اعتراض نمایندگان کرد به 'توهین' مجری صدا و سیما به لباس کردی | DW | 18.01.2021

29/10/1399 09:00 ب.ظ

'توهین' به لباس کردی در صدا و سیما موجب اعتراض چند نماینده مجلس شد. مجری صدا و سیما در برنامه‌ای لباس کردی را 'لباس چوپانی' نامید. این سخن باعث جنجال و اعتراض در شبکه‌های اجتماعی و در مناطق کردنشین شد.

اعتراض نمایندگان کرد به"توهین" مجری صدا و سیما به لباس کردی

ویدئویی کوتاه در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود که مجری یکی از برنامه‌های صدا و سیما را نشان می‌دهد که از یک مهمان برنامه می‌پرسد: «این لباس چوپانی چیست؟» و مهمان جواب می‌دهد: «این لباس کاوه آهنگر و نماد آزادی از چنگال استبداد است‌.» همین چند ثانیه باعث برآشفتن افکار عمومی در مناطق کردنشین ایران و در شبکه‌های اجتماعی شد. این سخن مجری به عنوان توهین به لباس کردی و حتی شغل چوپانی قملداد شد.به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

این نماینده خواستار "دقت در انتخاب مجریان و مهمانان برنامه‌های صداوسیما" و عذرخواهی در این رابطه شد. ۱۵ تن از نمایندگان مناطق کردنشین نامه‌ای نیز در شکایت از این توهین به علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی نوشته‌اند.

اما حتی اگر این ویدیو جدید نباشد و برخی نیز بگویند که در آن توهینی نشده، مسئله قومیت‌های مختلف در ایران همیشه حساس و بحث‌برانگیز بوده و بارها به اعتراض و جنجال کشیده شده است.

ادامه مطلب:
dw_persian »

لباس چوپان توهین بە لباس کوردی نیست عزت است چون پیامبران همە چوپان بودند. پس لباس کردی لباس پیامبران است یارو تو که میخواهی از. اب گل الود. ماهی بگیری ،خوب گوش کن اولا این برنامه مال ۱/۵ سال پیشه دوما تحریف نکنی و ۳۰ ثانیه از فیلم را نشان ندید این برنامه را من کامل دیدم و توهینی به کسی و یا لباس کسی صورت نگرفته .یابو پلید

آخه فیک نیوز حروم زاده، چوپانی یک شغل شریف و محترمه. کجاش توهینه...؟! موضوعی به این سادگی رو اینطور بزرگ نمایی می کنید تا جنگ قومیتی راه بیندازید..؟!! که آخرش به تجزیه کشور ختم بشه..؟؟!! خیلی حرومزاده اید. د‌ویچه وله صدای تروریستها خفه! دولت آلمان جقدر احمقه رسانه شو داده دست وهابیها و تروریستها باعث تاسفه چنین آدم های ییسوادی مجری باشن!

به نظرم به مااقوام هرچی توهین بشه حقمونه.وقتی شاه عباس صفوی بجای اینکه اردبیل وتبریزو آبادکنه میره وسط کویرواصفهان روبه نصف جهان تبدیل میکنه میشه این.من هرچی نگاه میکنم میبینم که خودم کردم که لعنت بر خودم باد. چوپانی هم شغل شریفی است.هر چند که از مجری های شبکه های میلی بیش از این مقدار کم سوادی انتظار نمیرود

البته عکسی که انتخاب کردید هم اشتباهه این پوشش مردان قشقایی است و ربطی به کردهای عزیز نداره عزیزان مشکلات وقتى شروع ميشه که چند کانال به‌زبان فارسى مثل ایران انترنشنال، DW یا BBC براحتى بتونن تمام اعصابتون بهم بريزن و‌آرامش از شما بگیرن و پرداخت پولهای هنگفت ماهواره ای فقط بخاطر همین چیزاست و بفکر خام خودشون شاید توانستن ایران از درون تضعیف کنند

بابا دست بردارید از این پوشش‌های عصر تیرکمون! چقدر تعصب، جالبه کسانی که در غرب کرد کرد میکنند و ادعای اپوزیسیون میکنند حاضر نیستند یک دقیقه با لباس کردی در خیابانهای اروپا راه برند! یک باد بزنه میشه چتر نجات 😂😂 الان چه فرقی بین این دو لباس هست یه گوگل کن لباس چوپانی همین میاد.

اعتراض نمایندگان مجلس به قالیباف به خاطر 'تغییر قانون بودجه' | DW | 24.04.2021جمعی از نمایندگان مجلس در نامه‌ای به قالیباف خواستار پاسخگویی او درباره دستکاری قانون بودجه پس از تصویب آن شدند. نویسندگان نامه می‌گویند جدول‌ها و ردیف‌های بودجه پس از تصویب در مجلس بدون اطلاع نمایندگان تغییر کرده است. . قالیباف نمایندگان مجلس رو به تخمش حساب نمیکنه در مملکتی که جای متهم و شاکی عوض میشه این که چیزی نیست! مجتبی زنگ زده خالیباف، اونم تغییر داده بقیه رو هم به تخمش حساب نکرده! وقتی یک جنایتکار که ده هانفرو تو دانشگاه کشته و دزدی هاش رو همه میدونن میشه رییس مجلس واسه همین کار هاست! نتیجه : بر سر دراین مجلستان من ریدم!!

اینهمه صدا و سیما حرمت اقوام رو نگه داشته و از اونها با عزت و محبت یاد کرده رو ندیدید ، عوضش این اشتباهِ صددرصد سهوی رو دیدید پشه های رو ... نشین Nûçeya lîbasê kurdî! Koca eksê lîbasê kurdî? لباس کردی و هر لباس دیگری از اقوام ایران هزار بار شرف داره به لباس مفتخوری اخوندی که بویی از شرف و انسانیت نبردند ، اون کسی که بایدلکه ننگ به پیشونیش بزنه اون خامنه‌ای_جنایتکاره و اخوندای مفتخور و دینفروش وجانیو فاسدمابچه روستایها و کشاورزا به روستایی بودن خودمون افتخار می‌کنیم

باز ببینید چه برنامه‌ای دارن بی ناموسی اون چاه فاضلاب از کلی مراحله امنیتی رد میشه تا پخش بشه مطمنن باشید اخوندهای زنازاده باز یه بازی میخان راه بندازن كوسكشها چرا عليه اون بنده خدا جوسازي ميكنين اصلا قصد توهين نداشت فقط پرسيد جريان اين لباس چيه حالا چرا عکس لرها رو گذاشتین؟ Iran Iranian This network should change it's name to 'The Voice & Ugly Face of Khamenei'. Because that is what they are. Most people working there, specially the senior staff, are servants of Khamenei. They present his voice and his ugly face.

اولا که مجری صداوسیما گوه خورد دوما کسخلا این لباسی که توی عکس گذاشتید لباس کردی نیس نکته جالب اینه که ظاهرا شما هم لباس کُردی رو نمی‌شناسید! به نظر شما لباس افراد داخل عکس کُردی است؟!!

آلمان به اعلام 3 دیپلمات اروپایی به عنوان «عنصر نامطلوب» اعتراض کردآلمان به اعلام سه دیپلمات از سفارتخانه‌های آلمان، لهستان و سوئیس در مسکو به عنوان «عنصر نامطلوب» واکنش نشان داد. - خبرگزاری آناتولی

اعتراض به یهودستیزی؛ تظاهرات گسترده فرانسه در اعتراض به نتیجه دادگاه قاتل یک زن یهودیaidaghajar Bravo Aïda 👍

نروژ فروش شرکت وابسته به رولز رویس به روسیه را به دلایل امنیتی متوقف کردبه نوشته رسانه‌های محلی نروژ، این شرکت از جمله سازنده موتور کشتی جاسوسی فوق سری «ماریاتا» نیز بوده است.

واكنش‌ رسمى ايران به حملات متقابل اسرائيل؛ نقدی تهدید به پاسخ به «شرارت» کرددر اولین واکنش به حمله موشکی ناکام به تاسیسات اتمی دیمونای اسرائیل، و اقدام متقابل اسرائيل در حمله به اهداف ایرانی در سوریه، محمدرضا نقدی، معاون هماهنگ کننده سپاه پاسداران ادعا کرد که اسرائیل تلاش کرده حوادثی را که دیروز اتفاق افتاد لاپوشانی کند. تو دفتر خود نقدی که جاسوس بود و از دفتر خودشم خبر نداشت 🤭🤣 لااقل یه الدنگ دیگه میدا میکردن برای زر مفت زدن

اعتراض نمایندگان کرد به"توهین" مجری صدا و سیما به لباس کردی

"توهین" به لباس کردی در صدا و سیما موجب اعتراض چند نماینده مجلس شد. مجری صدا و سیما در برنامه‌ای لباس کردی را"لباس چوپانی" نامید. این سخن باعث جنجال و اعتراض در شبکه‌های اجتماعی و در مناطق کردنشین شد.

ویدئویی کوتاه در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود که مجری یکی از برنامه‌های صدا و سیما را نشان می‌دهد که از یک مهمان برنامه می‌پرسد: «این لباس چوپانی چیست؟» و مهمان جواب می‌دهد: «این لباس کاوه آهنگر و نماد آزادی از چنگال استبداد است‌.» همین چند ثانیه باعث برآشفتن افکار عمومی در مناطق کردنشین ایران و در شبکه‌های اجتماعی شد. این سخن مجری به عنوان توهین به لباس کردی و حتی شغل چوپانی قملداد شد.به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

کمال حسینی پور، نماینده سردشت و پیرانشهر در نشست علنی روز دوشنبه ۲۹ دی در مجلس در اعتراض به سخن مجری گفت که "کردها از اصیل‌ترین و قدیمی‌ترین اقوام ایرانی"هستند و پرسید چرا در صدا و سیما به آنها توهین شده است. او همچنین پرسید که چرا در رسانه‌ای که از پول مردم تامین می‌شود «هر روز به اقوام اصیل ایرانی کرد، لر، آذری، ترکمن و بلوچ توهین می‌شود؟»

این نماینده خواستار "دقت در انتخاب مجریان و مهمانان برنامه‌های صداوسیما" و عذرخواهی در این رابطه شد. ۱۵ تن از نمایندگان مناطق کردنشین نامه‌ای نیز در شکایت از این توهین به علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی نوشته‌اند.

خبرگزاری ایسنا در این رابطه به نقل از مهدی فرشادان، نماینده سنندج نوشت: «رئیس جمهور، وزرا و علی الخصوص رئیس صدا و سیما باید بدانند فرهنگ و لباس زیبای کردها دارای هویت و ریشه است اما تعداد انگشت شماری از مدیران بی‌سواد در صدا و سیما باید در اظهارنظرهای جاهلانه خود درباره لباس مقدس کردها خودداری کنند»او برخی مدیران صدا و سیما را "بی‌سواد"خواند و شکایت کرد که این سازمان در چند سال اخیر"بدون هیچ واهمه‌ای موجب آزردگی خاطر کردها"شده استعلی نیکزاد در پاسخ به نمایندگان معترض گفت که به این موضوع رسیدگی می‌شود و «هیچ کسی یا قوم و رسانه‌ای حق اهانت به اقوام ایرانی را ندارد». او کردها را"سند افتخار کشور" نامیدوبسایت فرارو با انتشار ویدیوی ۱۰ ثانیه‌ای که مجری صدا و سیما در آن لباس کردی را چوپانی می‌نامد، نوشته است: «برخی می‌گویند توهینی صورت نگرفته است. ویدئو منتشر شده قدیمی و تقطیع شده است. این عده معتقدند با دیدن ویدئوی کامل نشانی از توهین مشاهده نمی‌شود.»

اما حتی اگر این ویدیو جدید نباشد و برخی نیز بگویند که در آن توهینی نشده، مسئله قومیت‌های مختلف در ایران همیشه حساس و بحث‌برانگیز بوده و بارها به اعتراض و جنجال کشیده شده است.

یک نمونه آن کاریکاتوری بود که اردیبهشت ۸۵ در"ویژه‌نامه روزهای جمعه روزنامهٔ ایران" ۱۳۸۵ در صفحه"کودک و نوجوان"، به‌صورت کمیک‌استریپی باعنوان «چه کنیم که سوسک‌ها سوسکمان نکنند» منتشر شد. این کاریکاتور با واکنش گسترده آذری‌های ایران روبرو شد. در تبریز و بسیاری دیگر از جمله نقده، ارومیه، تبریز، اردبیل و مشکین‌شهر تظاهرات به راه افتاد و حتی کشته و زخمی برجای گذاشت.

یک مورد دیگر استفاده از ضرب‌المثل‌های رایج است که می‌تواند به سرعت به مثابه توهین تلقی شود. در شهریورماه سال گذشته یکی از نمایندگان مجلس در نطق خود گفت: «اگر آقای روحانی عزت ملی را در نظر نگیرند و در مقابل خارجی ها کوتاه بیایند ره به ترکستان می‌برد». این سخن به مثابه توهین به ترک‌های آذری قلمداد شد و محمد حسن‌نژاد، نماینده مرند و جلفا گفت که او ترک‌ها را معادل"وطن‌فروش" دانسته است.

این دو مورد تنها نمونه‌هایی از موارد بسیاری است که در سال‌های اخیر رخ داده‌اند. حساسیت‌های قومی تنها محدود به چهل سال اخیر نیست و همواره در ایران محل دعوا بوده است.تبعیض و سرکوب اقلیت‌های قومی و مذهبی تازه نیست

نماینده سردشت در جلسه امروز مجلس به گوشه‌ای از مشکلات دیگر مردم منطقه نیز اشاره کرد؛ از جمله این که آنها «برای آب شرب خود هم با مشکل مواجه هستند» و خطاب به روحانی پرسید: «مگر وضع معیشت مردم را نمی‌دانید؟ آیا مردم نجیب ایران لایق چنین معیشتی هستند؟ قیمت کالاهای اساسی هر روز در حال افزایش است. ارز ۴۲۰۰ تومانی کجاست؟ نوسانات بورس مردم را سرگردان کرده و کسی نمی‌تواند برنامه‌ریزی کند»اقوام کرد، ترک، عرب، بلوچ و ترکمن عمدتا از بسیاری امکانات رفاهی و توسعه نسبت به مناطق مرکزی محروم‌اند. تبعیض جمهوری اسلامی تنها به مسائل اقتصادی آنها خلاصه نمی‌شود، بلکه زبان و فرهنگ و موقعیت سیاسی و اجتماعی آنها را نیز در برمی‌گیرد. هنوز هیچ فردی از اقلیت‌های قومی به موقعیت بالای سیاسی در نظام جمهوری اسلامی نرسیده و این همیشه موضوع جدل بر سر حقوق اقوام بوده است.

سازمان‌های حقوق بشری، از جمله جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران و فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر بارها در گزارش‌های خود به تبعیض عریان حکومت اسلامی علیه اقلیت‌ها در ایران پرداخته است. کارشناسان معتقدند که تبعیض علیه اقلیت‌های دینی و قومی در ایران نهادینه شده و کردها، آذری‌ها، بلوچ‌ها، ایرانیان عرب‌زبان و اقلیت‌های مذهبی از مسلمان سنی گرفته تا حتی مسلمان شیعه‌ی غیرمعتقد به جمهوری اسلامی به شدت زیر فشار قرار می‌گیرند.

سرکوب بهائیان یا خشونت علیه دراویش گنابادی در زمستان ۹۶ یک نمونه از سیاست جمهوری اسلامی نسبت به اقلیت‌های دینی است. البته این اولین بار نبود که دراویش گنابادی با خشونت تمام سرکوب شدند.

به فاصله کوتاهی پس از انقلاب ۵۷ حکومت نوپای اسلامی درگیری‌های خونینی را در غرب و ترکمن صحرا براه انداخت. بسیاری از فعالان سیاسی اقلیت‌های قومی اعدام شدند و اعدام‌ها در این مناطق تا سال جاری نیز با واهی‌ترین اتهامات ادامه داشته است.