اعتراض جمعی از کنشگران حقوق زنان و هنرمندان به سلطه‌گری جنسیتی و آزار جنسی

20/04/2021 05:33:00 ب.ظ

محسن_نامجو, اطلاع_رسانی

بیش از ۲۵۵ نفر از کنشگران حقوق زنان، هنرمندان، نویسندگان، چهره‌های رسانه‌ای و فعالان اجتماعی با انتشار بیانیه ‌ای از زنانی که به آزار جنسی محسن_نامجو ، خواننده ایرانی، اعتراض کرده بودند حمایت کردند. متن کامل بیانیه و اسامی امضاکنندگان👇 اطلاع_رسانی بیانیه

کلیه اتهامات تجاوز، تعرض یا تلاش برای تجاوز و تعرض را قاطعانه رد کرده است.محسن نامجو تاییدی بر «اتهامات غلط» که علیه او مطرح شده نیست. اشاره او به ویدیویی است که روز جمعه و پس از مطرح شدن روایت‌هایی از آزار جنسی این خواننده در فضای مجازی منتشر شد. محسن نامجو در آن ویديو از همه آزار دیدگان عذرخواهی کرد.

در هفته‌ گذشته «نویسندگان نامه تاکید کرده‌اند که این پتیشن آن‌لاین باز است و حامیان می‌توانند با ثبت امضای خود به این اعتراض بپیوندند. حالا دیگر نام محسن نامجو در کنار نام دیگر آزاردهندگان جنسی قرار گرفته است، روایت‌هایی که در ماه‌های گذشته و با قوت گرفتن جنبش «من هم» منتشر شد،‌ با توضیح کوتاه اکانتی به نام «ماهی» درباره آزار جنسی این خواننده همراه بود.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

شرق

🔺در نشست اساتید دانشگاه تهران چه گذشت؟ 🔹محمدجواد ظریف، علی مطهری، ابراهیم متقی، حدادعادل، محمود نیلی احمدآبادی، تقی آزاد ارمکی، صادق زیباکلام و پیروز حناچی در این نشست سخنرانی کردند. @sharghdaily sharghdaily.com ادامه مطلب >>

Bidarzani گیس و گیس‌کشی فراواز فروردین فرد سرشناسه؟ همینطور چند نفر دیگه ای که اسمشون کنار چند فرد شناخته شده آوردید....معنی سرشناس رو میدونید؟ ای کاش لینک اون رو می گذاشتی که می شود خواند KohyarManavi

درخواست جمعی از نمایندگان از قالیباف برای رسیدگی به «تغییرات بودجه بعد از تصویب»بیش از۱۰۰ نماینده مجلس در نامه‌ای خطاب به رییس مجلس با طرح این ادعا که ارقام جداول بودجه و برخی تبصره‌ها بعد از تصویب مجلس، تغییرات گسترده کرده، آن را رکوردی جدید در عدم تمکین به قانون آیین نامه و ایجاد رانت برای چند نفر عنوان کرده و خواستار اقدام رییس مجلس در این زمینه شدند.

ویدئو؛ اعتراض کنشگران حامی محیط زیست مقابل پارلمان فرانسه\u06f1\u06f2 \u06a9\u0646\u0634\u06af\u0631 \u062c\u0646\u0628\u0634 \u0632\u06cc\u0633\u062a \u0645\u062d\u06cc\u0637\u06cc \u00ab\u0634\u0648\u0631\u0634 \u0639\u0644\u06cc\u0647 \u0627\u0646\u0642\u0631\u0627\u0636\u00bb \u0631\u0648\u0632 \u06af\u0630\u0634\u062a\u0647 \u062e\u0627\u0631\u062c \u0627\u0632 \u0633\u0627\u062e\u062a\u0645\u0627\u0646 \u0634\u0648\u0631\u0627\u06cc \u0645\u0644\u06cc \u0641\u0631\u0627\u0646\u0633\u0647 \u062f\u0633\u062a \u0628\u0647 \u062a\u0638\u0627\u0647\u0631\u0627\u062a \u0632\u062f\u0646\u062f.\n\n\n دادگاه اسدالله اسدی چه شد مماشاتگران خفقان گرفته اند خبر خوبی است اما بخش فارسی یورونیوز بعدا خواهند نوشت Ecologic_Rojava's account has been withheld in Turkey in response to a legal demand. Learn more.

ابتلای جمعی از نمایندگان به کرونا، مجلس را ۲ هفته به تعطیلی کشاندمجلس دو هفته به‌خاطر کرونا تعطیل شد سخنگوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی گفت که مجلس در دو هفته آینده جلسه علنی نخواهد داشت. درِ طویله بسته شد حسن کچل خسته شد دیدن مردم اومدن جلو اعتراض کنن ، به بهونه کرونا تعطیل کردن رفتن

گزارش سازمان عفو بین‌الملل از تخریب احتمالی گورهای جمعی کشتار ۶۷ در سایر شهرهای ایرانصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است. قتل_عام۶۷ خمينى خاوران_حافظه_تاریخی کشتار نبوده. پاکسازی جامعه از کثافت و لجن بوده

اعتراض به یهودستیزی؛ تظاهرات گسترده فرانسه در اعتراض به نتیجه دادگاه قاتل یک زن یهودیaidaghajar Bravo Aïda 👍

بیش از ۲۵۵ نفر از کنشگران حقوق زنان، هنرمندان، نویسندگان، چهره‌های رسانه‌ای و فعالان اجتماعی با انتشار بیانیه‌ای از زنانی که به آزار جنسی محسن نامجو، خواننده ایرانی اعتراض کرده بودند، حمایت کردند.به گزارش ایسنا، در نامه جمعی از نمایندگان خطاب به قالیباف آمده است: «جناب آقای دکتر قالیباف  ریاست محترم مجلس شورای اسلامی سلام علیکم ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما در ماه مبارک رمضان؛ همانطور که مستحضرید یکی از شعارهای مجلس یازدهم شفافیت بوده است.به روز شده در: ۰۵/۰۵/۲۰۲۱ ۱۲ کنشگر جنبش زیست محیطی «شورش علیه انقراض» روز گذشته خارج از ساختمان شورای ملی فرانسه دست به تظاهرات زدند.محمدحسین فرهنگی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: پیش از این و طبق برنامه ریزی قبلی مقرر شده بود مجلس از پس از تعطیلات نوروز به مدت ۴ هفته جلسه علنی داشته باشد و از یازدهم اردیبهشت نمایندگان به مدت یک هفته برای سرکشی به حوزه‌های انتخابیه بروند اما با توجه به پیک کرونا و ابتلای جمعی از نمایندگان و کارکنان مجلس به کرونا قرار شد مجلس هفته آینده نیز جلسه علنی نداشته باشد.

 این بیاینه با عنوان «نه به سلطه‌گری جنسیتی و آزار جنسی» به تبعیض و تحقیر جنسیتی و تحقیر زنان خواننده محروم از خوانندگی اعتراض  کرده و از دادرسی عادلانه برای بررسی اتهام آزاردیدگان حمایت کرده‌است. همزمان با انتشار این بیانیه، آلاله کامران وکیل محسن نامجو با انتشار ه در توییتر اعلام کرد که موکلش  کلیه اتهامات تجاوز، تعرض یا تلاش برای تجاوز و تعرض را قاطعانه رد کرده است. شفافیت ضمن آنکه امری مطلوب است اما در برخی حوزه‌ها مهم‌تر و ضروری‌تر می‌نماید. در این بیانیه آمده است که  ویدیوی عذرخواهی محسن نامجو تاییدی بر «اتهامات غلط» که علیه او مطرح شده نیست. نیروهای پلیس فرانسه اقدام به متفرق کردن این کنشگران کردند. اشاره او به ویدیویی است که روز جمعه و پس از مطرح شدن روایت‌هایی از آزار جنسی این خواننده در فضای مجازی منتشر شد. حساسیت مجلس یازدهم بر شفافیت تصویب بودجه در مجلس به حدی است که رئیس سابق کمیسیون تلفیق در مجلس دهم را مستحق نشستن بر کرسی نمایندگی مردم ندانست و اهم ایرادات وارده از سوی نمایندگان محترم هم عدم شفافیت عملکرد ایشان در تنظیم ردیف‌ها و جداول بودجه بود. محسن نامجو در آن ویديو از همه آزار دیدگان عذرخواهی کرد.

آلاله کامران در بیانیه منتشر شده، مطرح کرده است که محسن نامجو در آن ویدیوی عذرخواهی برای هرگونه اقدام توهین آمیز از عموم و به طور خاص اگر فردی از او آزرده، عذر خواسته است. اما آنچه اتفاق افتاد نه تنها این انتظار را محقق نکرد بلکه نمره‌ای به مراتب کمتر از سال‌های قبل در شفافیت و قانونمداری کسب نمود. اما این عذرخواهی به آتش‌ها دامن زده و بسیاری «به اشتباه» خیال کرده‌اند که ادعاهای اتهامات خشونت جنسی به محسن نامجو، صحت دارد. این در حالی است که در هفته‌ گذشته «  اکانت ناشناس «ماهی»، «بشری دستورنژاد» مدل و بازیگر، «پانیدا» خواننده و «لونا شاد» تهیه‌کننده و تراپیست خانوادگی در شبکه اجتماعی «کلاب هاوس» اتهام آزار جنسی را علیه محسن نامجو مطرح کرده‌اند. بررسی جداول بودجه حاکی از تغییرات گسترده ارقام و اعداد نسبت به جدول ارائه شده از سوی دولت است که در صحبت با اعضای کمیسیون تلفیق مشخص شد که جداول صرفاً توسط یک یا چند نفر و در نهایت با تایید رییس کمیسیون تلفیق و چند روز پس از رای‌گیری لایحه در صحن مجلس در ۹۹/۱۲/۲۹ نهایی شده است. افشاگری زنانی که محسن نامجو را به آزار جنسی متهم کرده‌اند به دنبال آشکارسازی جنبش «من هم» علیه خشونت‌های جنسی در ایران رخ داد و حالا  بسیاری از هنرمندان و نویسندگان، فعالان حقوق زنان، فعالان حقوق بشر و چهره‌های رسانه‌ای در حمایت از آن‌ها بیانیه‌ای با عنوان «نه به سلطه‌گری جنسیتی و آزار جنسی» امضا کرده‌ند. در این بیانیه اسامی افراد سرشناسی چون پانیدا علوی، فراواز فروردین، آذر نفیسی، رویا برومند، شهران طبری، پروین اردلان، مهرداد درویش‌پور، سحر مقدس، لونا شاد، مانیا اکبری، خدیجه مقدم، منیره برادران، محبوبه عباسقلی‌زاده، آسیه امینی، مهناز پراکند، مریم رحمانی، عالیه اقدام‌دوست دیده می‌شود، تاکید کرده‌اند: « ما به این رفتار اعتراض داریم و آن را بازتولید سلطه‌جویی می‌دانیم که سالهاست مردم سرزمینمان را به بند کشیده و همه ما را گرفتار بن‌بست تبعیض جنسیتی و استبداد مردسالارانه کرده است. و متاسفانه بر اساس اخبار مستند، این تغییرات محدود به ارقام جداول نشده بلکه حتی تغییرات کلی در تبصره ها و جداول داخل آنها و تصحیح بندها بر اساس اشکالات شورای نگهبان را نیز شامل شده است.

» نویسندگان نامه تاکید کرده‌اند که این پتیشن آن‌لاین باز است و حامیان می‌توانند با ثبت امضای خود به این اعتراض بپیوندند.  متن کامل بیانیه به شرح زیر است در ادامه بیانیه نام امضا کنندگان بر اساس حروف الفبا آمده است: اعتراض به سلطه‌گری جنسیتی و آزار جنسی حالا دیگر نام محسن نامجو در کنار نام دیگر آزاردهندگان جنسی قرار گرفته است، روایت‌هایی که در ماه‌های گذشته و با قوت گرفتن جنبش «من هم» منتشر شد،‌ با توضیح کوتاه اکانتی به نام «ماهی» درباره آزار جنسی این خواننده همراه بود. نکته دوم رعایت شأن مجلس است. واکنش اولیه در برابر این اتهام، انکار موضوع بود. درعین‌ حال محسن نامجو در یک ویدیو گفت که آن آدم هفت سال پیش نیست و در این سالها چیزهای زیادی در مورد حقوق زنان آموخته‌ است. اینها همه در حالی است که این مجلس اصلاح ساختاری بودجه را در صدر اهداف خود اعلام نموده و عدم شفافیت و شیوه تایید بودجه در مجالس قبل، بارها توسط شخص جنابعالی و رئیس محترم کمیسیون تلفیق به نقد کشیده شده است. اما انتظار بسیاری از مخاطبان او که اتفاقا در طول سالها موسیقی‌اش را صدای سرکوب‌ شده خود می‌دانستند، این بود که به جای تکرار یک انکار جنسیت‌زده، توضیح منطقی و پی‌گیرانه می‌شنیدند.

انتظار آزاردیدگان از رسانه‌ها نیز این بود که با توجه به شهرت این خواننده موضوع را پی‌گیری کنند. از جنابعالی انتظار داریم نسبت به این امر، اهتمام لازم از سوی شما مبذول و تصمیمات لازم اتخاذ گردد. انتظار افکار عمومی از کسانی که به او تریبون می‌دهند یا حامی مالی موسیقی‌اش بوده‌اند این بود که این همکاری را مشروط به شفافیت این اتهام و اعتراض کنند. اما هیچ کدام از اینها رخ نداد. در عوض هفته گذشته یک اجرای هنری جدید او در یک رسانه باز نامش را بر سر زبان‌ها انداخت. این‌بار این بی‌محلی به اعتراض، و سکوت حمایتگرانه از او، آزاردیدگان را چنان زخمی کرد که دیگر سکوت را جایز ندانستند و شجاعانه زبان به اعتراض و روشنگری درباره واقعیت تلخ آزارها کردند.

در برابر این اعتراض ابتدا محسن نامجو با ظاهر مظلومانه در برابر دوربین نشست و از خود چهره‌ای نشان داد که به جای نگاه کردن در چشم دوربین-و مخاطبانش- به مانیتور یک لپ‌تاپ نگاه می‌کند و با شرمندگی و مظلومیت متنی را روخوانی می‌کند. او در این متن که به ظاهر یک عذرخواهی بود، انکار اولیه را نادیده گرفت و پذیرفت که آزارگری کرده‌ است اما به جای پذیرش مسوولیت فردی و جبران آن، به جای روشن کردن این‌که این آزار چه بوده و مخاطبانش چه کسانی هستند، از حقوق زنان و جنبش زنان قصه بافت و آزارگری شخصی‌اش را به استبداد حکومت ایران و اینکه در زمین و هوا به حقوق مردم تجاوز می‌کند ربط داد. اما یک روز از انتشار این ویدیو نگذشته بود که ما صدای محسن نامجوی دیگری را شنیدیم؛ ؛صدایی واقعی‌ت و صادقانه‌تر و واقعیتی وقیحانه‌. محسن نامجو اودر فایل صوتی گفت که تعرض فقط به آن دو نفر (خشونت‌دیده و خشونتگر) ربط دارد و باید حفظ آبرو شود. استدلالی که ما را به یاد رفتار جمهوری اسلامی در برابر اعتراض به نقض حقوق بشر می‌اندازد که رسانه‌ها را به سیاهنمایی چهره ایران در دنیا متهم می‌کند.

 آقای نامجو در این فایل صوتی «یک ساعت نفس کشیدنش را معادل با شش ماه از زندگی همه معترضانش دانسته‌ است.» اگر او تا پیش از انتشار این فایل، به آزارگری جنسی متهم شده‌ بود، با همین یک جمله خود را به عنوان یک «زن ستیز خودشیفته طرفدار ژن خوب» معرفی کرد. این دیگر اتهام نیست اعتراف است!  او برای توجیه خشونت جنسی، تاریخ چندین صدساله ادبیات فارسی را به کمک می‌گیرد تا سلطه‌جویی مردانه پنهان در برخی از اشعار فارسی را دلیلی برای توجه نکردن به پاسخ «نه!» از سوی آزاردیدگان بداند و نخواستن آنها را «ناز و نیاز» بنامد. هر هنرمندی حق دارد با هر کسی که می‌خواهد و به هر دلیلی همکاری هنری کند. اما هیچ هنرمندی حق ندارد اعتراض زنان خواننده‌ای را که به محرومیت هنری و صنفی خود اعتراض کرده‌اند، تحقیر کرده و با سوء استفاده از قدرت شهرت و محبوبیت و حمایتگران مالی، رنج و محرومیت بیشتری به آنها تحمیل کند.

ما نه به این دلیل که فعال حقوق زنان، فعال حقوق بشر، زنان خواننده، هنرمند، نویسنده یا چهره‌های رسانه‌ای هستیم، بلکه به این دلیل ساده که انسانیم، به این رفتار اعتراض داریم و آن را بازتولید سلطه‌جویی می‌دانیم که سالهاست مردم سرزمینمان را به بند کشیده و همه ما را گرفتار بن‌بست تبعیض جنسیتی و استبداد مردسالارانه کرده است. با بی‌ثمر ماندن حربه «عذرخواهی»، ما پیشنهادی جز دادرسی عادلانه برای برون‌رفت از چاله‌ای که محسن نامجو خود او را در آن گرفتار کرده‌ نداریم و با صدای بلند حمایت بی‌دریغمان را از حق دادخواهی عادلانه برای آزاردیدگان اعلام می‌کنیم، به تبعیض جنسیتی و محرومیت خوانندگان زن اعتراض داریم و در برابر تبعیض و آزار ساکت نخواهیم نشست. برای امضای این بیانیه به لینک زیر وارد شوید: اسامی امضا کنندکان طبق حروف الفبا: آتنا ملک‌پور .