اعتراض به گرانی در ایران، 'کار رسانه‌های معاند و جاسوسان' | DW | 17.05.2022

27/02/1401 03:33 ب.ظ

دولت رئيسی با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی گرانی هرچه بیشتر کالاها را سرعت بخشیده است. اعتراض‌ به گرانی و سختی معیشت ابعاد گسترده‌ای گرفته، اما حکومت ایران می‌گوید این اعتراض‌ها زیر سر 'جاسوسان' و رسانه‌های 'معاند' است.

نورنیوز، وب‌سایت نزدیک به شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی سه‌شنبه ۲۷ اردیبهشت در گزارشی از"سناریوی تحریم و ایجاد آشوب" برای"شکستن مقاومت" نوشته است.

این خبرگزاری کلید خوردن"طرح مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها" از سوی دولت سیزدهم را تلاشی برای"جبران عقب‌ماندگی‌های زیان‌آوری" دانسته که"عدم اجرای به موقع قانون اصلاح شیوه پرداخت یارانه‌ها ایجاد کرده" و قصدش این است که اقتصاد کشور را از"باتلاق اقتصاد رانتی رها کند."

این روزنامه دوشنبه ۲۶ اردیبهشت نوشته است: «با گذشت نزدیک به ۱۰۰ ساعت (چهار روز) از شروع روند تعدیل قیمت کالاهای اساسی در پی اصلاح ارز ترجیحی و عادلانه‌سازی یارانه‌ها، بررسی‌های میدانی حاکی از آن است که عرضه کالا در بازار از تقاضا فزونی گرفته و حتی برخی فروشندگان مجبور شده‌اند کالاهای خود را با قیمت پایین‌تری از قیمت‌های مصوب عرضه کنند.»

ویدیوهایی در فضای مجازی منتشر شده که مغازه‌های پر از مرغ را نشان می‌دهد اما خریداری برای آن نیست. برخلاف آنچه رسانه‌هایی مانند کیهان، تسنیم، وطن امروز و یا نورنیوز انعکاس می‌دهند و علیرغم تهدید کردن رسانه‌ها برای این که صدای انتقادشان درنیاید، گرانی و علل آن چیزی نیست که بشود به راحتی بر آن سرپوش گذاشت. headtopics.

ادامه مطلب:
dw_persian »

بالاخره سلطان اعتراضات گرانی را هم پیدا و دستگیر کردند!!! Israeli Defense Minister Benny Gantz: I am worried about the future of Israel, in a few years the future of Israel may end. We are only a few years closer to this reality

نگرانی مردم از گرانی محصولات به حق است/ مسئولان در ادبیاتی که با مردم صحبت می‌کنند دقت کنندعضو مجمع نمایندگان فارس با بیان اینکه بی شک ارز 4200 تومانی باید حذف شود،گفت: اما به نظر می رسد دولت در نحوه حذف آن عجله به خرج داده و دلایل آن را نیز هنوز مشخص نکرده است.

مخالفت اردوغان با عضویت سوئد و فنلاند در ناتو | DW | 17.05.2022رئیس‌جمهوری ترکیه می‌گوید فنلاند و سوئد به پایگاهی برای سازمان‌های 'تروریستی' مانند پ‌ک‌ک بدل شده‌اند. اردوغان گفته حتی در پارلمان سوئد 'تروریست‌ها' حضور دارند. دبیرکل ناتو گفت، امنیت همه اعضای ناتو باید تضمین گردد. زیاد بی جا نگفته امریکا باید قید ترکیه رو بزنه و ننه اردوغان رو مورد نوازش شدید اقتصادی قرار بده. مرتیکه جاکش عملا جاده صاف کن روسیه است و میخواد برای منافع شخصی اش مانع پیوستن سوید و فنلاند به ناتو بشه. وقتی امریکا این ابله رو تنها بگذاره اون موقع چنان بهش فرو میکنن که تورم ایران صفر بنظر برسه پس نه پس به احرارالشام و جیش سلطان سلیم و القاعده سوریه و اخوان المسلمین و سایر گروه های تروریستی وهابی که به خون مردم تشنه اند پناهندگی بدن؟کصخل سلفی خودتم اخراته

رانندگان اتوبوس در تهران اعتصاب کردندگروهی از رانندگان شرکت واحد تهران امروز در اعتراض به عدم افزایش حقوق اعتصاب کردند و دست از کار کشیدند. - خبرگزاری آناتولی حکومت جاهلیت فاشیسم شئونیزم فارسی شرکای اشرار فرقه فارسیسم اشغالگر ایران پیشدستانه با ابراهیم رئیسی جاهلانه انقلاب و کودتای خاموش اقتصادی پروپاگاندا راه انداخته تا ایرانیان را از شورش سراسری و تغییر حکومت، منحرف کند!!!....

واکنش سخنگوی وزارت خارجه به اظهارات مداخله‌جویانه همتای آمریکایی‌اشسخنگوی وزارت خارجه کشورمان به اظهارات مداخله جویانه سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در مورد تحولات اخیر در ایران و برخی مطالبات مردمی صورت گرفته در برخی از شهرهای ایران واکنش نشان داد.

مخبر: باید این اطمینان را به مردم بدهیم که به قیمت‌ها مسلط هستیممعاون اول رئیس جمهوری گفت: دوستانمان در تعزیرات باید جهادی کار کنند تا این آرامش را به مردم بدهند که ما در بازار حضور داریم و به قیمت‌ها مسلط هستیم. حرومزاده، به مردم مسلطید نه به قیمت‌های خدایی اش خیلی مسطید نابغه مردم اگه اطمینان داشتن که نمیریختن خیابان!

عکس روز: غرق شده در مه | DW | 17.05.2022غرق شده در مه نیویورک را هیجان‌انگیزترین شهر دنیا می‌دانند. اما 'سیب بزرگ' چطور روزگار می‌گذراند؟ چتری از مه روی این ابرشهر ساحل شرقی آمریکا کشیده شده و تنها می‌توان دو ستون پل معروف و غول‌پیکر 'ورازانو-نروز' را دید و در افق دوردست، آسمان منهتان. عکس روز:

نورنیوز، وب‌سایت نزدیک به شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی سه‌شنبه ۲۷ اردیبهشت در گزارشی از"سناریوی تحریم و ایجاد آشوب" برای"شکستن مقاومت" نوشته است. این سایت اعتراض شهروندان علیه گرانی و بر ضد کلیت نظام را"دور جدید فضا‌سازی رسانه‌های‌ معاند برای هدایت نگرانی‌های معیشتی مردم به سمت آشوب و ناامنی" دانسته و دلیل آن را نیز"هم‌زمانی آغاز طرح توزیع عادلانه یارانه‌ها با مذاکرات رفع تحریم‌ها" عنوان کرده که به نوشته این سایت"با اعزام لیدرهای حرفه‌ای به داخل کشور همراه شده است".

این در حالی است که مذاکرات برای احیای برجام در دولت روحانی تقریبا به سرانجام رسیده بود، اما دولت رئیسی آن را در آخرین مرحله متوقف کرد. حکومت ایران با گذشت ماه‌ها از زمانی که می‌شد به گفته نورنیوز"با مذاکرات تحریم‌ها را رفع کرد" هنوز قدمی برای بازکردن گرهی که به آن زده برنداشته است.

این خبرگزاری کلید خوردن"طرح مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها" از سوی دولت سیزدهم را تلاشی برای"جبران عقب‌ماندگی‌های زیان‌آوری" دانسته که"عدم اجرای به موقع قانون اصلاح شیوه پرداخت یارانه‌ها ایجاد کرده" و قصدش این است که اقتصاد کشور را از"باتلاق اقتصاد رانتی رها کند."

نور نیوز طرح دولت را اقدامی"شجاعانه" قلمداد کرده و نوشته است: «بر اساس این طرح در کنار اصلاح قیمت برخی کالاها، دولت پرداخت یارانه مستقیم به حساب مردم را به جای پرداخت یارانه غیر شفاف و رانت‌ساز به واردکنندگان کالا اجرایی نموده و برای ایجاد اطمینان خاطر و کاهش دغدغه‌های مردم، دو ماه یارانه را به حساب مشمولین طرح واریز کرده است».«وطن امروز» روزنامه تندروی نزدیک به سپاه نیز گزارشی درباره فراوانی و ارزانی مواد غذایی منتشر کرده است.

این روزنامه دوشنبه ۲۶ اردیبهشت نوشته است: «با گذشت نزدیک به ۱۰۰ ساعت (چهار روز) از شروع روند تعدیل قیمت کالاهای اساسی در پی اصلاح ارز ترجیحی و عادلانه‌سازی یارانه‌ها، بررسی‌های میدانی حاکی از آن است که عرضه کالا در بازار از تقاضا فزونی گرفته و حتی برخی فروشندگان مجبور شده‌اند کالاهای خود را با قیمت پایین‌تری از قیمت‌های مصوب عرضه کنند.»

این که"عرضه از تقاضا فزونی گرفته" البته احتمالا مرتبط با کمپینی است که در فضای مجازی راه افتاده و در آن از مردم خواسته شده به مدت یک هفته از خرید مرغ و گوشت و سایر اقلام گران‌شده خودداری کنند.

ویدیوهایی در فضای مجازی منتشر شده که مغازه‌های پر از مرغ را نشان می‌دهد اما خریداری برای آن نیست. برخلاف آنچه رسانه‌هایی مانند کیهان، تسنیم، وطن امروز و یا نورنیوز انعکاس می‌دهند و علیرغم تهدید کردن رسانه‌ها برای این که صدای انتقادشان درنیاید، گرانی و علل آن چیزی نیست که بشود به راحتی بر آن سرپوش گذاشت.

روزنامه اعتماد روز سه‌شنبه ۲۷ اردیبهشت در یادداشتی از طرح جدید دولت به عنوان"سومین قله گرانی" در سال جاری یاد کرده و بهار جاری را "يكی از نگران‌كننده‌ترين بهارهای اقتصاد ايران" دانسته است.

این روزنامه به نایاب شدن ماکارونی، روغن و شكر در فروشگاه‌ها اشاره کرده و این که دولت تا چه اندازه در اعمال سیاستی حساب شده و برنامه‌ای برای کاهش بار گرانی از دوش اقشار کم‌درآمد ناتوان است.

اعتماد نوشته است: «دولت با تاخير اعلام كرد گرانی اين چند روزه برنامه‌ريزی شده بوده و به زودی يارانه نقدی به حساب مردم واريز خواهد شد. اين اعلام دولت در حالی بود كه مشخص بود حتی رسانه‌های نزديک به دولت هم از اين تصميم بی‌خبر بودند. اكانت‌های هماهنگ توييتری اصولگرايان كه وظيفه فضاسازی در اين شبكه اجتماعی را بر عهده دارند، به صورت هماهنگ ادعا می‌كردند كه همه اقلام در فروشگاه‌ها فراوان است و افرادی كه می‌گويند اجناس ناياب شده‌اند، مغرض هستند».به گزارش اعتماد يارانه‌ها نیز با حواشی زيادی به حساب مردم واريز شد؛ در یک مرحله وعده داده شد، اما واریز آن به مرحله دیگری افتاد، سپس به دهک‌های ضعيف جامعه تعلق گرفت و بعد از حدود يک هفته اعلام شد كه به دهک ثروتمند جامعه هم يارانه تعلق می‌گيرد.

این روزنامه روند عملكرد دولت در دو هفته اخیر را که طی آن ابتدا ماکارونی گران شد، بعد روغن نایاب شد و بعد یارانه‌ها برای برخی دهک‌ها واریز شد اما اجازه برداشت نداشت و در آخر واریز یارانه برای همه افراد، حاصل تصمیماتی دانسته که"دفعتا اتخاذ شده‌اند".

حالا هم گفته شده يارانه نقدی فقط برای دو ماه پرداخت می‌شود و از آن به بعد اجناس به صورت كالابرگ به دست مردم خواهد رسید. به نوشته اعتماد این هم مسئله‌ای است که"هنوز به‌طور رسمی از طرف دولت اعلام نشده و"ساير اركان تصميم‌گيری كشور، به خصوص نمايندگان مجلس هم از جزييات اجرای طرح دولت اطلاع چندانی ندارند."

اعتماد معتقد است همه این اقدامات دلايل امنيتی ندارد، بلکه: «بيشتر به اين خاطر است كه خود دولت هم اطلاع دقيقی از زمان اين تصميم ندارد، چراكه زيرساخت‌ها هنوز مهيا نشده‌اند. وضعيت به گونه‌ای شده است كه دولت رييسی كه از همان ابتدای كار شعار دفاع از محرومين را می‌داد، به مرحله‌ای رسيده است كه اقتصاددانان ليبرال از سياست‌هايش دفاع می‌كنند.»تلاش حکومت برای خاموش کردن صدای انتقاد از طرح دولت و ربط دادن اعتراضات به «رسانه‌های معاند» با واکنش برخی اصولگرایان هم روبرو شده است. محمد مهاجری، از فعالین جبهه اصولگرا که خود برای مدتی عضو شورای سردبیری کیهان بوده، در یادداشتی در اعتماد اعتراض کرده است که چرا"هر انتقادی را به معنی خوراک دادن به رسانه‌های بيگانه معرفی و منقدان را تهديد می‌كنند".

به گفته او تاکید روی این نکته که طرح دولت"مورد تاييد اكثريت بزرگی" است، صحت ندارد و می‌پرسد: «اگر فقط مخالفت‌خوانی‌ها با طرح اخير يارانه‌ها به صورت محدود صورت گرفته اين همه شلنگ‌تخته انداختن و زبان به تهديد گشودن چه مفهومی دارد؟ اگر فضای عمومی كشور با اجرای قانون همراه است پس بگذاريد آن چند نفر هرچه دل‌شان می‌خواهد بگويند. مگر به جايی برمي‌خورد؟!»

محمد مهاجری این گزاره را که "اكثر كارشناسان اقتصادی، اصلاح نظام پرداخت يارانه‌ها را اجتناب‌ناپذير می‌دانند" زیر سوال برده و می‌گوید: «برمبنای كدام نظرخواهی و نظرسنجی چنین ادعایی می‌شود؟»

این روزنامه‌نگار می‌نویسد: «تقريبا تمامی اقتصاددانان نهادگرا كه اتفاقا از چهره‌های مذهبی و خوش‌سابقه در انقلاب هستند حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را كلا قبول ندارند و اقتصاددانان ليبرال هم كه قاعدتا به‌ لحاظ نظری بايد مدافع طرح باشند درباره زمان و نحوه اجرای آن ترديدهای جدی دارند».

و بالاخره خطاب به"كسانی كه از هر نقدی می‌ترسند" می‌پرسد که آيا قرار است اين طرح"در سكوت گورستانی و همراه با خفه كردن منتقدان انجام شود؟"

او فحش دادن به منتقدان و استفاده از شيوه‌های «مسخره و نخ‌نماشده‌ای» مانند انتساب حرف منتقدان به «فلان رسانه ضدانقلاب» را پاک کردن صورت مسئله می‌داند که سال‌های سال در جمهوری اسلامی تجربه شده و «نتيجه‌اش همين وضعيت افكار عمومی است».

محمد مهاجری در پایان نوشته است: «خدا رحمت كند مرحوم گل آقا را كه واژه سوفاف را برای منتقدان استفاده كرد. اگر همين منتقدان نباشند كه فشار روانی جامعه را تخليه كنند حساب دولتی‌ها با كرام‌الكاتبين است».