقه فینال فوتبال جام حذفی فرانسه بین تیم های پاری سن ژرمن و المپیک لیون که قرار بود روز چهارم آوریل (۱۶ فروردین) برگزار شود به دلیل شیوع ویروس جدید کرونا به تعویق افتاد. یکی از فاکتورهای مهم در موقعیت آتی حزب تازه‌تاسیس علی باباجان، حمایت غیرعلنی عبدالله گل، رئیس جمهوری سابق ترکیه از این حزب است. عبدالله گل از محبوبیت ویژه‌ای در میان بدنه اجتماعی حزب عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب اردوغان برخوردار است. گل در صورت کاندیداتوری در انتخابات بعدی ریاست جمهوری، حتی می‌تواند روی حمایت بسیاری از رای‌دهندگان سکولار ترکیه نیز حساب کند. نیمی از افراد مبتلا شده به کرونا در مادرید متمرکز هستند. انتخابات بعدی ترکیه در سال ۲۰۲۳ برگزار می‌شود.» او وعده داده است که «اگر لازم باشد در دولت افرادی را مامور می‌کنیم تا با رئیس قوه قضائیه گفتگو کنند».

در همین زمینه: .