اعلام حمایت هیئت سفرای اتحادیه اروپا از دولت یمن طی دیدار با عبدالملک در عدن

19/11/1399 09:10 ق.ظ

اعلام حمایت هیئت سفرای اتحادیه اروپا از دولت یمن طی دیدار با عبدالملک در عدن العربية

رئیس هیئت اتحادیه اروپا و تعدادی از سفرای اتحادیه اروپا روز شنبه 6 فوریه در دیدار با نخست وزیر دولت دکتر معین عبدالملک، در دیدار با رئیس هیئت اتحادیه اروپا و سفرای تعدادی از کشورهای اتحادیه اروپا در عدن پایتخت موقت یمن، گفت، شبه نظامیان حوثی وسیله‌ای و ابزاری برای اجرای برنامه‌های رژیم ایران در منطقه هستند و این گروه هیچ اهمیتی برای رنج یمنی‌ها...

دکتر معین عبدالملک، در دیدار با رئیس هیئت اتحادیه اروپا و سفرای تعدادی از کشورهای اتحادیه اروپا در عدن پایتخت موقت یمن، گفت، شبه نظامیان حوثی وسیله‌ای و ابزاری برای اجرای برنامه‌های رژیم ایران در منطقه هستند و این گروه هیچ اهمیتی برای رنج یمنی‌ها قائل نیست.

نخست وزیر یمن افزود: «شبه نظامیان حوثی و حامیان آنها بدون اعمال فشارهای بین المللی هرگز صلح را نخواهند پذیرفت». به گزارش خبرگزاری رسمی یمن، معین عبدالملک، تأکید کرد که حضور میدانی دولت یمن در صحنه به کاهش بسیاری از پیامدهای موجود کمک می‌کند و کار جدید و متفاوتی را با شرکای یمن از کشورهای اهدا کننده و سازمان‌ها، به ویژه در زمینه‌های امدادهای، بشردوستانه و برنامه‌های توسعه، با توجه به آنچه بود گزارش شده توسط خبرگزاری یمننخست وزیر با تاکید مجدد بر پایبندی و تعهد دولت یمن به پروسه صلح بر اساس توافق‌های سه گانه مورد تایید و حمایت سازمان‌های بین‌المللی، گفت شبه نظامیان حوثی و حامیان آن در تهران، بدون فشار‌های جدی و واقعی بین‎المللی، هرگز تسلیم صلح نخواهند شد .

ادامه مطلب:
AlArabiya_Fa »

قانونی یمن در عدن اعلام کردند که اتحادیه اروپا از تلاش دولت یمن برای صلح و ثبات این کشور حمایت می‌کنند.

دکتر معین عبدالملک، در دیدار با رئیس هیئت اتحادیه اروپا و سفرای تعدادی از کشورهای اتحادیه اروپا در عدن پایتخت موقت یمن، گفت، شبه نظامیان حوثی وسیله‌ای و ابزاری برای اجرای برنامه‌های رژیم ایران در منطقه هستند و این گروه هیچ اهمیتی برای رنج یمنی‌ها قائل نیست.

نخست وزیر یمن افزود: «شبه نظامیان حوثی و حامیان آنها بدون اعمال فشارهای بین المللی هرگز صلح را نخواهند پذیرفت».

به گزارش خبرگزاری رسمی یمن، معین عبدالملک، تأکید کرد که حضور میدانی دولت یمن در صحنه به کاهش بسیاری از پیامدهای موجود کمک می‌کند و کار جدید و متفاوتی را با شرکای یمن از کشورهای اهدا کننده و سازمان‌ها، به ویژه در زمینه‌های امدادهای، بشردوستانه و برنامه‌های توسعه، با توجه به آنچه بود گزارش شده توسط خبرگزاری یمننخست وزیر با تاکید مجدد بر پایبندی و تعهد دولت یمن به پروسه صلح بر اساس توافق‌های سه گانه مورد تایید و حمایت سازمان‌های بین‌المللی، گفت شبه نظامیان حوثی و حامیان آن در تهران، بدون فشار‌های جدی و واقعی بین‎المللی، هرگز تسلیم صلح نخواهند شد .

او گفت، :«بگذارید خیلی صریح و آشکار بگویم، شبه‌نظامیان حوثی هیچ تصمیمی از خود ندارند، بلکه آنها برنامه‌های رژیم ایران در منطقه را اجرا می‌کنند، آنها هیچ دغدغه نسبت به رنج مردم یمن و ادامه جنگ ندارند و تهران از آن برای آخاذی و باج‌گیری از جامعه بین الملل در پرونده‌های دیگر منطقه‌ای از آنها استفاده ابزاری می کند. بنابراین، بدون فشار واقعی بر حامی اصلی این شبه نظامیان، صلحی حاصل نخواهد شد و هدف قرار دادن یمنی‌ها و کشورهای منطقه و تهدید دریانوری و حمل و نقل بین‌المللی همچنان پابرجا خواهد ماند».

از سوی دیگر رئیس هیئت اتحادیه اروپا و سفیران تعدادی از کشورهای اتحادیه اروپا نیز تأکید کردند که این سفر با این تعداد زیادی از سفیران کشورهای اروپایی پیامی آشکار از سوی اتحادیه اروپا برای حمایت از دولت و مردم یمن در این مرحله حساس و با هدف بازگرداندن امنیت ، صلح و ثبات در منطقه صورت گرفته است.

هیئت اروپایی به تلاش‌های دولت یمن و مقابله آن در برابر چالش‌های موجود و پایبندی رئیس جمهوری و اعضای دولت این کشور پس از هجوم تروریستی به فرودگاه عدن و اصرار بر ادامه فعالیت، تلاش و کوشش برای تحقق آرمان یمنی‌ها برای صلح نیز اشاره کردند.معین عبدالملک در این دیدار یک پیام کتبی تبریک از سوی اورسولا فون دیر، رئیس کمیسیون اروپا و چارلز میشل رئیس شورای اروپا دریافت کرد. از طرف اتحادیه اروپا برای انتصاب مجدد وی به عنوان نخست وزیر جمهوری یمن دریافت کرد.

هیئت اروپایی ابراز اطمینان کردند که دولت جدید یمن تحت رهبری او بر چالش‌ها غلبه خواهد کرد.

آنها با محکوم کردن مجدد حمله به فرودگاه بین المللی عدن که همزمان با ورود دولت جدید اتفاق است، گفتند که مقابله با این چالش‌ها برای ملت یمن به تصمیم‌های شجاعانه شما نیاز دارد.

پیام اتحادیه اروپا بر شراکت قوی این اتحادیه با یمن برای دستیابی به ثبات، حمایت بشردوستانه و همکاری در زمینه توسعه در چارچوب جامعه جهانی همکاری تاکید کرد.

هیئت اروپایی مجدداً بر تعهد اتحادیه اروپا برای همکاری با دولت در تلاش برای دستیابی به آینده‌ای پایدار و مرفه برای کل یمن تاکید کرد.

هیئت اتحادیه اروپا شامل هانس گروندبرگ، رئیس هیئت اتحادیه در یمن، و سفیران برخی کشورهای اروپایی در اتحدیه اروپا از جمله : ژان ماری صفا از فرانسه، پیتر درک هوف از هلند ، کاولا مولر از آلمان ، نیکلاس تروفی از سوئد ، انتی ریتوفر از فنلند ، جرارد میكوای از ایرلند، سینی گورود نروژ و دومنیک مینیور از بلژیک بود.