اظهارات متناقض درباره وضعیت کرونا در ایران باعث تشدید بحران می‌شود

08/04/2020 11:17:00 ق.ظ

#اظهارات متناقض درباره وضعیت #کرونا در #ایران باعث تشدید #بحران می‌شود

اظهارات, کرونا

اظهارات متناقض درباره وضعیت کرونا در ایران باعث تشدید بحران می‌شود

حمید سهراب‌پور، فوق تخصص بیماری‌های ریوی در گفت‌وگو با آناتولی نسبت به پیامدهای اظهارات متناقض درباره وضعیت کرونا در ایران هشدار داده و آن را « بسیار خطرناک » خواند. - خبرگزاری آناتولی

08.04.2020استانبول/ نرگس رضایی/ خبرگزاری آناتولیدر پی اظهارات متناقض مقامات ارشد ایران درباره وضعیت شیوع کرونا در این کشور که غالبا سمت و سوی سیاسی داشته و باعث سردرگمی مردم در این رابطه شد، کارشناسان حوزه سلامت نسبت به پیامدهای اظهارات سیاسی درباره مساله کرونا که مساله‌ای علمی و بهداشتی است هشدار داده و تاکید کردند که باید اطلاعات درست علمی آن هم از مجرای وزارت بهداشت به مردم ارائه شود.

از نقطه نظر این کارشناسان، اظهارات غیرکارشناسی و عادی جلوه دادن بحران کرونا که اتفاقا از سوی بالاترین مقام اجرایی با اهداف سیاسی صورت گرفت باعث حضور بیشتر مردم در اجتماعات شده و به انتقال بیشتر بیماری می‌انجامد. کمااینکه این اتفاق نیز افتاد و در تهران به عنوان پایتخت ایران با جمعیت چند میلیونی یکباره بعد از تعطیلات نوروزی تعداد مراجعات مردم به بیمارستانها 30 درصد افزایش یافت.

ادامه مطلب:
خبرگزاری آناتولی »

سیل و ویرانی در نتیجه طوفان ایان در فلوریدا

طوفان ویرانگر ایان منطقه فورت مایرز ایالت فلوریدا را درنوردید و بسیاری از خیابان‌های این منطقه دچار آب‌گرفتگی شدند. - خبرگزاری آناتولی ادامه مطلب >>

توییت وزیر بهداشت درباره تاخیر ۱۱ روزه خامنه‌‌ای: همکارانم در مضیقه شدید مالی بودند

شیوع کرونا در جهان؛ کورسوی امید در اروپا و «هفته دشوار» آمریکابیماری همه‌گیر «کووید ۱۹» تاکنون جان بیش از ۶۹ هزار نفر را در سراسر جهان گرفته است. تعداد مبتلایان به ویروس جدید کرونا در جهان نیز از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر فراتر رفته است.

کرونا در اسپانیا؛ بیشترین آمار فوتی‌ در هر میلیون نفرمادرید- ایرنا- روزنامه ال پاییس امروز دوشنبه در گزارشی نوشت :بر اساس آمارها ، اسپانیا با ۴۶.۷ میلیون نفر جمعیت به کشوری تبدیل گشته که بیشترین تعداد فوتی ها در هر میلیون نفر جمعیت را به دلیل بیماری کرونا دارد .

خودداری ۵ میلیون نفر در تهران از ثبت اطلاعات شخصی در بحران کرونااز بس این پفیوزا سوابق امنیتیشون خرابه من که ثبت نام نکردم به بقیه هم توصیه کردم نکنن

وزیر بهداشت: جزئیات شیوع کرونا در ایران را باید در جلسه غیرعلنی گفتدکتر سعید نمکی وزیر بهداشت ایران گفته است جزئیات مربوط به شیوع ویروس کرونا و بیماری کووید-۱۹ که جان بیش از ۳ هزار و ۷۰۰ ایرانی را گرفته باید در جلسه غیرعلنی مجلس گفته شود. او گفته از اول بهمن ۹۸ انتظار شیوع این بیماری در ایران وجود داشته است. یعنی مردم نامحرم هستند، یا آنقدر وضع وخیم است ، ترس از واکنش جهانی را دارند يه حرفى نزن كه بعدن بگى گوه خورم لطفا 😂😂😂خب معلومه

زنده شدن امید در بریتانیا در پی کاهش شمار مرگ و میر ناشی از کروناپس از هفته‌های سراسر تاریک و هراس، امیدی دوباره برای بریتانیایی‌ها زنده شد و این کشور بار دیگر شاهد

حمید سهراب‌پور، فوق تخصص بیماری‌های ریوی در گفت‌وگو با آناتولی نسبت به پیامدهای اظهارات متناقض درباره وضعیت کرونا در ایران هشدار داده و آن را «بسیار خطرناک» خواند.فرامرز داور   دکتر «سعید نمکی»، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از آیت‌الله «علی خامنه‌ای»، رهبر جمهوری اسلامی تشکر کرده که با درخواست دولت برای برداشت یک میلیون یورو از حساب «صندوق توسعه ملی» جهت مبارزه با «کرونا» موافقت کرده است .Aa کشورهای اروپایی امیدوار هستند که کاهش آمار روزانه مرگ و میر بر اثر ابتلا به ویروس جدید کرونا در این قاره طی روزهای آینده ادامه پیدا کند.اگر چه همه چیز حاکی از آن است که اسپانیا شروع به خم کردن منحنی فوتی ها و مبتلایان ناشی‌ از بیماری کرونا کرده اما این دلیلی نیست که مانع از آن شود تا که این کشور در پایان هفته (شنبه و یکشنبه )، به کشوری که در آن ، این بیماری همه گیر ، کشنده ترین عامل مرگ و میر بوده تبدیل نگردد .

08.04. توییت خود اقدام آیت‌الله خامنه‌ای را «محبت‌آمیز» خوانده اما گفته است کادرهای درمانی در مضیقه شدید مالی بوده‌اند: «دلا چو غنچه شکایت ز کار بسته مکن/ که باد صبح نسیم گره‌گشا آورد.2020 استانبول/ نرگس رضایی/ خبرگزاری آناتولی در پی اظهارات متناقض مقامات ارشد ایران درباره وضعیت شیوع کرونا در این کشور که غالبا سمت و سوی سیاسی داشته و باعث سردرگمی مردم در این رابطه شد، کارشناسان حوزه سلامت نسبت به پیامدهای اظهارات سیاسی درباره مساله کرونا که مساله‌ای علمی و بهداشتی است هشدار داده و تاکید کردند که باید اطلاعات درست علمی آن هم از مجرای وزارت بهداشت به مردم ارائه شود. بیماری همه گیر «کووید ۱۹» تاکنون جان بیش از ۷۰ هزار نفر را در سراسر جهان گرفته است. از نقطه نظر این کارشناسان، اظهارات غیرکارشناسی و عادی جلوه دادن بحران کرونا که اتفاقا از سوی بالاترین مقام اجرایی با اهداف سیاسی صورت گرفت باعث حضور بیشتر مردم در اجتماعات شده و به انتقال بیشتر بیماری می‌انجامد. خدا را شکرگزاریم. کمااینکه این اتفاق نیز افتاد و در تهران به عنوان پایتخت ایران با جمعیت چند میلیونی یکباره بعد از تعطیلات نوروزی تعداد مراجعات مردم به بیمارستانها 30 درصد افزایش یافت.بر اساس داده های ارائه شده از سوی وزارت بهداشت ، اسپانیا در روز یکشنبه ۶۷۴ فوتی داشت که امیدوار کننده ترین آمار در ۱۱ روز اخیر خود بود .

- پیامدهای اظهارات غیرعلمی درباره کرونا بسیار خطرناک خواهد بود در این رابطه دکتر حمید سهراب‌پور، فوق تخصص بیماری‌های ریوی در تهران در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار «آناتولی» نسبت به پیامدهای اظهارات غیرعلمی و سیاسی درباره ویروس کرونا هشدار داده و تاکید کرد که پیامدهای این اظهارات می‌تواند «بسیار خطرناک» باشد. از زمان شایع شدن کرونا در ایران که آیت‌الله خامنه‌‌ای آن را به «دشمنان ایران»، از امریکا تا «جن و انس» نسبت داده بود، سه هزار و ۸۲۷ ایرانی جان خود را از دست داده‌اند . آخرین اخبار و اطلاعات در مورد شیوع نوع جدید ویروس کرونا در کشورهای مختلف در روز دوشنبه ششم آوریل (۱۸ فروردین) را می توانید در این صفحه دنبال کنید. وی در ادامه تصریح کرد: با توجه به اینکه ویروس کرونا از فرد به فرد منتقل می‌شود بنابراین حضور مردم در اجتماعات با اعتماد به اظهارات غیرعلمی می‌تواند بسیار خطرناک باشد. این فوق تخصص بیماری‌های ریوی با تاکید بر اینکه مجرای اطلاع‌رسانی درباره ویروس کرونا باید وزارت بهداشت باشد، ادامه داد: ارائه اطلاعات علمی بویژه در شرایط فعلی شیوع کرونا باید توسط وزارت بهداشت صورت بگیرد و سایر مقامات نباید درباره مسایل علمی اظهارنظر کنند چون باعث سردرگمی مردم می‌شود. رهبر جمهوری اسلامی ایران چند روز پیش از شیوع ویروس کرونا، از برداشت‌های مکرر از صندوق توسعه ملی انتقاد کرده بود اما واقعیت این است که بیشترین برداشت از این صندوق، در زمان ریاست جمهوری «محمود احمدی‌نژاد» انجام شد که به دلیل افزایش قیمت نفت، ثروتمندترین دولت تاریخ ایران بود و اصولا نباید نیازی به منابع صندوق توسعه ملی می‌داشت . دکتر سهراب‌پور حتی بحث قرنطینه را که با شیوع کرونا در ایران جنبه سیاسی پیدا کرد را از جمله حوزه‌های تصمیم‌سازی وزارت بهداشت دانست که این نهاد سلامت با ارزیابی همه‌جانبه وضعیت می‌تواند درباره آن تصمیم‌ بگیرد. به این ترتیب شمار مبتلایان به بیماری «کووید ۱۹» در ایران به ۶۰۵۰۰ نفر رسید. وی اظهار داشت: اینکه بحث قرنطینه کی تمام شود و کسب و کار مردم به چه صورت آغاز شود و مدارس کی باز شود، اینها همه مسایل فنی است که ستاد مبارزه با کرونا به رهبری وزارت بهداشت باید این تصمیمات را بگیرد. سال ۱۳۹۸ که به دلیل سیل در شهرهای مختلف ایران، بخشی از ثروت عمومی و دارایی شهروندان از بین رفت، دولت از رهبر جمهوری اسلامی خواست برای جبران خسارات، از این صندوق برداشت کند.سوئیس تعداد مبتلایان خود در ازای هر میلیون نفر را ۲۴۰۰ تن اعلام کرده هر حالی‌ که بلژیک ، فرانسه ، اتریش ، آلمان ، نروژ و پرتغال بین هزار تا دو هزار نفر می‌ باشند .

- مسئولان از سردرگمی مردم بپرهیزند فوق تخصص بیماری‌های ریوی در ادامه با بیان اینکه مساله کرونا مساله‌ای علمی و بهداشتی است و مسئولان باید از سردرگمی مردم بپرهیزند، افزود: از کسانی که دلسوز مردم هستند می‌خواهم اگر اطلاعات کافی و دقیق علمی در رابطه با این بیماری ندارند اظهار نظر نکنند و از سردرگمی مردم خودداری کنند. دکتر سهراب‌پور در ادامه این نکته را نیز خاطرنشان کرد که در دو هفته اخیر اطلاعات مردم درباره این بیماری خیلی بالا رفته و بیشتر رعایت می‌کنند به بحث فاصله‌گذاری اجتماعی دقت می‌کنند. بخشی از سیل زدگان در چادر زندگی می‌کردند و هنوز هم خانه و کاشانه ندارند . به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید AP کورسوی امید در اروپا؛ کاهش ناچیز اما نویدبخش آمار روزانه مبتلایان و جان‌باختگان مقامات اسپانیا روز دوشنبه در حالی برای چهارمین روز متوالی از کاهش شمار جان باختگان بر اثر ابتلا به ویروس جدید کرونا در این کشور خبر دادند که آمارها نشان می دهد تعداد افرادی که به دلیل ابتلا به این ویروس در بیمارستان ها و در بخش مراقبت های ویژه بستری می شوند رو به کاهش است. اما وی در عین حال تاکید کرد که متولی اطلاع‌رسانی درباره وضعیت کرونا در کشور وزارت بهداشت است و اطلاعات باید از این مجرا ارائه شود و در این شرایط حساس مسئولان تا حد امکان از سردرگمی مردم بپرهیزند. موضوعی که البته کارشناسان حوزه اجتماعی نیز در گفتگو با آناتولی بر آن بسیار تاکید کرده و یکی از علل خروج میلیونها مسافر از استانهای درگیر کرونا در ایام تعطیلات نوروزی و گسترش بیشتر این بیماری را «اظهارات و رویکرد متناقض مسئولان اجرایی» و «سردرگمی مردم» عنوان کردند که اخیرا در بارزترین مصداق به تشدید بحران کرونا در تهران منجر شده و علیرضا زالی، فرمانده ستاد عملیات مدیریت کرونا در این شهر از افزایش 30 درصدی مراجعان به بیمارستانها بعد از اتمام تعطیلات نوروزی خبر می‌دهد.. موضوعی که انتقاد شدید محسن هاشمی رفسنجانی، رئیس شورای شهر تهران را در پی داشته و وی صراحتا اعلام کرد «در حال حاضر دوگانگی در صحبت‌های مسئولان ارشد دیده می‌شود». مقامات اسپانیا اعلام کرده اند که به طور «جدی» در حال بررسی اجباری شدن استفاده از ماسک در خارج از منازل هستند.  آخرین وضعیت ویروس کرونا در اسپانیا بر اساس آمار ارائه شده از سوی وزارت بهداشت اسپانیا، تا ظهر امروز مجموع موارد ابتلا به ویروس کرونا در این کشور به ۱۳۵ هزار و ۳۲ نفر و تعداد فوتی ها به ۱۳ هزار و ۵۵ رسیده است.

وی گفت: از یک سو وزارت بهداشت و درمان است که تقاضای اعمال سختگیری‌های بیشتر را دارد و معتقد است که نباید به این سبک عمل شود و از سوی دیگر بخش اقتصادی کشور نیز تصمیماتی اتخاذ می‌کند که باعث می‌شود مردم خود به خود احساس کنند که قدرت ویروس کرونا خیلی هم زیاد نیست. گفتنی است بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت ایران شمار مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور با شناسایی 2089 مورد جدید به 62 هزار و 589 نفر افزایش یافته و 3872 نفر نیز بر اثر ابتلا به این ویروس جان باخته‌اند. . با این حال مقامات فرانسوی به شهروندان هشدار داده اند که آمارهای امیدوارکننده نباید منجر به عدم اجرای مقررات قرنطینه سراسری در این کشور شود.