اعتراض یک فرد ترنس به شیوه دختران خیابان انقلاب

09/02/1401 03:34 ب.ظ

شبکه‌های اجتماعی از اعتراض یک ترنس به شیوه دختران خیابان انقلاب خبر می‌دهند؛فرد ترنسی که شالی را بر سر چوب بسته و به نشانه اعتراض به همه ظلم‌ها،تبعیض‌هایی که جامعه رنگین‌کمانی در ایران تجربه می‌کند،برافراشته است. رنگین‌کمان_ایرانی گزارش ازshayagoldoust

به نقل از «سرخط»، فرد ترنسی در خیابان به سبک «دختران خیابان انقلاب» اعتراض کرد. سال‌ها تبعیض، تحقیر، تمسخر، ترس از ابراز و بیان خود، س ... ترنس یا ترنس‌جندر یک واژه چتری است و در واقع به شخصی گفته می‌شود که هویت جنسیتی خود را مغایر با جنسیتی که در بدو تولد بر اساس ظاهر اندام جنسی به او نسبت داده شده است، تعریف می‌کند.

به زبانه ساده‌تر، زن ترنس به شخصی گفته می‌شود که با جسم و اندام جنسی منتسب به مردانه متولد شده است و جنسیت مردانه به او نسبت داده می‌شود، در صورتی که او خودش را یک زن می‌داند و هویت جنسیتی خویش را زنانه تعریف می‌کند.

مرد ترنس به شخصی گفته می‌شود که با جسم و اندام جنسی منتسب به زنانه به دنیا آمده و جنسیت زنانه به او نسبت داده می‌شود، در حالی که او هویت جنسیتی خود را مردانه تعریف می‌کند و خویش را یک مرد می‌داند. البته ترنس‌ها می‌توانند هویت جنسیتی «غیردوگانه» یا «نان‌باینری» نیز داشته باشند و با وجودی که جنسیت نسبت داده شده به خود را نمی‌پذیرند اما خودشان را متعلق به هیچ‌کدام از دو قالب زنانه و مردانه ندانند.

در کنار همه تبعیض‌های جنسیتی که گریبان‌گیر افراد ترنس در ایران می‌شود، حجاب اجباری و نداشتن حق انتخاب پوشش دل‌خواه، یکی از مشکلاتی است که این افراد با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

ادامه مطلب:
iranwire »

shayagoldoust احمقی چیزی هستید توییت چرند یه اکانت سایبری رو که همه چیزش رو دروغ نوشته رو پروموت میکنید؟ نمیفهمید قصدشون فقط هیت دادن به افراد ترنسه؟ کل توییت اون اکانت سایبری دروغه و سازمان یافته است بعد شما همون رو پروموت میکنید shayagoldoust تو میخوای یکم فکر کنی قبل مطلب نوشتن؟

انصراف فوتبالیست‌های دانشگاه امیرکبیر از جام رمضان در اعتراض به ممانعت از حضور تماشاچیان زنشماری از تیم‌های فوتبال دانشگاه امیرکبیر در اعتراض به ممانعت از حضور دانشجویان دختر در میان تماشاچیان از انجام مسابقه خودداری کردند و انصراف دادند. رمضان یعنی گرسنگی، گرسنگی جام نمیخواد!

سوئد از شهروندان خود خواست از «سفر غیرضروری» به ایران بپرهیزنددر پی اعلام درخواست دادستانی سوئد برای حبس ابد حمید نوری، دادیار پیشین زندان گوهردشت کرج و متهم به دست داشتن در اعدام‌های 67، وزارت خارجه سوئد به شهروندان

احتمال «فشار نظامی» روسیه از جانب مولداوی به اوکراین؛ هشدار پوتین به «مداخله‌کنندگان»ولادیمیر پوتین می‌گوید: «ما انواع ابزارهایی داریم که غرب نمی‌تواند آن‌ها را به دست آورد. به سلاح‌های خود افتخار نمی‌کنیم، اما در صورت لزوم از آن‌ها استفاده خواهیم کرد». گوه خوری زیادی... سلاحاتون هم دیدیم... یه مشت تانک پوکیده و کامیونهای جنگ جهانی دوم.... خوبه ۲۱هزارتا تلفات داده و اینقد پررو هس. گور بابای پوتین

درخواست بایدن از کنگره برای تصویب کمک ۳۳ میلیاردی به اوکراین | DW | 28.04.2022جو بایدن از کنگره آمریکا خواست با یک بسته مالی کمک‌های جدید به اوکراین به مبلغ ۳۳ میلیارد دلار موافقت کند. حدود دو سوم این مبلغ برای تقویت توان نظامی ارتش اوکراین برای مقابله با تجاوز نظامی روسیه در نظر گرفته شده است. سلام 💕😘🌻🌲🙏❤✌ اگر مردم آمریکا هوشیار باشند نباید پول های خود را بخاطر جنگ در کشور دیگر مصرف کنند.... راستی، این رئیس جمهورِ، یانکیها،وقتی داشته این 'بسته' را برای اوکراین، می بستِ!از'خودش بادی' هم دَررررر...کرده یا،نه؟!🤣😂

گردشگران با یک پیشنهاد باورنکردنی با ۱۰ پوند از لندن به استرالیا می‌روندیک پیشنهاد باورنکردنی به جوانان، امکان پرواز از بریتانیا به استرالیا را برای آن‌ها فقط با ۱۰ پوند امکان‌پذیر کرده است بیشتر بخوانید🔽 کشورهای دیگر نیروی انسانی جذب میکنند ! کشور ما جوانان تحصیل کرده صادر می‌کند ! حکایت تلخ و تاریک! نزدیک به نیم قرن ایران ده میلیون نفر صادرات نیروی جوان کشور داشته ! باید رکورد دار جهانی بشیم با چنین سرمایه های ملی! وای بر ما

کمیسیون اروپا: بین ۶۰ تا ۸۰ درصد از جمعیت اتحادیه اروپا به کوويد مبتلا شده‌اندکمیسیون اروپا می‌گوید از تولید نسل بعدی واکسن‌های کرونا حمایت خواهد کرد که انتظار می‌رود میزان و دوره زمانی تاثیرگذاری آن‌ها در مقایسه با واکسن‌های قبلی بیشتر باشد. 🔴 بزودی نظرسنجی های خبرگزاری مستقل پستو نیوز ، بر روی میز_سیاستمداران_جهان خواهد رفت ✔️لطفا در نظر سنجی پستونیوز شرکت کنید👇 👈👈👈👈 ✅پستو نیوز ، یک رسانه نیست ، یک رساناست سانسور_ری_استارت_تاوان_جهانی_دارد

خبر می‌دهند؛ فرد ترنسی که شالی را بر سر چوب بسته و به نشانه اعتراض به همه ظلم‌ها، تبعیض‌ها، خشونت‌ها و تعرض‌هایی که جامعه رنگین‌کمانی در طی سال‌ها در ایران تجربه کرده و می‌کند، برافراشته است.

ترنس یا ترنس‌جندر یک واژه چتری است و در واقع به شخصی گفته می‌شود که هویت جنسیتی خود را مغایر با جنسیتی که در بدو تولد بر اساس ظاهر اندام جنسی به او نسبت داده شده است، تعریف می‌کند.

به زبانه ساده‌تر، زن ترنس به شخصی گفته می‌شود که با جسم و اندام جنسی منتسب به مردانه متولد شده است و جنسیت مردانه به او نسبت داده می‌شود، در صورتی که او خودش را یک زن می‌داند و هویت جنسیتی خویش را زنانه تعریف می‌کند.

مرد ترنس به شخصی گفته می‌شود که با جسم و اندام جنسی منتسب به زنانه به دنیا آمده و جنسیت زنانه به او نسبت داده می‌شود، در حالی که او هویت جنسیتی خود را مردانه تعریف می‌کند و خویش را یک مرد می‌داند.

البته ترنس‌ها می‌توانند هویت جنسیتی «غیردوگانه» یا «نان‌باینری» نیز داشته باشند و با وجودی که جنسیت نسبت داده شده به خود را نمی‌پذیرند اما خودشان را متعلق به هیچ‌کدام از دو قالب زنانه و مردانه ندانند.

در کنار همه تبعیض‌های جنسیتی که گریبان‌گیر افراد ترنس در ایران می‌شود، حجاب اجباری و نداشتن حق انتخاب پوشش دل‌خواه، یکی از مشکلاتی است که این افراد با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

طرد شدن از خانواده، تبعیض، تمسخر و توهین در اجتماع، بیمار‌‌پنداری و اجبار به درمان، هورمون‌تراپی و جراحی‌های ناخواسته، عدم دسترسی برابر به امکانات تحصیلی، بهداشتی، شغلی و منابع اجتماعی و دسترسی نداشتن به پزشکان و روان‌پزشکان متخصص و حمایت‌های قانونی لازم و غیره از جمله مشکلاتی هستند که این افراد روزانه با آن‌ها روبرو می‌شوند.

اما پوشش و حجاب اجباری مساله دست و پاگیری است که افراد ترنس در ابتدایی‌ترین قدم‌های خودشناسی با آن مواجه هستند.

زنان ترنس به دلیل هویت زنانه، تمایلات و خواسته‌های خود، بیان جنسیتی منتسب به زنانه دارند و ترجیح می‌دهند با ظاهری که زنانه تلقی می‌شود، در اجتماع ظاهر شوند. معمولا آن‌ها برای اثبات هویت‌ زنانه خود و برای پذیرفته شدن به عنوان یک زن، در فضایی مانند جامعه ایران بر کلیشه‌های جنسیتی منتسب به زنانه اصرار می‌کنند. اما نداشتن هویت قانونی منطبق با هویت جنسیتی زنانه‌، آن‌ها را در معرض آسیب‌های اجتماعی و برخوردهای قانونی قرار می‌دهد. دلیل این امر این است که از نظر اجتماع و قانون، این افراد زنان بی‌حجاب یا مردانی با ظاهر زنانه به حساب می‌آیند که موجودیت آن‌ها با هنجارهای سنتی، مذهبی، فرهنگی و قانونی جامعه در تضاد است.

دوگانه‌های جنسی و جنسیتی این افراد را در شرایطی قرار می‌دهند که برای آن‌چه در واقعیت هستند و برای به دست آوردن هویت قانونی، مجبور به انجام درمان‌های هورمونی و جراحی می‌شوند؛ هرچند خلاف میل‌شان باشد.

قالب‌ها و چارچوب‌های تنگ جنسی و جنسیتی در جامعه‌ای که بر دوگانگی‌ها تاکید می‌کند، باعث می‌شود که این افراد به عنوان یک ترنس به رسمیت شناخته نشوند و برای به دست آوردن حقوق اولیه خود، مانند انتخاب پوشش دل‌خواه، مجبور به انطباق خود با یکی از دوگانه زن و مرد باشند.

این امر‌ نه تنها زنان ترنس بلکه مردان ترنس را نیز مورد تبعیض قرار می‌دهد؛ مردان ترنسی که به دلیل جنسیت زنانه نسبت داده شده از زمان تولد، تمامی تبعیض‌هایی که زنان با آن روبه‌رو هستند را تجربه می‌کنند. یکی از آن‌ها، حجاب اجباری است.

تفکیک جنسیتی و حجاب اجباری تجربه‌ای است که معمولا مردان ترنس از زمان کودکی و با ورود به مدرسه آن را تجربه می‌کنند و ممکن است علی‌رغم میل‌ خود، در تمام طول زندگی مجبور به رعایت کردن آن در جامعه ایران باشند.

تجربه شخصی بسیاری از افراد ترنس در ایران نشان می‌دهد که انتخاب پوشش دل‌خواه منتسب با هویت جنسیتی‌شان در اجتماع، تجربه خوشایندی نبوده است.

علاوه بر اجتماع، برخوردهای تند قانونی، مخصوصا گشت‌های امنیت اخلاقی موسوم به «گشت ارشاد»، آن‌ها را در قدم‌هایی که در مسیر خودشناسی و رسیدن به هویت حقیقی‌شان بر‌می‌دارند، با موانع زیادی روبه‌رو می‌کنند.

مساله حجاب اجباری، موضوع مورد بحث و اعتراض زنان در تمامی سال‌ها پس از انقلاب اسلامی بوده است؛ موضوعی که در چند سال اخیر بیشتر مورد بحث قرار گرفته و با اعتراضات گسترده‌تری از سوی زنان و دیگر اقشار جامعه روبه‌رو شده است.

در روزهای اخیر شاهد اعتراض دانشجویان نسبت به فشار بیشتر بر پوشش زنان در دانشگاه‌ها هستیم. خبرها حاکی از این هستند که این اعتراضات در تهران و شهر‌های دیگر ادامه دارند و با برخورد پلیس و نیروهای امنیتی مواجه شده‌اند.

با این حال، این حرکت‌های اعتراضی نشان می‌دهند که سیاست سرکوب و ستم حکومت علیه زنان، بدن و پوشش آن‌ها، اعضای جامعه رنگین‌کمانی و...، نه تنها شکست خورده بلکه در فرم‌ها و اشکال متعددی حالا تن‌های معترضی را به خیابان کشانده است که علیه او قیام خواهند کرد.