سیاست بلغارستان, بلغارستان, اعتراض

سیاست بلغارستان, بلغارستان

اعتراضات خشونت‌بار تازه در بلغارستان؛ نخست وزیر در قدرت می‌ماند

اعتراضات خشونت‌بار تازه در بلغارستان؛ نخست وزیر در قدرت می‌ماند بیشتر بخوانید🔽

04/09/2020 02:45:00 ب.ظ

اعتراض ات خشونت‌بار تازه در بلغارستان ؛ نخست وزیر در قدرت می‌ماند بیشتر بخوانید🔽

یکی از رهبران مخالفان به یورونیوز گفت: «نشانه‌هایی وجود دارد دال بر این که پلیس، اگر نگوییم خودش اساسا در ایجاد خشونت‌ها دخیل بوده، لااقل برای ورود به چنین درگیری‌ای آمادگی داشته است. پرسش‌های بسیاری هم در مورد نقش خرابکاران فوتبالی در رویدادهای روز گذشته (چهارشنبه) وجود دارد.»

مسئولان ارشد حزب حاکم بلغارستان، «گرب» می‌گویند بویکو بوریسف، نخست وزیر این کشور به رغم درگیری‌ها و اعتراضات خشونت‌بار اخیر در کشور در پست خود باقی می‌ماند.سران این حزب در بیانیه‌ای که روز پنج‌شنبه ۳ سپتامبر (۱۳ شهریور)، با اعلام این که «دولت به خشونت‌ها با خشونت پاسخ نمی‌دهد»، نوشتند: «اگر تسلیم شویم، این بدان معناست كه در آینده نیز گروه‌های تبهکار هر دولتی را که سر کار باشد، سرنگون کنند.»

دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس: ایران همکاری با تروریست‌ها در سوریه، یمن و لبنان را متوقف کند پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ـ پاد توضیحات دفتر رییس‌جمهوری در پی برخی شایعات درباره دیدار اخیر هیات دولت با رهبر معظم انقلاب

بیانیه حزب حاکم بلغارستان یک روز پس از آخرین درگیری‌های شدید معترضان با پلیس در پایتخت، صوفیه منتشر شد.به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندیدخشونت در صوفیهعصر چهارشنبه برای نخستین بار از زمان آغاز اعتراضات بلغارستان در ماه ژوئیه، درگیری‌های خشونت‌آمیزی در بیرون ساختمان مجلس ملی این کشور میان معترضان و نیروهای پلیس درگرفت.

گئورگی هاجیسکی، رئیس پلیس صوفیه روز پنجشنبه گفت که در این درگیری‌ها ۸۰ مأمور پلیس زخمی شدند. وی گفت: «۱۲۶ نفر نیز بازداشت شدند که ۶۲ نفر از آنها دارای پیشینه کیفری آشوب و خرابکاری در بازی فوتبال بوده‌اند.بسیاری از معترضان این روایت دولتی را نمی‌پذیرند و می‌گویند پلیس خود عامل ایجاد درگیری بوده تا بتواند عده بیشتری را به بهانه آشوبگری بازداشت کند. هریستو ایوانف، رهبر گروه مخالفان موسوم به «آری، بلغارستان» در مورد حوادث چهارشنبه به یورونیوز گفت: «نشانه‌هایی وجود دارد دال بر این که پلیس، اگر نگوییم خودش اساسا در ایجاد خشونت‌ها دخیل بوده، لااقل برای ورود به چنین درگیری‌ای آمادگی داشته است. پرسش‌های بسیاری هم در مورد نقش خرابکاران فوتبالی در رویدادهای روز گذشته (چهارشنبه) وجود دارد.» headtopics.com

وی با اشاره به این که معترضان نیازی به درگیری نداشتند، افزود: «با چنان رویداد اعتراضی عظیمی، به هیچ وجه نمی‌توان خشونت را به معترضین نسبت داد. افراد زیادی برای اعتراض آمده بودند چون خشم و عصبانیت زیادی در کشور وجود دارد.»اعتراضات در بلغارستان؛ چرا تظاهرکنندگان از اتحادیه اروپا کمک می‌خواهند؟

عصر چهارشنبه مأموران پلیس پس از محاصره معترضان با باتوم به برخی از آنها حمله کردند. شمار زیادی از معترضان و نیز اعضای رسانه‌ای که این رویداد را پوشش می‌دادند زخمی شدند. دیمیتر کرانوف، روزنامه نگار مستقل یکی از مجروحان درگیری بود. او روز چهارشنبه در توییتر نوشت: «مرا گرفتند، به زمین انداختند و با بی رحمی به سرم لگد زدند. دوربینم را بردند و مرا واداشتند ساعت‌ها با دستبند در پیاده‌رو بایستم. من چندین بار گفتم روزنامه‌نگارم، اما فایده‌ای نداشت.»

اتحادیه روزنامه‌نگاران بلغارستان با صدور بیانیه‌ای «خشونت علیه روزنامه‌نگاران» در جریان حمله پلیس به معترضان را محکوم کرده است.ایوانف در مورد اعمال خشونت از سوی مأموران دولتی علیه معترضان به یورونیوز می‌گوید: «حوادث دیروز و فقط نفت بر آتش ریختن است. فکر نمی‌کنم بوریسف به هیچ وجه توانسته باشد اعتراضات را کم‌رنگ کند.»

پیشینهدر هفته‌های اخیر هزاران تظاهرکننده به خیابان‌های شهرهای بلغارستان آمدند و با اعتراض به فساد موجود در دستگاه حاکم، خواهان استعفای بویکو بوریسف، نخست وزیر شدند.جرقه اعتراضات پس از آن زده شد که ماه گذشته در روز ۷ ژوئیه پلیس به دفتر رومن رادف، رئیس جمهوری بلغارستان یورش برد و اقدام به بازرسی مکان کرد. رادف مرتبا دولت این کشورش را «مافیایی» خوانده و خواستار استعفای اعضای آن شده است. headtopics.com

درگذشت دوبلور دیگری با کرونا + نمونه صدا آخرین نامه ظریف به دبیرکل سازمان ملل متحد احسان حدادی؛ پرهزینه‌ترین ورزشکار ایران در المپیک، آخر شد

معترضان معتقدند دستگاه قضایی به جای مقابله با «الیگارشی» و برخورد با اقدامات خلاف قانون گروهی کوچک اما فاسد از حاکمان در کشور، رئیس جمهوری و اطرافیانش را هدف قرار داده است.به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندیدنخست وزیر بلغارستان از جناح راست میانه در تلاش است با اعمال اصلاحاتی در قانون اساسی و نظام سیاسی کشور خیزش‌های عمومی را کاهش دهد. او روز چهارشنبه توانست رأی موافق اکثریت نمایندگان مجلس را برای تصویب لایحه اصلاحی مد نظر دولت خود جلب کند. اما مخالفان و کارشناسان حقوقی پیش‌نویس قانون اساسی جدید را به دلیل تغییرات ظاهری و نداشتن عناصر مهمی همچون اصل پاسخگویی دادستان کل، محکوم کرده‌اند.

بوریسف همچنین در روز پنجشنبه به دنبال استعفای دنیل کیریلوف از سمت وزارت دادگستری، از انتصاب وزیر جدید خبر داد. کیریلوف پس از انتقاد عمومی از عدم موفقیت در مقابله با فساد، در پایان ماه اوت مجبور به استعفا شد. پارلمان معاون کیریلوف، دسیسلاوا اهلادووا را به عنوان جانشین او انتخاب کرده است.

بلغارستان در رده بندی سازمان جهانی شفافیت بدترین رتبه را به لحاظ فساد در میان کشورهای اروپایی دارد. ادامه مطلب: euronews فارسی »

برنامه‌های سیاست خارجی دولت آقای رئیسی منهای برجام است

به گفته «امیر موسوی» می‌توان منتظر حرکت نمادینی در مراسم تحلیف رئیسی برای بهبود روابط ایران و عربستان بود. او تاکید می‌کند «در دولت جدید، دوره ملایمت و لبخند با آمریکا هم گذشته است؛ حالا باید ایالات متحده را برای امضا و نشستن پای میز مذاکره مجبور کرد.»

بیش از یک میلیون صندلی خالی در دانشگاه‌های کشور وجود داردمعاون وزیر علوم: *بیش از یک میلیون صندلی خالی در دانشگاه‌های کشور وجود دارد *در سال ۹۲، چهار میلیون و ۸۰۰ دانشجو در کشور وجود داشت *در حال حاضر این آمار به بیش از سه میلیون دانشجو کاهش یافته

مرخصی ۹۰۰ پرستار در خراسان رضوی به خاطر ابتلا به کرونا

شمار مبتلایان به کرونا در افغانستان به 38 هزار و 288 نفر رسید

تبدیل مانش به مدیترانه ؛ نجات بیش از پنجاه پناهجو در کانال مانش در دو روز گذشتهنیروهای گارد ساحلی فرانسه نزدیک به شصت پناهجویی که در دو روز چهارشنبه و پنج شنبه قصد عبور از کانال مانش برای ورود به خاک بریتانیا داشتند را در دریا بازداشت کردند.

آمار ابتلا به کرونا در آفریقا به بیش از1 میلیون و 281 هزار نفر رسید

شمار قربانیان ویروس کرونا در آمریکا به 190 هزار و 14 نفر رسید- خبرگزاری آناتولی