اعتراضات عراق بدون وقفه وارد 90مین روز خود شد

09/10/1398 02:49 ب.ظ

اعتراضات عراق بدون وقفه وارد 90مین روز خود شد العربية

90 روز از آغاز موج جدید اعتراضات سراسری در عراق گذشته و مردم این کشور بدون وقفه همچنان در خیابان‌ها از عراق گزارش شده که در روزهای گذشته اعتراضات در این کشور با شدت هرچه بیشتری دنبال شده و معترضان اقدام به بستن راه‌ها و پل‌ها کردند.

همزمان فعالیت میادین نفتی نیز متوقف شده و تعداد پرشماری از مردم شهرهای مختلف راهی میدان التحریر (رهایی) بغداد شدند تا به معترضان حاضر در آنجا بپیوندند.

در بغداد پرچم جمهوری اسلامی ایران برای چندمین بار به آتش کشیده شد و مردم شعار «ایران برو بیرون، بغداد آزاد می‌ماند» سر دادند؛ شعاری که به نماد تظاهرات مردمی و اعتراض به دخالت‌های ایران در امور داخلی عراق تبدیل شده است.

میدان التحریر بغداد شاهد حضور چشمگیر مردم معترض، کارمندان، دانش‌آموزان و دانشجویان بود و بسیاری از آنها پس از تعطیلی ادارات دولتی و نهادهای آموزشی حاضر به رفتن به سرکار نشدند. در شهرهای جنوبی معترضان بادبادک‌هایی را هوا کردند که نام کشته‌شدگان اعتراضات روی آنها نوشته شده بود. در شهرهای میسان، بابل، کربلا، المثنی و کوت نیز راهپیمایی‌های گسترده‌ای برگزار شد. headtopics.

ادامه مطلب:
AlArabiya_Fa »

ادامه اعتراض‌ها و بستن پل‌ها در عراقرسانه‌های عراقی روز یکشنبه 29 دسامبر گزارش دادند که تظاهرکنندگان عراقی جاده ارتباطی دیوانیه و نجف را

آمریکا مواضع یک گروه مورد حمایت ایران در عراق را بمباران کرد | DW | 29.12.2019پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا از حمله نیروهای این کشور به مواضع گردان‌های حزب‌الله عراق خبر داد. این حمله در واکنش به حملات 'کتائب حزب الله' به پایگاه‌هایی بوده است که نیروهای آمریکایی در عراق در آن مستقر بوده‌اند. به موقع جواب مناسبی خواهند گرفت آمریکایی های یانکی و هفتیرکش گاوچرون وحشی و تروریست و نژادپرست و رژیم جعلی غاصب اشغالگر نامشروع صهیونیستی اسرائیل. 🇮🇷💪 مجلس در حکومت ولایی کاره ای نیست لینک به خبر مرتبط نیست!

پهپادهای آمریکایی مقر شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران در عراق را زدندجاناتان هافمن اعلام کرد نیروهای آمریکا «حملات دفاعی دقیقی» را علیه پنج نقطه از مقر نیروهای «کتائب حزب‌الله» که به گفتهٔ وی «شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران» هستند انجام داده‌اند. تروریست کمتر زندگی بهتر دمشون گرم ، بزنید بکشید این حرامزاده های جیره خوار رو دستشون درد نکنه ک خوشحالمان کردند😁

تصاویر اولیه بمباران هوایی موضع حزب‌الله عراق توسط آمریکا را مشاهده کنیدویدئویی در شبکه‌های اجتماعی عراقی منتشر شده که نخستین تصاویر از بمباران مواضع شبه‌نظامیان حزب‌الله دستشون درد نکنه انشالله قسمت خامنه ای چقدر دیدن این صحنه های تیکه تیکه شدن مزدوران حکومت آخوندی لذت داره، هیچ‌ لذتی بالاتر از این نیست به امید نابودی تمام مزدوران خامنه ای جنایتکار زنده باد جوانان عراقی

15 کشته در حملات هوایی آمریکا به مواضع حزب‌الله عراق مورد حمایت ایرانپنتاگون، وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا، روز یک‌شنبه 29 دسامبر 2019 اعلام کرد جنگنده‌هایش به تعدادی

حمله به پایگاه نیروهای آمریکایی در عراقمنابع از حمله موشکی به اردوگاه التاجی نیروهای آمریکایی در شمال بغداد خبر دادند، اردوگاه التاجی با چهار موشک کاتیوشا هدف قرار گرفته این حمله پس از بمباران مواضع حشد شعبی در الانبار عراق توسط نیروهای آمریکا که چندین کشته و زخمی برجا گذاشت، صورت گرفت افرین بهشون

و میادین شهرهای مختلف حضور دارند و برای تحقق مطالبات خود شعار سر می‌دهند.

از عراق گزارش شده که در روزهای گذشته اعتراضات در این کشور با شدت هرچه بیشتری دنبال شده و معترضان اقدام به بستن راه‌ها و پل‌ها کردند. همزمان فعالیت میادین نفتی نیز متوقف شده و تعداد پرشماری از مردم شهرهای مختلف راهی میدان التحریر (رهایی) بغداد شدند تا به معترضان حاضر در آنجا بپیوندند.

در بغداد پرچم جمهوری اسلامی ایران برای چندمین بار به آتش کشیده شد و مردم شعار «ایران برو بیرون، بغداد آزاد می‌ماند» سر دادند؛ شعاری که به نماد تظاهرات مردمی و اعتراض به دخالت‌های ایران در امور داخلی عراق تبدیل شده است.

میدان التحریر بغداد شاهد حضور چشمگیر مردم معترض، کارمندان، دانش‌آموزان و دانشجویان بود و بسیاری از آنها پس از تعطیلی ادارات دولتی و نهادهای آموزشی حاضر به رفتن به سرکار نشدند.

در شهرهای جنوبی معترضان بادبادک‌هایی را هوا کردند که نام کشته‌شدگان اعتراضات روی آنها نوشته شده بود. در شهرهای میسان، بابل، کربلا، المثنی و کوت نیز راهپیمایی‌های گسترده‌ای برگزار شد.

فعالان عراقی گفته‌اند که در بغداد و دیگر استان‌ها شعارهای مشابهی سر داده شده و در آنها خواستار کنار رفتن طبقه حاکم و محاکمه فاسدان و قاتلان مردم معترض شدند.

اعتراضات در حالی در عراق وارد نودمین روز خود شد که گروه‌های سیاسی همچنان نتوانسته‌اند درباره نخست‌وزیر جدید به توافق برسند و شایعاتی درباره احتمال سپردن مجدد این پست به عادل عبدالمهدی به گوش می‌رسد. گروه‌های سیاسی کُرد عادل عبدالمهدی را فرد مناسبی برای گذر از مشکلات فعلی می‌دانند و خواستار افزایش اختیارات قانونی او تا زمان بازگشت کامل آرامش به کشور هستند.

اما اتئلاف «البناء» پس از آن که رئیس‌جمهوری عراق حاضر به پذیرفتن اسعد العیدانی نشد، افراد جدیدی را پیشنهاد کرده‌اند. براساس گزارش‌ها اعضای این ائتلاف در منزل هادی العامری گردهم آمده تا درباره فرد جدیدی برای نخست‌وزیری عراق گفت‌وگو کنند. بر همین اساس گفته شده که احتمال معرفی سرلشکر عبدالغنی الاسدی به جای العیدانی وجود دارد.

از سوی دیگر برهم صالح، رئیس‌جمهوری عراق که استعفای خود را تقدیم پارلمان کرده و بغداد را به مقصد سلیمانیه ترک کرده بود، مجددا به محل کار خود در کاخ السلام بغداد بازگشت. عدم پذیرفتن کاندیدای ائتلاف البناء سبب شد که محبوبیت برهم صالح در میان گروه‌های سیاسی مانند سائرون، الحکمه، النصر و مردم معترض بیشتر شود ولی ائتلاف البناء ضمن اعلام نارضایتی، رئیس‌جمهوری عراق را به نقض قانون اساسی متهم کرد.