اظهارات متناقض در مورد میزان استقراض دولت ایران از بانک مرکزی

29/05/1399 02:05 ب.ظ

درحالی مقامات دولت ایران بر عدم استقراض از بانک مرکزی این کشور تاکید دارند که برخی رسانه ها با استناد به آمار بانک مرکزی از افزایش چند برابری استقراض دولت از بانک مرکزی خبر می‌دهند. - خبرگزاری آناتولی

درحالی مقامات دولت ایران بر عدم استقراض از بانک مرکزی این کشور تاکید دارند که برخی رسانه ها با استناد به آمار بانک مرکزی از افزایش چند برابری استقراض دولت از بانک مرکزی خبر می‌دهند. - خبرگزاری آناتولی درحالی حسن روحانی، رئیس جمهور ایران و برخی مقامات دولت وی بر عدم استقراض از بانک مرکزی تاکید دارند که برخی رسانه ها طی روزهای گذشته اعلام کردند که استقراض دولت از بانک مرکزی طی سالهای اخیر چندین برابر افزایش یافته است.

رئیس جمهور ایران طی جلسه امروز هیات دولت با تاکید بر اینکه دولت وی طی سالهای اخیر"دست خود را به سوی بانک مرکزی دراز نکرده است"، گفت: دولت هیچ وقت از بانک مرکزی استقراض نکرده است. مانند دولت قبلی50 هزار میلیارد از بانک مرکزی نگرفتیم."

روحانی در این باره اظهار داشت: ما طی این هفت سال دستمان را به سوی بانک مرکزی دراز نکردیم و دنبال پول پرفشار نرفتیم. اما وقتی مالیات این طوری (محدود) است و پول پرفشار به مصلحت نیست، یا باید اوراق منتشر کنیم، یا باید سهام بفروشیم و یا باید نفت بفروشیم. ما درحال انجام هر سه کار هستیم. از اول سال تاکنون 57 هزار میلیارد تومان اوراق خزانه فروخته ایم و هرجا لازم باشد باز هم خواهیم فروخت. headtopics.com

از سوی دیگر محمدباقر نوبخت، معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه ایران نیز دیروز در یک برنامه پخش شده از تلویزیون دولتی بر عدم استقراض دولت از بانک مرکزی تاکید کرد.

ادامه مطلب:
aa_persian »

آیا تصمیم بانک مرکزی در اصلاح بورس تاثیر داشت؟تهران- ایرناپلاس- اصلاح روزهای اخیر بورس می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد. در حالی برخی افراد تصور می‌کنند افزایش «نرخ سود» موجب اصلاح بورس شده که لازم است به یک پرسش، پاسخ داده شود: «کدام نرخ سود؟» نرخ سود سپرده بانکی از اواخر تیرماه تاکنون بدون تغییر و حداکثر ۱۸ درصد بوده است. بنابراین به‌نظر می‌رسد اشاره این افراد، به تغییرات «کریدور نرخ سود» باشد که اساساً تأثیری بر بورس ندارد.

​مافیای مسکن اجازه اجرای مالیات بر خانه‌های خالی را نمی‌دهد/ استقراض از بانک مرکزی به دلیل انجماد منابع بانک‌ها در مسکناستاد اقتصاد دانشگاه الزهرا اظهار داشت: مافیای مسکن در مجلس هم رخنه دارد که این افراد اجازه نمی‌دهند مالیات بر خانه‌های خالی به اجرا برسد و به بهانه‌های مختلف در اجرا سنگ‌اندازی می‌کنند. هر چند که این مالیات بر خانه‌های خالی تصویب شده و قانون است اما در مجموعه دولت اراده‌ای برای اجرای آن نیست و افراد منتفع به هزار روش سنگ اندازی خواهند کرد.

آغاز عملیات پاکسازی سواحل موریس از آلودگی نفتی ناشی از دو نیم شدن شناور ژاپنیعملیات پاکسازی ساحل ۱۵ کیلومتری جزیره موریس از آلودگی نفتی حاصل از دو نیم شدن نفت‌کش ژاپنی با مشارکت نیروهای داوطلب محلی و بین ‌المللی و همکاری سازمان‌های حامی محیط زیست ادامه دارد.

آغاز عملیات پاکسازی سواحل موریس از آلودگی ناشی از دو نیم شدن شناور ژاپنیعملیات پاکسازی ساحل ۱۵ کیلومتری جزیره موریس از آلودگی نفتی حاصل از دو نیم شدن کشتی ژاپنی با مشارکت نیروهای داوطلب محلی و بین ‌المللی و همکاری سازمان‌های حامی محیط زیست ادامه دارد.

پروازهای ترکیه به ایران و افغانستان از دو هفته دیگر از سرگرفته می‌شودپروازهای شرکت‌های هواپیمایی ترکیه به ایران و افغانستان از ابتدای سپتامبر(یازدهم شهریور) از سر گرفته می‌شود.

۱۰۰ هزار متقاضی ودیعه مسکن به بانک معرفی شدندمعرفی ۱۰۰هزار متقاضی ودیعه مسکن | وزیر شهرسازی: ۳۸۰هزار نفر از متقاضیان وام اجاره پرونده خود را کامل کرده‌اند که به تدریج به بانک معرفی می‌شوند، تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار نفر برای دریافت وام اجاره به بانک معرفی شده‌اند

درحالی مقامات دولت ایران بر عدم استقراض از بانک مرکزی این کشور تاکید دارند که برخی رسانه ها با استناد به آمار بانک مرکزی از افزایش چند برابری استقراض دولت از بانک مرکزی خبر می‌دهند.استانبول/خبرگزاری آناتولی

درحالی حسن روحانی، رئیس جمهور ایران و برخی مقامات دولت وی بر عدم استقراض از بانک مرکزی تاکید دارند که برخی رسانه ها طی روزهای گذشته اعلام کردند که استقراض دولت از بانک مرکزی طی سالهای اخیر چندین برابر افزایش یافته است.

رئیس جمهور ایران طی جلسه امروز هیات دولت با تاکید بر اینکه دولت وی طی سالهای اخیر"دست خود را به سوی بانک مرکزی دراز نکرده است"، گفت: دولت هیچ وقت از بانک مرکزی استقراض نکرده است. مانند دولت قبلی50 هزار میلیارد از بانک مرکزی نگرفتیم."

روحانی در این باره اظهار داشت: ما طی این هفت سال دستمان را به سوی بانک مرکزی دراز نکردیم و دنبال پول پرفشار نرفتیم. اما وقتی مالیات این طوری (محدود) است و پول پرفشار به مصلحت نیست، یا باید اوراق منتشر کنیم، یا باید سهام بفروشیم و یا باید نفت بفروشیم. ما درحال انجام هر سه کار هستیم. از اول سال تاکنون 57 هزار میلیارد تومان اوراق خزانه فروخته ایم و هرجا لازم باشد باز هم خواهیم فروخت.

از سوی دیگر محمدباقر نوبخت، معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه ایران نیز دیروز در یک برنامه پخش شده از تلویزیون دولتی بر عدم استقراض دولت از بانک مرکزی تاکید کرد.

نوبخت در این مورد تصریح کرد: درآمدهای نفتی، مالیاتی و اوراق، سه محل تامین درآمدهای دولت هستند. هیچ یک از این اقلام منجر به استقراض مستقیم و غیرمستقیم از بانک مرکزی نمی‌شود.

وی گفت: استقراض از بانک مرکزی برای دولت ممنوع است و قطعا دیوان محاسبات و سازمان بازرسی ورود پیدا خواهند کرد مضاف بر اینکه سازمان برنامه و بودجه، یک دستگاه نظارتی است و چنین کاری نکرده است. نه سال گذشته و نه امسال ریالی استقراض از بانک مرکزی نداشتیم و تلاش هم این است تا پایان امسال استقراضی انجام نشود.

با این حال سایت مشرق نیوز، 11 مرداد جاری از افزایش میزان استقراض دولت از بانک مرکزی خبر داد و نوشت: رقم استقراض دولت از بانک مرکزی در پایان دولت دهم (پایان تیرماه 1392) مبلغ 189.3 هزار میلیارد ریال بود که نسبت به ابتدای دولت نهم (پایان تیرماه 1384) 65 درصد رشد نشان می‌داد. در ابتدای دولت نهم رقم استقراض دولت از بانک مرکزی 114.9 هزار میلیارد ریال بود.

در ادامه این مطلب امده است: اما در دولت‌های یازدهم و دوازدهم، دست‌اندازی دولت به منابع بانک مرکزی سرعت چند برابری گرفته به طوری که بر اساس آخرین آمارها، در خردادماه امسال رقم استقراض دولت از بانک مرکزی به 969.7 هزار میلیارد ریال رسیده است که نسبت به رقم پایان دولت دهم، بیش از 5 برابر رشد (412 درصد افزایش) نشان می‌دهد.

همچنین به گزارش رادیو و تلویزیون دولتی ایران، محسن زنگنه، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس این کشور نیز 13 مرداد با بیان اینکه تا خرداد سالجاری میزان بدهی دولت به بانک مرکزی به 56 هزار و 60 میلیارد تومان رسیده است، گفت: این میزان بدهی نشان از افزایش 326 درصدی نسبت به سال گذشته دارد. دولت ها زمانی که کسری بودجه می آورند و بین منابع درآمدی و هزینه ها تناسب برقرار نیست، متوسل به شیوه های مختلفی اعم از اقراض از بانک مرکزی می شوند.