اصل برای ما احقاق حقوق ملت ایران است؛ امروز طرفهای برجام به تعهداتشان عمل کنند فردا ما هم عمل می کنیم /مجمع تشخیص مصلحت نظام با تصویب دو لایحه قدرت خودش را برای حل معضلات مالی مردم به خوبی نشان دهد

13/12/1399 11:49 ب.ظ

دکتر روحانی در جلسه هیات دولت: اصل برای ما احقاق حقوق ملت ایران است؛ امروز طرفهای برجام به تعهداتشان عمل کنند فردا ما هم عمل می کنیم /مجمع تشخیص مصلحت نظام با تصویب دو لایحه قدرت خودش را برای حل معضلات مالی مردم به خوبی نشان دهد

رئیس جمهور با اشاره به قرار داشتن در روزهای پایانی سال 99 و با تاکید بر رعایت کامل اصول بهداشتی در مراسم و جشن های نوروز از سوی مردم، گفت: در روزهای پایانی سال اولین وظیفه دولت این است که همه طرح های قابل افتتاح کشور در سال جاری را افتتاح کند و مردم سال آینده باید آثار فعالیت های 8 ساله دولت تدبیر و امید را ببینند. رئیس جمهور گفت: در شرایط فعلی لحن دولت جدید آمریکا مقداری تغییر کرده و اعتراف می‌کند که اقدامات دولت قبلی غلط و اشتباه بوده است اما در زمینه برداشتن تحریم که مساله اصلی است هنوز قدم جدیدی از طرف دولت جدید آمریکا برداشته نشده است.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: تاکید ما به اروپایی‌ها این است که بایستی برجام را حفظ کنیم و البته این کار با سخنرانی و شعار شدنی نیست و لازم است اقدام عملی انجام گیرد. رئیس جمهور با تاکید بر اینکه برجام یکی از مهم‌ترین توافق‌های سیاسی تاریخ ایران است، گفت: به واسطه این توافق اقداماتی را که برای ایران هزینه‌دار بود، حذف کردیم و در روزهای اخیر نیز نشان دادیم که اگر اراده کنیم در طول یک هفته می‌توانیم تمام تولیدات هسته‌ای خود را انجام دهیم.

دکتر روحانی با بیان اینکه احقاق حقوق مردم را باید در تمامی زمینه‌ها پیگیری و گسترش دهیم، گفت: یکی از افتخارات دولت این است که در بخش‌های مختلف کشاورزی حرکت پرشتابی توام با توجه به محیط زیست انجام داده است و در طول این دولت 25میلیون تن به محصولات کشاورزی اضافه کردیم و آن را که در ابتدای دولت 97میلیون تن بود به 124میلیون تن افزایش دادیم. headtopics.com

👌

ar_moezi هوی یواش تر چه خبرته

h0d3r_fa حرف حرف حرف

ادامه مطلب:
PadDolat »

اگر هم چرخ اقتصاد می چرخد و هم سانتریفیوژ ،پس چه اصرایه به تصویب fatf و لوایح پالرمو وcft ؟؟؟؟؟!!!! کذاب_بنفش mb_ghalibaf HassanRouhani saeednamaki MB_Nobakht Eshaq_jahangiri برقراری فوق_العاده_خاص طبق آيین نامه غیرهیات علمی ها و افزایش امتیاز حق جذب به میزان پنجاه درصد همانند هیات علمی ها برای کارکنان وزارت بهداشت و درمان khamenei_ir MojtabaRezakhah Alirabiei_ir JZarif

مطالبه بحق کادرسلامت: برقراری فوق_العاده_خاص طبق آيین نامه غیرهیات علمی ها و افزایش امتیاز حق_جذب به میزان پنجاه درصد همانند هیات علمی ها برای کارکنان وزارت بهداشت و درمان تبدیل_وضعیت_نیروهای_قراردادی_و_شرکتی_وزارت_بهداشت alirezakey1 حرومزاده اصلاحی چقدر پرروم هستن😐 ar_moezi شما معاون دفتردار رئیس جمهور جمهوری اسلامی هستی؛ ولی ظاهرا پیج رهبری رو دنبال نمی کنی!

این ها که میگی واقعا برای کدام یک از مردم در رنج آخوندساخته فرو رفته مهمه؟؟؟؟ لعنت خدا و ملائک و صد و بیست و چهار هزار پیامبر بر حسن فریدون(لعنة الله عليه) بیشرف و منافق و کذاب و بر تمام اسهال طلب ها تا صبح قیامت...😡😡😡 در ماجرای برجام، دولتمردان در ابتدا تاکید کردند که تمامی تحریم‌ها از جمله تحریم‌های مالی و بانکی به واسطه توافق هسته‌ای لغو خواهد شد و سرمایه خارجی به کشور سرازیر شده و مشکل آب خوردن مردم نیز حل می‌شود.

کرونای انگلیسی در کشور رو به افزایش/ پرهیز از تجمع در آرامستان‌ها در پنج‌شنبه آخر سالعضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با اشاره به افزایش موارد ابتلا به این بیماری در کشور و همچنین در پیش بودن پنجشنبه آخر سال، گفت: از مردم می‌خواهیم با قرائت فاتحه‌ای از دور برای عزیز از دست رفته خود از رفتن به آرامستان‌ها خودداری کنند؛ چراکه آثار تجمع در پنجشنبه آخر سال پس از ۱۵ روز در موارد بستری و پس از یک ماه در موارد مرگ و میر نمود خواهد یافت.

بدون حقیقی کردن حکومت کشور پیوستن به اف ای تی اف، خیانت تاریخی بر ایرانیانست. انشالله مجممع تشخیص مصلحت نظام لوایح واگذاری کشور به بیگانگان را تایید نخواهند کرد ar_moezi توجه🔴پس ازشکست حسن روحانی و طرفدارانش در دولت ومجلس و سلبریتیهاجهت براندازی وتجزیه ایران۔اقداماتی وحشیانه باهمکاری عربستان و امارات وترکیه برای انتقال تروریست به ایران وجنگ داخلی۔قتل عام مردم در تابستان داغ ۱۴۰۰۔حذف ایران از نقشه جهانی🔴دیراقدام کنیم بدتراز لیبی و یمن خواهیم شد

چی مونده بتن کنین؟؟؟ چی مونده باز بدین بره؟؟؟ همه گرین کارت گرفتین؟؟؟؟؟؟

غنی: هدف اساسی ما در سال 1400 رسیدن به صلح پایدار در افغانستان استرئیس‌جمهوری افغانستان در مراسم عید نوروز در کابل اعلام کرد هدف اساسی ما در سال 1400 رسیدن به صلح پایدار در کشور است. - خبرگزاری آناتولی

دیدگاه | در روز جهانی زن در سال ۲۰۲۱، زنان به چالش کشیدن را انتخاب می کنندصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است. نمی دونم خدا چرا ما رو مثل کرم فاقد جنسیت نیافرید تا این همه مشکلات حاصل از تفاوت در جنسیت ایجاد نشه. واقعا خدا مقصره.

نزدیک به ۲۳۰۰ پناهجو در سال ۲۰۲۰ در مسیر اروپا مفقود شدند یا جان باختندبنا به اعلام سازمان بین‌المللی مهاجرت، شمار جان باختگان و ناپدیدشدگان در جریان مهاجرت از راه دریا، به شکل هشدارآمیزی در سال ۲۰۲۰ میلادی بالا بوده است. این در حالی است که تنها تعداد معدودی از قربانیان شناسایی شده یا اجساد آنها کشف شده است. Ecologic_Rojava's account has been withheld in Turkey in response to a legal demand. Learn more. لطفا تا وقتی مجرد هستید مهاجرت کنید اونهم در صورتیکه راه چاره ای نداشته باشید، بعنوان یک همنوع بهتون التماس میکنم زن و بچه رو آواره ی این راه نکنید .

روحانی: سال گذشته از نظر درآمد نفتی بدترین سال در 60 سال گذشته بودرئيس‌جمهور ایران در پیام نوروزی خود تاکید کرد که سال گذشته از نظر تنگای اقتصادی و درآمد نفتی، بدترین سال در 60 سال گذشته بود. - خبرگزاری آناتولی

واکنش تهران به تصویب قطعنامه در رابطه با وضعیت حقوق بشر در ایرانوزارت امور خارجه ایران به تصویب قطعنامه محکومیت نقض حقوق بشر علیه این کشور در شورای حقوق بشر سازمان ملل واکنش نشان داد. - خبرگزاری آناتولی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت، با بیان اینکه هر آنچه که دولت یازدهم و دوازدهم در مسائل سیاسی ، اقتصادی و داخلی بر آن تاکید کرده با نگاه به زندگی و رفاه مردم و توسعه تولید و همچنین تحقق حقوق مردم بوده است، گفت: تجارت با دنیا حق مردم است، یکی از پایه های اقتصاد مقاومتی برون گرا بودن اقتصاد است و اینکه اقتصاد ما برون گرا باشد و محصولات تولید داخل را صادر کنیم دستور مقام معظم رهبری است.

دکتر روحانی در ادامه با تاکید بر اینکه تحریم باید برداشته شود و این حق مردم است، تصریح کرد: اگر یکساعت در برداشتن تحریم تعلل کنیم و امروز و فردا کنیم، حقوق مردم را پایمال کرده ایم و مهمترین حقوق عامه این است که تحریم از روی دوششان برداشته شود و همه باید برای این هدف تلاش کنیم.

رئیس جمهور اظهار داشت: قانون اساسی به صراحت می گوید جز در مورادی که به صراحت، اجرا به مقام معظم رهبری واگذار شده، تمام اجرا برعهده دولت است و هیچکس حق ندارد در اجرا مداخله کند.

رئیس جمهور گفت: در شرایط فعلی لحن دولت جدید آمریکا مقداری تغییر کرده و اعتراف می‌کند که اقدامات دولت قبلی غلط و اشتباه بوده است اما در زمینه برداشتن تحریم که مساله اصلی است هنوز قدم جدیدی از طرف دولت جدید آمریکا برداشته نشده است.

دکتر روحانی با بیان اینکه برداشتن تحریم و اجرای کامل برجام هم آسان و هم خیلی مشکل است، اظهار داشت: ‌اگر اراده جدی در طرفین مخصوصا آمریکا وجود داشته باشد و آنها به همه تعهدات خود عمل کرده و تحریم‌ها را بردارند ایران نیز بلافاصله به تعهدات خود باز خواهد گشت و در زمان کوتاهی می‌توان این مشکل را برطرف کرد اما اگر قرار باشد وسواس خناس که به جان ترامپ افتادند و او را در صحنه سیاسی، داخلی و بین‌المللی بی آبرو کردند و مشخصا صهیونیست‌ها او را به این دام انداختند، باز هم فعال شوند رسیدن به نتیجه دشوار خواهد بود.

رئیس جمهور گفت: صهیونیست‌ها ترامپ را اغفال کرده و در مسیر غلط بردند و اگر دولت فعلی آمریکا قبول دارد که او اشتباه کرده است بایستی آن را صراحتا اعلام کرده و هر چه سریع‌تر به دنبال جبران باشد.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: تاکید ما به اروپایی‌ها این است که بایستی برجام را حفظ کنیم و البته این کار با سخنرانی و شعار شدنی نیست و لازم است اقدام عملی انجام گیرد.

رئیس جمهور تصریح کرد: اگر دولت در این زمینه اصرار دارد نباید غلط تعبیر شود که به بیرون چشم دوخته است، حق داریم که از طرف مقابل خود، حقوق مردم را مطالبه کرده و آن را برگردانیم.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: در ابتدای دولت یازدهم برداشت از میدان مشترکی که روز دوشنبه به افتتاح رسید صفر بود اما در دولت یازدهم اقدامات لازم در این زمینه را آغاز کردیم و برداشت از این میدان را در اوایل سال 96 به 30هزار بشکه و اخیراً به 65هزار بشکه در روز رساندیم و این بازستانی و حفظ حقوق مردم است.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه برجام یکی از مهم‌ترین توافق‌های سیاسی تاریخ ایران است، گفت: به واسطه این توافق اقداماتی را که برای ایران هزینه‌دار بود، حذف کردیم و در روزهای اخیر نیز نشان دادیم که اگر اراده کنیم در طول یک هفته می‌توانیم تمام تولیدات هسته‌ای خود را انجام دهیم.

دکتر روحانی تصریح کرد: دولت به این تعهد خود که هم سانتریفیوژها بچرخد و هم چرخ اقتصاد کشور، هر روز عمل کرده است و امروز اقتصاد ما بهتر از گذشته می‌چرخد و دهها هزار میلیارد تومان طرح و پروژه در هر هفته به بهره‌برداری می‌رسد و از طرف دیگر سانتریفیوژها هم بهتر و با کیفیت بالایی می‌چرخند بنابراین هم می‌شود صنعت هسته‌ای رشد و پیشرفت کند و هم می‌توان به آن مشروعیت داده و فعالیت در این زمینه را بی‌هزینه کرد.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: به سران اروپایی تاکید کرده‌ام که امروز 1+4 وظیفه سنگینی بر دوش دارد و باید بدانند که ما هستیم که برجام را در طول سه سال جنگ اقتصادی حفظ کردیم بنابراین بایستی آنها تحریم را متوقف و قانون را اجرا کنند.

دکتر روحانی با بیان اینکه احقاق حقوق مردم را باید در تمامی زمینه‌ها پیگیری و گسترش دهیم، گفت: یکی از افتخارات دولت این است که در بخش‌های مختلف کشاورزی حرکت پرشتابی توام با توجه به محیط زیست انجام داده است و در طول این دولت 25میلیون تن به محصولات کشاورزی اضافه کردیم و آن را که در ابتدای دولت 97میلیون تن بود به 124میلیون تن افزایش دادیم.

رئیس جمهور افزود: در طول این دولت همچنین آبیاری مدرن و قطره‌ای که تا دولت یازدهم حدود یک میلیون و 300هزار هکتار بود به 2میلیون و 400هزار هکتار افزایش دادیم و طرح گلخانه‌ای را از 8هزار و 800هکتار به حدود 20هزار هکتار رساندیم و اینها همه نشان دهنده تحول بزرگی در بخش کشاورزی است.

دکتر روحانی همچنین با اشاره به اهمیت ایام نیکوکاری، مردم ایران را سردمدار احسان و نیکوکاری دانست و گفت: در آغاز دولت یازدهم 4هزار و 300 تشکل خیریه در کشور وجود داشت و امروز 9هزار و 800 تشکل فعال هستند و قرآن نیز همه را به نیکی و احسان تشویق کرده است و نباید خدای ناکرده در توهین و اهانت مسابقه گذاشته شود.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت اف.ای.تی.اف اشاره کرد و گفت: اف.ای.تی.اف یک گروه ویژه مالی است که اقداماتی در زمینه مسائل مالی و تراکنش‌ها در سطح جهان انجام می‌دهد و همه کشورها نیز به آن ملحق شده اند و اگر بد است چطور همه کشورها به آن پیوسته‌اند؟

دکتر روحانی گفت: همه کشورها تلاش می‌کنند رتبه بالاتری در این گروه ویژه به دست بیاورند. دولت در این زمینه چهار لایحه به مجلس ارائه داده و در این راستا دولت، مجلس و شورای نگهبان کار خود را انجام دادند فقط در دو موردِ جرایم سازمان یافته و مقابله با تامین مالی با تروریسم اشکالاتی وجود داشت که به مجمع تشخیص مصلحت ارسال شده است.

رئیس جمهور با اشاره به اهمیت پیوستن به اف.ای.تی.اف بر زندگی مردم و اقتصاد کشور گفت: وقتی عدد ریسک کشور بالا می‌رود به معنای آن است که بایستی برای نقل و انتقال پول هزینه بیشتری بپردازیم و این موضوع فشار بیشتری بر اقتصاد وارد می‌کند، در این راستا تمام کشورهایی که دوست ما هستند نیز توصیه می‌کنند که اگر به این گروه ملحق نشوید ارتباط بانکی‌شان با ایران قطع می‌شود، آیا می‌خواهیم به قرن پیش برگردیم؟

دکتر روحانی تصریح کرد: باید توجه داشته باشیم که این موضوع با زندگی و جیب تک تک مردم ارتباط دارد و چنانچه به این گروه نپیوستیم و این لوایح اجرا نشد باید به مردم توضیح داده شود که این هزینه را چه کسی باید بپردازد.

رئیس جمهور با قدردانی از مجلس سابق و شورای نگهبان در تصویب و بررسی چهار لایحه دولت گفت: اکنون دو لایحه از آن در اختیار مجمع تشخیص مصلحت نظام است و باید مجمع قدرت خود را برای حل معضلات مالی مردم نشان دهد.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: مجمع تشخیص مشکلی در خصوص زمان‌بندی بر اساس آیین‌نامه داشت و در این راستا دولت از مقام معظم رهبری درخواست کرد و ایشان نیز با تمدید این زمان موافقت کردند بنابراین مقام معظم رهبری راه را باز کردند و در اختیار مجمع است که هر چه زودتر آن را تصویب کند و این به نفع مردم و کشور است ضمن اینکه باید توجه داشت که این موضوع هیچ ارتباطی به برجام و تحریم‌ها ندارد.

رئیس جمهور گفت: امیدوارم با همکاری همدیگر و اعضای تشخیص مصلحت نظام از این پیچ هم عبور کنیم و مجلس شورای اسلامی نیز لایحه بودجه را در چارچوب قانون هر چه زودتر به تصویب برسانند تا از آغاز سال جدید این لایحه را اجرایی کنیم.متن کامل سخنان رئیس جمهور به این شرح است:در هفته‌های پایانی سال 1399 هستیم و مردم خودشان را برای جشن نوروز و آغاز سال جدید آماده می‌کنند. البته همه مردم به شرایط بهداشتی توجه خواهند داشت و همه می‌دانند که روزهای عید باید روزهای پرنشاطی در زندگی آنها باشد، اما در عین حال خدای ناکرده عواقب آن به گونه‌ای نباشد که در روزهای بعد با شیوع این ویروس در کشور مواجه باشیم.

در این ایام بسیار مهم، اولین وظیفه دولت این است که در پایان سال همه طرح‌هایی را که امسال قابل افتتاح است، افتتاح کند که مردم از آثار و ثمرات آن در همین روزهای پایانی و مخصوصا سال آینده که سال پایانی دولت دوازدهم است بهره‌مند شوند و آثار این فعالیت‌ها را به خوبی ببینند و برای آنها ملموس باشد.

روز دوشنبه افتتاح بسیار مهمی در این سال سخت داشتیم. اینکه در این شرایط بسیار سخت دولت قادر است در یک روز طرح‌هایی به ارزش 2 میلیارد و 600 میلیون یورو را که به حقوق مردم هم بستگی دارد، افتتاح کند، بسیار اهمیت دارد.

چاه‌های مشترک، میدان‌های مشترک، منابع مشترک به گونه‌ای است که اگر همسایگان ما برداشت کنند و ما استفاده نکنیم آن منبع خالی می‌شود. به هر حال اگر از سهم خودمان بهره‌برداری نکنیم زمان می‌گذرد و سهم از دست ما می‌رود. هم همسایگان ما حق دارند از حق‌شان استفاده کنند، هم ما حق داریم از حق‌مان استفاده کنیم. به همین دلیل هم تاکید می‌کنم هر آنچه که دولت یازدهم و دوازدهم بر آن تاکید می‌کند از مسائل سیاسی، اقتصادی و داخلی یک نگاهش به رفاه و زندگی مردم و توسعه تولید است و یک نگاهش احقاق حقوق مردم که حق مردم از دست نرود. مردم حقوقی دارند و تجارتِ با دنیا هم حق آنهاست.

اینکه اقتصاد ما برون‌گرا باشد دستور مقام معظم رهبری است. یکی از پایه‌های اقتصاد مقاومتی برونگرایی است. درون‌زا باشد، در درون کار کنیم، در درون تولید کنیم و بعد بتوانیم محصول را صادر کنیم. اگر قلدری بیاید جلوی راه مردم را برای صادرات کالا بگیرد، یا حتی کالا صادر شود، نگذارد مابه‌ازای آن، پول آن برگردد، این به معنای انزواست. این به معنای این است که حق مردم از بین رفته است.

اینکه دولت یازدهم و دوازدهم برای ایجاد برجام و برای حفظ برجام تلاش کردند، دولت یازدهم این توافق مهم را به وجود آورد و دولت دوازدهم این توافق را حفظ کرد. حال در جای دیگری باید این بحث‌ها باز شود که چه اقدامات عظیم و بزرگی با هدایت مقام معظم رهبری و حمایت و حضور مردم انجام گرفته است. باید برای مردم آشکار باشد. تحریم باید برداشته شود؛ این حق مردم است.

اگر یک ساعت در برداشتن تحریم تعلل کنیم، امروز و فردا کنیم، تسویف را پیش پای خودمان بگذاریم، سوفه و لعله را جلوی پای خودمان بگذاریم، حقوق مردم را پایمال کردیم. اینکه می‌گویند حقوق عامه این حقوق عامه این است.

مهمترین حقوق عامه این است. حق همه مردم هست که تحریم از دوش‌شان برداشته شود، آزاد شوند. فشار از مردم برداشته شود، این حقوق عامه است. همه باید تلاش کنیم. البته وظیفه دولت است و باز تاکید می‌کنم قانون اساسی به صراحت می‌گوید جز در مواردی که به صراحت، اجرا به مقام معظم رهبری واگذار شده است، جز آن موارد تمام اجرا به عهده دولت است. هیچ‌کس دیگر حق ندارد در اجرا مداخله کند و دولت یک وظیفه سنگینی دارد. باید وظیفه سنگین را به خوبی انجام دهد و ما همه تلاش‌مان را به کار می‌گیریم. البته در شرایط فعلی دولت جدید آمریکا لحن‌اش مقداری تغییر کرده است. به بعضی از مسائل اعتراف کرده است، اعتراف کرده که کار دولت قبل غلط و اشتباه بوده است. حتی یک اقدام عملی کرده و نامه غلطی که دولت قبل به سازمان ملل فرستاده بود، پس گرفتند. تا این حد هم از این کارها کرد، اما در زمینه برداشتن تحریم که مساله اصلی ماست و به صراحت حق مردم را محترم شناختن، هنوز ندیدیم یک قدم جدی از طرف دولت آمریکا برداشته شود.

به نظر من این امر برداشتن تحریم و اجرای کامل برجام، هم خیلی آسان است و هم خیلی مشکل. اگر اراده جدی در همه اطراف باشد، هفت کشور، مخصوصا آمریکایی‌ها و ایران، این دو کشور تصمیم بگیرند به همه تعهدات عمل کنند، آمریکا همه تحریم‌ها را بردارد و بلافاصله ایران همه تعهدات خود را اجرا کند، این خیلی آسان است. می‌شود که در یک یا دو روز انجام بگیرد. یک اراده جدی باشد در همین هفته می‌توان کار را تمام کرد. اما اگر اراده جدی نباشد، یا اینکه همان وسواس خناسی که به جان ترامپ افتاد و او را منحرف و بی‌آبرو کرد و در صحنه سیاسی او را نابود کرد، چون هر چه در ارتباط با ایران ایران و برجام به سازمان ملل رفت، شکست خورد. بیچاره یک مورد پیروزی نداشت، چه کسی او را به این دام انداخت؟ صهیونیست‌ها. او به ظاهر شعار می‌داد آمریکا اول، اما در مقام واقع صهیونیسم اول، افراطی‌گری دوم، نژادپرستی سوم و آمریکا چهارم. در مقام عمل آمریکا چهارم بود. به زبان می‌گفت آمریکا اول، صهیونیست‌ها او را اغفال کردند و او را گول زدند و او را در یک مسیر غلط بردند.

حال دولت فعلی قبول دارد که دولت قبلی اشتباه کرده و کار غلط انجام داده است یا نه؟ اگر قبول دارد هم باید واضح‌تر و صریح‌تر بگوید اشتباه کرده و هم سریع‌تر باید به تعهد عمل کند و حتی جبران کند. دو دو تا چهارتاست. خیلی روشن است. حال دیگران، اروپایی‌ها هم با ما صحبت می‌کنند، زنگ‌ می‌زنند، تلفن می‌کنند با ما بحث می‌کنند. بحث ما با آنها هم همین است که می‌گویند ما باید برجام را حفظ کنیم. اگر با لفاظی است ما با صدای بلندتر می‌گوییم برجام را باید حفظ کنیم. با صدا و سخنرانی و شعار که حل نمی‌شود. آمریکایی‌ها هم شعار می‌دهند می‌گویند ما می‌خواهیم به برجام برگردیم. می‌خواهیم همه به تعهدات خود عمل کنند ولی لفظ کافی نیست باید در مقام عمل وارد شویم.

اگر دولت در این زمینه اصرار دارد یک کسی غلط تفسیر نکند که نگاه دولت به بیرون است. بیرون و درون یعنی چه؟ آنها حق ما را خوردند، نگاه ما به بیرون است که حق‌مان را بگیریم. آنها به ما خیانت می‌کنند، بله حق ماست به آنها نگاه کنیم، به آن خائن نگاه کنیم و حق‌ مردم را به مردم برگردانیم. والا معلوم است که اداره کشور، زندگی مردم، تولید کشور دست مردم است، داخل است. اقتصاد ما درون‌زاست، کاملا درست است.

در مساله افتتاح اخیر یک مساله مهم، حق مردم بود. میدان مشترک بود. میدان مشترکی که اولِ این دولت تولید ما از این میدان صفر بود. یک بشکه هم نفت برنمی‌داشتیم. آن طرف میدان مشترک عراق است و این طرف ایران است. در دولت یازدهم کار را شروع کردیم، تلاش کردیم، پیش بردیم، برداشت 30 هزار بشکه را در آخر 95 و اوایل 96 افتتاح کردیم. روزانه 30 هزار بشکه از این میدان برداشت کردیم. در این افتتاح دوم به جای 30 هزار بشکه، برداشت ما شده 65 هزار بشکه، یعنی این میدانی که از آن هیچ استفاده نمی‌کردیم، این دولت روزانه 65 هزار بشکه نفت برداشت می‌کند. جنبه اقتصادی این اقدام سر جای خودش، اشتغال سر جای خودش، اما از آن طرف حق مردم هم مساله مهمی است. ما داریم حقوق مردم را هم باز می‌ستانیم و هم حفظ و نگهداری می‌کنیم. در غرب کارون هم همینطور بود. یک مقدار نفت ما برمی‌داریم، یک مقدار نفت عراق برمی‌دارد. در این دولت برداشت نفت ما پنج برابر شده که این حق مردم است.

باز هم تاکید می‌کنم بعضی‌ها فقط به کلمه برجام می‌چسبند. البته برجام یکی از مهم‌ترین توافق‌های سیاسی تاریخ ایران است. باز هم تاکید می‌کنم در برجام کار بزرگی انجام دادیم. امروز انرژی اتمی تولید می‌کنیم و هیچ‌کس هم نمی‌تواند بگوید خلاف قانون است. آن روز تولید می‌کردیم اما قطعنامه‌های سازمان ملل بالای سر ما بود. به ظاهر به خاطر مقرراتی که در سازمان ملل است این کار ما را نامشروع می‌دانستند. ما اقدام ایران را مشروع کردیم. اقدامی که برای ما هزینه‌آور بود و هر روز که اقدام می‌کردیم یک هزینه داشت. آن هزینه را برداشتیم و امروز بدون هزینه اقدام می‌شود.

در این روزها هم کامل معلوم شد آنهایی که می‌گفتند صنعت هسته‌ای از بین رفت، دیدند که وقتی ما اراده کنیم، در عرض یک هفته در تمام تولیدات‌مان چه کار می‌کنیم. چه تولید سانتریفیوژهای مدرن، چه تولید موادی که مورد نیاز ماست. ممکن است 20 درصد و بیشتر یا کمتر باشد، هر چه که مورد نیاز ماست.

اینکه از روز اول به مردم عهد کردیم سانتریفیوژ می‌چرخد، چرخ اقتصاد هم می‌چرخد، به این عهد عمل کردیم. هر روز و تا امروز عمل کردیم. امروز چرخ اقتصاد ما بهتر می‌چرخد. امروز می‌بینید هر هفته ده‌ها هزار میلیارد تومان در سراسر کشور طرح و پروژه افتتاح می‌شود. فقط در روز دوشنبه چیزی حدود 78 هزار میلیارد تومان طرح افتتاح کردیم و رقمی بالاتر از این را هم عملیات اجرایی‌اش را شروع کردیم و مشابه این افتتاح‌ها را هر هفته داریم. پس چرخ اقتصاد ما بهتر حرکت می‌کند، آن هم در شرایط جنگ اقتصادی. اگر جنگ اقتصادی نبود، آن وقت می‌دیدند چه خبر هست، یعنی کشور چه شده بود. از آن طرف هم سانتریفیوژ ما بهتر می‌چرخد. آن وقت یک IR1 بود که می‌چرخید، امروز IR2 هم می‌چرخد، IR4 هم می‌چرخد، IR6 ، IR8 ، IR9 هم می‌چرخد. بنابراین هر دو کار می‌شود. هم در صنعت هسته‌ای برای ما مهم است رشد بیشتر داشته باشیم و هم این مهم بود که این صنعت را مشروع کنیم.

البته مشروع بود. این را به خاطر ادعای آنها در سازمان ملل می‌گویم که این مسائل را از بالای سر خودمان برداشتیم و این تولید را بی‌هزینه کردیم و باز هم ادامه می‌دهیم.

این نکته را به برخی از سران اروپا هم گفتم، اینجا باز هم تکرار می‌کنم. 1+4 امروز یک وظیفه سنگینی بر دوش دارد. باید بداند ما 3 سال در جنگ اقتصادی ایستادیم. این ما هستیم که برجام را در این مدت حفظ کردیم. ما حافظ برجام هستیم. ایجاد کننده برجام هستیم و حافظ برجام هم هستیم. اگر ما نبودیم برجام از بین رفته بود. حال که برجام را حفظ کردیم، حالا که آنها تحریم نابجای غلط غیرقانونی علیه ما اعمال کردند، بیایند متوقف کنند. شما تحریم را متوقف کنید و قانون را اجرا کنید، اگر در همان روز اول که قانون را اجرا کردید و تحریم را برداشتید، روز بعد دیدید ما به همه تعهدات عمل نمی‌کنیم، حق با شماست و بعد به دنیا بگویید ایران به تعهداتش عمل نمی‌کند.

پس ما آمادگی داریم. اصل هم برای ما احقاق حقوق ملت ایران است. حال این احقاق حقوق مردم را در تمام زمینه‌ها باید گسترش بدهیم.

این هفته، هفته درختکاری شروع می‌شود. این یک عنوان است. حفظ، ایجاد درخت و غرس نهال اینها همه یک ظاهر است. باطن‌اش این است که کشور را سرسبز کنیم. آن هم قبل از اینکه عید نوروز برسد، به پیشواز عید نوروز برویم و هوای مردم، هوایی را که تنفس می‌کنند، سالم‌تر کنیم.

درخت، سبزه، مرتع، گیاهان، درست است صدها خاصیت دارد، اما یک خاصیت مهمش اکسیژن سالمی است که در اختیار ما می‌گذارد. کربنی‌ است که می‌گیرد، زندگی ما را سالم می‌کند. یکی از افتخارات ما این است که در دولت یازدهم و دوازدهم در زمینه کشاورزی در بخش‌های مختلف در کنار محیط زیست، یک حرکت توأم با شتابی انجام گرفت.

در محیط زیست هم همین کار را کردیم. محیط زیست شتاب بزرگی در این دولت داشته است. تنها هم دریاچه ارومیه نیست که آن خودش به تنهایی بسیار مهم است.

ده‌ها طرح مهم دیگر است که سر جای خودش باید برای مردم باز شود. اقدامات بزرگی برای محیط زیست مردم انجام گرفته است که البته کافی نیست و باید این طرح‌ها و کارها و پروژه‌ها و اقدامات ادامه پیدا کند.

اما شما ببینید در کشاورزی در این دولت 25 میلیون تن تولید محصولات کشاورزی اضافه شده است. یعنی آغاز دولت تولید محصولات کشاورزی ما 97 میلیون تن بوده و الان 123 الی 124 میلیون تن است.

خیلی امیدواریم که تا روز پایانی دولت شرایطی شود که به 130 میلیون تن محصولات کشاروزی برسیم. یک کار عظیم و بزرگ، 25 میلیون تن به محصولات کشاورزی اضافه کردیم.

آبیاری مدرن و قطره‌ای که در دولت قبل، نه تنها در دولت قبل، در تمام دولت‌های گذشته، یک میلون و 300 هزار هکتار آبیاری قطره‌ای بوده است. امروز چقدر شده است؟ هر چه در تاریخ بوده تا سال 92، یک میلیون و 300 هزار هکتار بوده و الان شده 2 میلیون و 400 هزار، یک کار عظیم و بزرگی انجام گرفته است.

مردم از حقوق‌شان استفاده می‌کنند. ما داریم از زمین بهتر استفاده می‌کنیم. از آب بهتر استفاده می‌کنیم. با آب کمتر محصول بیشتر و بهتر و با کیفیت‌تر برداشت می‌کنیم. این طرح‌های گلخانه‌ای که این همه مهم است، در تمام دولت‌ها تا اول این دولت، 8 هزار و 800 هکتار گلخانه داشتیم. امروز نزدیک 200 هزار هکتار گلخانه داریم و تا آخر دولت ممکن است به 230 تا 240 هزار برسیم، یعنی 3 برابر می‌شود. این تحول بسیار عظیم و بزرگی است.

جنگل‌کاری هم همین‌طور و امسال هم بیشتر شد. این یک حرکت بزرگ است. این هفته هم هفته درختکاری است و همه مردم باید در این حرکت بزرگ یاری و کمک کنند.

کاشت درخت یکی از باقیات و صالحات است. یک درخت می‌ماند. گاهی ممکن است 100 سال دیگر بماند و مردم از سایه و میوه‌اش، سایر فواید آن درخت استفاده کنند. این برای ما باقی می‌ماند و همه باید در این زمینه تلاش کنیم. ضمن اینکه این ایام، ایام نیکوکاری هم هست. روز چهاردهم اسفند، فردا روز نیکوکاری است. در زمینه نیکوکاری، همواره مردم ما کار بزرگی در تاریخ انجام دادند. همیشه همدیگر را یاری و کمک کردند.

البته یک مظاهری هم هست که ظاهرش ممکن است اینگونه باشد که بعضی‌ها فکر می‌کنند این احسان و نیکوکاری است، اما با آن باید مبارزه کنیم. تکدی‌گری در خیابان، کسی اگر به آنها کمک کند اشتباه کرده و این احسان و نیکوکاری نیست. اینها را باید جمع کنیم. اما در عین حال یکی از وظایف ما این است که اینها را جمع کنیم و تمام کنیم.

ولی در زمینه نیکوکاری و کمک به مردم، مخصوصاً در دوره کرونا، شما دیدید چه همکاری و مساعدت و مساواتی بین مردم و همه اقشار مختلف و همه خیرین شکل گرفت و دولت هم در این زمینه مشارکت کردند. در آغاز این دولت 4 هزار و 300 تشکل و سازمان‌های خیر داشتیم. امروز 4300 شده 9 هزار و 800، یعنی در این دولت 5 هزار و 500 تشکل خیریه‌ای جدید تشکیل شده است. البته سمن‌های بسیار زیادی در این دولت تشکیل شده است. 22 هزار سمن در بخش‌های مختلف تشکیل شده است که یک بخش بزرگی از آن در عرصه محیط زیست است. بخش‌های دیگر هم هست.

در این ایام سلامت هم برای ما مساله‌ای مهم است. آنها در این زمینه هم تلاش کردند. آنچه که قرآن به ما می‌گوید "فَاستَبِقُوا الخَیرات" برای نیکی مسابقه بگذارید. نکند یک وقت خدای نکرده برای توهین و اهانت و حرف‌های نادرست، در این‌ها بین این جناح و آن جناح، آن گروه و آن گروه مسابقه گذاشته شود، خدا نکند پیش بیاید.

مسابقه است. فَاستَبِقُوا الخَیراتف هر گروه و هر شهر و هر محله‌ای، سبقت بجوید بر دیگران در نیکوکاری و خیرات و کمک به دیگران. مخصوصاً در این شرایطی که شرایط جنگ اقتصادی و سختی است که با آن مواجه هستیم و همه باید مراقبت کنیم.

و نکته آخر من درباره FATF است. من کاری به مقررات FATFندارم. یک گروه ویژه‌ای است که اقداماتی راجع به مسایل مالی و تراکنش‌ها در دنیا انجام می‌دهد. همه کشورها هم به آن ملحق شده‌اند. راست و چپ، شرق و غرب همه رفتند. اگر بد است، چطور همه رفتند. تمام اروپا رفته، همه شرق رفتند. چین، روسیه، ترکیه رفتند. همه همسایگان ما و اگر چیز بدی است چرا همه رفتند. چیزی که مورد اجماع دنیا و همه ملت‌ها است. همه تلاش می‌کنند که یک گرید و رتبه بالاتری در این گروه ویژه مالی به دست بیاورند.

ایستادیم و تماشا می‌کنیم. دولت اقدامات خودش را انجام داده است. 4 لایحه لازم بوده در این زمینه بیاورد و تصویب کند و به مجلس بفرستد. این کار انجام گرفته است. کار دولت و مجلس انجام شده و حتی شورای نگهبان هم اقداماتی که لازم بوده انجام داده و حالا 2 تا از این‌ها تمام شده و ابلاغ و تمام شده است.

2 تا از اینها که لوایحی است که به کنوانسیون در 2 مورد ملحق می‌شویم. یکی جرایم سازمان‌یافته است و یکی مقابله با تأمین مالی تروریسم. در این 2 مورد اشکالاتی بوده و به مجمع رفته است. این خیلی برای مردم و زندگی مردم مهم است، همه باید واضح با مردم صحبت کنند.

ما باید بدانیم وقتی عدد ریسک کشور بالا می‌رود، از 6 به 7 می‌رود، بخاطر همین است. یعنی مردم از جیب‌شان باید پول بیشتری بدهند. وقتی این لوایح اجرا نمی‌شود، یعنی مردم باید برای نقل و انتقال پول، هزینه بیشتری بدهند. روزانه پول پرداخت می‌کنیم. باید بدانیم تمام کشورهایی که امروز با ما دوست هستند و با ما کار می‌کنند و تا حد محدودی کار بانکی انجام می‌دهند، به ما توصیه می‌کنند و می‌گویند اگر شما به این کنوانسیون ملحق نشوید، بعد ارتباط بانکی ما قطع می‌شود. یعنی می‌خواهیم به قرن پیش برگردیم؟

بانک‌ها را ببندیم، با دکان صرافی‌ها کار کنیم. کار عظیم و بزرگی است. اینها شوخی ندارد. اینها حقوق ملت است. اینها زندگی مردم است. اینها با جیب تک تک آدم‌ها سر و کار دارد. یعنی هر کس به جیب خودش نگاه کند می‌بیند FATF است یا نیست.

بله، وقتی یک قانونی را وضع می‌کنیم یا قانونی را اجرا می‌کنیم، این قانون تمام مشکلات عالم بشریت را حل نمی‌کند. ممکن است هزار مشکل داشته باشیم، 5 تای آنها حل می‌شود. بعد می‌گویید این نهصد خرده‌ای که باقی ماند. مگر بنا بود این قانون همه نهصد و خرده‌ای را حل کند. بنا بود 5 تا را حل کند، که حل کرده است.

اما اگر نپیوستیم، اگر این لوایح اجرا نشد، قشنگ برای مردم بگوییم و توضیح دهیم که این چقدر هزینه دارد و این هزینه را باید چه کسی متحمل شود.

اولاً از مجلس شورای اسلامی تشکر می‌کنم. مجلس سابق که با ما در بررسی این لوایح همراهی کرد و مجلس با رأی خوب این لوایح تصویب کرد و مجلس و دولت با هم این قدم مهم را برداشتند. از شورای نگهبان تشکر می‌کنم که راجع به این لوایح بررسی خودش را انجام داد. 2 تا از اینها در اختیار مجمع است. معتقدم که الان شرایطی است که مجمع قدرت خودش را برای حل معضلات مالی مردم باید به خوبی نشان دهد. به نظر من هر هفته‌ای هم که تأخیر بیفتد به نفع ما نیست و بهتر است که هر چه زودتر تصویب شود و این به نفع ما است.

مجمع یک مشکلی پیدا کرد. یک زمان‌بندی‌ای در آیین‌نامه بود. طبق آن زمان‌بندی موضوع به نتیجه نرسید و اینجا دولت از مقام معظم رهبری درخواست کرد و تقاضا کرد که ایشان این زمان را تمدید کند. ایشان هم محبت کردند و این زمان را برای مجمع تمدید کردند. پس مقام معظم رهبری راه را باز کردند و امروز این در اختیار مجمع است. حالا هر چه زودتر تصویب شود، این می‌تواند به نفع کشور و مردم باشد.

آنها هم که در مجمع نشستند هم افراد دلسوزی هستند. افرادی هستند که مقام معظم رهبری به آنها حکم داده و آنها هم توجه دارند که شرایط کشور چگونه است. این موضوع هیچ ربطی به برجام و به تحریم ندارد. به هیچ چیز ربطی ندارد. تحریم باشد یا نباشد، این لازم است. تحریم باشد باز هم این لازم است، نباشد لازم‌تر است، فرق نمی‌کند.

برجام باشد این لازم است. برجام نباشد این لازم است. هر کدام کار خودشان را انجام می‌دهند. مثل اینکه شما بگویید به این پنجره کاری ندارم چون آن یکی پنجره بسته نشده است. خوب این را باز کنی و آن را هم باز کنی، هوایی که وارد می‌شود 2 برابر می‌شود. یکی را ببندی نصف می‌شود. ربطی بهم ندارد. ما در هر بخشی باید کار و تلاش خودمان را انجام دهیم.

امیدوارم در این زمینه هم با همکاری هم، با همکاری عزیزانی که در مجمع تشخیص مصلحت نظام هستند از این پیچ هم عبور کنیم و بقیه مسایلی که باید حل و فصل کنیم با همدیگر حل و فصل کنیم.

مجلس شورای اسلامی هم ان‌شاءالله این لایحه بودجه را در چارچوب قانون اساسی زودتر به تصویب نهایی برساند.

شورای محترم نگهبان هم نظر دهد که بتوانیم از آغاز سال آینده ان‌شاءالله این لایحه بودجه را اجرا کنیم و مردم هم تکالیف خودشان را در بخش اقتصادی بهتر بدانند.کد خبر: 359490