اعظم طالقانی، ترسیم چهره مدرن از زن مسلمان

اعظم طالقانی، ترسیم چهره مدرن از زن سنتی

30.10.2019

اعظم طالقانی، ترسیم چهره مدرن از زن سنتی

نام اعظم طالقانی شاید در کنار نام‌های پرآوازه‌ای مانند نام پدرش، آیت‌الله محمود طالقانی قرار گیرد اما فعالیت‌های مستمر و پرشمار او از او یک سیاستمدار و فعال اجتماعی- سیاسی موثر ساخته است. او در کنار نام‌های دیگری از جریان سیاسی و فکری ملی- مذهبی‌ها در دهه‌های معاصر تاریخ ایران برای همسازی زندگی مدرن، آزاد و برابر با اسلام در تلاش بوده است.

سیاست اداره شورایی تشکیلات و سازمان‌هایی که اعظم طالقانی راه‌اندازی می‌کرد در کنار بزرگترین دستاورد سیاسی پدرش قرار می‌گیرد که ایده اداره شورایی کشور بود. هرچند این ایده به طور ناقص و بدون نتیجه ملموس در ایران پیاده شد اما در زندگی سیاسی و اجتماعی خانم طالقانی تاثیر بسیاری داشت.

از به‌یادماندنی‌ترین فعالیت‌های سیاسی طالقانی پس از اتمام دوره نمایندگی‌اش، تلاش برای شکستن ساختار مردسالارانه نظام سیاسی ایران است. او در سال ۱۳۷۶ برای اولین‌بار خود را نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری کرد. هرچند شورای نگهبان صلاحیت او را تایید نکرد اما این کار باعث شد موضوع تفسیر یک‌جانبه شورای نگهبان از واژه"رجل سیاسی" در جامعه مطرح شود.

تحصن تک‌نفره او در مقابل زندان اوین در اعتراض به کشته‌شدن زهرا کاظمی، خبرنگار ایرانی کانادایی در سال ۱۳۸۲ یکی از همین نوع کنش‌های سیاسی او است. او در این اعتراض از مسئولان خواسته بود به حبس‌های خودسرانه، نگه‌داشتن زندانیان در انفرادی و اجرانکردن قانون جداسازی زندانیان پایان دهند. او همچنین از معدود فعالان سیاسی ایران بود که بعد از بازداشت خانگی آیت‌الله حسینعلی منتظری فضای نشریه خود را به دفاع از او اختصاص داد.

پیام هاجر در همین راستا محمل گفتگو درباره حقوق زنان در اسلام بود. موضوعی که یک دغدغه جدی برای طالقانی محسوب می‌شود. ایده او همسازی نقش‌های سنتی مانند مادری با نقش‌های مدرن‌تر زن در جامعه امروز است. این نشریه در سال ۷۹ توقیف شد اما طالقانی توانست در نهایت سال ۱۳۹۳ نشریه دیگری با نام"پیام ابراهیم" را منتشر کند.

زندگی سیاسی و اجتماعی اعظم طالقانی از او چهره‌ یک سیاستمدار"مسلمان آزادی‌خواه" ساخته است، ایده‌ای که او و همفکرانش سال‌ها در گسترش آن تلاش کرده‌اند.

ادامه مطلب: BBC NEWS فارسی

farentaghizadeh تیتر 😂 چرا کارمندان شبکه تون ازش تقلید نمی کنند .فتوا که میدی اول زنان خودت خودت خودت

واقعیت‌هایی از داخل ایران| ۵۹ شهر در ایران در وضع قرمز آب قرار دارندتمام کالاها درنواحی مرزی وبنادرباقیمت نصف این قیمت می رسند ولی باتوجه به سود کلان وابسته های به سپاه به دست مصرف کننده ی داخل شهرهاباقیمت چند برابری می رسد چشم اقای ترامپ و نوچه انگلیس سید علی خامنه ای روشن !

سفیر ترکیه در تهران: از ایجاد دولت تروریستی جلوگیری می‌کنیمدریا اورس، سفیر ترکیه در ایران در مراسم عید جمهوریت در تهران با اشاره به اهداف عملیات «چشمه صلح» تصریح کرد از ایجاد دولت تروریستی در نزدیکی مرزهایمان جلوگیری می‌کنیم. - خبرگزاری آناتولی

سفارتخانه‌های اسرائیل در سراسر جهان تعطیل شدند | DW | 30.10.2019کارمندان سفارتخانه‌های اسرائیل در سراسر جهان اعتصاب کرده‌اند. دلیل تعطیل شدن این مراکز دیپلماتیک، اعتراض به دستورالعمل‌های مالیاتی وزارت دارایی اسرائیل برای کارکنان سفارتخانه‌ها و تأمین هزینه این مراکز عنوان شده است. یا الله خودت خوب میدانی که دشمنان اسلام را چطور رسوا و سرنگون بسازی ....

مجلس ترکیه قطعنامه مجلس نمایندگان آمریکا در تایید «نسل‌کشی» را محکوم کردترکیه آمریکا محکوم_کرد مجلس_ترکیه تصمیم مجلس_نمایندگان_آمریکا در تایید حوادث 1915 تحت عنوان 'نسل‌کشی' را محکوم کرد

ادامه اعتراضات در شیلی موجب لغو دو اجلاس بین‌المللی شدبا ادامه موج اعتراضات و تظاهرات‌های ضد دولتی در شیلی، دولت این کشور تصمیم گرفته است تا از میزبانی دو اجلاس مهم بین‌المللی صرفنظر کند. سباستین پینیه‌را، رئیس جمهور شیلی گفته است که این تصمیم را با 'درد و رنج' گرفته است اما دولت نیاز دارد تا 'اولویتش را بر برقراری نظم عمومی' قرار دهد. آهان چه عجب از شیلی هم گفتی...راستی چرا از جمعیتشون عکسی نمیذاری؟از علت اعتراض ها چیزی نمیگی؟ سواد_رسانه

نشست کمیته قانون اساسی سوریه در ژنو

نوشتن نظر

Thank you for your comment.
Please try again later.

آخرین اخبار

اخبار

31 اُكتبر 2019, پنجشنبه اخبار

اخبار قبلی

اعظم طالقانی درگذشت

اخبار بعدی

حسن عباسی آزاد شد- اخبار اجتماعی - اخبار تسنیم - Tasnim