اعتراضات در نزدیکی منطقه سبز بغداد دو کشته بر جای گذاشت

25/10/2019 02:07:00 ب.ظ

اعتراضات بغداد به خشونت کشیده شد؛ آیت‌الله سیستانی شهروندان و پلیس را به آرامش فراخواند

عراق, تظاهرات

اعتراض ات بغداد به خشونت کشیده شد؛ آیت‌الله سیستانی شهروندان و پلیس را به آرامش فراخواند

پلیس ضد شورش عراق روز جمعه برای متفرق کردن معترضان و دور کردن آن‌ها از منطقه به شدت حفاظت شده سبز، از گاز اشک‌آور و ماشین‌های آب‌پاش استفاده کرد. دست‌کم صد نفر در جریان این تظاهرات زخمی شده اند.

همزمان آیت‌الله سیستانی، مرجع بزرگ شیعیان عراق با انتشار بیانیه‌ای از معترضان خواست تا از حمله و آسیب رساندن به نیروهای امنیتی و اموال خصوصی و عمومی در جریان تظاهرات خودداری کنند. آقای سیستانی همچنین تاکید کرد که پلیس باید تضمین کننده امنیت اعتراضات باشد. مرجع شیعیان عراق با انتقاد از گزارش اخیر دولت عراق درباره دور قبل تظاهرات، اعلام کرد این گزارش کاملا صادقانه نبوده و به اهداف خود نرسیده است.

آیت‌الله سیستانی پیش از این معترضان و نیروهای امنیتی را به خویشتنداری فرا خوانده بود.بخش پرشماری از شهروندان عراقی از هفته‌ها پیش علیه وضعیت نا‌به‌سامان اقتصادی، فساد گسترده و ناتوانی دولت در تامین امنیت شهروندان در بغداد و دیگر شهرهای دیگر این کشور تظاهرات می‌کنند. شبکه تلویزیونی رودآو روز جمعه ۲۴ اکتبر گزارش کرد که معترضان از خواست‌های ابتدایی خود مبنی بر مبارزه با فساد و بیکاری فراتر رفته و خواستار سرنگونی دولت هستند.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

اعتراض‌های گسترده و سرکوب شدید در ایران؛ شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان دعوت به اعتصاب کرد

صدا و سیمای جمهوری اسلامی می‌گوید در اعتراضات یک هفته گذشته تاکنون و بر اساس آمار غیررسمی دست‌کم ۴۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند. ادامه مطلب >>

تا یه دعوا میشه خیلی‌ها عادت دارن از لانه بخزن بیرون بیرون، اگه سیستانی از خودش مایه داشت لااقل تیراندازی سپاه_ترورسیتی به شهروندان عراقی رو محکوم میکرد که البته نداره آشوب و درگیری در عراق؛ معترضان دفتر دو گروه شیعه در جنوب کشور را آتش زدند

ظریف: هدف آمریکا از فشار و تفرقه افکنی در منطقه، تحت‌الشعاع قرار دادن مساله فلسطین استظریف: آمریکا و اسرائیل به دنبال تفرقه‌افکنی در کشورهای منطقه و اعمال فشار در مسائلی همچون برنامه هسته‌ صلح‌آمیز ایران هستند تا مسأله فلسطین تحت‌الشعاع قرار بگیرد سیاست یک‌جانبه و افراط‌گرایانه آمریکا تاثیر مخربی بر مردم فلسطین گذاشته است isna94 Isna94 سیاست های شما مادر جنده ها هم تاثیر ریده مالی بر زندگی اقشار مختلف جامعه ایران گذاشته است Isna94 حرف جدید بزن حرف‌ها ی تکراری موجب می شود که مردم از دست تو رژیم خسته تر شوند ودیگر وقتی تورا جائی می بینند تو را وصل می کنند به عربها یکمی هم از ایران بگو ژست بگیر با دو دست داد بزن بگو از ایران بگو از مردم بی کار ازمریض های بی دوا از خنجره های خشک شده از فری Isna94 ظریف اگر ایرانی هستی چشم هایت را باز کن گوش هایت را به پیچان،مردم ستم دیده ات را نگاه کن به خواسته هایش گوش کن آخوند جماعت دو ملیون اند مردم مخالف هشتاد ملیون تو که آمریکا بودی دم از ایران می زدی آزادی عدالت می خواستی این است عدالت؟قول خوردی؟

خواست ژاپن از افغانستان؛ در برابر تهدیدات کوریای شمالی از ما حمایت کنیدشینزو آبه، نخست وزیر جاپان(ژاپن) چهارشنبه 23 اکتبر از محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان خواست، که افغانستان یکیو میخواد ازش حمایت کنه بعد ژاپن خواستار حمایت اینها شده 🤣😂🤣😂🤣 حتما حمایت میکنن😂😂 خیلی خدا بود تواین روزهای بد همچین چیزایی یه خورده ما رو میخندونِ

شهامت در صلح بالاتر از صبر در جنگ استرئیس جمهور در سخنان مهمی که تا کنون رسانه ملی از پخش آنها خودداری کرده تأکید کرد: شهامت در صلح، سخت‌تر از شهامت در میدان نبرد است و امام حسن (ع) از چنین شهامتی برخوردار بودند، چنانچه تندترین جملات را برخی از یاران نزدیک امام حسن (ع) به ایشان روا داشتند، اما امام (ع) راه خود را ادامه داده و صلح نامه را امضاء کردند، چرا که آن را به مصلحت و بقاء اسلام می‌دانستند. امام حسن زمانی صلح رو پذیرفتن که یاری برای دفاع از حق ولایت خودشون نداشتن،روحانی رو چه به امام حسن :)) کسی که اطرافیان و منصوبینشون دونه دونه دارن به جرم فسادهای اقتصادی میرن گوشه زندان. اینجور هوچی گری ها فایده ای نداره... به جاش بیاد جواب مردم رو بده که برجام و دلبستگی به دوستان غربی چی شد؟ شما وقتی رئیس جمهور شدین باید قوانین این نظام رو میخوندی نه الان با زیر سوال بردن بخواین توپ رو بندازین طرف مقابل... میدونی چرا؟ چون دولت و مجلس در این کشور فرمایشیه! _همون چیزی که خمینی به دروغ به مجلس شورای ملی می بست_ الان تحقق پیدا کرده و تنها راه نجات را_عجبا_ در اطاعت از رهبری می دانند، یعنی همون کسی که کشور را نابود کرده! ضمنا حنای شما هم رنگی ندارد. مرگ_بر_جمهوری_عسلامی_ورهبرکثیفش

مخالفت روسیه با ایجاد منطقه امن تحت کنترل بین‌المللی در سوریه

ترامپ: ماموریت جنگی ما در سوریه تمام شده / منطقه 'امن' موفقیتی بزرگ استترامپ: ماموریت جنگی ما در سوریه تمام شده است و کردها امروز در امنیت به سر می‌برند و بازداشتگاه‌هایی که زندانیان داعش در آن حضور دارند تحت مراقبت است موفقیت بزرگی در مرزهای سوریه و ترکیه محقق شد، منطقه 'امن' ایجاد و آتش بس برقرار شد

می‌توان بخشی از اعتبارات بیمه سلامت را در قانون هدفمندی یارانه‌ها منظور کردرئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: تغییراتی در موضوع نحوه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در حال انجام است و می‌توان بخشی از اعتبارات بیمه سلامت را در آنجا منظور کرد که این کار در صورتی که راهکارهای کارشناسی آن اتخاذ شود برای مردم توجیه خواهد داشت.

شماری از رسانه‌های منطقه‌ای، از جمله الجزیره و رودآو می‌گویند در تظاهرات روز جمعه پلیس از گلوله‌های جنگی برای مقابله با معترضان استفاده کرده است.به گزارش ایسنا، محمودجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان روز چهارشنبه در کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد در باکوی آذربایجان با تاکید بر اهمیت تشکیل این کمیته گفت: سیاست یک‌جانبه و افراط‌گرایانه آمریکا تاثیر مخربی را بر روی مردم فلسطین گذاشته است.کابل در برابر تهدیدات کوریای شمالی از توکیو حمایت کند.دریافت 95 MB 44*11.

همزمان آیت‌الله سیستانی، مرجع بزرگ شیعیان عراق با انتشار بیانیه‌ای از معترضان خواست تا از حمله و آسیب رساندن به نیروهای امنیتی و اموال خصوصی و عمومی در جریان تظاهرات خودداری کنند. آقای سیستانی همچنین تاکید کرد که پلیس باید تضمین کننده امنیت اعتراضات باشد. مهمترین دلیلی که دولت آمریکا و رژیم اسرائیل به دنبال تفرقه‌افکنی در کشورهای منطقه و فشار نهاندن بر مسائلی همچون برنامه هسته‌ صلح‌آمیز ایران هستند، تحت‌الشعاع قرار دادن مساله فلسطین است. مرجع شیعیان عراق با انتقاد از گزارش اخیر دولت عراق درباره دور قبل تظاهرات، اعلام کرد این گزارش کاملا صادقانه نبوده و به اهداف خود نرسیده است. نخست وزیر جاپان گفت، کشورش به کمک و همکاری هایش بخاطر توسعه افغانستان در بخش های مختلف به خصوص در بخش ارتقای ظرفیت و سواد آموزی، ادامه می دهد. آیت‌الله سیستانی پیش از این معترضان و نیروهای امنیتی را به خویشتنداری فرا خوانده بود. خبر تکمیل می‌شود. بخش پرشماری از شهروندان عراقی از هفته‌ها پیش علیه وضعیت نا‌به‌سامان اقتصادی، فساد گسترده و ناتوانی دولت در تامین امنیت شهروندان در بغداد و دیگر شهرهای دیگر این کشور تظاهرات می‌کنند.

شبکه تلویزیونی رودآو روز جمعه ۲۴ اکتبر گزارش کرد که معترضان از خواست‌های ابتدایی خود مبنی بر مبارزه با فساد و بیکاری فراتر رفته و خواستار سرنگونی دولت هستند. در همین حال، محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان در این دیدار از همکاری جاپان با کشورش ستایش کرده گفت، همکاری توکیو با کابل باعث انکشاف در بخش های مختلف شده است. دور اخیر تظاهرات در عراق که از اول اکتبر آغاز شد، به گفته دولت عراق تا هفته گذشته ۱۴۹ کشته برجای گذاشت . برخی گروه‌ها نیروهای متحد ایران در عراق را مسئول شلیک مستقیم به شهروندان معترض توصیف کرده اند. عراق از سال ۱۹۹۱ و پس از نخستین جنگ خلیج فارس در برابر تحریم‌های بی‌سابقه سازمان ملل متحد (موسوم به نفت در برابر غذا) توان اقتصادی و بنیه اجتماعی خود را به میزان بسیار زیادی از دست داد. قابل ذکر است که محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان دو روز پیش برای اشتراک در مراسم تاج گذاری امپراتور جاپان وارد توکیو شد. به نظر می‌رسد عراق پس از سقوط رژیم صدام به دست ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۰۳ میلادی، وارد یک چرخه از نابسامانی و از هم پاشیدگی اجتماعی شده است.

به باور برخی صاحب‌نظران، قانون اساسی جدید جمهوری عراق (مصوب ۲۰۰۶) شکاف‌های دینی و قومی در این کشور را عمیق‌تر و نهادینه کرده است. بیشتر بخوانید: .