اعلام وضعیت بحرانی در کنگو؛ خطر ابولا جدی است

18/07/2019 02:01:00 ق.ظ

اعلام وضعیت بحرانی در کنگو؛ خطر ابولا جدی است

اعلام وضعیت بحرانی در کنگو؛ خطر ابولا جدی است

سازمان بهداشت جهانی، در جمهوری دموکراتیک کنگو وضعیت بحرانی ابولا اعلام کرده و گفته که بیم جهانی شدن این بحران می‌رود.

سازمان بهداشت جهانی اما هشدارش را تا آنجا پیش نبرده که بگوید مرزهای کنگو باید بسته شود. این سازمان می‌گوید که هنوز خطر گسترش بیماری به خارج از مرزها زیاد نیست.در کنگو، این بیماری هزار و ششصد نفر را از پا درآورده است. در این هفته اولین مورد بیماری ابولا در مرکز یک استان شرقی کنگو هم دیده شده است. شهر گوما یک میلیون نفر جمعیت دارد.

اخطاری که سازمان بهداشت جهانی برای همه‌گیری ابولا در کنگو منتشر کرده، بالاترین حد خطر است که پیشتر فقط چهار بار استفاده شده بود.یکی از دفعات پیش که این اخطار داده شده بود، در زمان همه‌گیری ابولا بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ در غرب آفریقا بود که بیش از یازده هزار نفر را کشت.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

اعتراض‌های گسترده و سرکوب شدید در ایران؛ شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان دعوت به اعتصاب کرد

صدا و سیمای جمهوری اسلامی می‌گوید در اعتراضات یک هفته گذشته تاکنون و بر اساس آمار غیررسمی دست‌کم ۴۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند. ادامه مطلب >>

وضعیت برده‌داری مدرن در عصر جدید؛ ایران و افغانستان در قعر جدولکار اجباری در حدود صد کشور جهان جرم محسوب نمی‌شود. همچنین تنها یک سوم دولت‎های جهان ازدواج اجباری را ممنوع کرده‌اند. این دو مساله سبب می‌شود که جامعه جهانی در مقابله با برده‌داری معاصر با مشکلات عظیمی مواجه شود.

اعلام اضطراری بین‌المللی در پی شیوع ابولا در جمهوری دموکراتیک کنگواعلام اضطراری بین‌المللی در پی شیوع ابولا در جمهوری دموکراتیک_کنگو

ابهام آمریکا درباره وضعیت نفتکش منتسب به امارات در آب‌های ایرانمقامات رسمی آمریکا روز چهارشنبه ۱۷ ژوئیه گفته‌اند مطمئن نیستند که آیا نفتکش اماراتی که راهش را به سمت آب‌های ایران کج کرده است توسط این کشور توقیف شده و یا بعد از بروز نقص فنی به وسیله ایران نجات داده شده است.

ابراز نگرانی شبکه جهانی «پژوهشگران در معرض خطر» درباره وضعیت فریبا عادلخواهشبکه جهانی «پژوهشگران در معرض خطر» با صدور اطلاعیه‌ای درباره وضعیت فریبا_عادلخواه، جامعه‌شناس ایرانی-فرانسوی زندانی در بازداشتگاه اوین، ابراز نگرانی کرد. بیشتر بخوانید:

خانواده مرضیه امیری 'از سلامتی او بی‌خبرند'نزدیکان مرضیه امیری، روزنامه‌نگار ایرانی که بیش از دو ماه از بازداشتش می‌گذرد، می‌گویند پس از انتقال او به بیمارستان، مقام‌های قضایی و امنیتی اجازه نمی‌دهند که آنها از وضعیت سلامتی خانم امیری باخبر شوند.

هواداران حق دارند بابت خرید‌های پرسپولیس ناراحت باشند/ احمدزاده خودش می‌داند چکار کرده که از او دلخور هستند/ این فصل راحت‌تر از قبل قهرمان می‌شویمسپهر حیدری: ذوب آهن در آسیا صعود کرده ولی بودجه‌اش را کم می‌کنند هواداران حق دارند بابت خرید‌های پرسپولیس ناراحت باشند/ احمدزاده خودش می‌داند چکار کرده که از او دلخور هستند/ این فصل راحت‌تر از قبل قهرمان می‌شویم

این اقدام ممکن است منجر به کمک کشورهای ثروتمند برای کنترل بیماری شود.Aa برآوردهای گزارش سالیانه بنیاد واک فری (Walk Free Foundation) نشانگر آن است که بیش از ۴۰ میلیون نفر در جهان برد‌های معاصر یا مدرن هستند و به کارهایی که به آن تمایل ندارند مجبور می‌شوند.Bayram Altuğ,Zeynep Biçkioğlu   | 17.Aa مقامات رسمی آمریکا روز چهارشنبه ۱۷ ژوئیه گفته‌اند مطمئن نیستند آیا یک نفتکش منتسب به امارات که راهش به سمت آب‌های ایران کج شده، توسط این کشور توقیف شده و یا بعد از بروز نقص فنی به وسیله ایران نجات داده شده است.

سازمان بهداشت جهانی اما هشدارش را تا آنجا پیش نبرده که بگوید مرزهای کنگو باید بسته شود. این سازمان می‌گوید که هنوز خطر گسترش بیماری به خارج از مرزها زیاد نیست. برده‌داری مدرن سوءاستفاده از افراد و به کارگیری آنها با زور، فریب و اجبار است. در کنگو، این بیماری هزار و ششصد نفر را از پا درآورده است.. در این هفته اولین مورد بیماری ابولا در مرکز یک استان شرقی کنگو هم دیده شده است. بخش قابل توجهی از این افراد نیز ترکیب از دو یا سه وضعیت موجود را تجربه می‌کنند. شهر گوما یک میلیون نفر جمعیت دارد. به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید این در حالی است که مقام‌های رسمی امارات علی‌رغم تایید اولیه انتساب کشتی به این کشور مدتی بعد هرگونه ارتباط با این نفتکش را، اعم از مالکیت یا تجارت با آن، را رد کرده‌اند.

اخطاری که سازمان بهداشت جهانی برای همه‌گیری ابولا در کنگو منتشر کرده، بالاترین حد خطر است که پیشتر فقط چهار بار استفاده شده بود. برده‌داری مدرن در مناطق مختلف جهان به طور کلی از هر هزار نفر در جهان ۵. یکی از دفعات پیش که این اخطار داده شده بود، در زمان همه‌گیری ابولا بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ در غرب آفریقا بود که بیش از یازده هزار نفر را کشت. تدروس آدهانوم گبریسوس، رئیس سازمان بهداشت جهانی، روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری در مقر این سازمان در ژنو گفت که وقت آن رسیده که کشورهای جهان به این اخطار توجه کنند. از هر ۱۰۰۰ نفر در آفریقا ۷. او گفت که به جز گذرگاه‌های مرزی در منطقه، بقیه کشورها لازم نیست که برای ورود کسانی که از کنگو می‌رسند تدابیر بهداشتی خاصی در نظر بگیرند. همین طور اینکه هنوز لازم نیست که در تجارت با این کشور خللی ایجاد شود.۱ نفر، در اروپا و آسیای مرکزی ۳. بیشتر بخوانید:.

فدراسیون جهانی صلیب سرخ و حلال احمر از این اقدام سازمان بهداشت جهانی استقبال کرده‌اند. در بیانیه آنها آمده که این اقدام گرچه بر زندگی کسانی که در کنگو با ابولا دست و پنجه نرم می‌کنند تاثیر مستقیمی نمی‌گذارد اما در جلب توجه مردم کشورهای دیگر مهم است.۳ نفر و در آمریکا ۱. بنا به ارزیابی سازمان بهداشت جهانی، احتمال گسترش این بیماری به کشورهای همجوار بسیار بالاست. همه‌گیری ابولا از حدود یک سال پیش در دو استان کیووی شمالی و ایتوری شروع شد. با این وجود محققان معتقدند که به دلیل خاکستری بودن مرزهای برده‌دای نوین، احتمالا تعداد آنها از آنچه تخمین زده شده بیشتر است. بیش از دو هزار و پانصد نفر را مبتلا کرد که دو سوم آنها جانشان را بر سر این بیماری از دست دادند.

۲۲۴ روز طول کشید تا شمار مبتلایان به این بیماری به هزار نفر برسد.۶ نفر، اریتره با ۹۳ نفر و بوروندی با ۴۰ نفر به ازای هر هزار نفر جمعیت در رتبه اول تا سوم بدترین وضعیت برده‌داری در جهان هستند. اما بعدا فقط ۷۱ روز طول کشید تا شمار بیماران به دو هزار نفر برسد. هر روز دوازده مورد ابتلای جدید گزارش می‌شود.۲ نفر و ایران با ۱۶. واکسن ابولا که در جریان گسترش آن در غرب آفریقا درست شد، به بهبود حال ۹۹ درصد مبتلایان کمک می‌کند. اما این واکسن را فقط در اختیار کسانی می‌گذارند که با بیماران در تماس هستند. مقابله دولت‌ها با برده‌داری مدرن به نظر می‎رسد کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی بیشترین تلاش را برای از بین بردن برده‌داری صورت داده‌اند.

درگیری‌های داخلی در کنگو یکی از مشکلات سر راه مبارزه با این بیماری است. از ماه ژانویه به این سو هفت نفر بر اثر حمله به مراکز درمانی یا مراکز مبارزه با ابولا کشته شده‌اند و پنجاه و هشت نفر هم مجروح. بهترین راه مقابله با برده‌دای مدرن ایجاد سرویس‌های اجتماعی محافظتی در راستای حمایت از کارگران، تصویب قوانین سختگیرانه در مورد ازدواج و حمایت از خانواده و همچنین مقابله با قاتچاق انسان است. مشکل دیگر این است که گروهی از مردم به ماموران بهداشتی اطمینان ندارند و حاضر به همکاری با آنها نیستند. حضور این افراد در جامعه منجر به گسترش بیماری می‌شود. گرچه یکی از اهداف جهانی سازمان ملل متحد مبارزه با استثمار و ریشه‌کن کردن برده‌داری تا سال ۲۰۳۰ میلادی است اما براساس برآورد‌های موجود امکان آن در آینده نزدیک «غیرممکن» به نظر می‌رسد. ابولا چیست .