اعظم طالقانی، ترسیم چهره مدرن از زن مسلمان

اعظم طالقانی، ترسیم چهره مدرن از زن سنتی

30/10/2019 10:40:00 ب.ظ

اعظم طالقانی، ترسیم چهره مدرن از زن سنتی

نام اعظم طالقانی شاید در کنار نام‌های پرآوازه‌ای مانند نام پدرش، آیت‌الله محمود طالقانی قرار گیرد اما فعالیت‌های مستمر و پرشمار او از او یک سیاستمدار و فعال اجتماعی- سیاسی موثر ساخته است. او در کنار نام‌های دیگری از جریان سیاسی و فکری ملی- مذهبی‌ها در دهه‌های معاصر تاریخ ایران برای همسازی زندگی مدرن، آزاد و برابر با اسلام در تلاش بوده است.

این ایده چند ماه بعد از انقلاب اسلامی به تشکیل یک سازمان دولتی به نام سازمان زنان تبدیل می‌شود اما با قطع بودجه از دولت این سازمان از هم می‌پاشد. طالقانی با حفظ تشکیل ایده جامعه‌ زنان موفق می‌شود در سال ۱۳۷۱"جامعه زنان انقلاب اسلامی ایران" را به ثبت برساند. هرچند در تمام طول این سال‌ها این جامعه در حوزه سیاسی و اجتماعی فعالیت منظم داشت.

تظاهرات ضددولتی در بیروت؛ معترضان پس از وزارت خارجه، وارد مقر انجمن بانک‌های لبنان شدند تظاهرات ضددولتی در بیروت؛ معترضان وارد ساختمان وزارت خارجه شدند عضو ستاد مبارزه با کرونا ایران: پروتکل‌ها جلوی گسترس بیماری را در مراسم محرم نمی‌گیرد - BBC News فارسی

از سال ۱۳۷۶ و با روی کار آمدن محمد خاتمی و بازترشدن فضای سیاسی ایران، جامعه زنان انقلاب اسلامی هم به فعالیت‌های حزبی خود گستردگی بیشتری داد. با این‌حال در کش و قوس‌های سیاسی دو دهه اخیر و در نهایت با اعتراض‌های پس از خرداد ۱۳۸۸ فعالیت این جامعه هم متوقف شد.

سیاست اداره شورایی تشکیلات و سازمان‌هایی که اعظم طالقانی راه‌اندازی می‌کرد در کنار بزرگترین دستاورد سیاسی پدرش قرار می‌گیرد که ایده اداره شورایی کشور بود. هرچند این ایده به طور ناقص و بدون نتیجه ملموس در ایران پیاده شد اما در زندگی سیاسی و اجتماعی خانم طالقانی تاثیر بسیاری داشت.

اعظم طالقانی از اولین زنانی است که به عنوان نماینده در دور اول مجلس شورای اسلامی انتخاب می‌شود. او در همین جایگاه تلاش زیادی برای جلوگیری از تصویب قوانین ضد زن در مجلس کرد که در برخی موارد موفق شد.حق نشر عکسGetty ImagesImage captionاعظم طالقانی در سال ۱۳۲۲ در تهران متولد شد. پدر او محمود طالقانی (علایی) از فعالان به‌نام ملی مذهبی بود که در جریان سال‌های منتهی به انقلاب ۱۳۵۷ در کنار آیت‌الله خمینی از فعالان شاخص مبارزه با رژیم شاه به شمار می‌آمد

معترض همیشگی بهرجل سیاسی"از به‌یادماندنی‌ترین فعالیت‌های سیاسی طالقانی پس از اتمام دوره نمایندگی‌اش، تلاش برای شکستن ساختار مردسالارانه نظام سیاسی ایران است. او در سال ۱۳۷۶ برای اولین‌بار خود را نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری کرد. هرچند شورای نگهبان صلاحیت او را تایید نکرد اما این کار باعث شد موضوع تفسیر یک‌جانبه شورای نگهبان از واژه"رجل سیاسی" در جامعه مطرح شود.

او بارها پس از سال ۷۶ هم در انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت نام کرد اما باز هم صلاحیت او رد شد. او در نامه‌های اعتراض خود به مقام‌های بلندپایه کشور، خواستار رفع این تبعیض به ظاهر قانونی شد. نامه‌هایی که به صراحت لهجه و جدیت مشهورند.این صراحت و جدیت خانم طالقانی مشخصه‌های مشهور شخصیت او است. او در حیات سیاسی و اجتماعی‌اش بارها حتی اگر شده به تنهایی در برابر نابرابری‌ها و ظلم‌ها اعتراض کرده است.

تحصن تک‌نفره او در مقابل زندان اوین در اعتراض به کشته‌شدن زهرا کاظمی، خبرنگار ایرانی کانادایی در سال ۱۳۸۲ یکی از همین نوع کنش‌های سیاسی او است. او در این اعتراض از مسئولان خواسته بود به حبس‌های خودسرانه، نگه‌داشتن زندانیان در انفرادی و اجرانکردن قانون جداسازی زندانیان پایان دهند. او همچنین از معدود فعالان سیاسی ایران بود که بعد از بازداشت خانگی آیت‌الله حسینعلی منتظری فضای نشریه خود را به دفاع از او اختصاص داد.

تظاهرات ضددولتی در بیروت؛ معترضان وارد ساختمان‌ چند وزارتخانه شدند هوک رفت و آبرامز آمد؛ آیا تغییری در پیش است؟ - BBC News فارسی شریک اصلی ایرانسل، فروش سهام خود را در اسنپ 'مدنظر قرار می‌دهد' - BBC News فارسی

Image captionاز مهم‌ترین فعالیت‌های فکری و سیاسی اعظم طالقانی، فعالیت‌های رسانه‌ای او و انتشار نشریه"پیام هاجر" است. نشریه‌ای که با رویه منتقدانه و روشمند به نقد ساختار سیاسی حاکم و توسعه ایده‌های طالقانی درباره زنان و جامعه و سیاست می‌پرداخت

پیام هاجر و بسط تئوریک مدارای اسلامیاز مهم‌ترین فعالیت‌های فکری و سیاسی اعظم طالقانی، فعالیت‌های رسانه‌ای او و انتشار نشریه"پیام هاجر" است. نشریه‌ای که با رویه منتقدانه و روشمند به نقد ساختار سیاسی حاکم و توسعه ایده‌های طالقانی درباره زنان و جامعه و سیاست می‌پرداخت.

طالقانی و همفکرانش در این نشریه به بسط تئوریک مفاهیمی می‌پرداختند که از نظر آنها به همنشینی مسالمت‌آمیز دین با زندگی آزادانه انسان‌ها منجر می‌شود. ایده‌ای که از طرف قشر تاثیرگذاری از سیاستمداران ایرانی که به ملی - مذهبی‌ها شهرت دارند اشائه می‌شود.پیام هاجر در همین راستا محمل گفتگو درباره حقوق زنان در اسلام بود. موضوعی که یک دغدغه جدی برای طالقانی محسوب می‌شود. ایده او همسازی نقش‌های سنتی مانند مادری با نقش‌های مدرن‌تر زن در جامعه امروز است. این نشریه در سال ۷۹ توقیف شد اما طالقانی توانست در نهایت سال ۱۳۹۳ نشریه دیگری با نام"پیام ابراهیم" را منتشر کند.

خانم طالقانی از آن دست از سیاستمداران ایرانی بود که به خارج‌شدن قطار انقلاب از ریل معتقد بود. او از انقلابیونی است که تصورش از آینده انقلاب در روزهای ابتدایی آن تفاوت بسیار آشکاری با آنچه امروز در جریان است داشت. با این‌حال او از معدود همین انقلابیون است که به این شرایط به صورت آشکار معترض بود.

انتقادهای صریح او از برخورد حاکمیت با معترضان در اعتراض‌های سال ۸۸ و پس از آن و همچنین خطاب‌ قرار دادن رهبر ایران در این انتقادها از جنس کنش‌های سیاسی بی‌پروای او است. او همچنین بارها از اینکه کشور به دست افراد نالایقی اداره می‌شود که به فکر"انحصارطلبی، قدرت‌طلبی و حفظ جایگاه خود هستند" انتقاد کرد.

زندگی سیاسی و اجتماعی اعظم طالقانی از او چهره‌ یک سیاستمدار"مسلمان آزادی‌خواه" ساخته است، ایده‌ای که او و همفکرانش سال‌ها در گسترش آن تلاش کرده‌اند.هرچند او و همفکرانش منتقدان بسیاری هم دارند. منتقدان از شرکت‌کردن این افراد در ساختار سیاسی سرکوبگر ایران یا بی‌اعتقادیشان به ناکارآمدی این نظام سیاسی انتقاد دارند.

ماسک‌ها و دستکش‌ها؛ گرفتاری تازه برای محیط زیست - BBC News فارسی پاسخ قالیباف درباره راه «گشایش اقتصادی» در زندگی مردم انتخابات یکشنبه بلاروس؛ لوکاشنکو با سخت‌ترین چالش روبروست - BBC News فارسی ادامه مطلب: BBC NEWS فارسی »

farentaghizadeh تیتر 😂 چرا کارمندان شبکه تون ازش تقلید نمی کنند .فتوا که میدی اول زنان خودت خودت خودت

واقعیت‌هایی از داخل ایران| ۵۹ شهر در ایران در وضع قرمز آب قرار دارندتمام کالاها درنواحی مرزی وبنادرباقیمت نصف این قیمت می رسند ولی باتوجه به سود کلان وابسته های به سپاه به دست مصرف کننده ی داخل شهرهاباقیمت چند برابری می رسد چشم اقای ترامپ و نوچه انگلیس سید علی خامنه ای روشن !

سفیر ترکیه در تهران: از ایجاد دولت تروریستی جلوگیری می‌کنیمدریا اورس، سفیر ترکیه در ایران در مراسم عید جمهوریت در تهران با اشاره به اهداف عملیات «چشمه صلح» تصریح کرد از ایجاد دولت تروریستی در نزدیکی مرزهایمان جلوگیری می‌کنیم. - خبرگزاری آناتولی

سفارتخانه‌های اسرائیل در سراسر جهان تعطیل شدند | DW | 30.10.2019کارمندان سفارتخانه‌های اسرائیل در سراسر جهان اعتصاب کرده‌اند. دلیل تعطیل شدن این مراکز دیپلماتیک، اعتراض به دستورالعمل‌های مالیاتی وزارت دارایی اسرائیل برای کارکنان سفارتخانه‌ها و تأمین هزینه این مراکز عنوان شده است. یا الله خودت خوب میدانی که دشمنان اسلام را چطور رسوا و سرنگون بسازی ....

مجلس ترکیه قطعنامه مجلس نمایندگان آمریکا در تایید «نسل‌کشی» را محکوم کردترکیه آمریکا محکوم_کرد مجلس_ترکیه تصمیم مجلس_نمایندگان_آمریکا در تایید حوادث 1915 تحت عنوان 'نسل‌کشی' را محکوم کرد

ادامه اعتراضات در شیلی موجب لغو دو اجلاس بین‌المللی شدبا ادامه موج اعتراضات و تظاهرات‌های ضد دولتی در شیلی، دولت این کشور تصمیم گرفته است تا از میزبانی دو اجلاس مهم بین‌المللی صرفنظر کند. سباستین پینیه‌را، رئیس جمهور شیلی گفته است که این تصمیم را با 'درد و رنج' گرفته است اما دولت نیاز دارد تا 'اولویتش را بر برقراری نظم عمومی' قرار دهد. آهان چه عجب از شیلی هم گفتی...راستی چرا از جمعیتشون عکسی نمیذاری؟از علت اعتراض ها چیزی نمیگی؟ سواد_رسانه

نشست کمیته قانون اساسی سوریه در ژنو