اعلام وضعیت بحرانی در کنگو؛ خطر ابولا جدی است

اعلام وضعیت بحرانی در کنگو؛ خطر ابولا جدی است

18/07/2019 02:01:00 ق.ظ

اعلام وضعیت بحرانی در کنگو؛ خطر ابولا جدی است

سازمان بهداشت جهانی، در جمهوری دموکراتیک کنگو وضعیت بحرانی ابولا اعلام کرده و گفته که بیم جهانی شدن این بحران می‌رود.

سازمان بهداشت جهانی اما هشدارش را تا آنجا پیش نبرده که بگوید مرزهای کنگو باید بسته شود. این سازمان می‌گوید که هنوز خطر گسترش بیماری به خارج از مرزها زیاد نیست.در کنگو، این بیماری هزار و ششصد نفر را از پا درآورده است. در این هفته اولین مورد بیماری ابولا در مرکز یک استان شرقی کنگو هم دیده شده است. شهر گوما یک میلیون نفر جمعیت دارد.

مخالفت شورای امنیت با بازگشت «امارت اسلامی» به افغانستان رضا پهلوی:‌ فرصت کوبیدن آخرین میخ بر تابوت رژیم ایران فراهم است آمریکا: آماده ازسرگیری مذاکرات وین هستیم

اخطاری که سازمان بهداشت جهانی برای همه‌گیری ابولا در کنگو منتشر کرده، بالاترین حد خطر است که پیشتر فقط چهار بار استفاده شده بود.یکی از دفعات پیش که این اخطار داده شده بود، در زمان همه‌گیری ابولا بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ در غرب آفریقا بود که بیش از یازده هزار نفر را کشت.

تدروس آدهانوم گبریسوس، رئیس سازمان بهداشت جهانی، روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری در مقر این سازمان در ژنو گفت که وقت آن رسیده که کشورهای جهان به این اخطار توجه کنند.او گفت که به جز گذرگاه‌های مرزی در منطقه، بقیه کشورها لازم نیست که برای ورود کسانی که از کنگو می‌رسند تدابیر بهداشتی خاصی در نظر بگیرند. همین طور اینکه هنوز لازم نیست که در تجارت با این کشور خللی ایجاد شود. headtopics.com

فدراسیون جهانی صلیب سرخ و حلال احمر از این اقدام سازمان بهداشت جهانی استقبال کرده‌اند.در بیانیه آنها آمده که این اقدام گرچه بر زندگی کسانی که در کنگو با ابولا دست و پنجه نرم می‌کنند تاثیر مستقیمی نمی‌گذارد اما در جلب توجه مردم کشورهای دیگر مهم است.بنا به ارزیابی سازمان بهداشت جهانی، احتمال گسترش این بیماری به کشورهای همجوار بسیار بالاست.

همه‌گیری ابولا از حدود یک سال پیش در دو استان کیووی شمالی و ایتوری شروع شد. بیش از دو هزار و پانصد نفر را مبتلا کرد که دو سوم آنها جانشان را بر سر این بیماری از دست دادند.۲۲۴ روز طول کشید تا شمار مبتلایان به این بیماری به هزار نفر برسد. اما بعدا فقط ۷۱ روز طول کشید تا شمار بیماران به دو هزار نفر برسد.

هر روز دوازده مورد ابتلای جدید گزارش می‌شود.واکسن ابولا که در جریان گسترش آن در غرب آفریقا درست شد، به بهبود حال ۹۹ درصد مبتلایان کمک می‌کند. اما این واکسن را فقط در اختیار کسانی می‌گذارند که با بیماران در تماس هستند.درگیری‌های داخلی در کنگو یکی از مشکلات سر راه مبارزه با این بیماری است. از ماه ژانویه به این سو هفت نفر بر اثر حمله به مراکز درمانی یا مراکز مبارزه با ابولا کشته شده‌اند و پنجاه و هشت نفر هم مجروح.

مشکل دیگر این است که گروهی از مردم به ماموران بهداشتی اطمینان ندارند و حاضر به همکاری با آنها نیستند.حضور این افراد در جامعه منجر به گسترش بیماری می‌شود. ادامه مطلب: BBC NEWS فارسی »

چشم‌انداز: دوره مرگبار حسن روحانی، با ایران چه کرد؟

مردم ایران، حسن روحانی و دولت او را چگونه به یاد خواهند آورد؟ چهار ساله دوم ریاست‌جمهوری او، ایران و مردم ایران را به کدام سمت برد؟مهمانان برنامه: مهدی مهدوی...

وضعیت برده‌داری مدرن در عصر جدید؛ ایران و افغانستان در قعر جدولکار اجباری در حدود صد کشور جهان جرم محسوب نمی‌شود. همچنین تنها یک سوم دولت‎های جهان ازدواج اجباری را ممنوع کرده‌اند. این دو مساله سبب می‌شود که جامعه جهانی در مقابله با برده‌داری معاصر با مشکلات عظیمی مواجه شود.

اعلام اضطراری بین‌المللی در پی شیوع ابولا در جمهوری دموکراتیک کنگواعلام اضطراری بین‌المللی در پی شیوع ابولا در جمهوری دموکراتیک_کنگو

ابهام آمریکا درباره وضعیت نفتکش منتسب به امارات در آب‌های ایرانمقامات رسمی آمریکا روز چهارشنبه ۱۷ ژوئیه گفته‌اند مطمئن نیستند که آیا نفتکش اماراتی که راهش را به سمت آب‌های ایران کج کرده است توسط این کشور توقیف شده و یا بعد از بروز نقص فنی به وسیله ایران نجات داده شده است.

ابراز نگرانی شبکه جهانی «پژوهشگران در معرض خطر» درباره وضعیت فریبا عادلخواهشبکه جهانی «پژوهشگران در معرض خطر» با صدور اطلاعیه‌ای درباره وضعیت فریبا_عادلخواه، جامعه‌شناس ایرانی-فرانسوی زندانی در بازداشتگاه اوین، ابراز نگرانی کرد. بیشتر بخوانید:

خانواده مرضیه امیری 'از سلامتی او بی‌خبرند'نزدیکان مرضیه امیری، روزنامه‌نگار ایرانی که بیش از دو ماه از بازداشتش می‌گذرد، می‌گویند پس از انتقال او به بیمارستان، مقام‌های قضایی و امنیتی اجازه نمی‌دهند که آنها از وضعیت سلامتی خانم امیری باخبر شوند.

هواداران حق دارند بابت خرید‌های پرسپولیس ناراحت باشند/ احمدزاده خودش می‌داند چکار کرده که از او دلخور هستند/ این فصل راحت‌تر از قبل قهرمان می‌شویمسپهر حیدری: ذوب آهن در آسیا صعود کرده ولی بودجه‌اش را کم می‌کنند هواداران حق دارند بابت خرید‌های پرسپولیس ناراحت باشند/ احمدزاده خودش می‌داند چکار کرده که از او دلخور هستند/ این فصل راحت‌تر از قبل قهرمان می‌شویم