اعتراض نمایندگان کُرد مجلس به رفتار توهین‌آمیز صدا وسیما

18/01/2021 09:02:00 ب.ظ

صداوسیما, مجلس

در پی اظهارنظر مجری صداوسیما در خصوص نوع پوشش میهمان کُرد برنامه و واکنش گسترده نسبت به آن در شبکه‌های اجتماعی، نمایندگان مناطق کُردنشین مجلس طی نامه‌ای به علی خامنه‌ای نسبت به این برخورد اعتراض کردند. جزئیات بیشتر 👇 اطلاع_رسانی لباس_کردی لباس_کوردی

در ایننامهکه روز دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ منتشر شده و به امضای بیش از ۱۵ نفر از نمایندگان در آمده، رفتار صداوسیما جمهوری اسلامی و به ویژه «شبکه۲» سیما «ناصواب» و «خلاف امنیت و انسجام ملی» توصیف شده است.این نمایندگان از علی خامنه‌ای خواسته‌اند تا جهت جلوگیری از تکرار پخش برنامه‌های «ضد وحدت» و «توهین‌آمیز» نسبت به اقوام ایرانی در رسانه ملی، دستوراتی صادر کند.

براساس قوانین جمهوری اسلامی، رهبر، رییس سازمان صداوسیما را تعیین می‌کند.در یکی از برنامه‌های شبکه۲ سیما، مجری برنامه به میهمانی که لباس کُردی به تن داشته، ‌گفاه است:«این لباس چوپانی چیست؟»میهمان برنامه توضیح داده که لباس را به عنوان نماد آزادی از چنگال ظلم و بیگانگان پوشیده و یادگار زمان «کاوه آهنگر» و «ضحاک مار به دوش» است.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

آتش‌سوزی در 6 هکتار از نخلستان‌های ‌رودان؛ 600 اصله درخت در آتش سوخت + فیلم- اخبار هرمزگان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

اعتراض نمایندگان مجلس به قالیباف به خاطر 'تغییر قانون بودجه' | DW | 24.04.2021جمعی از نمایندگان مجلس در نامه‌ای به قالیباف خواستار پاسخگویی او درباره دستکاری قانون بودجه پس از تصویب آن شدند. نویسندگان نامه می‌گویند جدول‌ها و ردیف‌های بودجه پس از تصویب در مجلس بدون اطلاع نمایندگان تغییر کرده است. . قالیباف نمایندگان مجلس رو به تخمش حساب نمیکنه در مملکتی که جای متهم و شاکی عوض میشه این که چیزی نیست! مجتبی زنگ زده خالیباف، اونم تغییر داده بقیه رو هم به تخمش حساب نکرده! وقتی یک جنایتکار که ده هانفرو تو دانشگاه کشته و دزدی هاش رو همه میدونن میشه رییس مجلس واسه همین کار هاست! نتیجه : بر سر دراین مجلستان من ریدم!!

اعتراض نمایندگان کرد به 'توهین' مجری صدا و سیما به لباس کردی | DW | 18.01.2021'توهین' به لباس کردی در صدا و سیما موجب اعتراض چند نماینده مجلس شد. مجری صدا و سیما در برنامه‌ای لباس کردی را 'لباس چوپانی' نامید. این سخن باعث جنجال و اعتراض در شبکه‌های اجتماعی و در مناطق کردنشین شد. نکته جالب اینه که ظاهرا شما هم لباس کُردی رو نمی‌شناسید! به نظر شما لباس افراد داخل عکس کُردی است؟!! اولا که مجری صداوسیما گوه خورد دوما کسخلا این لباسی که توی عکس گذاشتید لباس کردی نیس Iran Iranian This network should change it's name to 'The Voice & Ugly Face of Khamenei'. Because that is what they are. Most people working there, specially the senior staff, are servants of Khamenei. They present his voice and his ugly face.

اعتراض به یهودستیزی؛ تظاهرات گسترده فرانسه در اعتراض به نتیجه دادگاه قاتل یک زن یهودیaidaghajar Bravo Aïda 👍

اعتراض مجلس به توافق با آژانس؛ ارسال پرونده دولت به قوه قضاییهدر پی توافق دولت ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ادامه نظارت بر برنامه هسته‌ای، نمایندگان مجلس آن را مورد اعتراض قرار داده و به ارسال پرونده خودداری دولت از اجرای قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» به قوه قضاییه رای موافق دادند

نامه به رئیس مجلس در اعتراض به طرح تشکیل سازمان طب اسلامی | DW | 20.03.2021رئیس سازمان نظام پزشکی می‌گوید طرح شماری از نمایندگان مجلس برای ایجاد سازمان طب اسلامی موجب وهن چهره علمی ایران می‌شود. او از رئیس مجلس خواسته 'از آسیب روزافزون شبه علم و روش‌های انحرافی و وهن‌آلود پیشگیری شود'. مطمئن باشید، بزودی با این حرف، رئیس سازمان نظام پزشکی برکنار میشه... چيزي با عنوان طب اسلامي وجود خارجي ندار د در واقع همان طب سنتي و بومي است كه به غلط طب اسلامي گفته ميشود هویت دروغین و تشگیلات و علوم بی منطق جاهلیت تحمیلی فرقه فارسیسم اشغالگر ایران از ایران ایرانیان حذف کنار گذاشته نشود هیچی در ایران اصلاح شدنی نیست و اصلاحات جاهلانه هم یک به نعل یکی به میخ، جوابگو نیست.

در پی اظهارنظر مجری یکی از برنامه‌های صداوسیما در خصوص نوع پوشش میهمان کُرد برنامه و واکنش گسترده نسبت به آن در شبکه‌های اجتماعی، نمایندگان مناطق کُردنشین در مجلس شورای اسلامی طی نامه‌ای به «علی خامنه‌ای»، رهبر جمهوری اسلامی نسبت به این برخورد اعتراض کردند.محمدباقر قالیباف در میان جمعی از نمایندگان مجلس یازدهم بیش از ۱۰۰ نماینده مجلس شورای اسلامی در نامه به محمدباقر قالیباف نوشته‌اند که جدول‌ها و ردیف‌های قانون بودجه سال ۱۴۰۰ حدود یک ماه پس از تصویب و نهایی شدن"به کرات" و به طور غیر شفاف تغییر داده شده است.ایران اعتراض نمایندگان کرد به"توهین" مجری صدا و سیما به لباس کردی "توهین" به لباس کردی در صدا و سیما موجب اعتراض چند نماینده مجلس شد.هم‌زمان با روز جهانی بزرگداشت «قربانیان تبعید» در آخرین یکشنبه ماه آوریل و یک‌هفته پس از اعلام نتیجه دادگاه تجدیدنظر فرانسه بر پرونده قتل «سارا حلیمی» پزشک یهودی که ۴ آوریل ۲۰۱۷ توسط همسایه مسلمان خود به قتل رسید، هزاران شهروند فرانسه در شهرهای مختلف این کشور تظاهرات اعتراضی برگزار کردند.

در این نامه که روز دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ منتشر شده و به امضای بیش از ۱۵ نفر از نمایندگان در آمده، رفتار صداوسیما جمهوری اسلامی و به ویژه «شبکه۲» سیما «ناصواب» و «خلاف امنیت و انسجام ملی» توصیف شده است. این نمایندگان از علی خامنه‌ای خواسته‌اند تا جهت جلوگیری از تکرار پخش برنامه‌های «ضد وحدت» و «توهین‌آمیز» نسبت به اقوام ایرانی در رسانه ملی، دستوراتی صادر کند. امضاءکنندگان نامه خطاب به رئیس مجلس می‌گویند بررسی بودجه مصوب ۲۹ اسفند حاکی است که جدول‌های آن طی حدود یک ماه پس از تصویب دستکاری شده و در گفت‌وگو با اعضای کمیسیون تلفیق مشخص شد که  این تغییرات توسط  یک یا چند نفر و در نهایت با تائید رئیس کمیسیون، الیاس نادران انجام شده است. براساس قوانین جمهوری اسلامی، رهبر، رییس سازمان صداوسیما را تعیین می‌کند. ویدئویی کوتاه در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود که مجری یکی از برنامه‌های صدا و سیما را نشان می‌دهد که از یک مهمان برنامه می‌پرسد: «این لباس چوپانی چیست؟» و مهمان جواب می‌دهد: «این لباس کاوه آهنگر و نماد آزادی از چنگال استبداد است‌. در یکی از برنامه‌های شبکه۲ سیما، مجری برنامه به میهمانی که لباس کُردی به تن داشته، ‌گفاه است:«این لباس چوپانی چیست؟» میهمان برنامه توضیح داده که لباس را به عنوان نماد آزادی از چنگال ظلم و بیگانگان پوشیده و یادگار زمان «کاوه آهنگر» و «ضحاک مار به دوش» است. معترضان می‌گویند این تغییرات محدود به ارقام جدول‌ها نیست بلکه"حتی تغییرات کلی در تبصره‌ها و جداول داخل آنها" را هم شامل می‌شود. این سوال مجری، واکنش بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی را به همراه داشته  است و آن‌ها با هشتگ «#لباس_کوردی»، نسبت به این موضوع اعتراض کرده‌اند. همسایه‌ها بیدار شده بودند و با پلیس تماس گرفته بودند؛ اما وقت و بخت یار سارا نبود؛ کوبیلی او را به بالکن کشید و از طبقه سوم به پایین پرت کرد و فریاد زد: «شیطان را کشتم.

هم‌چنین در اقدامی هماهنگ، مجریان شبکه تلویزیونی «ایران‌اینترنشنال» نیز در واکنش، برای اجرای برنامه‌های این شبکه، لباس کُردی به تن کرده‌اند.» بودجه ۱۴۰۰؛ یک ماجرای کم‌نظیر سرنوشت بودجه ۱۴۰۰ در تاریخ جمهوری اسلامی بی‌سابقه بوده است. چند نمونه از واکنش‌ها در شبکه‌های اجتماعی: به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید کمال حسینی پور، نماینده سردشت و پیرانشهر در نشست علنی روز دوشنبه ۲۹ دی در مجلس در اعتراض به سخن مجری گفت که "کردها از اصیل‌ترین و قدیمی‌ترین اقوام ایرانی"هستند و پرسید چرا در صدا و سیما به آنها توهین شده است. در واکنش به این برنامه تلویزیونی، «کمال حسینی‌پور»، نماینده سردشت و پیران‌شهر در مجلس گفته است: «کُردها از اصیل‌ترین و قدیمی‌ترین اقوام ایرانی هستند. چرا در رسانه ملی که از بیت‌المال تأمین اعتبار می‌شود، هر روز به اقوام اصیل ایرانی کُرد، لُر، آذری، ترکمن و بلوچ توهین می‌شود؟ چرا اجازه می‌دهید در برنامه‌های صداوسیما به اقوام اصیل ایرانی توهین شود؟» او هم‌چنین گفته که لباس کُردی، لباس غیرت، شهامت و مردانگی است و نمایندگان کُرد به هیچ فردی اجازه توهین به آن را نمی‌دهند. تشخیص تطبیق یا مغایرت لایحه پیشنهادی دولت با قانون اساسی در حیطه اختیارات مجلس و رئیس آن نیست و کاری است که در صورت تبدیل آن به مصوبه در شورای نگهبان انجام می‌شود. این نماینده مجلس تاکید کرده است: «لازم است در انتخاب مجریان و میهمانان برنامه‌های صداوسیما دقت کنید و از مردم غیور و انقلابی کُرد معذرت خواهی کنید. خبرگزاری ایسنا در این رابطه به نقل از مهدی فرشادان، نماینده سنندج نوشت: «رئیس جمهور، وزرا و علی الخصوص رئیس صدا و سیما باید بدانند فرهنگ و لباس زیبای کردها دارای هویت و ریشه است اما تعداد انگشت شماری از مدیران بی‌سواد در صدا و سیما باید در اظهارنظرهای جاهلانه خود درباره لباس مقدس کردها خودداری کنند» .» هم‌چنین در نامه سرگشاده منتشر شده، نمایندگان کُردنشین در موردی دیگر آورده‌‌اند که در برنامه «در انتهای الوند» که در تاریخ ۲۸ آذر۱۳۹۹ منتشر شده، مجری برنامه با اشاره به اتفاقات دهه ۶۰ در کردستان ایران گفته بود: «گوشت خلبان هلی‌کوپتر "کبری" را کُردها کیلویی ۵۰۰ میلیون تومان خریده‌اند. کلیات لایحه بودجه با تغییرات کمیسیون تلفیق در کمال ناباوری با رای مخالف اکثریت نمایندگان رد شد. کوبیلی، مهاجر آفریقایی از کشور مالی، پس از قتل سارا بازداشت شد و در اختیار پلیس جنایی پاریس قرار گرفت.

» در واکنشی دیگر، «سیدمهدی فرشادان»، نماینده مردم سنندج از رییس سازمان صداوسیما .