اعتراضات قزاقستان؛ ادامه تیراندازی شبانه در آلماتی، توکایف: نظم به کشور بازگشته است

17/10/1400 11:25 ق.ظ

در حالی که رسانه‌های محلی شامگاه پنجشنبه از ادامه تیراندازی در خیابان‌های مرکزی آلماتی، پایتخت خبر می‌دهند، قاسم ژمات توکایف می‌گوید نظم به این کشور بازگشته است.

در حالی که رسانه‌های محلی شامگاه پنجشنبه از ادامه تیراندازی در خیابان‌های مرکزی آلماتی، پایتخت خبر می‌دهند، قاسم ژمات توکایف می‌گوید نظم به این کشور بازگشته است. این سخنان در حالی عنوان می‌شود که درگیری میان معترضان و نیروهای پلیس ضد شورش شامگاه پنجشنبه در آلماتی، کانون بحران، ادامه یافت.

تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی و گزارش‌های رسانه‌های محلی حاکی از رویارویی‌های خشن میان معترضان پرشمار و ماموران مسلح پلیس و همچنین تیراندازی در خیابان‌های مرکزی پایتخت تجاری قزاقستان است.

وزارت کشور قزاقستان صبح پنجشنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد «۲۶ مجرم مسلح» در جریان ناآرامی‌های روزهای گذشته کشته و ۱۸ نفر دیگر زخمی شده اند. در این بیانیه آمده است : «تمام مناطق کشور آزاد شده و با برپایی ۷۰ پست ایست‌وبازرسی تحت کنترل درآمده‌اند.»

یک روز پیش از این دولت قزاقستان اعلام کرده بود ۱۵ مامور پلیس در جریان ناآرامی‌ها کشته و بیش از ۳۰۰ نفر دیگر از نیروهای امنیتی زخمی شده اند.روسیه: برخی مقام‌های آمریکایی‌ نمی‌فهمند چه خبر است ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه با انتقاد از گفته‌های جن پسکی، سخنگوی کاخ سفید گفت شماری از مقام‌های آمریکایی نمی‌فهمند در قزاقستان چه خبر است. headtopics.com

جن پسکی پنجشنبه شب در یک کنفرانس خبری مشروعیت درخواست کمک دولت قزاقستان از پیمان امنیت جمعی را زیر سوال برده بود.

ادامه مطلب:
euronews_pe »

از سرگیری درگیری‌ها در قزاقستان؛ تیراندازی به‌سوی معترضان و کشته شدن «ده‌ها نفر»خبرنگاران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی در آلماتی می‌گویند نیروهای امنیتی که برخی از آن‌ها سوار بر نفربرهای زرهی بودند روز پنجشنبه در میدان جمهوری به سوی معترضان شلیک کردند.

ترکیه تصمیم اسرائیل در احداث واحدهای مسکونی جدید در قدس را محکوم کردوزارت امور خارجه ترکیه تصویب طرح احداث 3557 واحد مسکونی جدید از سوی اسرائیل در قدس اشغالی را محکوم کرد. - خبرگزاری آناتولی

کرونا در ایران؛ در جست‌وجوی آسترازنکا

پیام نماینده ولی‌فقیه در چهارمحال‌وبختیاری در پی هتک حرمت به تندیس سردار سلیمانینماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه شهرکرد در پی عمل گستاخانه و هتک‌حرمت به تندیس سردار رشید جهان اسلام حاج قاسم سلیمانی، پیامی صادر کرد. مخصوصا تو دل ماهارو. قشنگ به اندازه مسهل کار میکنه یاد اون بزرگوار سُلی قاسم_کتلت گوه_خورد خیره انشاالله😃

فرح پهلوی در سالروز قانون منع حجاب: در کنار زنان ایران ایستاده‌امسالگرد كشف حجاب اجبارى اولاً شهبانو‼️🤨 دوماً کی گفته ایران دیگه هرگز شاه نخواهد داشت؟ 🤨 کرید و کورید که مردم تو خیابونا چی میگن؟ به کوری شما چپولهای ۵۷ تی ، فریاد جاویدشاه میزنند‼️ لایق بی بی سی هستید شما چپولهای نادان😪 از ملت ایران خجالت بکشید‼️🤨

برگزاری مراسم فارغ‌التحصیلی دانش‌‌آموزان افغان در مدارس معارف ترکیه در مزار شریفمراسم فارغ‌التحصیلی دانش آموزان مدارس پسرانه و دخترانه معارف ترکیه در شهر مزار شریف افغانستان برگزار شد. - خبرگزاری آناتولی

آقای توکایف بامداد جمعه با اعلام ادامه «عملیات» نیروهای پلیس برای سرکوب «آشوب‌گران» گفت: «ماموران به سختی مشعول کار هستند. حاکمیت بنیادین به میزان گسترده‌ای در تمام مناطق کشور از نو برقرار شده است. عملیات اعاده نظم عمومی تا نابودی کامل معترضان ادامه خواهد یافت.»

این سخنان در حالی عنوان می‌شود که درگیری میان معترضان و نیروهای پلیس ضد شورش شامگاه پنجشنبه در آلماتی، کانون بحران، ادامه یافت. تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی و گزارش‌های رسانه‌های محلی حاکی از رویارویی‌های خشن میان معترضان پرشمار و ماموران مسلح پلیس و همچنین تیراندازی در خیابان‌های مرکزی پایتخت تجاری قزاقستان است.

وزارت کشور قزاقستان صبح پنجشنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد «۲۶ مجرم مسلح» در جریان ناآرامی‌های روزهای گذشته کشته و ۱۸ نفر دیگر زخمی شده اند. در این بیانیه آمده است : «تمام مناطق کشور آزاد شده و با برپایی ۷۰ پست ایست‌وبازرسی تحت کنترل درآمده‌اند.»

یک روز پیش از این دولت قزاقستان اعلام کرده بود ۱۵ مامور پلیس در جریان ناآرامی‌ها کشته و بیش از ۳۰۰ نفر دیگر از نیروهای امنیتی زخمی شده اند.روسیه: برخی مقام‌های آمریکایی‌ نمی‌فهمند چه خبر است

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه با انتقاد از گفته‌های جن پسکی، سخنگوی کاخ سفید گفت شماری از مقام‌های آمریکایی نمی‌فهمند در قزاقستان چه خبر است.

جن پسکی پنجشنبه شب در یک کنفرانس خبری مشروعیت درخواست کمک دولت قزاقستان از پیمان امنیت جمعی را زیر سوال برده بود.

خانم زاخارووا صبح جمعه با انتشار پیامی در تلگرام نوشت: «همه به این واقعیت که برخی مقام‌های واشنگتن که همه چیز را نمی‌فهند، اظهار نظر کنند و موضع خود را به‌عنوان موضع ایالات متحده جا بزنند، عادت دارند.»

اعتراضات گسترده به افزایش بهای سوخت از روز یکشنبه دوم ژانویه در چند شهرستان قزاقستان آغاز شد و به سرعت به آلماتی، پایتخت رسید. معترضان نماینده و گرایش سیاسی مشخصی ندارند. با وجود انحلال کابینه و تعیین سقف برای قیمت سوخت، اعتراضات در روزهای گذشته همچنان ادامه پیدا کرد.

روسیه و متحدانش در سازمان پیمان امنیت جمعی روز پنجشنبه و به درخواست قزاقستان، نیروی نظامی به این کشور اعزام کردند.