قوه_قضاییه, اطاله_دادرسی

قوه_قضاییه, اطاله_دادرسی

اطاله دادرسی، تونل جهنمی بی‌انتها در مسیر پرونده‌های قضایی

01/09/2020 09:32:00 ق.ظ

در دومین مطلب از مجموعه گزارش «مثنوی هفتاد من؛ ساختار معیوب قوه قضاییه» به این پرسش پاسخ داده ایم که چرا رسیدگی به پرونده‌های عادی در قوه_قضاییه تا این حد به درازا می‌کشد؟ دلیل اطاله_دادرسی چیست؟ گزارش از ماهرخ غلامحسین‌پورMahrokhbanoo 👇 اخبار_ایران

در مورد میانگین زمانی که برای رسیدگی به پرونده‌ها مطلوب است و همچنین میانگین زمان رسیدگی به شکایات مردم در واقعیت، اشاره شده و برای رسیدگی به پرونده‌ها ضرب‌العجل و مهلت زمان مشخص تعیین شده است.»به عقیده این حقوق‌دان، این ابلاغیه تا حدی موثر بوده است: «اما حقیقتا انبوه پرونده‌های کهنه و جدید و تعداد قاضی‌های رسیدگی‌کننده چنان نامتناسب‌اند که مگر یک معجزه قادر باشد مشکل طولانی شدن رسیدگی به پرونده‌های عادی را تسهیل کند. چون مشکل اطاله دادرسی یک مشکل ساختاری، بنیادی و متصل به عوامل دیگری است که تا رفع و حل و فصل نشوند، این مسئله به قوت خود باقی خواهد ماند.»

هیچ شبکه و پیام رسان داخلی یا خارجی فیلتر نخواهد شد فرمانده سپاه اولین دوز واکسن ایرانی کرونا را دریافت کرد- اخبار نظامی | دفاعی | امنیتی - اخبار سیاسی تسنیم | Tasnim دانشمندان توانستند قطرات آب را به فلز تبدیل کنند

«محمد اولیایی‌فرد»، وکیل دادگستری ساکن کانادا، معتقد است به چند دلیل رسیدگی به پرونده‌های معمول در قوه قضاییه طولانی می‌شود.«یکی از آن‌ها کمبود قاضی است. قانون اجباری شدن وکالت هنوز به معنای واقعی کلمه پیاده نشده است و اگر طرفین پرونده دچار سوء تفاهم باشند یا در ارائه شکایت‌شان دچار اشتباه شده باشند، تا بخواهند این اشتباه را برطرف کنند چندین ماه زمان خواهد برد و سومین دلیل می‌تواند این باشد که قوه قضاییه از سیستمی قدیمی استفاده می‌کند و از روش‌هایی که منسوخ شده و به دور از تکنولوژی جدید است، بهره می‌برد. در حالی که اگر این سه مشکل حل می‌شد و تکنولوژی‌شان را به‌روز می‌کردند، می‌توانستند از حجم و زمان دادرسی بکاهند.»

«گیتی پورفاضل» که سال‌های متوالی در راهروهای دادگاه در رفت‌وآمد بوده است، در گفت‌وگو با ایران‌وایر علت اطاله دادرسی را انبوه پرونده‌هایی می‌داند که با افزایش حاشیه‌نشینی شهرهای بزرگ و روند رو به رشد جرم، روز به روز در حال فزونی و ازدیادند:«پس از انقلاب، با فزونی گرفتن جمعیت حاشیه‌نشین شهرهای بزرگ به دلایل اقتصادی و سیاسی به شمار پرونده‌های کیفری اضافه شد، تا جایی که به گفته رییس قوه قضاییه، پانزده تا بیست میلیون پرونده در دادگستری مطرح است و اگر هر پرونده‌ای تنها دو طرف، یعنی خواهان و خوانده، داشته باشد، بین سی تا چهل میلیون انسان در جامعه، هم‌اکنون با هم گلاویزند و گره کارشان باید در مرجع قضایی حل‌وفصل شود.» headtopics.com

او معتقد است که کمبود پرسنل در ساختار قوه قضاییه مزید بر علت است: «انبوه پرونده‌ها باید در شعبه‌های گوناگون به نوبت بررسی و رای صادر شود و ازدیاد پرونده‌ها پروسه دادرسی را طولانی می‌کند، اما از زمانی که تشکیل پرونده در دادگستری به صورت الکترونیکی شده و ابلاغ به فرم سابق که احضاریه‌ها را توسط اداره ابلاغ به خانه دو طرف پرونده یعنی خواهان و خوانده، می‌فرستادند، کمتر انجام می‌شود و با ارسال پیام در شبکه "ثنا" -که ویژه این کار طراحی شده است- به دو طرف ماجرا ابلاغ می‌کنند، اندکی از پروسه رسیدگی به پرونده‌ها کاسته شده است و البته برخی کارها و رفتارهای غیرقانونی که گاهی توسط ابلاغ‌کننده انجام می‌شد نیز از میان برداشته شده است.»

اما سیستم ثنا نیز معایبی جدی دارد. «محمدرضا» که در جریان یک زد و خورد متهم به ضرب و جرح یک مغازه‌دار شده است، می‌گوید بی‌آن‌که از اجرای احکام ابلاغی دریافت کند، احضاریه اجرای حکمی را گرفته که در دادگاهش شرکت نکرده است.«به دادگستری رفته‌ام و می‌گویم من تاریخ شرکت در دادگاه را دریافت نکرده‌ام و زمان و مکان دادرسی را نمی‌دانسته‌ام، و مگر در قانون تاکید نشده است که در پرونده‌های مربوط به نزاع و دعوا، تاریخ‌های مورد نظر به صورت کتبی به دو طرف پرونده ابلاغ می‌شود؟ می‌گویند پرونده تو جزو موارد خاص بوده است و ابلاغیه‌ها به حساب کاربری‌ات در سیستم ثنا ارسال شده‌اند. این در حالی است که من اصلا حساب کاربری ندارم. می‌گویند به تلفنت هم پیامک فرستاده‌ایم، اما به علت قطع و وصلی مدام اینترنت، امکان این‌ که شما یک پیامک را دریافت نکنید وجود دارد.»

بر خلاف پرونده‌های عادی، برخی متهمان سیاسی می‌گویند سرعت رسیدگی به دادگاه آن‌ها چنان سریع و فزاینده بوده است که یک پرونده اساسی و پر ابهام که نیازمند تحقیق و بررسی است، به سرعت و در طول مدت زمانی کوتاه، از حکم بدوی به حکم نهایی و حتی اجرای حکم رسیده است.

«مهری جعفری»، وکیل دادگستری ساکن لندن، در گفت‌وگو با ایران‌وایر این موضوع را تایید می‌کند. او می‌گوید: «در مورد پرونده‌های خاص، در طول چند روز تصمیم می‌گیرند و شخصی را به اعدام یا حبس‌های طولانی‌مدت محکوم می‌کنند که عملا در این‌گونه پرونده‌ها از بالا تصمیم گرفته می‌شود.» headtopics.com

آمریکا به چین درباره ساخت سیلوهای موشکی جدید هشدار داد شبکه ایرانی العالم: حمله به کشتی اسرائیلی پاسخی به بمباران فرودگاه «ضبعه» سوریه بود درگیری و شعارهای ضد حکومتی در جشن هواداران پرسپولیس | DW | 31.07.2021

او اما پرونده‌های عادی را دو دسته می‌داند: «پرونده‌های کیفری معمولا تشریفات‌شان طولانی نیست؛ یعنی از یک مجرای قانونی به نام کلانتری، یک سری مدارک را تحویل می‌دهی و تحقیقاتی انجام می‌شود، اما در ایران و در این مرحله، معمولا شخص آسیب‌دیده از حمایت دولتی برخوردار نیست، بر خلاف انگلیس یا سایر کشورهای پیشرفته که پلیس معمولا مدافع و حمایت‌گر فرد آسیب‌دیده است، در ایران شخص قربانی باید اثبات کند که مورد ستم قرار گرفته است. اما در مورد پرونده‌هایی که در دادگاه‌های مدنی رسیدگی می‌شوند باید بگویم رسیدگی به این پرونده‌ها طولانی است و این طول زمان می‌تواند به دلایلی همچون کمبود بودجه، بوروکراسی و کاغذبازی و مراحل نالازم و دست‌وپاگیر و مدرن نبودن سیستمی باشد که نیمه‌قدیمی است.»

پدر «مینا اسکندر» چهار سال‌ و هشت ماه پیش، با مداخله شخصی که خودش را فوق‌تخصص سرطان‌شناسی معرفی کرده بود و با تزریق دوز بالای مواد شیمی‌درمانی درگذشت. آن‌ها چیزی قریب به پنج سال متوالی است که دنبال احقاق حق‌شان‌ هستند. مینا به ایران‌وایر می‌گوید پدرش تازه به پنجاه سالگی وارد شده بوده و اگر به روش مناسبی درمان می‌شد، تا سال‌های بعد زنده می‌ماند، چون سرطانش به مراحل پیشرفته نرسیده بود، اما مداخله یک شخص کلاهبردار، آن‌ها را از داشتن پدر محروم کرد. آن فرد با قرار وثیقه آزاد است و خانواده اسکندر هر چه می‌دوند جریان پرونده به نتیجه نهایی نمی‌رسد.

«مهناز پراکند»، وکیل دادگستری ساکن نروژ، به ایران‌وایر می‌گوید علت این اطاله‌های دادرسی به ساختار فاسد قوه قضاییه برمی‌گردد:« بسیار دیده شده است که پرونده‌ای از همان مراحل اولیه تشکیل، ثبت و تعیین وقت رسیدگی و مراحل مربوط به ارجاع کارشناس، با پرداخت به اصطلاح زیرمیزی و رشوه، به راحتی و به سرعت راهش را طی می‌کند و در نقطه مقابل، یک پرونده مشابه، در صورت لزوم عملا متوقف می‌شود و روند تحقیقات و رسیدگی آن به کندی پیش می‌رود و همه این‌ها به ساختار فاسدی برمی‌گردد که در آن رواج رشوه، رابطه با قدرت و نفوذ برخی مقامات و وابستگی قضات می‌تواند به اطاله دادرسی کمک کند.»

ابراهیم رییسی تا کنون راهکارهای متفاوتی برای حذف اطاله دادرسی ارائه کرده است. او سال پیش با انتقاد از رسیدگی دو مرحله‌ای در آیین دادرسی کیفریگفت ادامه مطلب: ایران وایر »

بایدن: اگر آمریکا وارد یک جنگ واقعی شود در نتیجه حمله سایبری خواهد بود- اخبار آمریکا - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید

وزیر دادگستری: ۱۷ لایحه قضایی از قوه قضاییه به دولت دوازدهم ارسال شده استتهران - ایرنا - وزیر دادگستری با تاکید بر بررسی دقیق و متقن لوایح قضایی در کمیسیون لوایح دولت گفت: ۱۷ لایحه قضایی از قوه قضاییه به دولت دوازدهم ارسال شده است.

انفجار در رستوران آمریکایی ِابوظبی همزمان با اولین پرواز اسراییل به اماراتانفجار در رستوران آمریکایی ِابوظبی | همزمان با پرواز اولین هواپیمای تجاری میان تل آویو و ابوظبی یک فروشگاه مواد غذایی آمریکایی در مسیر فرودگاه ابوظبی منفجر شد

اعتراض‌ها در جزیره موریس به تعلل دولت در پاکسازی لکه نفتی - BBC News فارسیهزاران نفر در جزیره موریس، در اعتراض به عملکرد دولت در زمینه پاکسازی لکه نفتی نشتی در اقیانوس هند، تظاهرات کرده‌اند.

مشروح گزارش اکونومیست از وضعیت اقتصادی ایران/ پیش‌بینی بازگشت رشد به اقتصاد در سال 1400- اخبار اقتصاد جهان - اخبار اقتصادی تسنیم - Tasnimپیش بینی بازگشت رشد به اقتصاد در سال ۱۴۰۰ اکونومیست در آخرین برآورد خود از وضعیت اقتصادی ایران پیش بینی کرد در سال ۱۴۰۰ اقتصاد ایران به رشد بازگردد و رشد ۲ درصدی را در این سال تجربه کند

برگزاری مراسم عشای ربانی در کلمبیا با حضور مومنان در خودروصدها تن از مردم کلمبیا بدون اینکه از خودروهای خود پیاده شوند، در مراسم عشای ربانی در نزدیکی پایتخت حضور یافتند.

جاری شدن سیل در هند در پی باران‌های موسمیبنابر اعلام مقامات ایالت گجرات در غرب هند، باران‌های موسمی در دو روز گذشته باعث مرگ دست‌کم ۱۴ تن شده است.