اعطای تابعیت از طریق مادر در ایران ممکن شد

10/07/1398 03:27:00 ب.ظ

با تصویب شورای نگهبان اعطای تابعیت از طریق مادر در ایران ممکن شد

با تصویب شورای نگهبان اعطای تابعیت از طریق مادر در ایران ممکن شد

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان از تأیید لایحه اعطای ‎تابعیت به فرزندان زنان ایرانی با مردان خارجی خبر داده است. تا پیش از این، فرزندان این خانواده‌ها نمی‌توانستند قبل از سن ۱۸ سالگی اوراق هویتی دریافت کنند. از سال ۱۳۱۳ تاکنون، تابعیت فقط از پدر منتقل می‌شده است.

همچنین این مصوبه شامل حال فرزندان زنان ایرانی مهاجر در دیگر کشورها می شود که با مردان غیرایرانی ازدواج کرده اند. این افراد برای اینکه فرزندان خود را برای دیدار با اقوامشان به ایران ببرند، نیازمند اخذ روادید (ویزا) جمهوری اسلامی ایران بودند.در سال ۱۳۹۴ نیز لایحه"اعطای تابعیت به فرزندان مادران ایرانی" در مجلس ایران مطرح شد اما در آن زمان نمایندگان دولت محمود احمدی‌نژاد با آن لایحه مخالفت کردند.

پیش از این بر اساس ماده ۹۷۹ قانون مدنی فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی که در ایران متولد می‌شوند، تنها می‌توانستند بعد از رسیدن به سن ۱۸ سال تمام تقاضای تابعیت ایرانی کنند. این مساله موجب شده است تا فرزندانی که از مادر ایرانی به دنیا می‌آیند تا ۱۸ سالگی به دلیل نداشتن اوراق هویتی با مشکلات مختلفی مواجه شوند.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

خبرگزاری آناتولی

خبرگزاری آناتولی ادامه مطلب >>

بيچاره شديم رفت...خاك تو سرشون برا هر چي افغاني و خارجي شناسنامه ميدن... ايران نابود شد یعنی به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی تابعیت می دهند؟ خداروشکر... چاره ای نداریم جز حفظ همین کورسوی امید!

بازگشت بیش از ۱۷۰۰ لوح هخامنشی از آمریکا به کشوروزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اعلام کرد که چهارمین مرحله گل‌نبشته‌های باروی تخت جمشید شامل ۱۷۸۳ لوح هخامنشی از موسسه شرق‌شناسی آمریکا امشب هشتم مهر ۱۳۹۸ تا ساعتی دیگر به کشور برمی‌گردد.

کبیری از شفاف‌سازی در باره سرقت از منزلش سر باز زد | DW | 30.09.2019کبیری از شفاف‌سازی در باره سرقت از منزلش سر باز زد سرقت صدها میلیون تومان و صدها هزار یورو از منزل نماینده مجلس شورای اسلامی همچنان خبرساز است. تقی کبیری در جمع خبرنگاران از شفاف‌سازی در این زمینه طفره رفت و خبرنگاران را به بیانیه‌ای که منتشر کرده رجوع داد

رونمایی از گل‌نبشته‌های هخامنشی پس از ۸۴ سال دوری | DW | 01.10.2019بیش از ۱۷۰۰ گل‌نبشته هخامنشی که برای مطالعه و رمزگشایی به مؤسسه شرق‌شناسی دانشگاه شیکاگو آمریکا سپرده شده بودند، به ایران بازگردانده شدند. پژوهشگران کتیبه‌ها را دربردارنده اطلاعات مهمی از تاریخ مکتوب هخامنشیان می‌دانند.

آخرین خبرها از «آدریان دریا»؛ از واکنش پمپئو تا شرکت ردیابی نفتکش‌ها«تانکر ترکرز» با کوت کردن توئیت مایک پمپئو نوشت: «این چیزی نیست که ما گفتیم. ما گفته‌ایم که انتقال نفت هنوز تایید نشده است.» تانکر ترکرز در ادامه از تصمیم خود مبنی بر پایان دادن به پوشش عمومی مسیر آدریان دریا خبر داده است.

خط قرمز نیمی‌ از سالمندان ایرانی روی ورزش!خط قرمز نیمی‌ از سالمندان ایرانی روی ورزش! به گفته مدیر گروه فیزیولوژی پژوهشگاه تربیت بدنی، ۲۲.۸ سالمندان هفته‌ای سه بار و بیشتر، ۱۳ درصد هفته‌ای دوبار، ۱۴ درصد هفته‌ای یکبار، ۵.۸ درصد ماهی یکبار ورزش می‌کنند و ۴۴.۳ درصد سالمندان فعالیت‌های ورزشی ندارند

حذف قبوض آب از سال آیندهمعاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا اظهار داشت: حذف قبوض کاغذی آب از سال آینده آغاز خواهد شد شرایط ایده‌آل ما خوداظهاری مردم است. این طرح در یکی از شهرهای خراسان اجرا شده و بازخورد خوبی داشته است. در واقع ما می‌خواهیم مردم کنتور خود را بخوانند و اعلام کنند و مامورین آب سالی یک بار به منازل مردم مراجعه کند.

تابعیت برای فرزندان مادران ایرانی؛ انتظاری ۱۵ ساله همچنین این مصوبه شامل حال فرزندان زنان ایرانی مهاجر در دیگر کشورها می شود که با مردان غیرایرانی ازدواج کرده اند.به گزارش ایسنا، علی‌اصغر مونسان با بیان اینکه پیگیری‌های وزارت میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با همکاری معاونت حقوقی ریاست جمهوری، سرانجام منجر به بازگرداندن ۱۷۸۳ لوح هخامنشی شد، افزود: تاکنون در سه مرحله در سال‌های ۱۳۲۷ (۱۷۹ قطعه)، ۱۳۲۹ (۳۷هزار قطعه) و ۱۳۸۳ (۳۰۰ قطعه) بخش‌هایی از این مجموعه به ایران بازگردانده شده است اما بازگشت محموله چهارم با حواشی زیادی همراه بود و در سال ۲۰۰۴ تبدیل به موضوع حکم دادگاه دارایی‌های کشف‌شده در دادگاه بخش شمالی الینویز ایالات متحده شد که شاکیان به دنبال توقیف اموال دولتی ایران بودند تا دادگاه را قانع کنند حکم پرداخت غرامت را به نفع آنها و علیه دولت ایران قبل از دعوی صادر کند.تقی کبیری روز دوشنبه، هشتم مهر (۳۰ سپتامبر) تقی کبیری، نماینده خوی و چایپاره در مجلس شورای اسلامی، به پرسش‌های خبرنگاران درباره میزان پول‌های به‌ سرقت‌ رفته از منزل مسکونی‌اش در تهران پاسخ نداد.۱۷۸۳ گل‌نبشته هخامنشی پس از ۸۴ سال به ایران بازگردانده شدند و به گفته مدیر کل موزه ملی ایران، به این موزه سپرده شده‌اند.

این افراد برای اینکه فرزندان خود را برای دیدار با اقوامشان به ایران ببرند، نیازمند اخذ روادید (ویزا) جمهوری اسلامی ایران بودند. در سال ۱۳۹۴ نیز لایحه"اعطای تابعیت به فرزندان مادران ایرانی" در مجلس ایران مطرح شد اما در آن زمان نمایندگان دولت محمود احمدی‌نژاد با آن لایحه مخالفت کردند. وی به تاریخچه بازگشت این الواح اشاره کرد و گفت: در ۲۷ مارس ۲۰۱۴ دادگاه ایالتی درخواست طرح دعوی خلاصه قضاوت‌هایی که توسط جمهوری اسلامی ایران و موسسه شرق‌شناسی ارائه شده بود را پذیرفت و هیچ پایه و اساس قانونی را برای توقیف آثار تخت جمشید پیدا نکرد. پیش از این بر اساس ماده ۹۷۹ قانون مدنی فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی که در ایران متولد می‌شوند، تنها می‌توانستند بعد از رسیدن به سن ۱۸ سال تمام تقاضای تابعیت ایرانی کنند.» کبیری در ادامه بیانیه‌اش توضیح داده است: «شایعه‌پراکنی و تخریب شان نمایندگی مردم و تضعیف جایگاه مجلس شورای اسلامی و ایجاد فضای بی‌اعتمادی نسبت به خدمتگزاران صدیق نظام اسلامی توسط برخی افراد و بلندگوهای احزاب مخالف شناسنامه‌‌‌‌‌دار روشی منسوخ و دارای سابقه دیرینه است. این مساله موجب شده است تا فرزندانی که از مادر ایرانی به دنیا می‌آیند تا ۱۸ سالگی به دلیل نداشتن اوراق هویتی با مشکلات مختلفی مواجه شوند. دادگاه عالی ایالت متحده نیز طرح دعوی را قبول کرد و  در ۲۱ فوریه ۲۰۱۸ دادگاه عالی به‌اتفاق آرا تایید کرد که متون تخت جمشید به دنبال بخش ۱۶۱۰ (g) FSIA نمی‌توانند توقیف شوند. دو سال پیش وزارت رفاه، طی فراخوانی از زنانی که ازدواج فراملی داشتند، درخواست کرد تا کد ملی خود را به سامانه‌ اعلام شده از سوی این وزارتخانه، ارسال کنند. در حفاری‌های این گروه از جمله لوح‌هایی یافت شدند که با موافقت دولت ایران در سال ۱۳۱۶ به مؤسسه شرق‌شناسی دانشگاه شیکاگو منتقل شدند، البته به امانت.

آمار اعلام شده نشان می داد که حدود ۱۵ هزار زن ازدواج فراملی داشته‌اند که حاصل آن ۴۹ هزار و ۹۶ فرزند فاقد مدارک هویتی بود. وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ادامه داد: پس از رأی دادگاه، موسسه شرق‌شناسی لیست بیش از ۱۷۸۰ گل‌نبشته را برای خروج دائمی از اداره کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا (اوفک) درخواست کرد و اوفک نیز پس از بررسی طولانی‌مدت موافقت خود را با خروج فهرست فوق اعلام کرد. او یکی از مربیان"حلقه‌های صالحین" سپاه پاسداران و بسیج در خوی بوده و از دانشگاه آزاد علوم و تحقیقات تهران دکترای"علوم قرآن و حدیث" گرفته است. این در حالی بود که طبق سرشماری وزارت کشور، این رقم حدود هفت هزار نفر اعلام شده بود. طبق این خوداظهاری، ۶۰ درصد از همسران زنان ایرانی، افغانستانی، ۱۲ درصد عراقی و ۲۸ درصد از سایر ملیت‌ها هستند و در حالی که فرزندان این زنان به دلیل نداشتن شناسنامه قادر به مدرسه رفتن نیستند، ۲۴ درصد از این زنان بیش از ۴ فرزند دارند. او با بیان اینکه هنوز حدود ۱۷ هزار گل‌نبشته سالم و قطعات شکسته در مؤسسه شرق‌شناسی نگهداری می‌شود که برای انتقال قطعی به ایران نیاز به اقدامات این موسسه برای دریافت مجوز از اوفک است، ادامه داد: الواح اداری باروی تخت جمشید حاوی اطلاعات ارزشمندی در مورد مدیریت منابع و راه‌ها، روابط اجتماعی و دستمزدها و اقتصاد جامعه هخامنشی است. لایحه اعطای تابعیت نخستین بار در سال ۱۳۸۵ مطرح شد.» ایسنا به نقل از"خبرهای منتشرشده در دو روز گذشتهِ" میزان پول نقد به‌سرقت رفته در منزل کبیری در شهرک غرب تهران را ۴۰۰ میلیون تومان و ۲۵۰ هزار یورو اعلام کرده است. موضوعات مرتبط . پنجم مهر سال گذشته نیز هم‌زمان با بازگشت رییس‌جمهوری از مقر سازمان ملل متحد در نیویورک، سرباز هخامنشی که حدود ۸۰ سال پیش به‌صورت غیرقانونی از ایران خارج شده بود، همراه با او به کشور برگردانده شد. دو خانواده یهودی که از جنبه تجاری به این الواح نگاه می‌کردند و معتقد بودند این‌ها اموال ایران در آمریکاست که باید به حراج گذاشته شود، خواستار مصادره آنها شدند.