اعتصاب غذا در اوین در مخالفت با آزاد نکردن زندانیان سیاسی | DW | 16.03.2020

16/03/2020 09:52:00 ب.ظ

با شیوع کرونا در ایران و مخالفت مقام‌های قوه قضائیه با مرخصی زندانیان سیاسی و عقیدتی، چند نفر از زندانیان از جمله نسرین ستوده، اعتصاب غذا کردند. همزمان گزارش شده که دو زندان‌بان در اوین به کرونا مبتلا شده‌اند.

زندانیان سیاسی, نسرین ستوده

با شیوع کرونا در ایران و مخالفت مقام‌های قوه قضائیه با مرخصی زندانیان سیاسی و عقیدتی، چند نفر از زندانیان از جمله نسرین ستوده ، اعتصاب غذا کردند. همزمان گزارش شده که دو زندان‌بان در اوین به کرونا مبتلا شده‌اند.

با شیوع کرونا در ایران و مخالفت مقام‌های قوه قضائیه با مرخصی زندانیان سیاسی و عقیدتی، چند نفر از زندانیان از جمله نسرین ستوده ، اعتصاب غذا کردند. همزمان گزارش شده که دو زندان‌بان در اوین به کرونا مبتلا شده‌اند.

"مرگ زندانیان سیاسی با طوفان کرونا"از بین بیماران جدید شناسایی‌شده، ۱۲۹ نفر جان خود را از دست دادند و مجموع درگذشتگان بیماری کووید۱۹ در ایران تا دوشنبه به ۸۵۳ نفر رسیده است.خانم ستوده در بخش دیگری از بیانیه خود، تعطیل شدن بسیاری از بندهای زندان‌های کشور از جمله بند زنان زندان اوین را یک"ضرورت ملی" دانست و تاکید کرد که بر اساس همین ضرورت ملی است که"حکومت باید از در آشتی با دنیا درآید تا از مزایای دانش و تکنولوژی برای مقابله با بیماری کرونا بهرمند گردد".

یک منبع نزدیک به خانواده این زندانی به هرانا گفته است: «طی روزهای اخیر اسامی‌زندانیان سیاسی بارها به فهرست کسانی که به مرخصی خواهند رفت، اضافه و مجددا حذف شد. همین امر موجب آزار روانی مضاعفی برای زندانیان سیاسی و خانواده‌های آنان بود. خصوصا آنهایی که با وجود بیماری‌ و واجد شرایط بودن کماکان به مرخصی اعزام نمی‌شوند.»

ادامه مطلب:
DW فارسی »

اعتراض‌های گسترده و سرکوب شدید در ایران؛ شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان دعوت به اعتصاب کرد

صدا و سیمای جمهوری اسلامی می‌گوید در اعتراضات یک هفته گذشته تاکنون و بر اساس آمار غیررسمی دست‌کم ۴۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند. ادامه مطلب >>

آخر به دنبال چي هستيد؟ميخواهيد رژيم بگيريد و از اين حيبت نخراشيده فرار كنيد چرا تقصير را به گردن سازمان زندانها مي اندازيد.هيچ كجاي جهان به كساني كه ذاتا دشمني با نظام و مردم دارند و بر عليه ملت و دولت مردانش دست به دشمني و نابودي ميزدند به چشم پسرخاله و كلاه قرمزي نظرنمي اندازند

مخالفت دستگاه قضایی با مرخصی زندانیان سیاسی ایرانعلی‌رغم شیوع گسترده ویروس کرونا در ایران ، مسئولان قضایی و امنیتی تاکنون با تقاضای بسیاری از خانواده‌های زندانیان سیاسی و وکلای آن‌ها برای اخذ مرخصی با تامین وثیقه در این شرایط ویژه موافقت نکرده‌اند. ادامه در یادداشتی از آرون عسکری روزنامه‌نگار تا همشون و تو زندان با کرونا نکشند آزادشون نمی کنند درود بر شما هموطنان آریایی شیطان بزرگ ویروس کرانا را یک فرست الهی می داند اول از شر 5 هزار شهید آبان ماه به راحتی به عنوان جان یاخته گان کرانا خلاص شدن حالا هم منطزرن 7 هزار زندانی سیاسی با کمک کرانا از شرشان به راحتی خلاص شوند این است اتوفت اسلامی دانش قضای علمی والهی وهمچنین دانش امنیت علمی والهی به صورت موضوعی وجامع درهیچ کشوری وجودندارد وازمواردان زندانی سیاسی درکشورهاست که ان دربسیاری موارد،امنیتی نیزقلمدادمی شودکه بایدبه ان ازطریق قران کریم شناخت حاصل شودتااستمرارنیابدکه به زیان مردم وکشورذی ربط است.

کرونا در ایران؛ درخواست عفو عمومی زندانیان سیاسی | DW | 14.03.2020بیش از صد زندانی سیاسی دوران پهلوی از خامنه‌ای خواسته‌اند با توجه به شرایط بحرانی کنونی در ایران، فرمان عفو عمومی زندانیان سیاسی و عقیدتی را بدهد. معدودی از این زندانیان با شیوع کرونا به مرخصی آمده‌اند. h0d3r_fa بعید سیدمحمد خامنه ای امضا کرده باشه بسیاری از این موارد که سیاسی تلقی می شود،جرم شان امنیتی است نه سیاسی. زندانیان هم چه عفو بشوند چه نشوند اپیدمی کرونا در زندان و بیرون زندان ممکن است تاثیر گذار باشد. عفو بلحاظ قانونی شرائطی دارد. بلحاظ قانونی،بیماری یا احتمال بیماری توجیه کننده نقض حبس و آزادی محکوم نیست. خدا بیامرزه شاه رو اینقدر به فکر ما بود که فله ای میریخت ملتو تو زندان، وگرنه بعد از چهل و چند سال، الان ما زندانی بازمانده از سیاهچال های پهلوی نداشتیم که برامون نامه بنویسه

اعتراض فرمانده عملیات مقابله با کرونا در تهران به رفتار مردم

غربالگری کرونایی ۱۴ میلیون تن در کشور/ استقرار اکیپ‌های کنترلی مقابله با کرونا درخروجی ۱۳ استانوزیر بهداشت: ۱۴ میلیون نفر در کشور غربالگری کرونایی شدند از این ۱۴ میلیون نفر، حدود ۷۳ هزار و ۴۳۵ نفر افراد علامت‌داری بودند که باید آنها را بررسی می‌کردیم در خروجی ۱۳ استان که اسامی شهرها و استان‌هایش اعلام خواهد شد، اکیپ‌هایی را مستقر می‌کنیم آمار میدید در حد لیگ جهانی‌ خالی‌ بندی ، مثل آمار‌های شرکت در انتخابات ، همینطور شکمی حاجی چند بزنم ، بزن ۲۰ ، ۲۰ زیاد نیست ؟ بزن ۱۵ ، ۱۵ رونده حاجی ، بزن ۱۴ دیگه حرف نباشه ، مسلسل هم گرفته روش . کجا؟کی؟چطور؟ فقط مشغول شوآف و گنده لات بازی واسه مردم، کشورهای دیگه(که هیچکدوم تخمشون نیست شما چه غلطی میکنید)و حتا خود ویروسه اید!

با کودکان در بیمارستان( شورای کتاب کودک)این کانال از طرف گروه قصه گویی و کتابخوانی برای کودک بیمار شورای کتاب کودک راه اندازی شده است تا قصه ها و کتابهای صوتی مناسب را در شرایط کنونی که امکان حضور در بیمارستان ها وقصه گویی و کتابخوانی مستقیم برایشان نداریم را در اختیار شما والدین گرامی و فرزن قشنگ نیست؟ توی توییتر فیلتر شده تبلیغ کانال تلگرامی فیلتر شده انجام میگیره؟ توسط رسانه ای که مالکش صاحب فیلتر ه.

برخورد قضایی با ۱۵۰ شهروند فارس به دلیل نوشتن از کرونا در شبکه‌های اجتماعی

براساس تازه‌ترین گزارش‌های وب‌سایت‌های فعال در حوزه حقوق بشر، به دنبال احتمال سرایت ویروس کرونا به زندان‌های ایران، تعدادی از زندانیان سیاسی، فعالان مدنی و معترضان آبان ۹۸ در اعتراض به عدم موافقت مقامات قضایی با آزادی موقت و مرخصی آنها و بلاتکلیفی پرونده خود، دست به اعتصاب غذا زده‌اند.اخذ مرخصی با تامین وثیقه در این شرایط ویژه موافقت نکرده‌اند و این موضوع باعث نگرانی‌های شدید در مورد وضعیت جسمانی زندانیان سیاسی و مدنی شده است.ده‌ها نفر از زندانیان سیاسی قبل از انقلاب، نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی نوشته و از او خواسته‌اند برای ترمیم گسل‌های بین نظام مدیریت کشور و بخش‌هایی از مردم، دستور عفو عمومی زندانیان سیاسی و عقیدتی را بدهد.فرمانده عملیات مقابله با کرونا در تهران، پایتخت ایران اعلام کرد اهالی این شهر هنوز ویروس کرونا را جدی نگرفته‌اند.

نسرین ستوده، حقوق‌دان و فعال حقوق بشر، دوشنبه ۲۶ اسفند (۱۶ مارس)، با انتشار یک بیانیه و در اعتراض به ممانعت مسئولان از آزادی زندانیان سیاسی، اعتصاب غذا کرد. خانم ستوده که در زندان اوین اعتصاب کرده است، در بیانیه خود به فراگیری ویروس کرونا در ایران و جهان اشاره کرد و نوشته است: «نهادهای نظامی‌و اطلاعاتی که با تحمیل مدیریت‌های ستیزه‌جویانه‌شان، امنیت کشور را برهم زده‌اند، همچنان بر ادامه حبس زندانیان سیاسی در شرایط پرمخاطره کنونی اصرار می‌ورزند». محمد (بابک) صفری، شهروند معترض و از اعضای جبهه دموکراتیک ایران، در زندان تهران بزرگ به ویروس کووید‌ـ۱۹ مبتلا شده است و در حال حاضر در مرخصی به‌سر می‌برد. "مرگ زندانیان سیاسی با طوفان کرونا" نگرانی خانم ستوده این است که با تداوم حبس زندانیان سیاسی و"عمیق و گسترده‌تر" شدن ویروس کرونا،"طوفان این ویروس کشنده، زندانیان سیاسی و یا خانواده‌های آنان را از بین ببرد".» دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید نویسندگان نامه گفته‌اند که مهم‌ترین دغدغه‌شان، گسل بین نظام مدیریت کشور و بخش‌هایی از مردم است و عنوان کرده‌اند که آزادی همه زندانیان سیاسی با فرمان عفو عمومی به افزایش اعتماد عمومی و مشارکت‌ گروه‌های مختلف در اداره کشور خواهد انجامید. براساس آمار وزارت بهداشت تا نیمروز دوشنبه ۲۶ اسفند، شمار رسمی ‌قربانیان کرونا در ایران تا لحظه تنظیم این گزارش، به ۸۵۳ نفر رسیده است. شب قبل از آزادی، در زندان گلویم به‌شدت می‌سوخت. از ظهر روز یکشنبه تا ‌ظهر امروز (دوشنبه ۲۶ اسفند)، ۱۰۵۳ مورد جدید ابتلا به کووید- ۱۹در کشور شناسایی شده و به این ترتیب کل مبتلایان به این بیماری در کشور به ۱۴۹۹۱ نفر رسیده است. در حالی که باید توجه کرد که امسال عید متفاوتی داریم.

از بین بیماران جدید شناسایی‌شده، ۱۲۹ نفر جان خود را از دست دادند و مجموع درگذشتگان بیماری کووید۱۹ در ایران تا دوشنبه به ۸۵۳ نفر رسیده است. پس از آزادی از زندان، ابتدا مسکن مصرف کردم، چون احساس می‌کردم سرما خورده‌ام. رئیس قوه قضاییه با صدور بخشنامه‌ای اعلام کرد که برخی از زندانیان امنیتی که احکام‌شان کمتر از پنج سال است، می‌توانند با صلاحدید ضابط پرونده به مرخصی بروند. پیش‌تر خانواده‌های زندانیان سیاسی و عقیدتی از مقامات قوه قضائیه خواسته بودند با اعزام این زندانیان به مرخصی و آزادی‌ موقت، از ابتلای آنها به ویروس کرونا جلوگیری کنند. سخنگوی قوه قضائیه چند روز بعد از این درخواست گفت که مطابق با مفاد بخشنامه رئیس این قوه، ۷۰ هزار زندانی به مرخصی اعزام شده‌اند. آن روز گذشت و دیدم حالم مساعد نیست. این بخشنامه اما شامل حال زندانیان سیاسی و عقیدتی نشده است. مهدی محمودیان، فعال حقوق بشر، به"انصاف نیوز" گفته است: «تعداد اندکی از زندانیانی که شناخته شده‌تر و رسانه‌ای بودند به ویژه در تهران توانستند از امکان مرخصی طبق بخشنامه‌ رییس قوه قضاییه استفاده کنند اما زندانیان دیگر به ویژه در استان‌هایی مثل کردستان و آذربایجان هیچکدام این امکان را پیدا نکردند. خانم ستوده در بخش دیگری از بیانیه خود، تعطیل شدن بسیاری از بندهای زندان‌های کشور از جمله بند زنان زندان اوین را یک"ضرورت ملی" دانست و تاکید کرد که بر اساس همین ضرورت ملی است که"حکومت باید از در آشتی با دنیا درآید تا از مزایای دانش و تکنولوژی برای مقابله با بیماری کرونا بهرمند گردد". زمانی که به تبریز رسیدم، وضعیت جسمانی‌ام بسیار بدتر از قبل شده بود، تب شدیدی داشتم و به‌شدت می‌لرزیدم..

"آزار روانی زندانیان سیاسی" همزمان خبرگزاری حقوق بشری هرانا، از اعتصاب غذای رضوانه احمدخانبیگی، فعال مدنی، در بند زنان زندان اوین خبر داد. علت اعتصاب غذای او که از امروز ۲۶ اسفند شروع شده، اعتراض به عدم اعطای مرخصی است. کادر درمانی بیمارستان گفتند به ویروس کرونا مبتلا شدی. حتی به آنها که احکام خیلی سبکی داشتند یا کسانی مثل خانم نرگس محمدی مرخصی ندادند. یک منبع نزدیک به خانواده این زندانی به هرانا گفته است: «طی روزهای اخیر اسامی‌زندانیان سیاسی بارها به فهرست کسانی که به مرخصی خواهند رفت، اضافه و مجددا حذف شد. همین امر موجب آزار روانی مضاعفی برای زندانیان سیاسی و خانواده‌های آنان بود. گویا تمام مفاصلم را داشتند از هم جدا می‌کردند. خصوصا آنهایی که با وجود بیماری‌ و واجد شرایط بودن کماکان به مرخصی اعزام نمی‌شوند..

» مفاد بخشنامه رئیس قوه قضائیه مبنی بر موافقت با مرخصی به زندانیان، تنها شامل زندانیان مالی و زندانیان با محکومیت کمتر از ۵ سال شده است. من مطمئن هستم که در زندان به این ویروس مبتلا شدم. به تازگی مقامات آمریکا و سازمان ملل در اظهارنظرهای مختلف و با اشاره به دریافت گزارش‌هایی مبنی بر سرایت ویروس کرونا به زندان‌های ایران، خواستار آن شده بودند که همه زندانیان سیاسی و عقیدتی و نیز زندانیان دوتابعیتی و غیرایرانی در ایران موقتاً به مرخصی فرستاده شوند. جاوید رحمان، گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران نیز از مسئولان جمهوری اسلامی‌خواسته است تا در روند مرخصی و آزادی موقت زندانیان، تبعیضی صورت نگیرد. من به همراه سهیل عربی، محمد حبیبی و مهرداد محمد‌نژاد پس از انتقال از زندان اوین، در تیپ ۵، سالن ۲، اتاق ۲ زندان تهران بزرگ دوران محکومیت خود را سپری می‌کردیم. به طور مثال مادر مصطفی کریم‌بیگی را که یک سال حکم داشت آزاد کردند، فقط برای اینکه بگویند یک خانم را آزاد کردیم یا مثلا ندا ناجی از فعالان کارگری آزاد شد در صورتی که از یک ماه قبل وثیقه را گذاشته بود و آماده بود؛ عملا زندانیان سیاسی را فقط گلچین شده به تعداد اندکی مرخصی دادند در حالی که اصل زندانیان سیاسی و عقیدتی در زندان هستند، به ویژه در شهرستان‌ها. "آرایش جنگی" نگرانی از شیوع و همه‌گیری ویروس کرونا در ایران باعث شده تا نیروهای استانی سپاه پاسداران در کنار دانشگاه های علوم پزشکی،"آرایش جنگی" بگیرند. به گفته حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران تاکنون ۶ هزار بیمار در بیمارستان بقیه الله (وابسته به سپاه) پذیرفته شده‌اند و روزانه نزدیک به ۵۰۰ بیمار در این بیمارستان بستری می‌شوند که به گفته او"چرخه عظیمی ‌است". قبل از این اتفاق هم اگر کسی بیمار می‌شد، هیچ رسیدگی درمانی و توجهی به او نمی‌شد و مسئولان بهداری زندان می‌گفتند که دارد فیلم درمی‌آورد.

"ابتلای دو زندانبان بند زنان اوین به کرونا" نگرانی‌ها بابت عدم موافقت با مرخصی زندانیان سیاسی و عقیدتی در حالی است که هرانا به نقل از منابع خود گزارش داد"دو نفر از نگهبانان بند زنان زندان اوین از ۱۰ روز قبل به دلیل مشکوک بودن به ابتلا به ویروس کرونا از آمدن به سر کار منع شده‌اند". در همین زمینه:. گفته شده که طی روزهای اخیر نتیجه آزمایش کرونای یکی از این دو مامور، مثبت اعلام شده است.» به گفته پزشکان متخصص، این نوع بیماری در فضاهای بسته مانند زندان‌ها به‌دلیل تراکم بالای جمعیت، تغذیه نامناسب، نبودِ امکانات بهداشتی و پزشکی کافی، بسیار گسترده‌تر و خطرناک‌تر شیوع پیدا می‌کند و باعث فاجعه انسانی می‌شود. همچنین گزارش شده که طی هفته اخیر یاسمن آریانی، صبا کردافشاری، آتنا دائمی‌و نازنین زاغری، چهار نفر از زندانیان محبوس در این بند با علائمی‌مشابه سرماخوردگی بیمار شده‌اند. در همین حال نهادهای حقوق بشری گزارش‌ کردند که شماری از زنان زندانی سیاسی در زندان قرچک ورامین"با وجود داشتن شرایط" ولی هنوز در زندان به سر می‌برند. یک وکیل پایه یک دادگستری که وکالت تعدادی از زندانیان سیاسی محبوس در زندان‌های اوین، تهران بزرگ و قرچک ورامین را بر عهده دارد، در مورد مخالفت با درخواست مرخصی زندانیان سیاسی و مدنی می‌گوید: «دستگاه قضایی در مورد زندانیان مالی زیاد سخت‌گیری نکرده است و با اخذ وثیقه، بسیاری از زندانیان مالی به مرخصی اعزام شدند. اعتصاب غذا در زندان تهران بزرگ خبرگزاری هرانا همچنین گزارش داد که ابوالفضل کریمی، یکی از دستگیرشدگان اعتراضات آبان ماه در ایران، از صبح دوشنبه، ۲۶ اسفند، اعتصاب غذا کرده است.

علت این اقدام آقای کریمی،"اعتراض به تداوم بازداشت و بلاتکلیفی" گزارش شده است. در بخشنامه ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه، گفته شده زندانیان سیاسی تا محکومیت پنج سال زندان، به‌جز افرادی که اتهامات جاسوسی در پرونده آن‌ها درج شده است، می‌توانند با اخذ وثیقه، به مرخصی اعزام شوند. او ۱۸ سال سن دارد و با گذشت چهار ماه از زمان بازداشت، هنوز در زندان بزرگ تهران محبوس است. به گزارش هرانا، وی با نوشتن یادداشتی به شرح دوره بازجویی خود پرداخته و نوشته است که ماموران اطلاعات سپاه در جریان مراحل بازجویی از او،"اقدام به ضرب و شتم و کشیدن ناخن‌های وی کرده بودند". در واقع، نمی‌دانیم چه سرنوشتی برای زندانیان سیاسی و مدنی در این برهه خطرناک به وجود خواهد آمد. در همین زمینه: .