اعتراضات بلاروس؛ هزاران نفر مقابل تلویزیون ملی تجمع کردند - BBC News فارسی

25/05/1399 11:40 ب.ظ

اعتراضات بلاروس؛ هزاران نفر مقابل تلویزیون ملی تجمع کردند

در ادامه اعتراضات به نتایج انتخابات در بلاروس، هزاران معترض با تجمع در برابر تلویزیون دولتی این کشور خواستار آن شدند که این رسانه حکومتی پوشش کاملی به اعتراضات آنها بدهد. روز شنبه همچنین هزاران نفر با حضور در مراسم خاکسپاری یکی از کشته‌شدگان اعتراضات، شعارهای ضددولتی سر دادند و خواستار کناره‌گیری الکساندر لوکاشنکو شدند که از سال ۱۹۹۴ در قدرت است. در ادامه اعتراضات به نتایج انتخابات در بلاروس، هزاران معترض با تجمع در برابر تلویزیون دولتی این کشور خواستار آن شدند که این رسانه حکومتی پوشش کاملی به اعتراضات آنها بدهد.

روز شنبه همچنین هزاران نفر با حضور در مراسم خاکسپاری یکی از کشته‌شدگان اعتراضات، شعارهای ضددولتی سر دادند.

معترضان روز شنبه، ۱۵ اوت، در برابر سازمان تلویزیون ملی بلاروس پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود: "حقیقت را به مردم نشان دهید". تظاهرات گسترده در بلاروس از روز نهم ماه اوت جاری و پس آن که الکساندر لوکاشنکو مدعی پیروزی بزرگ و قاطع در انتخابات ریاست جمهوری شد، جرقه خورد.

تلویزیون دولتی بلاروس در روزهای نخست این اعتراضات را پوشش نداد. نتایج انتخابات بلاروس با تردید فراوان و ادعای تقلب گسترده روبرو شده است.بسیاری از بازداشت‌شدگان پس از آزادی گفته‌اند که توسط نیروهای امنیتی شکنجه شدند. headtopics.com

کمیسیون مرکزی انتخابات بلاروس می گوید آقای لوکاشنکو که از سال ۱۹۹۴ تاکنون در قدرت بوده است توانسته در انتخابات ۸۰.۱ درصد آرا را کسب کند و سوتلانا تیکانوفسایا، رهبر مخالفان بلاروس، تنها ۱۰.۱۲% آرا را به خود اختصاص داده است.

ادامه مطلب:
bbcpersian »

بیانیه نماینده آمریکا در سازمان ملل در پی شکست در شورای امنیتادعای نماینده آمریکا در سازمان ملل در پی شکست در شورای امنیت: *شکست امروز شورای امنیت نه کمکی به صلح و نه کمکی به امنیت خواهد کرد *آمریکا حق دارد از مکانیسم بازگردانی تحریم‌ها علیه ایران استفاده کند

اعتراف مقامات قضایی به کشته شدن ۵ زندانی در اعتراضات فروردین ماه زندان مرکزی اهوازصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

ادامه اعتراضات در بلاروس برای چندمین شب پیاپی؛ معترضان خواستار انتخابات دوباره هستندادامه اعتراضات در بلاروس برای چندمین شب پیاپی؛ معترضان خواستار انتخابات دوباره هستند به گفته شاهدان عینی، پلیس ضد شورش در یک خیابان به سمت مردمی که در بالکن خانه هایشان تظاهرکنندگان را تشویق می کردند گلوله پلاستیکی شلیک کرد.

لوکاشنکو با تداوم اعتراضات در بلاروس به پوتین تلفن کردالکساندر لوکاشنکو پیش از گفتگو با ولادیمیر پوتین تاکید کرده بود که تظاهرات جاری اتحاد بین‌ دولتی میان روسیه و بلاروس را به خطر انداخته و کشورش با خطر یک «انقلاب رنگی» روبرو است.

کرونا در ترکیه؛ آمار بهبودیافتگان به 228 هزار و 980 نفر رسیدکرونا در ترکیه؛ آمار بهبودیافتگان به 228 هزار و 980 نفر رسید شمار قربانیان کرونا در ترکیه با مرگ 22 نفر دیگر طی یک روز گذشته به 5934 تن رسید و تعداد کل مبتلایان به این بیماری نیز با ثبت 1226 مورد جدید به 246 هزار و 861 نفر افزایش یافت

سقوط جت خصوصی در کنگو؛ 4 نفر جان باختندبر اثر سقوط یک فروند جت خصوصی در جمهوری دموکراتیک کنگو 4 نفر جان خود را از دست دادند. - خبرگزاری آناتولی