اطاله دادرسی، تونل جهنمی بی‌انتها در مسیر پرونده‌های قضایی

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 82 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 36%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

در دومین مطلب از مجموعه گزارش «مثنوی هفتاد من؛ ساختار معیوب قوه قضاییه» به این پرسش پاسخ داده ایم که چرا رسیدگی به پرونده‌های عادی در قوه_قضاییه تا این حد به درازا می‌کشد؟ دلیل اطاله_دادرسی چیست؟ گزارش از ماهرخ غلامحسین‌پورMahrokhbanoo 👇 اخبار_ایران

در مورد میانگین زمانی که برای رسیدگی به پرونده‌ها مطلوب است و همچنین میانگین زمان رسیدگی به شکایات مردم در واقعیت، اشاره شده و برای رسیدگی به پرونده‌ها ضرب‌العجل و مهلت زمان مشخص تعیین شده است.»

«یکی از آن‌ها کمبود قاضی است. قانون اجباری شدن وکالت هنوز به معنای واقعی کلمه پیاده نشده است و اگر طرفین پرونده دچار سوء تفاهم باشند یا در ارائه شکایت‌شان دچار اشتباه شده باشند، تا بخواهند این اشتباه را برطرف کنند چندین ماه زمان خواهد برد و سومین دلیل می‌تواند این باشد که قوه قضاییه از سیستمی قدیمی استفاده می‌کند و از روش‌هایی که منسوخ شده و به دور از تکنولوژی جدید است، بهره می‌برد.

او معتقد است که کمبود پرسنل در ساختار قوه قضاییه مزید بر علت است: «انبوه پرونده‌ها باید در شعبه‌های گوناگون به نوبت بررسی و رای صادر شود و ازدیاد پرونده‌ها پروسه دادرسی را طولانی می‌کند، اما از زمانی که تشکیل پرونده در دادگستری به صورت الکترونیکی شده و ابلاغ به فرم سابق که احضاریه‌ها را توسط اداره ابلاغ به خانه دو طرف پرونده یعنی خواهان و خوانده، می‌فرستادند، کمتر انجام می‌شود و با ارسال پیام در شبکه "ثنا" -که ویژه این کار طراحی شده است- به دو طرف ماجرا ابلاغ می‌کنند، اندکی از...

بر خلاف پرونده‌های عادی، برخی متهمان سیاسی می‌گویند سرعت رسیدگی به دادگاه آن‌ها چنان سریع و فزاینده بوده است که یک پرونده اساسی و پر ابهام که نیازمند تحقیق و بررسی است، به سرعت و در طول مدت زمانی کوتاه، از حکم بدوی به حکم نهایی و حتی اجرای حکم رسیده است. پدر «مینا اسکندر» چهار سال‌ و هشت ماه پیش، با مداخله شخصی که خودش را فوق‌تخصص سرطان‌شناسی معرفی کرده بود و با تزریق دوز بالای مواد شیمی‌درمانی درگذشت. آن‌ها چیزی قریب به پنج سال متوالی است که دنبال احقاق حق‌شان‌ هستند. مینا به ایران‌وایر می‌گوید پدرش تازه به پنجاه سالگی وارد شده بوده و اگر به روش مناسبی درمان می‌شد، تا سال‌های بعد زنده می‌ماند، چون سرطانش به مراحل پیشرفته نرسیده بود، اما مداخله یک شخص کلاهبردار، آن‌ها را از داشتن پدر محروم کرد.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 4. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

وزیر دادگستری: ۱۷ لایحه قضایی از قوه قضاییه به دولت دوازدهم ارسال شده استتهران - ایرنا - وزیر دادگستری با تاکید بر بررسی دقیق و متقن لوایح قضایی در کمیسیون لوایح دولت گفت: ۱۷ لایحه قضایی از قوه قضاییه به دولت دوازدهم ارسال شده است.
منبع: IRNA_1313 - 🏆 6. / 63 ادامه مطلب »

انفجار در رستوران آمریکایی ِابوظبی همزمان با اولین پرواز اسراییل به اماراتانفجار در رستوران آمریکایی ِابوظبی | همزمان با پرواز اولین هواپیمای تجاری میان تل آویو و ابوظبی یک فروشگاه مواد غذایی آمریکایی در مسیر فرودگاه ابوظبی منفجر شد
منبع: IRNA_1313 - 🏆 6. / 63 ادامه مطلب »

اعتراض‌ها در جزیره موریس به تعلل دولت در پاکسازی لکه نفتی - BBC News فارسیهزاران نفر در جزیره موریس، در اعتراض به عملکرد دولت در زمینه پاکسازی لکه نفتی نشتی در اقیانوس هند، تظاهرات کرده‌اند.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

مشروح گزارش اکونومیست از وضعیت اقتصادی ایران/ پیش‌بینی بازگشت رشد به اقتصاد در سال 1400- اخبار اقتصاد جهان - اخبار اقتصادی تسنیم - Tasnimپیش بینی بازگشت رشد به اقتصاد در سال ۱۴۰۰ اکونومیست در آخرین برآورد خود از وضعیت اقتصادی ایران پیش بینی کرد در سال ۱۴۰۰ اقتصاد ایران به رشد بازگردد و رشد ۲ درصدی را در این سال تجربه کند
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »

برگزاری مراسم عشای ربانی در کلمبیا با حضور مومنان در خودروصدها تن از مردم کلمبیا بدون اینکه از خودروهای خود پیاده شوند، در مراسم عشای ربانی در نزدیکی پایتخت حضور یافتند.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

جاری شدن سیل در هند در پی باران‌های موسمیبنابر اعلام مقامات ایالت گجرات در غرب هند، باران‌های موسمی در دو روز گذشته باعث مرگ دست‌کم ۱۴ تن شده است.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »