اظهارات متناقض درباره ارسال واکسن «اسپوتنیک» تولید شده در ایران به روسیه

14/06/1400 01:09 ب.ظ

اظهارات ضد و نقیض مقامات بهداشتی درباره ارسال واکسن «اسپوتنیک» تولید ایران به روسیه العربيه_فارسى

محمد کریمی‌نیا، معاون قرارگاه پدافند زیستی ایران، فاش کرد بر اساس قرارداد بین ایران و روسیه «واکسن اسپوتنیک در ایران تولید و به روسیه تحویل شود». کیانوش جهانپور، شنبه 13 شهریور، با تکذیب ادعای کریمی‌نیا گفت: «روسیه هنوز به طرف ایرانی مجوز تولید انبوه نداده است».

Advertisement کریمی در گفت‌وگوی جمعه 12 شهریور، با روزنامه «جوان»، از مافیای دارو و امضاهای طلایی در ایران سخن گفته بود که از قبل از شیوع کرونا وجود داشته و بعد از آن افزایش چشمگیری پیدا کرده است. او گفت: «ما از قبل مبحث مافیای دارو را در کشور داشتیم. دکتر نمکی همان ماه‌های اول مسئولیت گفتند که من با مافیای دارو مقابله می‌کنم و جلوی امضاهای طلایی را می‌گیرم. حالا همان مافیا در دوران مقابله با کرونا به کاسبان کرونا تبدیل شده‌اند و در زمینه دارو، تجهیزات پزشکی و واکسن به انحای مختلف برای کشور چالش درست کردند».

معاون قرارگاه پدافند زیستی ایران نیز فاش کرد: «که قرارداد تولید دو میلیون دوز واکسن اسپوتنیک در ماه در ایران بین شرکت اکتوورکو و اسپوتنیک روسیه بسته و این قرارداد در سطح گسترده رسانه‌ای و به همه کشور اعلام می‌شود که به‌زودی ماهی 2 میلیون دوز واکسن اسپوتنیک را به بازار ایران عرضه می‌کنیم اما در تیرماه دکتر رئیسی، معاون بهداشتی وزارتخانه اعلام می‌کند که روس‌ها سر ما کلاه گذاشتند».

ادامه مطلب:
AlArabiya_Fa »

طالبان همانند سال ۱۹۹۶ اقدام به دستگیری پنجشیریان در کابل دارند. ساعتی پیش دوستی زنگ زد ۲۰ طالب نقاب پوش وارد خانه آنها شده، سراغ فرزندان جوانش را گرفتند، و در نبود آنها قصد دستگیری پدر خانواده را داشتند. گزارش هایی از دستگیری جوانان در خیابانهای کابل نیز رسیده است. اقا منم فعالم لطفا فالوم کنیدبک میدم حتما

طلای ارزشمند ایران در والیبال نشسته/ برد بزرگ برابر روسیهتیم ملی والیبال نشسته ایران با شسکت روسیه قهرمال پارالمپیک شد.

وزیر بهداشت ایران: بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها منوط به روند واکسیناسیون استبهرام عین اللهی، وزیر بهداشت ایران گفت بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها اتفاق خواهد افتاد اما این موضوع منوط به روند واکسیناسیون است. - خبرگزاری آناتولی

سیدحسن فیروزآبادی، رئیس پیشین ستادکل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت🔺سیدحسن فیروزآبادی، رئیس پیشین ستادکل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت او به حکم علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، از سال ۶۸ تا ۹۵ رییس ستاد کل نیروهای مسلح بود و پس از آن به عضویت مجمع تشخیص مصلحت نظام درآمد. خبرها چقدر دیر بهتون میرسه. از چاپار استفاده میکنید یا از کبوتر نامه رسان؟ به خاطر این خبر از صبح با سی تا موزیک رقصیدیم و بشکن زدیم حالا دم غروب میگید فلانی به گا رفت؟ بالاخره گروهبان گارسیای نظام ریق رحمت راسرکشیدوبه شیطان پیوست. سرلشكر_فيروزآبادي فیروزآبادی خبرمرگ اومانندانفجاربشکه عن روی عمامه رهبری همه رابه وجداورد. خداکنه از این نوع گاومیش صدتا صدتا بمیرن!!

آژانس پناهندگان سازمان ملل: شمار مهاجران افغانستان به پاکستان و ایران «کم» است◾️آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد (یو‌ان‌اچ‌سی‌آر) در گزارشی اعلام کرد، از زمان در درست گرفتن حکومت از سوی طالبان در افغانستان در ۲۴ مرداد، موج گسترده مهاجران دیده نشده و تعداد متقاضیان پناهجویی در مرزهای پاکستان و ایران «کم» است. چون مردم اشکارا از پاکستان و ایران می ترسند. اینان جدی ترین حامیان طالبان در منطقه اند و افراد در خطری که به ایران رسیدند به طالبان تحویل داده شده اند.

انتقاد پوتین از عدم کمک غرب به ایران در مقابله با کرونا | DW | 03.09.2021ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه از رویکرد غرب در ارتباط با مسائل اجتماعی و نوع‌دوستانه انتقاد کرده است. پوتین به عنوان نمونه به عدم یاری رساندن کشورهای غربی به ایران و ونزوئلا در امر مقابله با کرونا اشاره کرده است. پوتین بهتره خفه شه. مردیکه قاتل دیکتاتور گلابی تو خودت پول واکسن آشغال روسی رو چهارلا پهنا کردی تو کیون مسئولان و بعدش واکسن ها رو قطره چکونی میفرستی

آمریکا یک تیم اطلاعاتی ایران را به دلیل تلاش برای ربودن مخالفان تحریم کرددفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا (OFAC) طی بیانیه‌ای از تحریم چهار نفر از عوامل اطلاعاتی ایران به دلیل توطئه برای ربودن مخالفان در خارج،

جهانپور رئیس سازمان غذا و داروی ایران این موضوع را تکذیب کرد.

جهانپور، شنبه 13 شهریور، با تکذیب ادعای کریمی‌نیا گفت: «روسیه هنوز به طرف ایرانی مجوز تولید انبوه نداده است».

Advertisement

کریمی در گفت‌وگوی جمعه 12 شهریور، با روزنامه «جوان»، از مافیای دارو و امضاهای طلایی در ایران سخن گفته بود که از قبل از شیوع کرونا وجود داشته و بعد از آن افزایش چشمگیری پیدا کرده است. او گفت: «ما از قبل مبحث مافیای دارو را در کشور داشتیم. دکتر نمکی همان ماه‌های اول مسئولیت گفتند که من با مافیای دارو مقابله می‌کنم و جلوی امضاهای طلایی را می‌گیرم. حالا همان مافیا در دوران مقابله با کرونا به کاسبان کرونا تبدیل شده‌اند و در زمینه دارو، تجهیزات پزشکی و واکسن به انحای مختلف برای کشور چالش درست کردند».

معاون قرارگاه پدافند زیستی ایران نیز فاش کرد: «که قرارداد تولید دو میلیون دوز واکسن اسپوتنیک در ماه در ایران بین شرکت اکتوورکو و اسپوتنیک روسیه بسته و این قرارداد در سطح گسترده رسانه‌ای و به همه کشور اعلام می‌شود که به‌زودی ماهی 2 میلیون دوز واکسن اسپوتنیک را به بازار ایران عرضه می‌کنیم اما در تیرماه دکتر رئیسی، معاون بهداشتی وزارتخانه اعلام می‌کند که روس‌ها سر ما کلاه گذاشتند».

او افزود: «واقعیت این بوده که روس‌ها به‌درستی با شرکت اکتوور قرارداد بسته‌اند تا واکسن اسپوتنیک در ایران تولید و به روسیه تحویل شود نه ایران! در واقع روسیه برای تولید واکسن برون‌سپاری کرده‌ است».

در مقابل کیانوش جهانپور، با نفی این خبر، اظهارات معاون قرارگاه پدافند زیستی ایران را «کذب محض» دانست و خاطر نشان کرد که هنوز طرف روسی محصول تولید شده اولیه واکسن اسپوتنیک لایت تولیدی شرکت خصوصی ایرانی را برای تولید انبوه تحت لیسانس تایید نکرده است.

جهانپور گفت: «مقصود و انگیزه گوینده از نشر این مطلب کذب در شرایط حاضر مشخص نیست.»

شایان ذکر است علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران پیشتر در یک سخنرانی زنده تلویزیونی گفته بود: «ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی کرونا ممنوع است» و در ادامه گفت: «پیشتر دستور ممنوعیت واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی را به مسئولان داده بودم و حالا عمومی اعلام می‌کنم».

شبکه اجتماعی توئیتر در آن زمان، یک توئیت خامنه‌ای به زبان انگلیسی که گفته بود واکسن آمریکایی و بریتانیایی ممنوع است و او به آنها اعتماد ندارد و چه بسا آنها می‌خواهند این واکسن را بر ایرانی‌ها آزمایش کنند، را حذف کرد.سخنان او درباره ممنوع کردن استفاده از واکسن‌های غربی در ایران با واکنش‌های تند داخلی و خارجی روبرو شد.

خامنه‌ای در اظهارات متناقضی در مرداد سال جاری بیماری کرونا را «مسئله اول و فوری» کشور خواند و گفت: «واکسن چه از راه واردات و چه با تولید داخلی باید با تلاش مضاعف و به هر شکل ممکن تأمین شود و در اختیار همه مردم قرار بگیرد.»

ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران نیز شب گذشته در اولین گفت‌وگوی تلویزیونی پس از تشکیل دولت سیزدهم، در باره واکسن کرونا گفت: «تولید داخلی نمی‌توانست نیاز داخلی را تامین کند و برآورد داشتیم برای مصرف داخلی نیازمند 100 میلیون دز واکسن هستیم.» او وعده داد که واکسیناسیون با واردات صد میلیون دوز اجرا خواهد شد.

این وعده رئیسی در حالی عنوان می‌شود که با گذشت حدود یک سال از فرمان خامنه‌ای در منع واردات واکسن و تبلیغ برای تولید واکسن‌های داخلی صدها هزار نفر جان خود را از دسته داده‌اند.