اعتراض به تهدیدهای توییتری حسام‌الدین آشنا: سانسور زشت روزنامه‌نگاران!

20/10/1398 06:08 ب.ظ

«کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران» و «گزارشگران بدون مرز» هر دو سازمان طی بیانیه‌های جداگانه توییت‌های تهدیدآمیز حسام‌الدین_آشنا ، مشاور رییس جمهور را محکوم کردند. اخبار_ایران

«کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران» و «گزارشگران بدون مرز» هر دو سازمان طی بیانیه‌های جداگانه توییت‌های تهدیدآمیز حسام‌الدین آشنا، مشاور رییس جمهور را محکوم کردند و خواستار حفظ امنیت روحی و شغلی روزنامه‌نگاران فعال ایرانی در خارج از کشور شده‌اند.

پس از انتشار اخباری مبنی بر سقوط هواپیما اوکراینی از سوی موشک زمین به هوای ایران، «حسام‌الدین آشنا»، مشاور رییس جمهور ایران در توییتی علنا روزنامه‌نگاران فعال در رسانه‌های خارج از ایران را تهدید کرد. اما این توییت او باعث اعتراض گسترده‌ای از کاربران شبکه‌های مجازی شد تا جای که مشاور رییس جمهور مجبور به تصحیح توییت خود با توییت دیگری شد. او در توییت دیگری نوشت: «اشتباه نکنید؛ هشدار هرگز تهدید نیست؛ تلاش برای بیدار کردن وجدان است تا همچنان ایرانی بمانید و در این جنگ رسانه ای از مردم کشورتان و حقیقت دفاع کنید. خانواده‌ها را رنجیده‌تر نکنید. در ضد حمله روانی ایران‌ستیزان بعد از سیلی ابتدایی مشارکت نکنید.»

این کمیته در توییت دیگری از خبرنگاران فعال در ایران خواسته اگر به مورد نقض حقوق خود برخورد کردند آن را با کمیته در میان بگذارند. کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران یک سازمان مستقل و غیرانتفاعی است که از سال ۱۹۸۲ در نیویورک آمریکا تاسیس شد.

ادامه مطلب:
iranwire »

لطفا به توئیتر اعلام کنید تا حسابش و مصدود کنه

عراق کاردار ایران را در اعتراض به موشک‌باران‌ها احضار کرددر همین حال گزارش‌ها از یک حمله راکتی به پایگاه هوایی بلد در شمال بغداد حکایت دارد. لیبرال ها همه جا هستند و همه جا مسئولیت دارند گوه بزنن به کشورشون برا تشکر احضار کرده😂😂😂😂😂 هماهنگیشونو خود امریکایی ها هم اعلام کردند چه عجب !!!! . داشتم فکر میکردم که کلا یکی از اقمار خلافت ولایت وقیح شده !! و ازخودش اراده و کرامتی دیگه نداره . خیلی زود ، دیر شد ریزش_نظام

بازداری فعالان مدنی از انجام فعالیت‌ به شکل مطلوب، حمله به جامعه‌ مدنی‌ است

دموکرات‌های کنگره در واشنگتن به راهپیمایی «نه به جنگ با ایران» پیوستند🔺دموکرات‌های کنگره در واشنگتن به راهپیمایی «نه به جنگ با ایران» پیوستند ⚡️سناتور جف مارکلی و جمعی از دموکرات های کنگره در تجمعی مقابل کنگره ایالات متحده آمریکا با عنوان «نه به جنگ با ایران» به میزبانی چندین سازمان غیر دولتی آمریکایی شرکت کردند. دمکراتهای آمریکا دست کمی از نمایندگان مجلس ایران ندارن😂😂😂😂 باو چی میگن اینا دیگه؟! جنگ تموم شد رفت، 300 نفر هم کشته دادیم. ساعت خواب! IranPlaneCrash

توصیه سفارت انگلیس در تهران به شهروندان این کشور درباره سفر به ایرانسفیر انگلیس در تهران، به شهروندان این کشور توصیه کرد که به ایران سفر نکنند یا سفری را از ایران انجام ندهند. برکات جمهوری اسلامی انزوا و تحقیر جهانی. گاوتون زاییده همتون الان تروریست جهانی محسوب میشید بدبختا روباه پیر همیشه نقش کلیدی در تخریب وجه سیاسی و اجتماعی ایران داره

۱۹ کشته و ۲۴ زخمی به دلیل سقوط اتوبوس به درهسخنگوی اورژانس کشور از کشته و زخمی شدن ۴۷ نفر به دلیل سقوط اتوبوس به دره خبر داد. 😞😞😞

ترامپ: نسبت به سقوط هواپیمای اوکراینی در تهران به دلیل نقص فنی مشکوک هستیمترامپ: نسبت به سقوط هواپیمای اوکراینی در تهران به دلیل نقص فنی مشکوک هستیم و احتمال ساقط شدن آن وجود دارد

«کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران» و «گزارشگران بدون مرز» هر دو سازمان طی بیانیه‌های جداگانه توییت‌های تهدیدآمیز حسام‌الدین آشنا، مشاور رییس جمهور را محکوم کردند و خواستار حفظ امنیت روحی و شغلی روزنامه‌نگاران فعال ایرانی در خارج از کشور شده‌اند.

این دو سازمان‌ بزرگ جهانی در راستای دفاع از حقوق روزنامه‌نگاران و آزادی بیان مشغول به فعالیت هستند و حرکات ضد مطبوعاتی را رصد و به آن واکنش نشان می‌دهند.

پس از انتشار اخباری مبنی بر سقوط هواپیما اوکراینی از سوی موشک زمین به هوای ایران، «حسام‌الدین آشنا»، مشاور رییس جمهور ایران در توییتی علنا روزنامه‌نگاران فعال در رسانه‌های خارج از ایران را تهدید کرد.

او شامگاه پنجشنبه ۱۹ دی ماه در اولین توییت خود با عنوان «هشدار» نوشت: «هشدار، به کارگزاران ایرانی‌تبار رسانه‌های فارسی‌زبان هشدار داده می‌شود از مشارکت در جنگ روانی مربوط به هواپیمای اوکراینی و همکاری با ایران‌ستیزان خودداری کنند.»

اما این توییت او باعث اعتراض گسترده‌ای از کاربران شبکه‌های مجازی شد تا جای که مشاور رییس جمهور مجبور به تصحیح توییت خود با توییت دیگری شد. او در توییت دیگری نوشت: «اشتباه نکنید؛ هشدار هرگز تهدید نیست؛ تلاش برای بیدار کردن وجدان است تا همچنان ایرانی بمانید و در این جنگ رسانه ای از مردم کشورتان و حقیقت دفاع کنید. خانواده‌ها را رنجیده‌تر نکنید. در ضد حمله روانی ایران‌ستیزان بعد از سیلی ابتدایی مشارکت نکنید.»

با این حال حسام‌الدین آشنا در این دو توییت خود روشن نکرده که چرا باید به روزنامه‌نگاران هشدار داده شود. رسانه‌های ایرانی خارج از کشور براساس انجام وظیفه حرفه‌ای خود اخبار و نظرات کارشناسی احتمال ضربه موشک ایران به هواپیما اوکراینی را پوشش داده‌اند. تهدید حسام الدین‌آشنا، مشاور رییس جمهور را محکوم کرد و نوشت: «این تهدید یادآور سانسور زشتی است که #ایران به خبرنگاران داخلی و خارجی اعمال می‌کند. مقامات ایرانی باید به هدف قراردادن رسانه‌ها پایان و اجازه دهند تا خبرنگاران آزادانه به پوشش اخباری بپردازند که زندگی شهروندان ایرانی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.»

این کمیته در توییت دیگری از خبرنگاران فعال در ایران خواسته اگر به مورد نقض حقوق خود برخورد کردند آن را با کمیته در میان بگذارند.

همچنین کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران اظهار امیدواری کرده که تمام خبرنگارانی که برای پوشش اخبار اخیر به ایران سفر کرده‌اند، بتوانند در سلامت و آرامش به کار حرفه‌ای خود ادامه دهند: «حفاظت از روزنامه‌نگاران امیدوار است، تمامی خبرنگاران اعم از خبرنگاران محلی، خبرنگاران خارجی مقیم و خبرنگاران خارجی که در هفته‌های اخیر برای پوشش اخبار تنش‌های سیاسی #ایران،#آمریکا به #ایران سفر کرده‌اند، بتوانند در سلامت و آرامش کامل فعالیت رسانه‌ای خود را ادامه دهند.»

کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران یک سازمان مستقل و غیرانتفاعی است که از سال ۱۹۸۲ در نیویورک آمریکا تاسیس شد. این کمیته با اصل لزوم مطبوعات آزاد برای رشد جوامع مدنی، از حقوق روزنامه‌نگاران در سراسر جهان با انتشار گزارش‌های مستند و واقعی از وضعیت آن‌ها دفاع می‌کند.

موسسان این کمیته، گروهی از خبرنگاران آمریکایی در حوزه اخبار خارجی بودند که نیاز به تشکیل چنین سازمانی را برای محافظت از روزنامه‌نگاران در مقابل حکومت‌های دیکتاتور و خودکامه احساس کردند. دفتر مرکزی کمیته در نیویورک است با محکوم کردن توییت‌های تهدیدآمیز حسام‌الدین آشنا نوشت: «#گزارش‌گران_بدون_مرز، تهدید #روزنامه‌نگاران و #رسانه‌ها در خارج از کشور را بدست #حسام‌الدین_آشنا مشاور رییس‌جمهور #حسن_روحانی محکوم می‌کند. معاون ویژه وزارت اطلاعات در زمان جنایات ایران‌ستیزانه موسوم به «#قتل‌های_زنجیره‌ای» در توییتر به #خبرنگاران «هشدار» داده است.»

گزارشگران بدون مرز یک سازمان غیرانتفاعی بین‌المللی است که با هدف دفاع از آزادی مطبوعات و حمایت از خبرنگاران و روزنامه‌نگاران مشغول به فعالیت است. مرکز این سازمان نیز در کشور فرانسه قرار دارد.

رسانه‌های مانند شبکه فارسی «بی‌بی‌سی»، «رادیوفردا»، شبکه تلویزیونی «ایران اینترنشنال»، «من و تو»، «صدای آمریک»ا و سایت‌‌های خبری دیگر به پوشش اخبار اعتراضات آبان ماه، کشته شدن «قاسم سلیمان»ی، حمله نظامی ایران به آمریکا و بعدتر سقوط هواپیمای اوکراینی و جان باختن حداقل ۱۷۶ مسافر را براساس هویت کاری خود پوشش داده‌اند.

اما پس از اعتراضات آبان ماه، تهدیدهای علنی قوه قضاییه با انتشار اعلامیه‌ای مبنی بر محدودیت‌های حقوقی و مالی برخی از کارمندان تلویزیون ایران اینترنشنال آغاز شد که تاکنون نیز ادامه دارد.

پیش از این «حمید بعیدی‌نژاد»، سفیر ایران در بریتانیا با نوشته‌های توییتری خود به کارمندان رسانه‌های فارسی زبان حمله کرد و حالا نوبت به مشاور رییس جمهور کشور رسیده است.

از جمله روزنامه‌نگاران، هنرمندان و طنزپردازان شناخته شده خارج از کشور بلافاصله در توییتش به او پاسخ داده‌اند.

«مهناز افشار»، بازیگر سینما که از بهار امسال از کشور خارج شد به مشاور رییس جمهور پاسخ داده است: «برای شما جنگ روانی مهم تر از مرگ اون همه مسافر بیگناه هستش؟ البته پیشاپیش عذرخواهی میکنم. احتمالا من هم مثل خیلی‌های دیگه ایرانی به حساب نمیام و اعتراضم وارد نیست. اما من ایرانی هستم!»

همچنین «کامبیز حسینی»، طنزپرداز و روزنامه‌نگار که چندی پیش افشا کرد او بارها از سوی افراد ناشناسی به قتل تهدید شده است، خطاب به آشنا در زیر توییتش نوشت: «لباس شخصی ها رو بفرست توییتر اعتراضات رو دو روزه جمع کنن برات!»

برای دیدن اخبار و گزارش‌های بیش‌تر درباره رسانه و خبرنگاری به سایت خبرنگاری جرم نیست مراجعه کنید: